Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 25.04.2010, 23:16:22
pr3tender pr3tender is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.04.2010
Mesaje: 1
Implicit

salut florinrusu,
spune-mi te rog, de unde ai sursa acestei profetii despre tara noastra.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.04.2010, 12:12:16
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zalmoxis_Nemuritorul Vezi mesajul
Profetiile lui Sundar Singh despre Romania sunt, cel mai probabil o "facatura"...
Ele nu se regasesc in textele sale originale.
Cine nu ma crede, poate sa verifice pe surse concrete.

Circulatia lor a incepu prin anii 90, cand in Romania scapata de comunism avea loc o renastere spirituala a crestinismului care mergea in paralel cu o oarecare orientare a tineretului spre spiritualitatea Indiei... aceste "profetii" impacau oarecum cele doua directii.
Imi aduc aminte ca le procurasem si eu. Erau niste xerox-uri legate intr-un fel de brosura.
Nu am avut incredere in ele nici atunci.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.04.2010, 17:45:00
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Din Cartea “HRISTMOS”, Descoperirea fericitului Agatanghel, de Zosima, tradusa in Man. Neamt, anul 1905.
Parintele Cleopa ne-a spus ce-si aminteste din aceasta carte, care nu se stie unde a disparut. Au fost doua carti, aceasta din 1905 avea si talcuirea vedeniilor, iar cealalta - a doua - reda numai simplu vedeniile. Zosima Pascal a tradus cartea fiind la Muntele Athos.

Fericitul Agatanghel a vazut in insula Corsica o vedenie ca aceasta: Un vultur iesea din mare, cu aripi de aur si cu perle pretioase, iar vulturul a strigat… ” Agatanghel, Agatanghel … ” Sfantul s-a speriat, dar glasul i-a zis: “Nu te teme!. A iesit sfantul la marginea marii si a vazut o harta de piele, pe care era intreaga Europa, iar pe harta aratau fiecare tara, Romania - R, Grecia - G, Rusia -RS, Italia -I, iata profetiile referitoare la fiecare tara:

Italia
“Am vazut o femeie, pe curva Servastopi, care zicea: Fosta-am tiitoarea unui imparat, dar mi-am pierdut fecioria”. Imparatul este Hristos, tiitoarea este Biserica Italiei. In anul 1054 prin ruperea Bisericii catolice de cea ortodoxa si-a pierdut fecioria dogmelor. A pierdut curatia dogmelor originare ortodoxe. Mare pacat. Zice Agatanghel: ca daca ce se va face imparatia crestineasca a rasaritului, va veni Papa de la apus si se va uni cu Biserica Rasaritului si se vor face una precum au fost si mai inainte”.

România

Am vazut 3 focuri pe o movila inalta pe Dunare, un glas striga: Romanie, Romanie, sfarsitul necazurilor tale un 5 si 50, adica 550 de ani. Vedenia are loc la anul 1327+550 de ani=1887, cand Romania si-a dobandit independenta.

Apoi am vazut un bou si un leu.

Boul este mult luptator, dar va scoate drepturile sale, anul 1916 biruinta. De cand e tara aceasta a avut numai de suferit, dar a rabdat ca si boul, este boul de pe stema Moldovei.

Leul este prea viteaz, se va ridica deasupra cocosului (Ungaria). Cocosul insa va scoate ochii leului, i-a scociorat in 1940, ne-a luaat Ardealul, dar Leul (Transilvania) a luat inapoi de la unguri Ardealul.”

“Si atuncea se vor duce toti la dansul din toate partile si isi vor cere partile tarilor care au fost robite de alti imparati, si isi vor lua locurile care le au stapanit altii cu nedreptate, pentru ca, zice: se vor intoarce fiecare la cuiburile parintesti, ca zice Sf. Metodie: si boul va ragi, adica tara noastra (Romania), care era de jaful tuturor. Asisderea vor face natiunile, si isi vor lua partile lor fiestecare. Ca imparatul acesta asa va fi de pasnic, ca va fi ca un tata al tuturora. Romania va lua toate hotarele sale! “

Ungaria
“Amaratul de cocos (Ungaria) se retrage in tara lui si nu mai canta altul niciodata”. Nu va mai canta Ungaria in Romania niciodata.

Germania
Spune profetia, ca va veni inapoi la ortodoxia la care a fost mai inainte de a ajunge protestanta. Si Biserica romano-catolica se va intoarce la ortodoxia rasaritului.

Rusia
Am vazut 4 stalpi … Am auzit un glas: Rusie, Rusie, sora mea iubita, unde este buna ta credinta? De ce ai facut din Biserici grajduri? La tine va straluci faclia adevarata (ortodoxia), vei fi mult mai iubita la urma, mai mult decat dintai”. 70 de ani Biserica Rusiei a fost prigonita 1917-1987, iar acum s-au terminat cei 70 de ani de prigoana, dupa cum au profetit sfintii rusi: Serghie de Radonj, Sf. Serafim de Sarov, Sf. Tihon de Zadonsk si alti sfinti rusi.

Cartea aceasta “Hristmos”, Descoperirea fericitului Agatanghel, 1327, a avut-o parintele Ilie Cleopa de la Sihastria in mana lui. Parintele Cleopa nu mai are aceasta carte. Exemplarul 2 fara talcuirea vedeniilor este de la Manastirea Neamt. Cele de mai sus parintele Cleopa le mai tine minte.

Părintele Arsenie Papacioc: „Dumnezeu iubește Țara Românească și pe ea vrea să o spele întâi de păcate. La mulți le-am zis: - Nu plecați din țară că țara noastră are destinul ei și va da cei mai mulți mucenici. Să vă rugați să nu vină și peste voi necazurile care vin pe oameni, că vor veni vremuri foarte grele. Să nu credeți că voi n-o să răbdați foamea. Să vă pregătiți pentru martiraj. Rugăciunea Tatăl nostru „Și nu ne duce pe noi în ispită” se referă la lepădările de Dumnezeu. Acesta este testamentul pe care trebuie să-l urmăm noi. Unde ne merge bine, acolo nu sporim. Unde-i mai greu, acolo te curățești mai sigur. Acolo unde nu ești cioplit, ești necioplit”.

Din mesajul lui Petrache Lupu – Sf de la Maglavit:La prima intalnire Mosul (Dumnezeu)i-a spus:
“-Sa te duci sa spui la lume, cu cine te intalnesti pe cale, sa-i spui: Daca nu ne pocaim,
daca nu tinem sarbatorile, daca nu ne ducem la biserica, sa ne rugam la Dumnezeu de sanatate,
daca nu tinem posturile, daca nu ne ducem la popa..., atunci foc, atunci ne rupe muncile noastre,
fratilor!...Sa nu mai facem fapte rele, sa nu mai radem de fratii nostrii, sa ne unim cu
totii la faptele bune, sa nu mai arunce nimeni copii pe la gropi...si sa nu ne mai dusmanim...
Nimeni sa nu fure, sa nu puna foc, sa nu ia dreptul altuia! Sa ne unim cu toate neamurile
noastre!Sa facem fapte bune, ca de nu –moarte, ca de nu-foc!..Ne ia tot , ne canoneste fara
munca si toata Rumanie nu e nimic...E rau, fratilor, de noi toti, daca nu ne pocaim, cu vorba
care m-a trimis pe mine Mosul, si n-ai cu ce tine nimic: nici bou, nici cal, nici oaie, nici
porc, nici pasare, nici nimic....”
...
“ Dupa ce am muls oile si dupa ce s-a culcat lumea si ciobanii nostrii, m-am mers la cruce,
la buturugi, sa aprind lumanari si tamaie. Era in dumineca de dupa a treia aratare. Mosul m-a
asteptat. Dupa ce m-am rugat, s-a lasat o stea mare(comunismul), vestind moartea in lume. Avea
marginile ca cerul, o lumina mare la mijloc si 4 bucati: ploaie, foc, vant si carbune. De
trei ori am vrut sa pun mana pe ea si n-am putut. A patra oara am intrebat:
-Mosule , ce e cu vorba care mi-ai trimis? Daca jumatate din lume este rea si jumatate buna?
-Pe jumatate o iau si jumatate o las(s-a implinit prin cei 3-4 milioane de tineri romani alungati).
Eu am zis:
-Decat pe jumatate, mai bine toata...
Doamne , iarta toata lumea! Doamne , iarta toata lumea! Doamne , iarta toata lumea!(Isi facea
semnul crucii de trei ori)
Mosul spune ca ne iarta daca ne pocaim la cruce...Dacac nu ne pocaim, daca nu cautam dreptatea,
daca nu ne lasam de faptele noastre rele pana la cel mai mare om din tara, sa mearga dreptatea
cu toata tara, atunci vine moartea , vine prapadul! Mosul spune: Am sa ma mai las o data.
In toamna aceasta sau la alta toamna, nu se stie care toamna, va apare iar steaua, in sat,
la lume. Si eu am sa zic: “ De ce nu v-ati pocait, fratilor? Puneti mana pe ea !”Si de 3 ori
nimeni n-o va putea atinge. A patra oara voi zice: “ De ce n-ati pus mana pe ea ? Acum
mergeti acasa, va premeniti curat, ca moartea vine!”..Toti vor chiui de frica, dar eu am
sa va spun: “ De ce nu v-ati pocait?”
Nu sunt doctor, nu sunt vrajitor.
Dumnezeu sa ne ierte pacatele noastre, ca suntem rai..Sa va pocaiti!..Nu radeti de batranii
vostrii, nu radeti de nimeni! Nu mai aruncati copii pe la gropi, pe la fantani, pe la grau
, pe la porumb, ca este rau de noi, fratilor! Ne canoneste fara munca..Daca nu-i munca ...,
n-ai cu ce tine nimic. Mor vitele, mor oamenii, mor copii. Nu-i ce manca. Boierii au bani
multi, dar n-au ce face cu ei, daca nu-i munca...
Pare rau de lume, de vorba ce am, ca nu pot spune la nimeni, ca nu am voie....
Lumea care este bolnava, este de la Dumnezeu, ca treieste in rautate, in dusmanie , si e
contra, nu crede...
Toata tara sa se pocaiasca! Asta este porunca lui Dumnezeu, care m-a trimis la toata Rumania..
Nu sunt doctor, nu sunt vrajitor...Pentru vorba lui Mosu ma injura lumea...De ce credeti ?
Pentru mine este data porunca? De voi e rau! Eu n-am luat bani de nimenea, n-am luat nimic.
Habar n-am de cel ce nu crede. La urma o sa va caiti...Ce ne-a spus ciobanul Petre Lupu?
Ce-am facut de nu l-am ascultat?...Sa nu va caiti, la urma...Cekl mai mare om din tara trebuie
sa se pocaiasca!
Carte nu stiu. Eu mi-am facut datoria.Dumnezeu va iarta, daca va pocaiti. Daca nu, treaba
voastra!...”
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #34  
Vechi 26.04.2010, 18:04:14
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Sfantul Cosma Etolul - cuvinte de duh si profetii: “RAUL VA VENI DE LA CEI INVATATI”
• “Sufletul si Hristos - doar acestea doua, sa te intereseze! Lumea toata sa cada, pe acestea doua, nimeni nu ti le poate lua, afara numai daca nu le dai tu, cu voia ta“.
• “Chiar daca te-ar ierta toti duhovnicii, patriarhii, arhiereii si lumea întreaga, esti neiertat daca nu te pocaiesti în fapta“.
• “Va veni vremea ca vrajmasii vostri sa va ia pana si cenusa din foc, dar voi sa nu va schimbati credinta, cum fac altii“. [Spusa in Siatisti.]
• “Sunt trist pentru fala pe care o aveti. Piciorul meu nu va mai calca aici. Si daca nu lasati lucrurile pe care le faceti, trufia si hotia, veti fi nimiciti. In ramura de care va atarnati sabiile, va veni o zi in care tiganii vor atarna organele voastre”. [Spusa in satul Aghios Donatos Souliou.]
• “Faceti case aratoase si nu veti locui in ele“. [Cuvinte spuse tot la Assos, cand intr-o zi a trecut prin fata unei case nou construite. Dupa putin timp, toti locuitorii ei au murit, afara de o singura femeie”.]
• “Du-te si pe drum ti se va rasplati” [spusa in Dervistani despre cineva care l-a ironizat pe sfant si care ulterior a fost ranit pe drum pe un dusman al sau.]
• “Spune-le figurilor alora sa nu vina aici, ci sa se intoarca inapoi” [Pe cand invata in Assos, in Kephalinia, Sfantul Cosma si-a intrerupt predica o clipa si a trimis un auditor la casa stapanului locului sa spuna aceste cuvinte. Aici erau patru doamne din aristocratie imbracate indecent, care erau gata sa vina sa urmareasca predica lui.]
• “Cand veti vedea flota in ape grecesti, atunci se va dezlega problema Orasului [Constantinopului]”.
• “In Oras [Constantinopol] va curge atata sange cat sa inoate in el un vitel de trei ani”.
• “Turcii vor fugi, dar vor veni din nou si vor ajunge pana la Examilia. In cele din urma vor fi alungati in Kokkini Milia. Dintre turci, o treime vor fi omorati, o treime se vor boteza si doar o treime vor ajunge la Kokkini Milia“. (a se vedea si profetiile cuv. Paisie Aghioritul, care talcuieste si aceste cuvinte ale Sfantului Cosma: Profețiile Părintelui Paisie și Proiectul Anatoliei de sud-est, n.n.).
• “Va veni o armata straina, va crede in Hristos, dar nu va sti limba”.
• “Va veni odata o oaste straina care va crede in Hristos, dar voi nu o veti sti”.
• “Cu unii veti adormi si cu altii va veti scula dimineata”.
• “Veti vedea trei familii intr-o casa”.
• “Veti merge sa locuiti altundeva si altii vor veni sa locuiasca la voi”.
• “Veti vedea 40 de animale legate de un par”.
• “Multi vor pieri de foame”.
• “Bogatii vor ajunge saraci si saracii vor muri”.
• “Un pumn de aur, un pumn de faina”.
• “Va veni vremea cand vor conduce lumea lucrurile necuvantatoare si neinsufletite”. [Aluzie la inventiile tehnologiei moderne care va guverna viata umanitatii.]
• “Cauza razboiului general va veni din Dalmatia. Mai intai se va imparti Austria, apoi si Turcia”. [Aluzii la inceputul primul razboi mondial.]
• “Daca se gasesc de acord trei puteri, nu veti pati nimic”.
• “Daca problema se va rezolva prin razboi, veti pati multe nenorociri; din trei sate va ramane doar unul”.
• “Multe sate vor fi nimicite, trei vor deveni unul”.
• “Sa va rugati sa fie zi si nu noapte, vara, nu iarna”.
• “Oamenii vor ramane saraci, fiindca nu vor avea dragoste de copaci”.
• “Oamenii vor ajunge goi, fiindca se vor face netrebnici”.
• “Prapadul va veni din inaltime, de la liman”.
• “Va veni pe neasteptate; dobitoacele vor ramane injugate la lucrul lor si voi veti fugi”.
• “Multe se vor intampla. Orasele vor ajunge ca niste baraci”.
• “Sa le dati ceea ce va cer; numai sa va scapati sufletele”.
• “Daca vor gasi pe drum argint, nu se vor apleca sa-l ia. Dar pentru un spic se vor omori care sa-l ia primul”.
• “Raul va veni de la cei cititi [invatati, intelectuali]”.
• “Veti rabda fie trei zile, fie trei luni, fie trei ani”.
• “Va veni vremea cand nu va mai fi aceasta armonie care e astazi intre popor si cler”.
• “Clericii vor fi cei mai rai si mai necredinciosi dintre toti”.
• “Se vor intampla atat de multe, incat de frica mamele vor naste inainte de vreme”.
• “Sa nu va faceti case mari. Sa faceti bordeie ca sa nu va intre inauntru”.
• “Va vor pune un bir mare si cu anevoie de purtat, dar nu vor ajunge”.
• “Va vor pune bir pe cotete si ferestre”.
• “Va vor cere sa va si ia soldati, dar nu vor ajunge sa o faca”.
• “Cand veti auzi ca razboiul va incepe de jos [din sud], veti patimi putin; daca va incepe de sus [din nord], veti fi nimiciti”.
• “Stancile si rapele vor fi pline de lume”.
• “Va veni pe neasteptate, iar boul va fi in camp, iar dobitocul in arie”.
• “E trist pentru mine sa v-o spun: azi-maine asteptam seceta, foamete mare, cand vom da mii de galbeni si nu vom gasi putina paine”.
• “Dupa razboi oamenii vor face o jumatate de ceas pe drum sa gaseasca un om si sa si-l faca frate”.
• “Va veni vremea cand crestinii se vor scula unul impotriva altuia”.
• “Sa aveti crucea pe frunte, ca sa va recunoasca ca sunteti crestini”.
• “Pe Papa sa-l blestemati, fiindca el este cauza”.
• “Va veni vremea, cand diavolul va face rotiri cu dovleacul lui” [Aluzie la satelitii artificiali ai pamantului si o critica anticipata a tehnologiei contemporane, crede mitropolitul Avgustinos Kandiotis.]
• “Din scoli vor iesi lucruri pe care mintea voastra nu si le poate inchipui”.
• “Veti vedea in camp carute fara dobitoace alergand mai repede decat iepurele”.
• “Va veni vremea cand oamenii vor vorbi dintr-o parte intr-alta - de pilda, de la Constantinopol in Rusia - ca si cum ar fi in camere apropiate”.
• “Veti vedea oameni zburand in cer ca niste pasari aruncand foc in lume. Cati vor trai atunci vor alerga la morminte si vor striga: Iesiti voi, cei morti, sa intram noi, cei vii!” [Aceste ultime profetii ale Sfantului Cosma se refera, cu peste un secol inainte de aparitia lor, la inovatii ale tehnologiei moderne: automobile, fire de telegraf si curent electric, avioane militare.]
• “Eu, crestinii mei, mi-am cheltuit viata studiind timp de cincizeci de ani, am citit si despre preoti si despre necredinciosi, si despre atei si despre eretici, am cercetat adancurile intelepciunii. Toate credintele sunt mincinoase, calpe, toate sunt ale diavolului. Am inteles si acest lucru adevarat, dumnezeiesc, ceresc, desavârsit si pentru mine si pentru voi: numai credinta crestinilor ortodocsi bine-credinciosi e buna si sfinta, ca sa credem si sa ne botezam in numele Tatalui si al Fiului si al Sfintului Duh. Aceasta v-o spun acum, la sfirsit, ca sa va bucurati si sa va veseliti de mii de ori, ca v-ati invrednicit sa fiti crestini ortodocsi, si sa plangeti si sa va tanguiti pentru cei necinstitori de Dumnezeu, necredinciosi si eretici, care umbla in intuneric, in mâinile diavolului“.
• ”Evreul imi spune ca Hristosul meu e un copil din flori si Preasfinta Fecioara a mea e o desfrinata, iar Sfinta Evanghelie imi spune ca acest lucru e de la diavolul. Mai am acum ochi sa ma uit la evreu? Daca un om ma ocaraste, imi omoara mama, fratii, copiii, dupa care imi scoate ochii, ca si crestin am datoria sa-l iert. Dar sa-L ocarasca ei pe Hristosul meu si pe Preacurata Fecioara a mea! Eu nu vreau sa-i mai vad, dar domniile voastre cum va rabda inima si mai faceti afaceri si tocmeli cu evreii? De ce v-am spus acestea, crestinii mei? Nu ca sa-i omorati pe evrei si sa-i prigoniti, nu, ci ca sa-i plangeti ca L-au lasat pe Dumnezeu si s-au dus cu diavolul. V-am spus ca sa ne caim acum pina mai avem vreme, ca sa nu se intimple sa se minie Dumnezeu pe voi si sa ne lase din mina Lui si sa patim si noi ca evreii si chiar mai rau“.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #35  
Vechi 26.04.2010, 18:05:58
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Din Cartea “HRISTMOS”, Descoperirea fericitului Agatanghel, de Zosima, tradusa in Man. Neamt, anul 1905.
Parintele Cleopa ne-a spus ce-si aminteste din aceasta carte, care nu se stie unde a disparut. Au fost doua carti, aceasta din 1905 avea si talcuirea vedeniilor, iar cealalta - a doua - reda numai simplu vedeniile. Zosima Pascal a tradus cartea fiind la Muntele Athos.

Fericitul Agatanghel a vazut in insula Corsica o vedenie ca aceasta: Un vultur iesea din mare, cu aripi de aur si cu perle pretioase, iar vulturul a strigat… ” Agatanghel, Agatanghel … ” Sfantul s-a speriat, dar glasul i-a zis: “Nu te teme!. A iesit sfantul la marginea marii si a vazut o harta de piele, pe care era intreaga Europa, iar pe harta aratau fiecare tara, Romania - R, Grecia - G, Rusia -RS, Italia -I, iata profetiile referitoare la fiecare tara:

Italia
“Am vazut o femeie, pe curva Servastopi, care zicea: Fosta-am tiitoarea unui imparat, dar mi-am pierdut fecioria”. Imparatul este Hristos, tiitoarea este Biserica Italiei. In anul 1054 prin ruperea Bisericii catolice de cea ortodoxa si-a pierdut fecioria dogmelor. A pierdut curatia dogmelor originare ortodoxe. Mare pacat. Zice Agatanghel: ca daca ce se va face imparatia crestineasca a rasaritului, va veni Papa de la apus si se va uni cu Biserica Rasaritului si se vor face una precum au fost si mai inainte”.

România

Am vazut 3 focuri pe o movila inalta pe Dunare, un glas striga: Romanie, Romanie, sfarsitul necazurilor tale un 5 si 50, adica 550 de ani. Vedenia are loc la anul 1327+550 de ani=1887, cand Romania si-a dobandit independenta.

Apoi am vazut un bou si un leu.

Boul este mult luptator, dar va scoate drepturile sale, anul 1916 biruinta. De cand e tara aceasta a avut numai de suferit, dar a rabdat ca si boul, este boul de pe stema Moldovei.

Leul este prea viteaz, se va ridica deasupra cocosului (Ungaria). Cocosul insa va scoate ochii leului, i-a scociorat in 1940, ne-a luaat Ardealul, dar Leul (Transilvania) a luat inapoi de la unguri Ardealul.”

“Si atuncea se vor duce toti la dansul din toate partile si isi vor cere partile tarilor care au fost robite de alti imparati, si isi vor lua locurile care le au stapanit altii cu nedreptate, pentru ca, zice: se vor intoarce fiecare la cuiburile parintesti, ca zice Sf. Metodie: si boul va ragi, adica tara noastra (Romania), care era de jaful tuturor. Asisderea vor face natiunile, si isi vor lua partile lor fiestecare. Ca imparatul acesta asa va fi de pasnic, ca va fi ca un tata al tuturora. Romania va lua toate hotarele sale! “

Ungaria
“Amaratul de cocos (Ungaria) se retrage in tara lui si nu mai canta altul niciodata”. Nu va mai canta Ungaria in Romania niciodata.

Germania
Spune profetia, ca va veni inapoi la ortodoxia la care a fost mai inainte de a ajunge protestanta. Si Biserica romano-catolica se va intoarce la ortodoxia rasaritului.

Rusia
Am vazut 4 stalpi … Am auzit un glas: Rusie, Rusie, sora mea iubita, unde este buna ta credinta? De ce ai facut din Biserici grajduri? La tine va straluci faclia adevarata (ortodoxia), vei fi mult mai iubita la urma, mai mult decat dintai”. 70 de ani Biserica Rusiei a fost prigonita 1917-1987, iar acum s-au terminat cei 70 de ani de prigoana, dupa cum au profetit sfintii rusi: Serghie de Radonj, Sf. Serafim de Sarov, Sf. Tihon de Zadonsk si alti sfinti rusi.

Cartea aceasta “Hristmos”, Descoperirea fericitului Agatanghel, 1327, a avut-o parintele Ilie Cleopa de la Sihastria in mana lui. Parintele Cleopa nu mai are aceasta carte. Exemplarul 2 fara talcuirea vedeniilor este de la Manastirea Neamt. Cele de mai sus parintele Cleopa le mai tine minte.

Părintele Arsenie Papacioc: „Dumnezeu iubește Țara Românească și pe ea vrea să o spele întâi de păcate. La mulți le-am zis: - Nu plecați din țară că țara noastră are destinul ei și va da cei mai mulți mucenici. Să vă rugați să nu vină și peste voi necazurile care vin pe oameni, că vor veni vremuri foarte grele. Să nu credeți că voi n-o să răbdați foamea. Să vă pregătiți pentru martiraj. Rugăciunea Tatăl nostru „Și nu ne duce pe noi în ispită” se referă la lepădările de Dumnezeu. Acesta este testamentul pe care trebuie să-l urmăm noi. Unde ne merge bine, acolo nu sporim. Unde-i mai greu, acolo te curățești mai sigur. Acolo unde nu ești cioplit, ești necioplit”.

Din mesajul lui Petrache Lupu – Sf de la Maglavit:La prima intalnire Mosul (Dumnezeu)i-a spus:
“-Sa te duci sa spui la lume, cu cine te intalnesti pe cale, sa-i spui: Daca nu ne pocaim,
daca nu tinem sarbatorile, daca nu ne ducem la biserica, sa ne rugam la Dumnezeu de sanatate,
daca nu tinem posturile, daca nu ne ducem la popa..., atunci foc, atunci ne rupe muncile noastre,
fratilor!...Sa nu mai facem fapte rele, sa nu mai radem de fratii nostrii, sa ne unim cu
totii la faptele bune, sa nu mai arunce nimeni copii pe la gropi...si sa nu ne mai dusmanim...
Nimeni sa nu fure, sa nu puna foc, sa nu ia dreptul altuia! Sa ne unim cu toate neamurile
noastre!Sa facem fapte bune, ca de nu –moarte, ca de nu-foc!..Ne ia tot , ne canoneste fara
munca si toata Rumanie nu e nimic...E rau, fratilor, de noi toti, daca nu ne pocaim, cu vorba
care m-a trimis pe mine Mosul, si n-ai cu ce tine nimic: nici bou, nici cal, nici oaie, nici
porc, nici pasare, nici nimic....”
...
“ Dupa ce am muls oile si dupa ce s-a culcat lumea si ciobanii nostrii, m-am mers la cruce,
la buturugi, sa aprind lumanari si tamaie. Era in dumineca de dupa a treia aratare. Mosul m-a
asteptat. Dupa ce m-am rugat, s-a lasat o stea mare(comunismul), vestind moartea in lume. Avea
marginile ca cerul, o lumina mare la mijloc si 4 bucati: ploaie, foc, vant si carbune. De
trei ori am vrut sa pun mana pe ea si n-am putut. A patra oara am intrebat:
-Mosule , ce e cu vorba care mi-ai trimis? Daca jumatate din lume este rea si jumatate buna?
-Pe jumatate o iau si jumatate o las(s-a implinit prin cei 3-4 milioane de tineri romani alungati).
Eu am zis:
-Decat pe jumatate, mai bine toata...
Doamne , iarta toata lumea! Doamne , iarta toata lumea! Doamne , iarta toata lumea!(Isi facea
semnul crucii de trei ori)
Mosul spune ca ne iarta daca ne pocaim la cruce...Dacac nu ne pocaim, daca nu cautam dreptatea,
daca nu ne lasam de faptele noastre rele pana la cel mai mare om din tara, sa mearga dreptatea
cu toata tara, atunci vine moartea , vine prapadul! Mosul spune: Am sa ma mai las o data.
In toamna aceasta sau la alta toamna, nu se stie care toamna, va apare iar steaua, in sat,
la lume. Si eu am sa zic: “ De ce nu v-ati pocait, fratilor? Puneti mana pe ea !”Si de 3 ori
nimeni n-o va putea atinge. A patra oara voi zice: “ De ce n-ati pus mana pe ea ? Acum
mergeti acasa, va premeniti curat, ca moartea vine!”..Toti vor chiui de frica, dar eu am
sa va spun: “ De ce nu v-ati pocait?”
Nu sunt doctor, nu sunt vrajitor.
Dumnezeu sa ne ierte pacatele noastre, ca suntem rai..Sa va pocaiti!..Nu radeti de batranii
vostrii, nu radeti de nimeni! Nu mai aruncati copii pe la gropi, pe la fantani, pe la grau
, pe la porumb, ca este rau de noi, fratilor! Ne canoneste fara munca..Daca nu-i munca ...,
n-ai cu ce tine nimic. Mor vitele, mor oamenii, mor copii. Nu-i ce manca. Boierii au bani
multi, dar n-au ce face cu ei, daca nu-i munca...
Pare rau de lume, de vorba ce am, ca nu pot spune la nimeni, ca nu am voie....
Lumea care este bolnava, este de la Dumnezeu, ca treieste in rautate, in dusmanie , si e
contra, nu crede...
Toata tara sa se pocaiasca! Asta este porunca lui Dumnezeu, care m-a trimis la toata Rumania..
Nu sunt doctor, nu sunt vrajitor...Pentru vorba lui Mosu ma injura lumea...De ce credeti ?
Pentru mine este data porunca? De voi e rau! Eu n-am luat bani de nimenea, n-am luat nimic.
Habar n-am de cel ce nu crede. La urma o sa va caiti...Ce ne-a spus ciobanul Petre Lupu?
Ce-am facut de nu l-am ascultat?...Sa nu va caiti, la urma...Cekl mai mare om din tara trebuie
sa se pocaiasca!
Carte nu stiu. Eu mi-am facut datoria.Dumnezeu va iarta, daca va pocaiti. Daca nu, treaba
voastra!...”
Seamana cu catrenele lui Nostradamus.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 30.04.2010, 10:29:49
deja-vu deja-vu is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2009
Mesaje: 39
Implicit Sundar Singh - A Scandal to the Comfortable

1889 - Born at Rampur, Punjab
1903 - Conversion
1904 - Cast out from home
1905 - Baptised in Simla; begins life as a sadhu
1907 - Works in leprosy hospital at Sabathu
1908 - First visit to Tibet
1909 - Enters Divinity College, Lahore, to train for the ministry
1911 - Hands back his preacher's license; returns to the sadhu's life
1912 - Tours through North India and the Buddhist states of the Himalayas
1918 to 1922 - Travels worldwide
1923 - Turned back from Tibet
1925 to 1927 - Quietly spends time writing
1927 - Sets out for Tibet but returns due to illness
1929 - Attempts to reach Tibet and disappears

Bitter over the death of his mother, Sundar Singh blamed God. The fourteen-year-old boy became vicious toward his Christian teachers. He threw filth on them, mocked their Scriptures, and interrupted classes. Then he made the ultimate gesture of scorn. He bought a Bible from the Christians. Outside his house he built a fire and page by page tore up the Scripture and burnt it. "Although I believed that I had done a very good deed by burning the Bible, I felt unhappy," he said. Within three days Sundar Singh could bear his misery no longer.

(late one night in Dec.1903) After bathing in cold water in preparation for pooja he asked God to appear to him as an avatar. He wanted a divine revelation that would once and for all destroy his doubts and end his despair. For seven hours Sundar Singh prayed. "O God, if there is a God, reveal thyself to me tonight. Otherwise, "I planned to throw myself in front of the train which passed by our house." The next train was due at five o'clock in the morning. This vow was not empty words! Shaped by the disciplined life of a devout Sikh, this strong willed youth meant to do exactly that.

That night as he prayed he became conscious of a light shining in the room. He looked outside to make sure it was not someone shining a light. Gradually the light took the form of a globe of fire and in it he saw the face of Yesu.

Yesu was the last person Sundar was looking for. After all, Yesu was the 'foreign god' of the Christian teachers at his school. A zealous Sikh, Sundar had publicly torn up a portion of the Bible to protest its claims. Amazed that his vision had taken the unexpected form of Yesu, Sundar was convinced in his heart that Yesu was the avatar in whom God reveals Himself.

Did Yesu speak to him? No one knows for sure; however, regardless of the nature of the 'conversation', Sundar threw himself on the ground and surrendered his life to Yesu. A month after he accepted the water diksha of Christ in the year 1905, he took the vow of a sadhu. He gave away his meager possessions, put on a saffron robe and became a barefooted wandering man of God. Among Christians the world over, this barefoot Sadhu was later called the `apostle of the bleeding feet' because the soles of his feet were often covered in bloody blisters.

Sundar Singh, un simplu evanghelist dominat de mandrie?

Gamaliel ne-a avertizat sa fim atenti ca nu cumva sa ne aflam impotrivitori ai lui Dumnezeu atunci cand acuzam pe cineva care e sincer si inocent in ravna sa. Cati oameni au avut parte de asa o celebritate si atatea invitatii sa tina conferinte, iar ei sa aleaga martirajul? Ai mai multa smerenie daca te inghesui sa apari la tot felul de conferinte, emisiuni tv sau la radio, ti se fac osanale in loc sa fii mustrat pt. abateri grave de la dreapta-credinta si canoane, te preocupi doar sa urci in ierarhia bisericeasca sau sa placi oamenilor (de ex. Papei) decat sa placi lui Hristos? Ce folos ca ai primit si studiat dreapta-credinta daca o calci in picioare? Mai bine n-ai fi primit-o si scapai de osanda. Sundar Singh a plecat in graba de acolo unde era adulat si a urcat inca o data Golgota ca sa fie scuipat si ucis in Tibet de dusmanii lui Hristos (care pozeaza in apostoli ai non-violentei)

La Ierusalim a fost invitat de un episcop sa vorbeasca oamenilor in catedrala, iar replica lui a fost: "Am venit la Ierusalim ca sa primesc invatatura, nu ca eu sa invat pe altii" ("I had come to Jerusalem to learn and not to teach")

Prof.Heiler: "Though I had not previously heard of him ... I was convinced of his sincerity, and in the many intimate contacts that I have had with him during the next 17 years I never had cause to change that first impression of his sincerity, truth and humbleness. As the years went by, he grew in world experience and spiritual power, but it was always a wonder to him why God had given him that high calling of witnessing before kings and nations... More than all was he humbly thankful to God for those visions of the unseen world, which were so indelibly imprinted on his memory that he was ever after able to tell in clearcut words the things he had seen and the messages he had heard."

Rev.G.Y.Martyn: "We met about fifty times and had long talks with him. His sermons were inspiring and his parables from nature and from experience were illuminating. He was quite original in his interpretations of the Bible. We found him very humble and shy in recounting his experiences and his visions. His whole attitude was not one of boasting and he never made dogmatic statements.

His book dedication: "With great respect and humility I present this poor offering to my gracious, kind patron and helper, the Most Reverend the Lord Bishop of Calcutta, Dr.J.J.Lefroy, Metropolitan of India and Ceylon." Bishop Lefroy had allowed him to carry on his evangelistic work in his own way though he had not completed his course in the Divinity School in Lahore.

All unknown to him a photographer was called to take his photograph before he left Poona, and he was most unwilling to have it done. He is reported to have said: "Why do you do this? The dust will return to the dust."

A Minister from Berlin came with his two children and requested me that I might ask Sadhu that he would bless both the children. When I spoke about this to Sadhu, he answered: "The hand that once tore the New Testament is not worthy to bless, but I will ask the Lord God that He may bless the children, and then he continued in the German language: God bless you, dear children "

(27.5.1922) "At Copenhagen, the Dowager Empress of Russia, whose son Alexander III and family were killed cruelly in Russia in 1917, asked the Sadhu to come to her castle. He asked why he should specially go to her and was told thar no woman had suffered like her. So he went and she asked him to bless her. As his wont was, he answered that his hand which had once torn up Bible could not bless her; only the pierced hand of Christ could."

Men simply flocked to hear him that he had scarcely time for his meals. I have just received a letter from the Headmistress of a leading preparatory school. She said there was a veil of light on every boy’s face as he left the Sadhu’s meeting. He said a true word when he predicted that America would have no spiritual leaders fifty years hence if she kept up her present pace. He has a practical message for America.

Mr.Frank Buchman of Hartford Theological Seminary, who had traveled for some weeks with the Sadhu wrote: “I agree with the newspaper reporters of America who interviewed him, “Nearer the Christ than any living man we have seen”. The leading papers gave him ample space. His pictures appeared in the movies, and he was able to reach influential and lay circles in the various cities. Disturbed that as a Christian she had never seen a vision of Christ or performed miracles, Corrie Ten Boom asked the Sadhu why. Sundar responded that she was the real miracle. He believed in Christ only after seeing Him. She, on the other hand, had merely heard and believed. He quoted to her Christ's words, "Blessed are those who have not seen but believed."

1924: "In a year some five to six hundred invitations to different countries and places all over the world reach the Sadhu; and sometimes forty to fifty of these happen to be for the same day. So he occasionally teasingly tells his friends to boil down and make soup of him and let everybody have an oportunity of having a spoonful!"

He gave no impression in any way of being sick or exceptional. It was also totally foreign to him to strive after any effect. As he constantly lived in and for his God, he counted men and their judgment unimportant, without wishing to disregard them in any way as brothers and sisters. It may be that many people were attracted (at his preachings in Germany) by the foreign personality in the yellow robe, wearing sandals on bare feet in spite of the winter cold.

(10.6.1926) He said in a letter: "Well, my dearest friend, I don't bother much about this criticism, because God knows that, in spite of my unworthiness and weakness, I have by His grace tried my best to do my part and now let the world and Satan do their part; the result in the end will be quite satisfactory for the glory of God; that is why He permits such things to happen. I know my shortcomings and unworthiness, but it is not hidden, nor will the Heavenly Father allow it to remain unknown, that my whole desire and aim has been to spend the days of my youth for Him and in His name for my fellow beings. I leave the rest in His hands. Now my prayer is that He may allow me to go to Tibet once more, before my departure from this world into His glory."
Reply With Quote
  #37  
Vechi 30.04.2010, 11:15:47
deja-vu deja-vu is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2009
Mesaje: 39
Implicit Sundar Singh - Apostol sau impostor?

Hristos a inviat!

When Karl Kotthaus, who was skilled in reading people's faces, saw a picture of the Sadhu which was taken by us, he immediately remarked: "This man is quite ready for martyrdom."

Rev.H.Kunick, 1925: "Sundar Singh is a deep, sincere Christian who lives in continuous communion with our Saviour. He is an Asiatic, not a European. This one ought never to forget when judging him. The spiritual life of an Asiatic is not simply the same as that of a European. God's omnipotence, love and care as well as all the promises of our Saviour are taken literally by the Asiatics. It is difficult for the Asiatics to understand that we Europeans, though we are so thorough in other matters, do not take literally the Word of God in our day-to-day life as in the life of the nation, nor live it literally as Sundar Singh does when calling himself publicly a Christian. Sundar Singh connects the name (of Christian) with its action and lives it out... Therefore it is my opinion that there is not much point in exploring psychologically the spiritual life of Sundar Singh and trying to prove anything. Most of such proofs will always miss the mark."

Rev. E.E.Fife, from Ewing Christian High School, Ludhiana, where Sundar Singh received his early education, wrote to Prof. Heiler on 22.1.1925: "I have known Sundar Singh from boyhood as it was to us that he came when he first left his father's house. I well remember the time when, after he had been given poison, he had been cared for in the home of the Rev.P.C.Uppal. He came back to us still weak after what we considered and still consider a marvellous delivrance from death. Since the first day he came to us until the present I have followed his course with the keenest interest. Sundar Singh is a mystic and a saint. He is a sane, truthful, wholesome, thoroughly human man as well - one of the truest it has been my happiness to know." (He was poisoned by his father; later - and amazingly - his father became a Christian. To make amends for his former actions, he paid for Sundar's passage to the West to preach)

Sundar Singh, 1912: "I (finally) came to the monastery of a celebrated Lama. He was the preceptor of the Tashi Lama, who is one degree below the Dalai Lama. I asked the Head Lama if there were in his monastery any book on the life of Christ, because a few years back a Russian named Notevitch had written that he had received a book from one of their Buddhist temples, in which it was stated that Jesus had been to Tibet. He replied: "That is altogether a mistake. There is no such book in any of our libraries. Certainly it is true that a few hundred years ago great preachers came here and converted one of our kings to Christianity, but after his death his successor banished the Christians from the country and from that time until now Christians have no permission to come here". After this I visited several other places, where the people opposed me very much and ordered me to leave. "Otherwise the same treatment - they said - will be given to you as was meted out to Kartar Singh. When he refused to leave, we killed him." On hearing this account I was confounded, because before this no one had heard anything of this unknown martyr. Now I desire to write what they told me about this martyr."

Despre apostazia din Europa si rationalism:

Rotterdam(1922): He became severe and warned Holland: Europe is in danger of becoming more and more indifferent. And yet Europe owes all the blessings of culture, freedom and education to Christianity. Europe is like Judas Iscariot who ate with Christ and then denied Him. But now Europe has also to fear the fate of Judas (it may hang itself on the tree of learning). You have so many privileges. We, in the East, have to give up many things when we become Christians. You do not have to. Be therefore careful that you don't lose your only possibility for eternal happiness."

Sundar Singh despre studiile teologice si discursuri:

In a Confirmation Service he said: "Don't throw bare bones (dogmas) before these young folk but break the bones in order to give them the marrow."

At St. John's College in Lahore he left without completing his theological course. He was fully convinced that in order to be an effective preacher of the Gospel it was not necessary for him to study either in a high school or in a theological college. The only adequate preparation for such work was the study of the Bible and of the Book of Nature under the immediate guidance of the Holy Spirit, who is the Author of both. In his addresses he continually pointed out that human learning was of no avail for our knowledge of God.

After the Sadhu's address on Prayer in Leipzig, the editor of a Church paper denied the evangelical character of the Sadhu's teaching. "He spoke about prayer and introduced his address more or less like this: Most Christians do not know what it is to pray. They think that to pray means to beg. But this is the lowest step of prayer. True, real prayer is union with God."

Urmeaza sentinta teologului evanghelic: "In this doctrine he clashes with Christ who in His teaching about prayer always makes begging an object. The disciple is not above the Master, but in this the Sadhu considers himself above the Master!"

Dr. Van Boetzelaer about Sadhu's visit to Holland: "When we got to know the Sadhu, he seemed to be far less of a heretic than we anticipated after reading the book about him. He assured us that he gave weight to his visions and spiritual experiences only in as far as they coincided with the Bible and that he rejected everything which was not in harmony with the Bible."

Sundar Singh - protestant sau "ecumenist"?

Atitudinea sa fata de secte si cruce, fata de nestorienii care evanghelizasera Tibetul, contrazice teoria ca a fost inregimentat la anglicani:

Christians must tell their experience, their joy that is all…. Sects are strange unnecessary things, the Sadhu thinks. There is one God; why have so many creeds? Piece and quiet come from knowing Christ. Why cause dissension? But still! “This is the world,” he says, resignedly though never without joy. “When all sects are one, it will be world no longer. It will be heaven then”.

There were two sets of critics who viewed with alarm the growing fame and usefulness of Sundar Singh. The Roman Catholics had the firm belief that their own Church was the mother of saints and were troubled when they saw a man of Sundar Singh's spiritual stature appearing in the Protestant Church. The other set of critics were the Protestant Liberals who did not believe in the miraculous element in religion.

The Sadhu prefers speaking in open air. He does not care for buildings, and particularly dislikes Anglican churches, because there are "too many pillars, they come in between me and my hearers".

On March 9, 1920, the Sadhu met and talked for an hour with the Archbishop of Canterbury, and the following day he spoke at the Church House, Westminster, to some seven hundred clergy of the Church of England, including the Archbishop of Canterbury and six bishops, probably the first occasion when Churchmen of all shades of opinion met together to well one to whom sect is nothing but Christ is all in all.

The Bishop in Jerusalem asked the Sadhu to preach in the Catedral:
"- Would you object to speaking in a Catholic church?
- Not at all, but there are so many pictures, there would be no room for me"

"As I was going in the direction of the Lake Mansarovar, on the way I saw a stone cross which was set upon a rock. Afterwards I understood from a venerable sage (the Christian Maharishi whom I met here) that when the Nestorians Christians came to preach in Tibet, they had set up that cross here. When I saw this banner of victory in that lonely place, my heart danced with amazing joy and I had the desire to see something more, but when I had wandered all around I was descending the hill with disappointment. I fell down in front of a cave and was surprised to see a venerable man seated there with closed eyes. There was no cloth upon his body, his hair and nails had grown very long. At first on seeing him I was afraid, but when he opened his brilliant eyes and signed to me to be seated, my heart was comforted with the thought: He is not a man to be feared, but he is a true Rishi. He said: "Before we begin to converse together it will be well for us to pray to God." Then raising a book in which the Greek language was written on leather leaves, he began to read. As he was reading, I understood it to be the fifth chapter of St.Matthew's Gospel. Now was my joy inexpressible."

Contactul cu musulmanii (prima calatorie misionara): "He had reached the town of Jalalabad and among that Muslim population his preaching about Jesus, accepted by Islam as one of the prophets, was listened to quietly enough until it became evident that he was being proclaimed as God. Immediately the mood of his listeners changed to open hostility and he was warned that if he did not get out quickly he would be killed." (l-au expediat sa petreaca noaptea in frig, convinsi ca asta il va darama)

He finally said: "It does not matter if I am attacked, even if I am called in Europe an impostor. If through my work only one soul has found God, I shall feel more than rewarded for all my effort. But I can even hope - God be thanked - that more than one soul has been blessed. If these souls have heard and believed the true Gospel, then their salvation cannot be impaired through the attacks made on me. But if these people suffer because the Sadhu is called an impostor, then they have not heard the true Gospel, but they have heard only the Sadhu." There was no bitterness or ill-feelings towards any of the critics who had been so severe on him.

"It is better to burn quickly and melt many souls than to burn slowly and not melt any." - said Sundar Singh about his exhausting style of life and over-work.

Doamne ajuta!

Last edited by deja-vu; 30.04.2010 at 11:20:18.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 17.05.2010, 05:50:05
deja-vu deja-vu is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2009
Mesaje: 39
Implicit Parintele Arsenie Boca despre Sundar Singh

Iata ca am primit o “telegrama” pentru fratii in credinta si toti cei care-l iubim, de la Parintele Arsenie Boca...

Nimic nu e intamplator: pe cand ma intrebam cum or fi aparut "profetiile" bombastice despre Romania atribuite lui Sundar Singh si ce parere au avut despre acest martir marii duhovnici, mi-au cazut in fata ochilor cuvintele elogioase despre el ale Pr.Arsenie Boca. Iti multumesc, parinte Arsenie! Viata autentic crestina, de jertfa in slujba celorlalti, scrierile si pildele sale profunde si inspirate, “avizul” favorabil dat lui Sundar Singh de cei doi stalpi ai ortodoxiei: Pr.Arsenie si Pr.Cleopa, sunt suficiente pt. a risipi indoielile despre acest lucrator “al celui 11-lea ceas”. Faptul ca n-a fost trimis cu mesajul de alarma al lui Hristos decat in tarile catolice si protestante e un indiciu esential: asta confirma ca Biserica Ortodoxa cu preotii ei e singura care detine “cheile imparatiei” si cum Hristos cu apostolii au ramas pana la capat in Biserica, mergand cu riscul vietii sa se inchine de fiecare Pasti in Templul din Ierusalim si refuzand sa faca schisma sau dezbinare, ba mai mult – marturisind in interiorul Bisericii Cuvantul lui Dumnezeu si implinirea Scripturilor, Sundar Singh nu putea propovadui peste preotii Bisericii Ortodoxe, care pastrau nealterata invatatura apostolilor (cu atat mai mult cu cat el nici nu era preot si nu i se incredintase puterea de a lega, dezlega, de a binecuvanta sau a implini jertfa cea de-a pururea- dupa cum chiar el o spune).

Mai mult, Pr.Arsenie desfiinteaza in termeni f. duri fabulatia cu viitorul de aur al Romaniei atribuita lui Sundar Singh, ce pare a fi facuta pt. a-l compromite pe acest ucenic al lui Hristos si apoi spre a intretine marirea desarta a yoghinilor si altor “iluminati”. Dar e posibil sa fie pur si simplu opera unui inselat “incult, fanatic si mincinos” (cum afirma Pr.Arsenie), de care Satana s-a folosit in mod abil pt. a-i indeparta de la calea pocaintei, smereniei si adevarului ortodox pe cat mai multi rataciti.

Referirea Parintelui Arsenie Boca la asa-zisele "profetii" ale lui Sundar Singh despre Romania se afla intr-un manuscris redactat de insusi Pr.Arsenie si e reprodusa din cate se pare in facsimil la pag.392 din volumul original "Cararea Imparatiei", editat de maica Zamfira de la Prislop: http://www.scribd.com/doc/31187229/A...rea-Imparatiei
(din pacate pasajul cu pricina lipseste din editia online datorita editorului folosit de pagina web)

Ar fi interesant de aflat anul si manuscrisul in care Pr.Arsenie a lasat acele randuri, ne-am putea face o idee cand si cine a compus "profetiile lui Sundar Singh". Tinand cont ca Pr.Arsenie a fost arestat de mai multe ori si s-a aflat zi si noapte sub cea mai stricta supraveghere a Securitatii, furtul si modificarea manuscrisului "Pravila Alba" nu pot fi atribuite decat agentilor acestei institutii (in orice caz, un enorias zelos n-ar fi facut asa ceva), deci e de presupus ca si in cazul lui Sundar Singh aceiasi profesionisti ai manipularii au creat mincinoasele "profetii". Nici n-ar fi de mirare daca ne gandim ca cei care le-au scos "pe piata" imediat dupa moartea Pr.Arsenie sunt gruparile si editurile yoghine sau New-Age, intesate cu membri ai serviciilor si societatilor secrete de pe la noi (cum zice vorba din batrani: "lac sa fie, ca broaste-s destule"), cu totii ahtiati dupa "spiritualizare" prin desfranare si perversiuni, alergand dupa "puteri cosmice", cunostinte "oculte" si tot ce inseamna marire desarta. Stim ce inger de lumina ii conduce pe Corut, Bivolaru, "clarvazatoarea" Valentina si alti inselati trimisi de Lucifer la ispitirea crestinilor slabi de inger cu "profetii" despre viitorul luminos al romanilor sau integrari in absolut, ce gadila placut auzul celor certati cu marturisirea deasa si viata duhovniceasca. Curios ca la o recenta aniversare a mortii Pr.Arsenie am intalnit la man.Prislop tipicele figuri securiste - pardon sereiste (sobri, cu chelie, ceva barba si priviri iscoditoare) f. asemanatoare "instructorilor yoga" care se vanturau pe la licee in cautare de "tineret-sperante" (nici nu m-ar mira sa aud ca majoritatea “instructorilor” au grade in anumite "structuri"). Sa-i fi apucat asa, deodata, pocainta pentru viata lor necurata si pt. ca unii de-ai lor l-au martirizat pe Pr.Arsenie, de au inceput sa bata caile manastirii? Bine ar fi, desi ma cam indoiesc…

Deoarece nu am "Cararea imparatiei" in biblioteca, voi reproduce cuvintele Pr.Arsenie asa cum sunt ele citate in cartea "Parintele Arsenie Boca, mare indrumator de suflete din sec.XX - O sinteza a gandirii Parintelui Arsenie in 800 de capete" (la care a contribuit Pr.Teofil de la Sambata): http://www.scribd.com/doc/9690279/Bo...enie-800capete (pag.12 si 17 in documentul web)

<< Scrierile Parintelui Arsenie au circulat între credinciosi în mai multe variante. Cea mai cunoscuta dintre ele si cea mai raspândita a fost Cararea Împaratiei. Mai erau apoi cunoscute si multiplicate (dactilografiate) si predici ale Sfintiei Sale (...) Dar, vazând câte variante ale scrierilor Parintelui Arsenie circula, cei care-i detin manuscrisele s-au gândit ca în cele din urma este mai bine sa le publice, chiar daca Parintele Arsenie nu a dorit acest lucru. S-a început cu câteva cuvinte de învatatura publicate în revista „Gândirea”, Serie noua, iar în 1995 si în 2000 s-a ajuns sa se tipareasca (în doua editii deci) „forma definitiva a Cararii Împaratiei, cum (Parintele) a gândit-o si cum a lasat-o în 1949, dupa care vor urma predicile – care si ele circula în nu stiu câte variante -, pe care si le-a legat singur într-un volum – se pricepea sa lege foarte frumos cartile – dupa o anumita ordine si cu o caligrafie unica.

De o larga raspândire s-a bucurat si scrierea Pravila Alba, un manuscris care i s-a furat Parintelui Arsenie si care pe urma a fost modificat si rescris. Iata caracterizarea pe care o face Parintele pe un asemenea exemplar: „Pravila Alba – model de strâmbare a unui original furat”.

I s-a mai atribuit si scrierea numita "Sundar Singh vorbeste globului pamântesc", mai putin raspândita decât celelalte. Iata caracterizarea pe care o face Parintele si asupra acesteia: "Sundar Singh – Ce frumos scrie Sundar Singh si de ce proasta calitate e apocrifa aceasta, a unui fanatic, incult si mincinos” >> (pag.37 in carte)


„Cea mai lunga cale este calea care duce de la urechi la inima.”

<< Poate mai mult decât oricare alt duhovnic de la noi, Parintele Arsenie Boca are o multime de astfel de cuvinte care au o expresivitate proprie celebrelor apoftegme din Pateric. Oricine a citit macar o predica a Parintelui, se poate convinge de aceasta realitate. Zicerile, sentintele Sfintiei Sale, atât de aparte formulate, îl arata pe Parintele Arsenie ca pe un om cu o putere de sinteza deosebita, o putere de intuitie si o putere de a cunoaste totdeauna esentialul într-o chestiune.(...) Zicerile si fragmentele cuprinse aici au fost selectate din mai multe surse, pe care le voi enumera în cele ce urmeaza: Cararea Împaratiei; Predicile Parintelui publicate în revista „Gândirea” (Serie noua); Predicile din manuscrisul intitulat Fiii Învierii, publicate în „Strajerul Ortodox”;Trepte spre vietuirea în monahism; Predicile din caietul Parintelui Ioan Farcas (predici copiate de Maica Miruna de la Sinaia, care era ruda cu Parintele Ioan Farcas din Blaj, de pe un caiet al Parintelui Arsenie cu notite, cu binecuvântarea Parintelui Arsenie, cu specificatia ca sa nu schimbe nimic din text) (...) Caietul cu predicile si zicerile culese de Parintele Petru Vanvulescu, un ucenic apropiat al Parintelui; Cuvintele culese de Parintele Teofil Paraian, adunate în cartea "Veniti de luati bucurie"; Cuvintele culese de cei care l-au cercetat duhovniceste pe Parintele Arsenie.

Scrierile "Pravila Alba" si "Sundar Singh vorbeste globului pamântesc", atribuite de unii Parintelui Arsenie Boca, dar aspru caracterizate chiar de Parintele Arsenie, prima ca fiind „un manuscris furat, modificat si rescris”, iar cea de-a doua ca fiind „o apocrifa a unui fanatic, incult si mincinos”, nu le-am luat în discutie. >> (pag.48 in carte)


P.S. Pentru cine nu are "Cararea imparatiei" sau e interesat de cele mai adanci invataturi ale Pr.Arsenie Boca exista un site care poate fi aproape tot atat de folositor pt. indrumare ca si un duhovnic incercat: http://www.nistea.com/cararea/carare...hovnicesti.htm (de pe www.nistea.com/boca.htm )

Doamne ajuta-ne!
__________________
Vai noua cand vorbele noastre vor fi mai presus decat faptele

Last edited by deja-vu; 18.05.2010 at 22:16:54.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 19.06.2011, 12:43:28
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Din cite am inteles eu el nu a publicat aceasta profetie in nici o carte si nici nu a venit vreodata in Romania insa a dat textul sub forma de scrisoare unor romani in timpul calatoriilor in Europa. Unul dintre ei probabil era protestant.
Din alte istorii ale vieti lui am inteles ca a fost si la Londra o perioada ca protestant dar ulterior scirbit in liberatea lui simpla de rigorile absurde venite intentionat si personalizat pe cale ierarhica a parasit aceasta biserica definitiv.

Intotdeauna orice noua descoperire/revelatie este o erezie fata de cele care se stiau pina atunci.

Recunoasterea adevarului este imposibila fara darul deosebirii duhurilor si adevarului insotit de nepartinire sau fara darul cunoasterii/ proorociei.

Dealtfel mai exista o profetie din Franta secolelor trecute in legatura cu viitoarea tara si popor ales in care se arata ca in acea tara va avea loc un cutremur blind la doua saptamini dupa cutremurul din tara cuzmei (italia).

In Italia a avut loc un cutremur -parca la Bari- in zilele nostre soldat cu pierderi de vieti omenesti iar dupa exact doua saptamini a fost si la noi unul dar inofensiv.

In unele versiuni ale profetiei lui Sundar Singh urmatorul pasaj apare la sfirsit
"Poporul evreu va fi aproape singurul care se va opune cu îndârjire influenței binefăcătoare crescânde a poporului român cunoscător al Tainelor Dumnezeiești, dar în finalul acestei lupte se va convinge chiar el că adevărul susținut de poporul român este una cu Dumnezeu și apoi nu va mai lupta împotriva Duhului Sfint."

Din care s-ar putea intelege ca Romania marturiseste prezenta si propovaduieste invatatura lui Dumnezeu insusi venit sau prezentat ca Duhul Sfint.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 21.06.2011, 01:38:38
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din cate am citit, Sundar Singh este un convertit la crestinism; nu am dedus din biografia sa, carei Biserici i-a devenit membru. A calatorit prein Europa, retin ca a stat mult timp in Elvetia si a afirmat ca singura religie mantuitoare este religia crestina - ma exprim in mod intentionat in acest fel - dar nu am retinut sa fi fost sanctificat. Si atunci de ce ne batem capul cu acesta scrisoare a lui?
A calatorit timp indelungat prin Europa, dar nu a mentionat in prelegerile sale nimic despre Romania.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre aurul din Romania sunsray Generalitati 15 11.12.2011 15:14:15
Profetii despre romania IonelS Intamplari adevarate 74 22.09.2010 13:46:09
Profeții despre România IonutS Generalitati 81 01.05.2010 18:13:50
Materiale despre Romania coralina Generalitati 15 12.10.2009 09:23:01
Sundar Singh mirelat Generalitati 5 17.01.2008 21:09:53