Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #511  
Vechi 13.04.2013, 13:13:24
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de motan25 Vezi mesajul
Aș dori să zic și eu ce cred despre această temă de discuție. Da, m-am lovit de aceeași problemă: a fetelor cuminți. Și nu mă refer că nu se păstrează curate (virgine) până la nuntă ci pentru că, am dat peste destule, care, din păcate, văd la băieți defectele ca fiind calități. Cred că reprezintă niște calități dacă poți bea mai mult (până te îmbeți și nu mai știi ce e cu tine), dacă conduci o mașină în stil agresiv, dacă ești pasionat de fotbal (în sensul de pierde vară deși eu aș zice pierde viață) adică să pierzi ore întregi în față la tv în loc să practici tu sportul, și tot așa, dacă știi să dansezi bine, dacă le ai cu vrăjelile prin vorbe, etc.
În schimb mi s-au adus reproșuri de la fete, probabil acest gen de fete, nu am dorit să le cataloghez în vreun fel, care mi-au zis că eu am doar defecte: nu ies în cluburi, nu beau mult (nici nu suport băuturile tari mai ales), nu fumez și nu am nici un viciu; până și jocurile pe pc, le joc doar când am timp și când simt nevoia de a schimba rutina; și nici măcar nu-s violente, ci simulatoare. Nu înjur, nu mă bat, respect oamenii și munca lor pentru că știu că o muncă adevărată nu e ușor de depus. Și totuși cică astea-s defecte. Sunt defecte, din punctul unora de vedere, pentru că dacă nu le cauți sub fustiță în club, atunci degeaba le mai întrebi cum le cheamă.
Singurul lucru care l-as schimba ar fi următorul: atunci când voi întâlni pe una care vede la mine calitățile calități și nu defecte, voi avea grijă să o tratez așa cum trebuie așa încât să fie fericită.
Serios?
Sa le luam pe rand:
1. Ti s-a reprosat ca nu iesi in cluburi sau ti s-a spus ca daca stai in casa nu ai cum sa gasesti pe nimeni? Nu spune nimeni sa isi toata ziua prin cluburi, dar trebuie sa iesi pe undeva, sa cunosti oameni pentru ca gasi o fata.
2. Ti s-a reprosat ca nu bei? Ai avut o astfel de discutie cu o singura fata? Sau asa ai dedus tu?
3. Ti s-a reprosat ca nu fumezi?
4. Ti-s s-a reprosat ca nu te joci pe calculator si nu poerzi vremea in fata calculatorului? Pe bune. Astea chiar sunt povesti.
5. Ti-a reprosat o fata ca nu te bati?
6. Ti s-a reprosat ca nu injuri?
7. Ti-a reprosat cineva ca nu esti pasionat de uitatul la fotbal? Dimpotriva. Fetele se plictisesc cand baietii incep sa vorbeasca despre fotbal.

Daca problema ta e ca nu gasesti pe nimeni e pentru ca nu iesi, nu cunosti lumea si crezi ca lucrurile inseamna altceva decat inseamna. Oricum interactioneaza mai mult cu oameni "reali" nu pe calculator.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #512  
Vechi 14.04.2013, 00:42:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Intra in magazinele ptr. fete tinere si spune-mi ce fel de haine sunt, mai ales pentru vara.
O rochie sau o fusta lunga, decente, gasesti mai oriunde, nu te obliga nimeni sa umbli in colanti si maieuri cu superdecolteu.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #513  
Vechi 14.04.2013, 05:16:59
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
O rochie sau o fusta lunga, decente, gasesti mai oriunde, nu te obliga nimeni sa umbli in colanti si maieuri cu superdecolteu.
Discutabil,depinde de locatie ...

Ma intrebam de ce vad arat de des ,femei la o varsta coapta care sunt imbracate ca niste adolescente?!?
Una din cauze este ca magazinele ofera haine de parca toata lumea ar avea varsta universala de 16 ani.Stramte,scurte,extrem de jucause si pline de zorzoane.

Ganditi-va cat de odios arata o"doamna"pe la 55 de ani,cu riduri si radacini grizonate,imbracata intr-o fustita de jean peticita si franjurita,cu colanti de dantela pe dedesupt,balerini cu paiete si maieu cu pompoane,volanase si fundite!Roz? Nici o problema !

Si comerciantii se apara,daca-i intrebi de ce nu au si haine acoperite spun ca de ar aduce nu le-ar cumpara nimeni ...Probabil...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #514  
Vechi 14.04.2013, 12:11:18
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

cred ca s-a cam discutat cam tot ce se poate.
Concluzia mea: da, nu mai sunt de mult la moda, din vremuri imemoriabile cum a zis domnul Mihnea, nici fetele, si mai ales, nici baietii.
Din punctul meu de vedere, atat timp cand nu capeti frustari de la asta si nu ai avea, Doamne fereste! vre-un handicap server, aproape sigur o sa gasesti pe cineva.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #515  
Vechi 14.04.2013, 15:17:59
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mia Mia Vezi mesajul
Discutam zilele trecute cu cativa cunoscuti despre fetele zilelor noastre si am realizat ca eu sunt putin in urma cu "evolutia fetelor" ; cativa dintre partenerii de dialog mi-au adus o gramada de argumente ca fetele cuminti nu mai sunt la moda; fata zilelor noastre trebuie sa arate bine in primul rand, sa conduca o masina, sa iasa la bere/pe stadion si sa stie sa invarta mintea baietilor, nu mai conteaza partea spirituala in secolul acesta- chiar asa o fi? fetele cuminti sunt plicticoase si nu mai sunt la moda? atunci cum ramane cu baietii care isi doresc sa intemeieze totusi o familie crestina in adevaratul sens al cuvantului? sau nu mai exista baieti care vor fete cuminti...refuz sa cred asta; voi,cei mai cu experienta de viata ce credeti?
au fost vreodata fetele cuminti la moda?
Reply With Quote
  #516  
Vechi 14.04.2013, 15:36:47
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
O rochie sau o fusta lunga, decente, gasesti mai oriunde, nu te obliga nimeni sa umbli in colanti si maieuri cu superdecolteu.
tine de "ce vezi". sau de atenție.
și bărbații pot vedea, vara, doar craci goi, funduri prin colanti mulati ce par să plesneasca și sâni expusi cu generozitate.
cauți fuste lungi, găsești fuste lungi.
vrei să vezi funduri, vezi ...
uff ... din punctul meu de vedere, problema este că se expun mai mult decât trebuie tot mai multe femei.
un fund rubensian expus cu generozitate, mi se pare dizgrațios.
dar trebuie,să le accept, în numele libertății :D
Reply With Quote
  #517  
Vechi 14.04.2013, 15:40:59
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
au fost vreodata fetele cuminti la moda?
cel mai tare comentariu :)
Reply With Quote
  #518  
Vechi 14.04.2013, 18:30:22
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
cel mai tare comentariu :)
pe vremea lui Constantin Mavrocordat, divortul putea fi imediat daca proaspata sotie o descopereai cu sigiliul rupt, ca sa zis asa. deci da.

apropo, fiti atenti ce am gasit cand cautam, fara succes, respectiva lege privitoare la divorturi:
http://www.lovendal.net/wp52/ce-a-fa...e-in-biserica/
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 14.04.2013 at 18:40:23.
Reply With Quote
  #519  
Vechi 14.04.2013, 19:14:27
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
pe vremea lui Constantin Mavrocordat, divortul putea fi imediat daca proaspata sotie o descopereai cu sigiliul rupt, ca sa zis asa. deci da.

apropo, fiti atenti ce am gasit cand cautam, fara succes, respectiva lege privitoare la divorturi:
http://www.lovendal.net/wp52/ce-a-fa...e-in-biserica/

Si cum isi dadeau seama barbarii din vremea lui Mavrocordat,stiindu-se ca nu toate virginele 100% prezinta usoara hemoragie la primul contact sexual?!?
Cred ca multa nedreptate s-a facut multora din nestiinta sa nu mai amintim faptul ca barbatii nu au trebuit niciodata sa dea socoteala pt viata lor destrabalata desi dpdv religios,virginitatea este ceruta la ambele sexe NU NUMAI FEMEILOR!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #520  
Vechi 14.04.2013, 21:11:05
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Si cum isi dadeau seama barbarii din vremea lui Mavrocordat,stiindu-se ca nu toate virginele 100% prezinta usoara hemoragie la primul contact sexual?!?
Cred ca multa nedreptate s-a facut multora din nestiinta sa nu mai amintim faptul ca barbatii nu au trebuit niciodata sa dea socoteala pt viata lor destrabalata desi dpdv religios,virginitatea este ceruta la ambele sexe NU NUMAI FEMEILOR!
Asa este. Si sa nu uitam ca sunt si cazuri in care fata se naste fara "sigiliu"(ce urat suna). Mai rar, dar se intampla. Oricum, din cate stiu eu, inainte, chiar daca se intampla in afara casatoriei si aflatu parintii, trebuiau sa se ieie, nu mergea sa fugi.
(tind sa cred ca oricum inainte nu erau asa multi barbati destrabalati pentru ca majoritatea fetelor nu cedau, parintii isi pazeau fetele ca pe ochii din cap etc.; nu as zice de pierderea fecioriei inainte de nunta , ci m-as lega de adulter, care era si inca este privit ca ceva normal la barbati si o tragedie la femei, cand defapt este o tragedie indiferent de ce sex are cel care cade in acest pacat )
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mai este martisorul la moda? alexdu Generalitati 14 29.08.2015 08:53:45
Daruri de la sfinti ptr copiii cuminti lore86 Nunta 19 19.12.2012 23:17:02
Dragobetele saruta fetele shakalu1 Intrebari utilizatori 0 25.02.2010 18:02:17
Care va fi moda de anul acesta? Anca-Miha Generalitati 55 01.02.2009 07:11:19