Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #391  
Vechi 14.12.2012, 01:21:38
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Si da pot argumenta ca avortul este rau fara sa folosesc Biblia.
1) Exista posibilitatea sa nu mai poti face copii vreodata daca avortul nu este facut corect.
2) Te va marca experienta in mod neplacut pentru totdeauna. Vei avea cosmaruri si te va urmari un sentiment de vinovatie de care nu poti sa scapi cu toata terapia din lume.
3) Vei purta mereu o povara pe suflet.
4) Nu vei imparti aceeasi povara cu baiatul care te-a lasat gravida, pentru ca ei nu trec prin chinul avortului. De obicei dispare din momentul cand te-a lasat insarcinata.
5) Daca afla lumea din jurul tau, te va blama si vei ramane cu un stigmat in societate pe care nu-l poti sterge usor.
6) Vei avea momente cand te vei face mai mare si-ti vei fi dorit sa fi pastrat acel copil. Din nou, vei avea regrete.
7) Avortul ca si procedura este o chestiune traumatizanta fizic, mai ales daca este facut intre doua si trei luni. Poti avea diverse afectiuni de pe urma lui, cum ar fi rani pe colul uterin sau chiar pe uter.

Nu am folosit Biblia si cred ca orice fata care citeste aceste argumente, le intelege din punct de vedere logic si moral. Folosind si un ton potrivit si o mimica adecvata, expunerea lor se poate dovedi mai folositoare decat "O sa arzi in focul iadului daca avortezi".
Reply With Quote
  #392  
Vechi 14.12.2012, 01:22:13
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si chiar esti convinsa ca daca tipul era mai versat si mai insistent, nu-i dadea peste cap toate retinerile?

Facem un mic pariu ca nu se marita virgina?
Mai mult, sunt 80% sanse ca majoratul sa nu o prinda virgina?
Si aia 20% nu tin de vointa ei, ci de sansa de a nu da peste un tip care fie determinat sa o bage in pat.

La educatia care o are, categoric nu.
Si e cam tardiv si dificil sa schimbi ceva acum.
In orice caz, nu repede.

Sau poate pentru ca tipul s-a plictisit de ea si retinerile ei (chiar asa temporare) si a cautat o alta prada mai usoara si poate chiar mai apetisanta.

Sigur. E cool. Atat timp cat aparent lucrurile merg ca unse.
Stai sa vezi cand iei contact cu realitatea cat de fain o sa fie.
Adica gen "varamea ajuta-ma sa fac un avort fara sa afle mama".
Trebuie sa ai o inima de ghiata sa gandesti in felul acesta!
Cunosti fata ca sa iti permiti aceste predictii? Nu, desigur, nu. Dar este f cool sa-ti dai cu parerea de barbat, care probabil se crede si irezistibil, nu, Aline?!? Tie nu ti-ar rezista nicio domnisoara, sunt sigura.
Sau ti-a luat-o cumva imaginatia inainte?!?

Nu toata lumea cedeaza ispitelor!

Chiar mi-a placut ce a scris Andra_07.
Reply With Quote
  #393  
Vechi 14.12.2012, 01:34:08
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si chiar esti convinsa ca daca tipul era mai versat si mai insistent, nu-i dadea peste cap toate retinerile?

Facem un mic pariu ca nu se marita virgina?
Mai mult, sunt 80% sanse ca majoratul sa nu o prinda virgina?
Si aia 20% nu tin de vointa ei, ci de sansa de a nu da peste un tip care fie determinat sa o bage in pat.



La educatia care o are, categoric nu.
Si e cam tardiv si dificil sa schimbi ceva acum.
In orice caz, nu repede.


Fata are o educatie foarte buna. Sincer, chiar ma simt jignita la chestia asta pentru ca mama ei este matusa mea. Pur si simplu are niste dileme adolescentine. Toate fetele trec prin asta. Nu traim intr-o pestera. Nu este cu nimic mai prejos sau mai presus de alte tinere. A intalnit un baiat, s-au indragostit, el i-a propus ceva mai mult si ea a avut indoieli. Nu cred ca este o poveste deosebita. Se intampla mereu. Mie mi se pare ca faptul ca a intrebat pe cineva mai mare decat ea ce sa faca, e un mare plus. Alte fete nu cer niciun sfat, se baga in pat si cu asta basta. Ea macar a avut indoieli.


Sau poate pentru ca tipul s-a plictisit de ea si retinerile ei (chiar asa temporare) si a cautat o alta prada mai usoara si poate chiar mai apetisanta.



Sigur. E cool. Atat timp cat aparent lucrurile merg ca unse.
Stai sa vezi cand iei contact cu realitatea cat de fain o sa fie.
Adica gen "varamea ajuta-ma sa fac un avort fara sa afle mama".
Fata are o educatie foarte buna. Sincer, chiar ma simt jignita la chestia asta pentru ca mama ei este matusa mea. Pur si simplu are niste dileme adolescentine. Toate fetele trec prin asta. Nu traim intr-o pestera. Nu este cu nimic mai prejos sau mai presus de alte tinere. A intalnit un baiat, s-au indragostit, el i-a propus ceva mai mult si ea a avut indoieli. Nu cred ca este o poveste deosebita. Se intampla mereu. Mie mi se pare ca faptul ca a intrebat pe cineva mai mare decat ea ce sa faca, e un mare plus. Alte fete nu cer niciun sfat, se baga in pat si cu asta basta. Ea macar a avut indoieli. Nu am de unde sa stiu daca se marita virgina sau nu, dar ceea ce stiu sigur este ca a inteles exact ca viata sexuala nu e doar un zambet si o veselie.
Am facut-o sa se gandeasca la aspectele astea si a renuntat la gandurile ei. Nu stiu daca o convingeam prin citate din Biblie, poate credea ca am luat-o un pic pe aratura si nu mi-ar mai fi povestit nimic. In schimb, ma tine la curent in continuare cu viata ei, ceea ce este bine. Adolescentii nu pun mare pret pe invatamintele crestine. Le inteleg mai greu si mai tarziu. Nu stiu ce varsta ai tu, dar ma indoiesc ca la 16-17 ani cand te gandeai daca sa te culci cu o fata sau nu te-ai apucat sa citesti Scriptura sa vezi care e raspunsul.
Sincer, exista un numar limitat de fete care mai tarziu ajung si desfranate in ultimul hal, care se vor culca cu un tip, doar pentru ca e versat si le convinge repede. In randul fetelor cu educatie buna, motivele reale pentru care se culca cu un baiat sunt urmatoare, in ordinea asta:
1) Sunt indragostite
2) Au o relatie de peste un an cu un baiat pe care-l iubesc si simt ca vor sa duca relatia la urmatorul nivel.
3) Toate fetele din jurul lor au facut-o.

Nu cred ca ma poti contrazice foarte mult din simplul fapt ca eu sunt femeie, am fost adolescenta si am vorbit aspectele astea cu mult mai multe fete decat ai facut-o tu.
Reply With Quote
  #394  
Vechi 14.12.2012, 01:56:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Si daca le citezi tinerilor numai din Biblie o sa spuna despre tine ca parinte, prietenilor ca esti un incuiat/a si n-are ce discuta cu tine.
Poate n-ai auzit de vorba "sa nu arunci margaritare inaintea porcilor".
Eu da.

Citat:
Daca insisti cu virginitatea pana la nunta, s-ar putea sa-i pierzi toata increderea si sa nu-ti povesteasca nimic din ceea ce face.
Cine a zis ceva de insistat?
A se revedea si zicala de mai sus.

Citat:
Sunt atatia tineri care sunt bombardati acasa de parinti cu predici, iar copiii nu le mai zic nimic din ceea ce fac.
Pentru ca de cele mai multe ori sunt predici ipocrite, probabil aici suntem de acord intr-o oarecare masura.

Citat:
Asa ajungi ca parinte sa crezi ca fiul sau fiica ta e painea lui Dumnezeu, dar de fapt sa fie exact opusul. Si eu am fost adolescenta si stiu clar cum se proceda. Erau fete care dupa scoala se duceau la iubit si-si faceau de cap si acasa mama credea ca facut teme sau proiecte.
Ma indoiesc ca parintii sunt atat de naivi cum crezi.
Dar daca n-au investit mare lucru in educatia lor, nici nu au altceva mai bun decat sa spere..

Citat:
Eu sincer cred ca e mult mai ok sa ai discutii deschise cu copilul acasa despre orice subiect, sa-l faci sa inteleaga niste principii in mod logic si etic, nu doar sa-i arunci niste predici din Biblie.
Daca parintele e pagan si copilul pagan, oricum altceva n-au ce sa incerce.
Ajungem inevitabil la anecdoticul moment in care, dupa vorbe si vorbe, se ajunge la gestul de suprema intelepciune (in masura posibilitatilor educative evident limitate) in care mama pune prezervative in buzunar fetei.
Oricum altceva mai bun, nu poate face.

Citat:
Daca copilul are incredere in tine si totusi va calca stramb, vei putea reactiona. Chiar si in cazul de a ramane gravida, Doamne fereste. Sunt atatea tinere care au facut avort si parintii habar n-au ca au ramas gravide. In schimb daca tu ca parinte esti la curent, o poti ajuta. Ok, a ramas gravida, faptul e consumat. Trebuie sa-ti asumi si tu ca parinte responsabilitatea asupra copilului tau si asupra copilului care se va naste din ea.
Esti amuzanta.
Pai tu crezi ca din prea multa responsabilitate a ramas gravida?
Si oare de unde a invatat sa fie atat de "responsabila", de la cine?
Si crezi ca tocmai sursa educatiei "responsabile" o sa-si asume responsabilitatea?
Adica o sa fie f. impacat(a) cu ideea ca a sacrificat 16 (14, 18, etc) ani din viata, mai degreaba si pe langa copil mai trebuie sa-si creasca si nepotul venit pe neasteptate?

Citat:
In niciun caz nu aprob sa se intemple asta, de aceea tot spun ca e bine sa discuti cu copilul inca de mic aspectele acestea. Dar si in cazul in care se intampla, e mai bine sa ai o fiica ce are increderea sa-ti marturiseasca asta decat una care sa avorteze pe la un macelar si cine stie ce sa mai pateasca.
Pai da, saraca, cu crima ne putem impaca, dar nu sa pierdem atitia ani de munca si ipoteticul sprijin la batranete (tot in spiritul responsabilitatii..).

Citat:
Legat de toate aspectele cu protectia, posibilitatea de a ramane gravida sau de a da peste vreo boala, nu vroiam sa spun ca nu exista solutie. Dar punandu-i in evidenta fetei ca aceste probleme sunt inevitabile, ii arati ca viata sexuala implica foarte multe responsabilitati.
Serios.
Sa iei o pastila zilnic, timp de 21 zile - mare responsabilitate.

E ca la faza aia cu avertismentele de pe pachetele de tigari: "Doamna, dati-mi unul cu cancer, nu vreau asta cu impotenta".

Citat:
In multe cazuri, fetele se panicheaza si dau inapoi de la initiativa de a o incepe.
Doar la prima intalnire cu problemele expuse. Ulterioir, timpul si influenta proasta din jur, erodeaza toate asa zisele argumente "strong" ("draga, eu o fac de la 13 ani si n-am nici o problema!").

Am inteles ca experienta ta nu trece dincolo de acest punct deci este de inteles entuziasmul naiv.

Citat:
Da, cum ai spus tu, e posibil sa fie doar o amanare si sa nu se concretizeze cu o casatorie curata.
Dar sincer, e de preferat sa faca pasul asta mai tarziu, sa fie cu capul pe umeri si perfect responsabila, decat la 15 ani. Pana la urma, n-o sa stai la fundul ei toata viata sa vezi ce face si cu cine.
Ce amuzant - "perfect responsabil".
Ca si cand la cabinetele de avorturi sau terapie pentru BTS ajung doar adolescente.

Citat:
Daca te vede ca esti deschisa ca mama, vei putea veghea mult mai bine si o vei putea indruma mult mai usor.
Oricat de deschisa iti inchipui tu ca ai putea sa fii, n-ai sa poti fi pana la capat.

Decat daca te vezi ok in postura din reclama aia la cafea, in care tatal il vede dimineata iesind din dormitorul fetei adolescente, pe prietenul ei, care se simte ca acasa, cu complicitatea mamei.

Crezi ca poti fi acea mama?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 14.12.2012 at 01:59:18.
Reply With Quote
  #395  
Vechi 14.12.2012, 01:59:20
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Poate n-ai auzit de vorba "sa nu arunci margaritare inaintea porcilor".
Eu da.



Cine a zis ceva de insistat?
A se revedea si zicala de mai sus.



Pentru ca de cele mai multe ori sunt predici ipocrite, probabil aici suntem de acord intr-o oarecare masura.



Ma indoiesc ca parintii sunt atat de naivi cum crezi.
Dar daca n-au investit mare lucru in educatia lor, nici nu au altceva mai bun decat sa spere..



Daca parintele e pagan si copilul pagan, oricum altceva n-au ce sa incerce.
Ajungem inevitabil la anecdoticul moment in care, dupa vorbe si vorbe, se ajunge la gestul de suprema intelepciune (in masura posibilitatilor educative evident limitate) in care mama pune prezervative in buzunar fetei.
Oricum altceva mai bun, nu poate face.



Esti amuzanta.
Pai tu crezi ca din prea multa responsabilitate a ramas gravida?
Si oare de unde a invatat sa fie atat de "responsabila", de la cine?
Si crezi ca tocmai sursa educatiei "responsabile" o sa-si asume responsabilitatea?
Adica o sa fie f. impacat(a) cu ideea ca a sacrificat 16 (14, 18, etc) ani din viata, mai degreaba si pe langa copil mai trebuie sa-si creasca si nepotul venit pe neasteptate?



Pai da, saraca, cu crima ne putem impaca, dar nu sa pierdem atitia ani de munca si ipoteticul sprijin la batranete (tot in spiritul responsabilitatii..).



Serios.
Sa iei o pastila zilnic, timp de 21 zile - mare responsabilitate.

E ca la faza aia cu avertismentele de pe pachetele de tigari: "Doamna, dati-mi unul cu cancer, nu vreau asta cu impotenta".



Doar la prima intalnire cu problemele expuse.
Am inteles ca experienta ta nu trece dincolo de acest punct deci este de inteles entuziasmul naiv.



Ce amuzant - "perfect responsabil".
Ca si cand la cabinetele de avorturi sau terapie pentru BTS ajung doar adolescente.



Oricat de deschisa iti inchipui tu ca ai putea sa fii, n-ai sa poti fi pana la capat.

Decat daca te vezi ok in postura din reclama aia la cafea, in care tatal il vede dimineata iesind din dormitorul fetei adolescente, pe prietenul ei, care se simte ca acasa, cu complicitatea mamei.

Crezi ca poti fi acea mama?
Ti-am expus deja ce mama vreau sa fiu. Nu o iau de la capat.
Reply With Quote
  #396  
Vechi 14.12.2012, 02:03:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Trebuie sa ai o inima de ghiata sa gandesti in felul acesta!
Asa e, cand dam nas in nas cu realitatea care nu vrea sa mai stea in spatele asteptarilor naive, intotdeuna e ca un fior rece.

Citat:
Cunosti fata ca sa iti permiti aceste predictii? Nu, desigur, nu.
Personal? Nu.
Dar Andra da si a binevoit sa imparta si cu noi detaliile, deci acum da.

Citat:
Dar este f cool sa-ti dai cu parerea de barbat, care probabil se crede si irezistibil, nu, Aline?!? Tie nu ti-ar rezista nicio domnisoara, sunt sigura.
Sau ti-a luat-o cumva imaginatia inainte?!?
Nu, tie ti-a luat-o inainte si ai ajuns sa bati campii pe langa subiect :)

Citat:
Nu toata lumea cedeaza ispitelor!
Urma nu scapa turma!

Citat:
Chiar mi-a placut ce a scris Andra_07.
Sigur, la toti ne plac povestile.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #397  
Vechi 14.12.2012, 02:04:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Ti-am expus deja ce mama vreau sa fiu. Nu o iau de la capat.
Stiu, iti place sa vorbesti, mai putin sa asculti, desi te lauzi cu asta.
Stai sa vezi ce surprisa ai sa fii cand ai sa-ti dai seama ca nu esti singura.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #398  
Vechi 14.12.2012, 02:08:48
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Stiu, iti place sa vorbesti, mai putin sa asculti, desi te lauzi cu asta.
Stai sa vezi ce surprisa ai sa fii cand ai sa-ti dai seama ca nu esti singura.
Mai putin sa ascult? Ti se pare ca ne cunoastem ca sa spui treaba asta? Am citit tot ce mi-ai scris. Nu stiu exact ce sa cred, de aceea prefer sa nu mai zic nimic.
Reply With Quote
  #399  
Vechi 14.12.2012, 02:22:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Fata are o educatie foarte buna. Sincer, chiar ma simt jignita la chestia asta pentru ca mama ei este matusa mea.
Depinde de standarde.

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Concret va zic ca eu am o verisoara de 16 ani, care este foarte atasata de mine. Imi povesteste absolut orice, iar mamei ei nimic. (...) ea nu da doi bani pe parerea maica-sii si nici n-o intereseaza principiile crestine.
Ma ajuti te rog frumos sa vad "educatia foarte buna" dincolo de aceste afirmatii?

Citat:
Pur si simplu are niste dileme adolescentine. Toate fetele trec prin asta.
Adevarat. Dar nu prin aceleasi dileme.

De exemplu:

"Sa o fac prima data cu asta sau sa astept pana la urmatorul"?

sau

"Ma va iubi/ il voi iubi o viata sau e o relatie pasagera"?

Sunt niste diferente, daca stai sa te gandesti bine.

Citat:
Nu traim intr-o pestera. Nu este cu nimic mai prejos sau mai presus de alte tinere.
Din clasa ei de educatie, probabil ca da.
Oare e chiar asa greu sa-ti dai seama ca pot exista si alte tinere (putine, e drept) ca au totusi o educatie mai de "Doamne ajuta"?

Citat:
A intalnit un baiat, s-au indragostit, el i-a propus ceva mai mult si ea a avut indoieli. Nu cred ca este o poveste deosebita. Se intampla mereu.
Da..baietii astia, cred ca toate sunt nerabdatoare sa "vada cum e", nu se gandesc ca ar putea avea indoieli, ca e mai bine sa o ajute sa scape de ele mai intai..

Citat:
Mie mi se pare ca faptul ca a intrebat pe cineva mai mare decat ea ce sa faca, e un mare plus. Alte fete nu cer niciun sfat, se baga in pat si cu asta basta.
Si pe ce te bazezi cand afirmi asta?
Doar pentru ca nu ti-au cerut TIE sfatul? De unde stii ca n-au cerut din alta parte si au primit sfaturi mai proaste de exemplu, sau cel putin la fel de bune dar n-au fost in stare sa le urmeze, etc?

Daca iti inchipui ca sunt altele mai rele decat verioasa ta, nu inseamna ca ea e mai buna (educational vorbind).

Citat:
Ea macar a avut indoieli.
Toate au. La unele dispar mai usor, la altele mai repede.
Sa ne spui si la ea cat de repede au disparut.

Dar cum ziceam, asta mai depinde si de baietii din jur si s-ar putea totusi sa aiba norocul orbului - sa nu dea prea repede de unul suficient de versat, fie si la nivelul ezitarilor ei slab motivate.

Citat:
Nu am de unde sa stiu daca se marita virgina sau nu, dar ceea ce stiu sigur este ca a inteles exact ca viata sexuala nu e doar un zambet si o veselie.
Toti fumatorii stiu ca o sa moara de cancer la un moment dat.
Si totusi..

Citat:
Am facut-o sa se gandeasca la aspectele astea si a renuntat la gandurile ei.
Sau poate tipul ala a renuntat la ea, ca nu avea rabdare sa renunte ea la indoielile ei desi poate ar fi insemnat nu mai mult de o luna doua in plus.

Citat:
Nu stiu daca o convingeam prin citate din Biblie, poate credea ca am luat-o un pic pe aratura si nu mi-ar mai fi povestit nimic.
Nu cred ca poti fi serioasa..

Adica cum, dupa ce iti zice verde in fata ca nu da doi bani pe principiile crestine, tu totusi te mai gandesti "nu stiu daca o convingeam prin citate din Biblie..."?

Citat:
In schimb, ma tine la curent in continuare cu viata ei, ceea ce este bine.
Da, sa vedem cat de bine o sa fie cand o sa-ti ceara bani pentru avort.

Citat:
Adolescentii nu pun mare pret pe invatamintele crestine.
Generalizarea e o boala grea.

Citat:
Le inteleg mai greu si mai tarziu.
Aha, am inteles, nu merge sa ne educam crestineste copii pentru ca nu inteleg mare lucru inainte de 30 ani.
Dar nu intelegem nici de ce nu pricem mare lucru nici dupa 30 ani.

Grea problema..probabil crestinismul e de vina, e prea dificil.

Citat:
Sincer, exista un numar limitat de fete care mai tarziu ajung si desfranate in ultimul hal, care se vor culca cu un tip, doar pentru ca e versat si le convinge repede.
"ultimul hal" este o limita destul de subiectiva.

Citat:
In randul fetelor cu educatie buna, motivele reale pentru care se culca cu un baiat sunt urmatoare, in ordinea asta:
Am vazut deja ce intelegi tu prin "educatie buna" deci orice discutie care porneste de la acest punct, nu mai are sens.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #400  
Vechi 14.12.2012, 02:24:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Mai putin sa ascult? Ti se pare ca ne cunoastem ca sa spui treaba asta? Am citit tot ce mi-ai scris. Nu stiu exact ce sa cred, de aceea prefer sa nu mai zic nimic.
Mai bine nu stiu daca as putea sa-ti explic, ma mai gandesc.
Citeste si mesajul de mai sus si poate imi spui ce n-ai inteles si reformulez.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mai este martisorul la moda? alexdu Generalitati 14 29.08.2015 08:53:45
Daruri de la sfinti ptr copiii cuminti lore86 Nunta 19 19.12.2012 23:17:02
Dragobetele saruta fetele shakalu1 Intrebari utilizatori 0 25.02.2010 18:02:17
Care va fi moda de anul acesta? Anca-Miha Generalitati 55 01.02.2009 07:11:19