Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.12.2010, 06:44:45
Daniel1 Daniel1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2010
Mesaje: 2
Implicit Doua Acatiste ale Sfantului Nectarie?

Am vazut ca sunt 2 acatiste a Sfantului Nectarie:

"Acatistul Sfantului Nectarie Taumaturgul"

"Acatistul Sfantului Nectarie din Eghina - Noul facator de minuni"

Intrebarea mea: care pentru ce trebuinta este, care este mai puternic?

Multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.12.2010, 10:03:27
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel1 Vezi mesajul
Am vazut ca sunt 2 acatiste a Sfantului Nectarie:

"Acatistul Sfantului Nectarie Taumaturgul"

"Acatistul Sfantului Nectarie din Eghina - Noul facator de minuni"

Intrebarea mea: care pentru ce trebuinta este, care este mai puternic?

Multumesc.
Aceste acatiste sunt rugaciuni, nu incantatii. puterea vine din credinta, sa nu crezi ca daca le citesti poti obtine orice. incearca sa tii post, si sa le citesti cu mare atentie, fara a-ti fugi mintea la ceva.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.12.2010, 12:16:08
Daniel1 Daniel1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2010
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Aceste acatiste sunt rugaciuni, nu incantatii. puterea vine din credinta, sa nu crezi ca daca le citesti poti obtine orice. incearca sa tii post, si sa le citesti cu mare atentie, fara a-ti fugi mintea la ceva.
Multumesc Mtcrysty17, asa voi face.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.12.2010, 17:48:16
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Da, sunt 2 Acatiste ale Sf.Nectarie, dar si 2 paraclise ale Sf.Nectarie! Le puteti gasi pe www.sfantulnectarie.ro la sectiunea rugaciuni! Unul este tradus din greceste compus de un parinte de la Sf.Munte de la Schitul Sf.Ana Mica, iar celalalt mai lung, este alcatuit la noi in tara! Nu conteaza care il vei face, important e sa fie facut! La fel si cu Paraclisele!
Acatistul este rugaciune de LAUDA pentru sfant, de aceea tot il fericim cu „Bucura-te!” si laudam faptele lui!
Paraclisul este rugaciune de cere de ajutor, rugaciune de pocainta prin care cerem mila si ajutorul sfantului (sau al Maicii Domnului) atunci cand suntem necajiti, in necazuri, cand vrem sa ne mangaie sfantul cu Harul sau!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.03.2011, 19:11:49
Si totusi... Si totusi... is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.03.2011
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Da, sunt 2 Acatiste ale Sf.Nectarie, dar si 2 paraclise ale Sf.Nectarie! Le puteti gasi pe www.sfantulnectarie.ro la sectiunea rugaciuni! Unul este tradus din greceste compus de un parinte de la Sf.Munte de la Schitul Sf.Ana Mica, iar celalalt mai lung, este alcatuit la noi in tara! Nu conteaza care il vei face, important e sa fie facut! La fel si cu Paraclisele!
Acatistul este rugaciune de LAUDA pentru sfant, de aceea tot il fericim cu „Bucura-te!” si laudam faptele lui!
Paraclisul este rugaciune de cere de ajutor, rugaciune de pocainta prin care cerem mila si ajutorul sfantului (sau al Maicii Domnului) atunci cand suntem necajiti, in necazuri, cand vrem sa ne mangaie sfantul cu Harul sau!

Doamne ajuta!
Foarte frumos ai scris. Cu ajutorul tau am aflat despre paraclisele Sfantului Nectarie. E de prisos sa spun ca habar nu aveam de ele, din pacate pentru mine si pentru sufletul meu. Iti multumesc enorm de mult pentru ca ai expus aceste lucruri.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.03.2011, 18:35:33
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel1 Vezi mesajul
Am vazut ca sunt 2 acatiste a Sfantului Nectarie:

"Acatistul Sfantului Nectarie Taumaturgul"

"Acatistul Sfantului Nectarie din Eghina - Noul facator de minuni"

Intrebarea mea: care pentru ce trebuinta este, care este mai puternic?

Multumesc.
Nu sunt cumva doi Sf. Nectarie? Eu asa am inteles/citit pe undeva.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.06.2014, 12:30:58
cmioara27 cmioara27 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.06.2014
Mesaje: 1
Implicit Ajutor de la Sfantul Nectarie

In 2011 m-am operat de cancer la san, cand am aflat diagnosticul, a cazut cerul pe mine, nu stiam atunci de existenta Sfantului Nectarie, am aflat ulterior m-am rugat la el si la Sfanta Fecioara si m-au ajutat si am scapat. Acum in 2014 a recidivat sunt convinsa ca Sfantul Nectarie o sa-ma ajute si acum sa trec peste nenorocita asta de boala. Daca ai credinta si te rogi la el e imposibil ca Sfantul sa nu-te ajute. Eu sunt convinsa ca el vegeaza asupra mea ma sustine si ma ajuta. Post n-am tinut, datorita chimioterapiei, dar de citit acatistul si de rugat la Sfant am facut-o. Ajuta-ma Sfinte Nectarie ca mare nevoie am de tine si de ajutorul tau. Fa o minune si pentru mine. Amin!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Slava Sfantului Nectarie! Julieta Generalitati 21 05.01.2014 18:30:11
Acatistul Sfantului Nectarie brunetzik Intrebari utilizatori 3 01.03.2012 14:02:36
Minunea Sfantului Nectarie MARUSIANA Intrebari utilizatori 1 28.04.2010 23:04:58
Intaia si a doua aflare a capului Sfantului Proroc Ioan Botezatorul georgym Intrebari utilizatori 0 24.02.2010 14:02:02