Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.02.2010, 18:37:59
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

WALKING ON WATER
SOUTH of Savatthi is a great river, on the banks of which lay a hamlet of five hundred houses. Thinking of the salvation of the people, the World-honored One resolved to go to the village and preach the doctrine. Having come to the riverside he sat down beneath a tree, and the villagers seeing the glory of his appearance approached him with reverence; but when he began to preach, they believed him not.

When the world-honored Buddha had left Savatthi Sariputta felt a desire to see the Lord and to hear him preach. Coming to the river where the water was deep and the current strong, he said to himself: "This stream shall not prevent me. I shall go and see the Blessed One, and he stepped upon the water which was as firm under his feet as a slab of granite. When he arrived at a place in the middle of the stream where the waves were high, Sariputta's heart gave way, and he began to sink. But rousing his faith and renewing his mental effort, he proceeded as before and reached the other bank.
Originalul...


The people of the village were astonished to see Sariputta, and they asked how he could cross the stream where there was neither a bridge nor a ferry. Sariputta replied: "I lived in ignorance until I heard the voice of the Buddha. As I was anxious to hear the doctrine of salvation, I crossed the river and I walked over its troubled waters because I had faith. Faith. nothing else, enabled me to do so, and now I am here in the bliss of the Master's presence."

The World-honored One added: "Sariputta, thou hast spoken well. Faith like thine alone can save the world from the yawning gulf of migration and enable men to walk dryshod to the other shore." And the Blessed One urged to the villagers the necessity of ever advancing in the conquest of sorrow and of casting off all shackles so as to cross the river of worldliness and attain deliverance from death. Hearing the words of the Tathagata, the villagers were filled with joy and believing in the doctrines of the Blessed One embraced the five rules and took refuge in his name.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.02.2010, 18:38:30
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

mai sus este originalul
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.02.2010, 19:12:36
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit Alta ASEMANARE

Tot traducere google...dar in mare se intelege ideea!! asta-i important!

....
Din fericire nu este decât un vis pe pământ, să ne fie au demisionat, cel puțin. Pentru a face acest lucru, nu avem decit sa urmam preceptele Maestrilor nostrii, respectivi mari și nobili de pe pământ. Din Est a avut-o lui Buddha, "lumina din Asia"; in Vest profesorul ei, Hristos și Predica de pe Munte, ambele rostite acelasi mare, pentru că adevărurile sunt universale și nemuritoare,. Asculta-le: --

"Striveste mândria ta", zice Unul9Budha). "Nu vorbi de rau pe nimeni, dar fii recunoscător pentru el, care dă vina la tine, pentru că el isi face de-serviciu arătându-ti greșelile tale.

Omoara aroganta ta. Fii bun și blând la toate; Ai milă de fiecare creatură de viață. Iertați pe cei care face rău la tine, ai ajuta pe cei care au nevoie de ajutor tău, rezista la dușmani nu tău. Distruge pasiunile tale, pentru că ele sunt armatele Mortii, precum și împrăștie-le ca elefantul risipește o colibă de bambus. Pinest Lust, nu, nimic nu dorința; toate obiectele de mii, în întreaga lume, ar putea să nu mai satisfaca pofta ta, si toate apa din mare nu ar putea potoli setea ta. Ceea ce îndeplinește singur om este înțelepciunea-fi înțelept.

Fiti voi, fără ură, fără egoism, și fără ipocrizie.

Fii tolerant cu intolerante, caritabile și de compasiune, cu hardhearted, bland cu violente, desprinse de tot ceea ce în mijlocul celor care sunt atașate la toate, în această lume a iluziei. Nu fa rau nici unei creaturi muritor. Nu cel care wouldest-ai dori să văd făcut de toate celelalte. "

"Fiți smeriți," zice Hristos. Împotriviți nu rău, "judecătorul nu ca voi nu a fi judecate. "Fii milostiv, iartă-i, care tine greșit, Iubiți pe vrăjmașii Tăi. Lust, nu, nu, chiar și în secresy de inima ta. Dă să-i că te întreabă. Fi înțelept și perfect. Nu cum fac fățarnicii, dar, "ca voi s-ar că bărbații ar trebui să fac pentru tine, voi face, de asemenea, să le, de asemenea,." [Luca VI, 31.]
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.02.2010, 19:31:39
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate Andrei Dumnezeu Iisus Hristos a inviat morti,a inviat el insusi din morti,a vindecat oameni bolnavi,le-a creat hrana din nimic si multe altele ca acestea.
Dumnezeu Iisus Hristos nu e vreun invatator ci chiar Dumnezeu intrupat.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.02.2010, 19:44:03
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Si de ce sari frate in sus de un cot. A contestat cineva acest lucru? Te-am jignit cu ceva aratindu-ti ca si altii stiu sa iubeasca pe Dumnezeu prin semenii lor?

Citeodata ma gindesc ca noi ca natie avem probleme serioase de nervi
Stai frate calm ca nu-ti fura nimeni nimic!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.02.2010, 19:59:59
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Nu m-am suparat deloc mai frate Andrei doar am vrut sa iti arat foarte multe pe care Budhha nu le-a facut vreodata.
De mers pe apa despre Budhha e zvon eu nu cred ca a mers vreodata pe apa.
Poate o fi mers ajutandu-l dracii dar dracii nu pot sa dea viata,nu pot sa creeze materie din nimic,nu pot sa vindece bolile trupesti precum sa faca ochi unui orb din nastere cu tot cu nerv optic si cu tot cu toata structura din creier aferenta necesara ca imaginile sa poata ajunge la suflet si cu ce mai e in aparatul optic de nu stiu oamenii prin cercetari stiintifice acum.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.02.2010, 21:42:19
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Va invit sa cititi pe aceasta tema aici

http://sfaturiortodoxe.ro/_yoga.htm
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.02.2010, 22:54:48
Ponticvs Ponticvs is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Tulcea,RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Nu m-am suparat deloc mai frate Andrei doar am vrut sa iti arat foarte multe pe care Budhha nu le-a facut vreodata.
De mers pe apa despre Budhha e zvon eu nu cred ca a mers vreodata pe apa.
Poate o fi mers ajutandu-l dracii dar dracii nu pot sa dea viata,nu pot sa creeze materie din nimic,nu pot sa vindece bolile trupesti precum sa faca ochi unui orb din nastere cu tot cu nerv optic si cu tot cu toata structura din creier aferenta necesara ca imaginile sa poata ajunge la suflet si cu ce mai e in aparatul optic de nu stiu oamenii prin cercetari stiintifice acum.

Ce te face sa crezi ca ceea ce consideri tu ca fiind sacru nu este bazat pe zvonuri?
Frate...fa-te inchizitor ca ti se potriveste!
Convinge-i cu argumente solide nu cu draci inchipuiti.
Isus a propovaduit dragostea si ne-a dat noua, crestinilor, un Dumnezeu iubitor si nu unul razbunator cum au mozaicanii.
Cunosti fenomenul budist atat de bine incat poti sa il condamni cu atata asprime?
Minunile(mers pe apa, vindecari etc) reale sau nu au avut rostul lor(benefic)in vremuri in care putini puteu intelege adevaratul sens al mesajului.
Fiecare religie are tehnicile ei de manipulare pentru a-si atrage adepti intr-un timp cat mai scurt.Mesajul este important.El dainuie peste veacuri atunci cand are substanta.
Isus ne-a dat speranta si asta este cel mai important lucru.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.02.2010, 23:37:23
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
De mers pe apa despre Budhha e zvon eu nu cred ca a mers vreodata pe apa.
Mihail,
Ai doua texte sacre in mina, da?. Budha este documentat si ca persoana istorica, Iisus nu
Cum demonstrezi ca un mers pe apa este zvon si celalalt realitate?
Asta-i ca nu prea avem cum!

Frumos spus Poticvs!... asa este dupa ce toate zvonurile..dispar in negura vremurilor ce ne ramine din Evanghelii?..doar Porunca iubirii aproapelui si speranta!
Bravo!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.02.2010, 23:56:50
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ponticvs Vezi mesajul
Isus a propovaduit dragostea si ne-a dat noua, crestinilor, un Dumnezeu iubitor si nu unul razbunator cum au mozaicanii.
Pontic, D-zeul mozaicilor (ma gandesc ca te referi la religie mozaica), este si D-zeul crestinilor. Acelasi D-zeu iubitor, rabdator, milos,... si gelos, manios si razbunator, fata de adversarii, vrasmasii Lui.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
sa respectam parerile celorlalti Mirela0110 Generalitati 68 12.12.2010 14:44:13
parerile ortdocsilor despre BOR MariaB Biserica Romano-Catolica 70 14.10.2010 23:18:47
Budismul cat2kity Alte Religii 132 18.11.2009 21:17:26
Cum ca nu exista asemanari intre isihasm si kaballa mihailt Generalitati 0 18.06.2009 03:51:50