Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #481  
Vechi 23.12.2012, 15:30:29
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Talking

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Din anumite exemple practice, inclin sa cred ca sunt destui care nu prea stiu cum functioneaza relatia pacat-spovedanie-impartasanie.
De exemplu, eu daca ma intorc la mama acasa, pot sa ma duc si eu sa ma impartasesc, nu?
Doar o sa fiu "fata batrana" care sta cu parintii la 40 de ani, ce pacate sa mai am???
Chiar, soacra-mea mi-a zis ca i-a zis ei cineva ca femeile divortate nu se mai pot impartasi. Asa e? Nici chiar cand "ies la pensie"?
Reply With Quote
  #482  
Vechi 24.12.2012, 12:09:07
ffflorina ffflorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.04.2012
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
De exemplu, eu daca ma intorc la mama acasa, pot sa ma duc si eu sa ma impartasesc, nu?
Doar o sa fiu "fata batrana" care sta cu parintii la 40 de ani, ce pacate sa mai am???
Chiar, soacra-mea mi-a zis ca i-a zis ei cineva ca femeile divortate nu se mai pot impartasi. Asa e? Nici chiar cand "ies la pensie"?
Cum sa nu mai ai pacate daca esti cum spui tu "fata batrana",poate chiar mai multe decat daca ai fi casatorita.E o prostie ce a spus soacra ta.
Reply With Quote
  #483  
Vechi 24.12.2012, 12:26:36
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
De exemplu, eu daca ma intorc la mama acasa, pot sa ma duc si eu sa ma impartasesc, nu?
Doar o sa fiu "fata batrana" care sta cu parintii la 40 de ani, ce pacate sa mai am???
Chiar, soacra-mea mi-a zis ca i-a zis ei cineva ca femeile divortate nu se mai pot impartasi. Asa e? Nici chiar cand "ies la pensie"?

Daca ingaduiti sa ma bag si eu in discutie ? am citeva intrebari si voiesc sa ma pun la punct .

De exemplu, credeti in Hristos ? Ca El este Dumnezeu ?

Daca aveti placerea de a raspunde voi mai adauga si alte intrebari .
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #484  
Vechi 06.01.2013, 23:16:25
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru mine nu exista sintagma: "A fi la moda." Eu sunt cum simt. Iar daca sunt cuminte sunt pentru mine, si sunt asa din tot sufletul.
Reply With Quote
  #485  
Vechi 14.01.2013, 13:21:20
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Fetele cuminti nu mai sunt la moda

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
Pentru mine nu exista sintagma: "A fi la moda." Eu sunt cum simt. Iar daca sunt cuminte sunt pentru mine, si sunt asa din tot sufletul.
Foarte corect spus! O anumita atitudine ortodoxa trebuie sa vina din convingere, nu din constrangere sau ca äsa e moda", etc! Altfel ne furam caciula singuri!

Si ca sa incercam sa surprind esenta subiectului dezbatut in acest topic, in linii mari- cel putin asa cum vad eu lucrurile-, trebuie lamurit ce s-ar intelege prin "fata cuminte".
In privinta inceperii vietii sexuale, cred ca s-a dezbatut destul de detaliat la topicul respectiv, asa ca nu insist asupra acestui aspect! Intradevar, este de dorit si apreciez o fata care-si pastreaza virginitatea pana la casatorie, insa omeneste vorbind le inteleg si pe cele care nu reusesc lucrul asta! Oricum, nu cred ca ar neaparat o conditie obligatorie pentru doi tineri care se cunosc si care vor sa-si intemeieze o relatie stabila!

Un alt aspect important (desi in situatia economica de astazi din Romania nu toata lumea poate practica meseria care i place!), este ca atat baietii cat si fetele sa incerce pe cat posibil sa aiba o ocupatie si o meserie stabila si serioasa, nu sa "traiasca"" de azi pe maine din diverse ""afaceri si tunuri""! Din pacate multe femei prefera sa fie ""intretinute"", fara a avea o ocupatie stabila si serioasa, si avand diverse ""relatii"" pasagere cu barbati care au singura "calitate"" de a dispune de bani! Astfel apari tot felul de "casatorii"" ridicole, el avand 40-50 de ani, iar ea 20-25 de ani!

In privinta vietii sociale, nimeni nu este absurd sa nu zica unei fete sa se distreze- dar o distractie decenta! E foarte frumos de mers la un film, de iesit vara la o terasa, de facut sport, de mers la o petrecere sau la o nunta si jucat o hora sau o sarba pana dimineata sau de vazut un meci pe stadion (desi limbajul de pe stadioanele romanesti este de multe ori vulgar. Oricum, un om decent se duce sa vada un spectacol fotbalist si sa se bucure de el, nu sa injure sau sa faca scandal)!
Imbracamintea e bine sa fie decenta si adaptata situatiei! Evident ca la o nunta sau petrecere merge o rochie de seara sau un pantof cu toc, insa in viata de zi cu zi e bine ca tinuta sa fie decenta, nu sa "socheze""! De exemplul imbracamintea sport e foarte potrivita!
Consumul de alcool evident ca e bine sa fie mai redus! Acuma oricine - indiferent ca e parte masculina sau feminina- mai serveste un pahar de vin sau de sampanie la ocazii festive sau vara cand e cald tare si iesi la terasa merge o bere! Important este sa nu se exagereze si alcoolul sa devina obisnuinta si dependenta!

De la o anumita varsta, orice baiat sau fata este normal sa simta o atractie pentru o persoana de sex opus, de acceiasi varsta! Pentru a construi o relatie solida este bine ca cei doi sa se cunoasca intai, sa iasa impreuna si apoi sa locuiasca un timp impreuna si abia dupa aceasta sa-si intemeieze o familie! ""Iubire la prima vedere"" nu exista (cel mult atractie fizica care e cu totul altceva!), - pentru a te indragosti cu adevarat de o persoana trebuie s-o cunosti mai intai, sa vezi ce caracter are, sa locuiesti un timp impreuna si abia apoi iti dai seama daca o iubesti sau nu!

Apoi e bine (cel putin asa vad eu lucrurile si asa mi-as dori de la o sotie!) ca cei doi soti sa comunice in primul rand, sa-si zica deschis eventualele nemultumiri sau reprosuri (care apar inevitabil intr-o casnicie!), sa caute sa determine cauza neintelegerilor si sa le rezolve impreuna, si sa "conlucreze"" (cand e vorba de mers la o distractie mergem impreuna si jucam pana dimineata, dar cand e vorba de munca sau de facut treaba serioasa muncim impreuna! ). Apoi, un lucru foarte important este ca cei doi sa se sustina reciproc, in special in cazuri de situatii neplacute (boala, probleme la servici, neintelegeri cu neamurile, etc)!

Pe de alta parte, nu-i buna nici o casnicie "sufocanta", cu "dragoste"de tip obsesiv! E bine ca cei doi soti sa se completeze reciproc, fara a incerca sa-si impuna reciproc anumite conceptii sau hobbyuri! E bine de exemplu ca o zi intr-o saptamana barbatii sa se intalneasca la un meci sau o tabla, iar femeile la cumparaturi sau alte activitati "specifice""!
Reply With Quote
  #486  
Vechi 14.01.2013, 14:03:19
Mia Mia Mia Mia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 145
Implicit

Nu stiu altii cum sunt, dar mie mi se pare dizgratios pentru o domnisoara sau doamna chiar sa consume alcool, nu ma refer aici la un pahar de sampanie sau un pahar mic de vin, dar faze de genul : "iesim la o bere" intre fete sau impreuna cu baietii mi se pare ca nu e potrivit pentru o fata; bine ar fi sa nu consume deloc, e demonstart si sustinut de un nutritionist ca " orice gram de alcool este toxic pentru oragnism", dar acum depinde de fiecare, personal, pot sa traiesc fara alcool.
__________________
"Nu te teme, Eu sunt cu tine."
Reply With Quote
  #487  
Vechi 14.01.2013, 17:49:09
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@Florinvs Nu prea se potriveste cu invatatura ortodoxa ce spui tu acolo. Din punct de vedere social, nu este pacat sa ai relatii intime intainte de casatorie. Din punct de vedere ortodox, este pacat. Si unul destul de mare.
Apoi, traitul impreuna iarasi nu e necesar. Poti sa cunosti o persoana si fara sa stai cu ea pana la casatorie. Nu inseamna ca o sa ai o casatorie mai rea, din contra.(statisticile spun ca o concubinajul este un motiv mare ptr. divort). Casatoria asta de proba nu e buna, mai ales din punct de vedere ortodox.
Sunt o gramda de conferinte ortodoxe care explica ce si cum. Plus sutele de carti.
Eu consider ca daca in 8 luni -1,5 ani nu te casatoresti, nu prea mai are nici un rost. Sunt niste etape care se sar in ziua de astazi si e pacat ptr. ca aceste etape sudeaza o relatie.

Alcoolul. Eu personal nu il suport. Numai cand simt mirosul de alcool mi se intoarce stomacul pe dos. E ih. Un pahar de vin/visinata etc. mi se pare ok, mai mult este deja exces.

Teatrul e mai frumos decat filmul. Opera, concerte de muzica sinfonica, baletul, conferinte, pelerinaje etc. Apoi, Biserica-slujbele si randuiala ortodoxa.
Reply With Quote
  #488  
Vechi 14.01.2013, 19:19:37
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Si ca sa incercam sa surprind esenta subiectului dezbatut in acest topic, in linii mari- cel putin asa cum vad eu lucrurile-, trebuie lamurit ce s-ar intelege prin "fata cuminte".
In privinta inceperii vietii sexuale, cred ca s-a dezbatut destul de detaliat la topicul respectiv, asa ca nu insist asupra acestui aspect! Intradevar, este de dorit si apreciez o fata care-si pastreaza virginitatea pana la casatorie, insa omeneste vorbind le inteleg si pe cele care nu reusesc lucrul asta! Oricum, nu cred ca ar neaparat o conditie obligatorie pentru doi tineri care se cunosc si care vor sa-si intemeieze o relatie stabila!
Mai omule, aceasta nu este concluzia discutiei de pe forum, este ceea ce place domniei tale sa intelegi anume ca e apreciabil sa iti pastrezi virginitatea dar e ok si fara... sa nu ne stresam inutil cu ea.

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
De la o anumita varsta, orice baiat sau fata este normal sa simta o atractie pentru o persoana de sex opus, de acceiasi varsta! Pentru a construi o relatie solida este bine ca cei doi sa se cunoasca intai, sa iasa impreuna si apoi sa locuiasca un timp impreuna si abia dupa aceasta sa-si intemeieze o familie! ""Iubire la prima vedere"" nu exista (cel mult atractie fizica care e cu totul altceva!), - pentru a te indragosti cu adevarat de o persoana trebuie s-o cunosti mai intai, sa vezi ce caracter are, sa locuiesti un timp impreuna si abia apoi iti dai seama daca o iubesti sau nu!
Ai dumneata ceva de vrei sa faci lumea ortodoxa sa accepte ca fiind recomandabil traitul impreuna inainte de casatorie in vederea cunoasterii. Desi vi s-a spus clar ca este pacat, dvs continuati sa-l cosmetizati, sa-l faceti prezentabil, acceptabil, recomandabil... Ei bine, nu-i, e doar pacat si gata si trebuie urat si ocolit ca orice pacat. Fireste, nu e cazul nostru sa-i uram, sa-i judecam pe pacatosi, asta e alta mancare de peste, concubinajul insa, ramane pacat.
Reply With Quote
  #489  
Vechi 14.01.2013, 19:21:52
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Și-n comunism a fost bine pentru că n-a fost foarte rău.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #490  
Vechi 14.01.2013, 19:39:59
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Fetele cuminti nu mai sunt la moda

Intradevar, se poate si asa, insa mai e o problema: ca sa cunosti un om cu adevarat, trebuie sa vezi cum se comporta in dverse situatii, sa vezi ce caracter are, cum reactioneaza la situatii dificile, etc. ori treaba asta de la distanta nu cred ca se poate! Se poate si varianta sa locuieste impreuna si sa iti pastrezi abstinenta sexuala pana la casatorie!

Cu alcoolul intradevar trebuie consumat cat mai putin posibil si mai ales cu moderatie! Din pacate multa lume (si barbati si femei) gresesc grav si cad in "patima" bauturii, cu consecinte dezastroase, atat pe plan profesional cat si social! Aici un cadru medical sau un psiholog ar putea explica mai bine motivatiile care-i determina pe unii si unele sa cada in "patima" bauturii! Un om judecat si cu bun-simt stie cand sa se opreasca!

INtradevar, este frumos si teatru (dar nu in toate orasele exista cate un teatru- de exemplu aici in judetul Vaslui avem numai la Barlad!), e bun si un film decent si in general orice distractie care nu depaseste limita bunului simt!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mai este martisorul la moda? alexdu Generalitati 14 29.08.2015 08:53:45
Daruri de la sfinti ptr copiii cuminti lore86 Nunta 19 19.12.2012 23:17:02
Dragobetele saruta fetele shakalu1 Intrebari utilizatori 0 25.02.2010 18:02:17
Care va fi moda de anul acesta? Anca-Miha Generalitati 55 01.02.2009 07:11:19