Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.07.2008, 14:13:03
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cat despre statul jos in biserica la liturghie este spectacol mai degraba ... in biserica stam ca si vamesul cand isi cerea iertare de la Dumnezeu si nu stam la spectacol ... trebuie sa avem o pozitie de umilinta si smerenie a trupului , nu este vorba numai de reguli ca noi nu facem yoga aicea ... dar la rugaciune trebuie pozitie de smerenie si umilinta ca si vamesul , daca vrem sa fim iertati ... daca insa stam jos , facem ca si fariseul care statea in fata si era mandru ca este cineva ... eu in fata lui Dumnezeu nu pot sa stau jos , ca si cum as vorbi la telefon cu El ... rugaciune este rugaciune , Dumnezeu este Dumnezeu ... este pacat sa Ii si pomenesti numele in desert si fara teama cum ar face-o un yoghin , dapai sa mai si stai la taifasuri cu El stand jos ...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.07.2008, 14:41:38
esox esox is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

Rafael ca tot esti tu tare in dogmatica: Liturghia trebuie sa inceapa inainte de 12 sau sa se sfirseasca inainte de 12?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.07.2008, 15:40:20
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007
cat despre statul jos in biserica la liturghie este spectacol mai degraba ... in biserica stam ca si vamesul cand isi cerea iertare de la Dumnezeu si nu stam la spectacol ... trebuie sa avem o pozitie de umilinta si smerenie a trupului , nu este vorba numai de reguli ca noi nu facem yoga aicea ... dar la rugaciune trebuie pozitie de smerenie si umilinta ca si vamesul , daca vrem sa fim iertati ... daca insa stam jos , facem ca si fariseul care statea in fata si era mandru ca este cineva ... eu in fata lui Dumnezeu nu pot sa stau jos , ca si cum as vorbi la telefon cu El ... rugaciune este rugaciune , Dumnezeu este Dumnezeu ... este pacat sa Ii si pomenesti numele in desert si fara teama cum ar face-o un yoghin , dapai sa mai si stai la taifasuri cu El stand jos ...
Mai Rafael,habar n-ai ce vorbesti.La cina cea de Taina,Mantuitorul a savarsit Liturghia seara,apostolii mancasera inainte.ce tot ii tragi cu canoanele?Arata-mi tu canonul,da de la un sinod ecumenic,nu de la vreo vrajala de sinod local sau endemic.Macar citeste cate ceva,si apoi iao cu anatemele si afurisania,si ai grija,ca zice in Psaltire"n-a dorit binecuvantarea,si a plecat de la el,a dorit blestemul si a cazut asupra lui"
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.07.2008, 18:59:00
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

liturghia trebuie sa inceapa inainte de 12 nu sa se sfarseasca inainte de 12 ...
iar la cina cea de taina impartasirea apostolilor s-a facut sub iconomia dumnezeiasca ... in situatia respectiva nu se putea altfel decat sa se impartaseasca seara si nu se putea ca Domnul sa nu impartaseasca apostolii inainte de moartea Sa ... insa canoanele spun clar ca liturghia se face inainte de 12 si preotul care nu face asa este caterisit sau afurisit ... canoanele trebuie respectate ... sinoadele locale nu sunt vrajeli frate ...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.07.2008, 20:09:05
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007
liturghia trebuie sa inceapa inainte de 12 nu sa se sfarseasca inainte de 12 ...
iar la cina cea de taina impartasirea apostolilor s-a facut sub iconomia dumnezeiasca ... in situatia respectiva nu se putea altfel decat sa se impartaseasca seara si nu se putea ca Domnul sa nu impartaseasca apostolii inainte de moartea Sa ... insa canoanele spun clar ca liturghia se face inainte de 12 si preotul care nu face asa este caterisit sau afurisit ... canoanele trebuie respectate ... sinoadele locale nu sunt vrajeli frate ...
Daca nu stiai,sinoadele locale au rezolvat probleme pt anumite perioade istorice,singurele care au valoare in intreaga istorie sunt cele ecumenice.In cele ecumenice nu exista nici un canon privitor la ora slujbelor.Sunt 1001 canoane care se bat cap in cap,tocmai pt ca sunt diferite probleme in diferite perioade istorice.Tu insa faci ca fariseii care ii condamnau pe apostoli cA nu tin datina batranilor,ca manaca cu maninile nespalate pana la cot,sau ca aduna spice sambata.Frate,esti un fariseu desavarsit.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.07.2008, 21:16:40
nastac_miruna's Avatar
nastac_miruna nastac_miruna is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.11.2007
Locație: BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit

Multumesc lui Rafael pentru cuvintele intelepte scrise, iti multumesc si pentru mustrare, avem nevoie de multe ori de asa ceva pentru ca toti suntem pacatosi si ignoranti de multe ori, traim asa la intamplare sau dupa niste norme impuse de cine stie ! Cand ai credinta, cred eu, o ai in suflet, o simti, iar la biserica stai la slujba asa cum simti, iar Sfanta Liturghie este asa de frumoasa, incat , ascultand-o si traind-o, te patrunde, te misca, lacrimile iti apar pe obraz si este imposibil sa stai pe scaun intr-o stare de pasivitate!
Este adevarat ca in America, in unele state nici nu exista biserica ortodoxa, este foarte greu, dar cred ca in situatia asta cine vrea poate merge duminica la o biserica intr-un stat mai apropiat si daca nu se poate si nu se poate, sa-si faca acasa un mic altar cu icoanele noastre dragi unde sa poata sa-si planga amarul, caci sa stiti este mare amaraciune sa stai printre oameni care nu cunosc decat un stapan:BANUL!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.07.2008, 21:30:04
nastac_miruna's Avatar
nastac_miruna nastac_miruna is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.11.2007
Locație: BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Citat:
În prealabil postat de emanuel2007
liturghia trebuie sa inceapa inainte de 12 nu sa se sfarseasca inainte de 12 ...
iar la cina cea de taina impartasirea apostolilor s-a facut sub iconomia dumnezeiasca ... in situatia respectiva nu se putea altfel decat sa se impartaseasca seara si nu se putea ca Domnul sa nu impartaseasca apostolii inainte de moartea Sa ... insa canoanele spun clar ca liturghia se face inainte de 12 si preotul care nu face asa este caterisit sau afurisit ... canoanele trebuie respectate ... sinoadele locale nu sunt vrajeli frate ...
Daca nu stiai,sinoadele locale au rezolvat probleme pt anumite perioade istorice,singurele care au valoare in intreaga istorie sunt cele ecumenice.In cele ecumenice nu exista nici un canon privitor la ora slujbelor.Sunt 1001 canoane care se bat cap in cap,tocmai pt ca sunt diferite probleme in diferite perioade istorice.Tu insa faci ca fariseii care ii condamnau pe apostoli cA nu tin datina batranilor,ca manaca cu maninile nespalate pana la cot,sau ca aduna spice sambata.Frate,esti un fariseu desavarsit.
http://www.youtube.com/watch?v=iqGAfWRUmN8&feature=related
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.07.2008, 22:20:50
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

frate , nu exista nici un canon care sa se contrazica cu nici un alt canon , caci fiecare sinod ecumenic a inceput cu cuvintele : " recunoastem toate canoanele care s-au hotarat la sinoadele dinaintea noastra ... anatema cu cei care le incalca " ... nu mai stiu sincer sa fiu vreun canon care sa spuna clar care este ora pana la care se poate incepe sfg liturghie , dar asta mi-a spus-o fostul meu staret : ca liturghia nu se poate incepe dupa ora 12 ... el era un om intelept si imi amintesc ca nu concepea sa inceapa liturghia dupa 12 ... probabil ca asta scrie pe undeva daca el era atat de hotarat , probabil in liturghier sau in tipic ... oricum nu se poate incalca aceasta hotarare ... stiam ca sinoadele locale au avut valabilitate mai ales la anumite zone sau vremuri , mersi ca mi-ai zis ...
respectarea canoanelor nu este fariseism ci ortodoxie , cine le incalca de buna voie este fariseu caci cinsteste pe Dumnezeu cu buzele ... cine spune altfel nu stie de fapt ce inseamna canoanele ; le priveste din afara ca pe niste legi date de un stat sau imparat oarecare si uita ca ele au fost date de sf parinti cu rolul de a sfinti pe om ; canoanele sunt carma bisericii si definesc biserica , sunt regulile bisericii , fara de care biserica nu mai e biserica ... de aceea si sf parinti , pe care tu ii numesti farisei , teama imi e pentru tine caci nu stii cine este fariseu , au dat anatemei pe cei care incalca vreodata canoanele ... am mai spus ca ele au fost numite dogme dumnezeiesti deci sunt la fel de infailibile ca si evangheliile ... au putere de porunci ale Mantuitorului si cine le incalca cu voia pacatuieste impotriva Duhului sfant si mantuire nu mai are daca nu se pocaieste ... canoanele nu sunt niste legi sau reguli lumesti , ele sunt reguli sau porunci dumnezeiesti si definesc sau incadreaza foarte clar cum sa isi traiasca crestinul viata : canonul cutare spune ce trebuie sa faca in situatia cutare din punct de vedere crestinesc ... un canon nu spune ca trebuie facut asa ca asa vrea muschiul lui cutare sau ca asa spun oamenii ( cum faceau fariseii care tineau datini omenesti cu care desfiintau reguli dumnezeiesti ) ci spun ca porunca lui Dumnezeu in cutare situatie este asa ; sau altfel spus canonul spune cum anume trebuie crestinul sa isi exprime DRAGOSTEA fata de Dumnezeu sau fata de oameni in cutare situatie ; cine vede canoanele in afara dragostei dumnezeiesti ca niste simple reguli oarecare este eretic , pe care sfintii parinti l-au dat anatema ... " toate imi sunt permose dar nu toate imi sunt de folos " ... ortodoxia , sa nu isi inchipuie cineva ca este fara de reguli si de aceea este libertate ... NU ... NU ... NU ! ... ANATEMA CU ACEASTA IDEE ...libertatea nu este a fi liber fata de reguli ci a face poruncile Domnului adica dragostea fata de Dumnezeu si fata de aproapele ... insa aceste doua porunci exprimate prin aceste cuvinte au un sens extrem de general , si nimeni nu ar putea sa isi dea seama ce trebuie facut in fiecare situatie in parte daca aveam in credinta noastra numai aceste doua porunci fara de nici o alta explicatie ... de aceea au venit canoanele care explica aceste doua porunci in fiecare situatie ... deci canoanele nu sunt altceva decat expresia iubirii dumnezeiesti in fiecare situatie in parte ... pentru a avea aceasta iubire nu este niciodata necesar sa incalci sf canoane , caci canoanele sunt tocmai aceasta iubire dumnezeiasca ...

cine face o cat de mica deosebire intre dumnezeiestile canoane si iubirea dumnezeiasca sa fie ANATEMA ... acela este fariseu caci pune regulile mintii lui desarte mai presus de intelepciunea dumnezeiasca a sf parinti si decat sf canoane care sunt porunci si dogme dumnezeiesti ...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.07.2008, 22:39:31
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cine se supara de anatemele mele dovedeste prin asta ca este un mincinos si un crestin inchipuit ... caci cum de ii pasa de anatemele mele , cand nu sunt ale mele ci ale sf parinti caci eu nu am facut decat sa le citez pe ale lor , si totusi pe ale sf parinti cand le-a citit le-a luat in deradere ... ciudat este ca pe cele ale sf parinti si pe care le stie toata lumea , le-a calcat si nu i-a pasat de ele , dar acuma cand cineva ( adica eu si care sunt infinit mai mic decat sf parinti ) i le repeta in fata se supara ... ma intreb ca va face oare cand insusi Mantuitorul ii va spune in fata la judecata : " pleaca de la mine blestematule in focul cel vesnic gatit diavolului si ingerilor lui " ? sau poate crede in deraderea lui de biserica ca Mantuitorul este in vreo oarecare contrazicere cu hotararile sf parinti prin care a vorbit Duhul sfant la sf sinoade , si uita ca " sfintii vor judeca lumea " cum zice apostolul ...
ma rog , Domnul cu mila ... sa aiba Dumnezeu grija de pocainta fiecaruia si sa ii ierte pe toti ...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.07.2008, 23:20:05
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007
cine se supara de anatemele mele dovedeste prin asta ca este un mincinos si un crestin inchipuit ... caci cum de ii pasa de anatemele mele , cand nu sunt ale mele ci ale sf parinti caci eu nu am facut decat sa le citez pe ale lor , si totusi pe ale sf parinti cand le-a citit le-a luat in deradere ... ciudat este ca pe cele ale sf parinti si pe care le stie toata lumea , le-a calcat si nu i-a pasat de ele , dar acuma cand cineva ( adica eu si care sunt infinit mai mic decat sf parinti ) i le repeta in fata se supara ... ma intreb ca va face oare cand insusi Mantuitorul ii va spune in fata la judecata : " pleaca de la mine blestematule in focul cel vesnic gatit diavolului si ingerilor lui " ? sau poate crede in deraderea lui de biserica ca Mantuitorul este in vreo oarecare contrazicere cu hotararile sf parinti prin care a vorbit Duhul sfant la sf sinoade , si uita ca " sfintii vor judeca lumea " cum zice apostolul ...
ma rog , Domnul cu mila ... sa aiba Dumnezeu grija de pocainta fiecaruia si sa ii ierte pe toti ...
Ba Rafael,sunt intr-o pasa proasta,asa ca du-te cu anatemele tale la origine,adica de unde ai iesit,sau pe unde ai iesit!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Plecarea in strainatate costel Generalitati 77 27.06.2012 00:08:13
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
adresat in mod special geniilor elizeu Generalitati 38 05.04.2010 02:32:11
Rugaminte pentru cei din strainatate Va_iubesc Umanitare 9 07.01.2010 02:03:50
Munca in strainatate Anca-Miha Stiri, actualitati, anunturi 18 17.04.2009 06:59:49