Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 11.10.2007, 10:55:37
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Pai daca tot mi-ai luat la rand fiecare particica din fraza pe asta de ce nu ai luat-o?:"Facem pace?"Si evident nu vbeam despre calendarul ala de birou ci de calendarul nostru ortodox.:)
  #262  
Vechi 11.10.2007, 11:57:52
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dulcineea
o intrebare pentru anita...cand s-a aratata Mantuitorul in asa mare lumina si in asa mare fala.eu din cate stiu Sfintii Parinti spun ca Mantuitorul vine in smerenie ,vine in simplitate.si oricum au mai zis sa nu luam in seamana nici un vis.si de obicei cand un parinte sau chiar Mantuitorul tin post 40 de zile si nu dupa vreo 3 sapt-21 de zile gata le-a aratat Dumnezeu adevarul.ceea ce s-a intamplat cu ioanichie moroi putea sa fie o ispita,nu?
schimbarea calendarului in romania a avut baze politice si nicidecum spirituale.
eu una ma intreb ...daca chiar se avea nevoie de schimbare oare bunul Dumnezeu nu putea sa faca asta cu ajutorul SF Duh,si sa se intemeieze un calendar facut de cineva ortodox si nu catolic?

Raspund cu intarziere ,acum am deschis topicul.
Nu cred ca era o ispita ,deoarece arh.Ioanichie era la acea data foarte inaintat duhovniceste si si-ar fi dat seama daca era o ispita.
(A se citi viata lui din Patericul romanesc ,publicat pe forum ,de unde am si luat cele scrise.)
Drept pentru care a comunicat si altora acea viziune.
Eu am inteles ca el trebuie sa se conformeze acelui calendar ,dar mi se par prea multe discutii in legatura cu aceasta tema.
Fiecare incearca sa arate ca are dreptate ,unii au citit multe si stiu foarte multe.
Dar stiinta si cunostintele nu suplinesc apropierea de Dumnezeu. Ceea ce e valabil si in cazul meu ,nu vreau sa acuz pe nimeni in mod deosebit.

  #263  
Vechi 11.10.2007, 14:47:51
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
Pai daca tot mi-ai luat la rand fiecare particica din fraza pe asta de ce nu ai luat-o?:"Facem pace?"
am luat-o si pe aceea in considerare...
am spus "nu suntem in razboi cu nimeni, ci doar ne aparam."
cu alte cuvinte, noi suntem gata oricand sa facem pace, chiar ne dorim, dar fara a compromite dreapta credinta.
vezi in topic-ul "ce e de facut" cine nu vrea pace...
  #264  
Vechi 09.11.2007, 01:58:13
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Părintele Dionisie Ignat de la Chilia Colciu despre Calendarul Bisericesc și Rezistența Ortodoxă
  #265  
Vechi 12.11.2007, 23:01:16
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

eu cred ca aceste polemici nu-si au rostul, exista multe probleme pe lumea asta iar aici se face zarva pt cateva zile din calendar
  #266  
Vechi 28.11.2007, 16:47:43
Pravoslavia Pravoslavia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.11.2007
Mesaje: 27
Implicit

Adevarul este ca, Biserica Ortodoxa de Stil Vechi nu se inchina la calendar si nici nu-i da foarte mare importanta, ci Sfintilor din El. La urma urmei, calendarul este masura timpului, si acesta este calendarul civil; insa, calendarul bisericesc se numeste "sinaxar" si a foast initiativa Sinoadului I Ecumenic. Problema dintre BOR si BORSV este nu un calendar, ci dogma, mai cu seama ca BOR a aprobat ecumenismul in 1962, care este contra doctrinei Ortodoxe. Caurmare, BOR aproba o initiativa protestantista (scumenismul) iar BORSV aproba o initiativa a Sfintilor Parinti. Ce vi se pare mai important?
  #267  
Vechi 28.11.2007, 19:38:59
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Mai fratilor,daca puteti,va rog reveniti cu picioarele pe pamant!Nu va e clar;sunteti in cadere libera,sunteti schismatici!Chiar nu vreti sa va treziti!Luati aminte la urmatoarea problema:daca preotii BORSV merg la Ierusalim sau in Grecia nu sunt primiti sa slujeasca Sf Liturghie pt ca sunt considerati eretici!Daca mai stie cineva de problema aceasta il rog sa confirme!
  #268  
Vechi 28.11.2007, 19:39:02
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Mai fratilor,daca puteti,va rog reveniti cu picioarele pe pamant!Nu va e clar;sunteti in cadere libera,sunteti schismatici!Chiar nu vreti sa va treziti!Luati aminte la urmatoarea problema:daca preotii BORSV merg la Ierusalim sau in Grecia nu sunt primiti sa slujeasca Sf Liturghie pt ca sunt considerati eretici!Daca mai stie cineva de problema aceasta il rog sa confirme!
  #269  
Vechi 28.11.2007, 20:08:28
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Ai dreptate Urzicuta.Cei din BOSV nu sunt recunoscuti nici de alte biserici ortodoxe din cauza schismei pe care au produs-o.Doamne ajuta!
  #270  
Vechi 29.11.2007, 15:45:54
Pravoslavia Pravoslavia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.11.2007
Mesaje: 27
Implicit

Dragi speculanti si carcotasi,
Noi, cei din Misiunea Pravoslavia suntem ortodocsi pe stil nou. Problema este urmatoarea:
Biserica Ortodoxa Romana in anul 1925 a primit din partea regelui (catolic) Carol, un patriarh greco-catolic.Bun! Acest Miron Cristea a afirmat ca el vrea sa faca bine Ortodoxiei, si a inceput cu antecedente din punct de vedere al legislatiei impuse se Sfintii Apostoli si Sfintii PArinti. El a fost primul patriarh al tuturor timpurilor caRE a fost premier!.. Dupa ce a indoctrinat multi politicieni romani ca Iulianul Calendar este gresit, l-a indreptatit pe cel al papei catolic Grigorie, ca urmare, a schimbat calendarul. Nu va bate la ochi? Asa putin...? El grecocatolic, primeste calendarul catolic, apoi pascalia catolica (1926-1929). Dupa Miron Cristea, nu s-a mai ales ierarhii Bisericii Ortodoxe dupa normele Sfintilor Parinti, ci dupa normele Bisericii Catolice. In 1962, Biserica Ortodoxa a fost obligata de ierarhii alesi anti-ortodoxism sa intre in ecumenism, care de asemenea este o initiativa catolica, protestanta si francmasonica, de a cuceri toata lumea. Bun! Acum, au gasit de cuviinta ierarhii nostri, cei cu studii la germani in protestantism, ca este capul Bisericii paspa de la roma. Pe tema aceasta am deschis un topic in "Biserica Ortodoxa in general".
Acestor erezii mentionate mai sus, "stilistii" nu s-au supus. Deci, sunt schismatici pentru ca se supun Ortodoxiei si nu modernizarii Bisericii Ortodoxe? Sunt schismatici pentru ca pazesc adevaratele asezaminte ortodoxe ale sfintilor PArinti? Cred ca vorbim din pozitii foarte slab documentate! Asadar, nu mai trageti concluzii asupra Bisericii Ortodoxe de stil Vechi, ca sunt schismatici!
Daca ei sunt schismatici, dincoace sunt ierarhi homosexuali si car nu cunosc pic de ortodoxie... Asta nu-i schisma? Dincoace sunt ierarhi care fumeaza si beau ca "le coshon" asta nu-i schisma? Dincoace sunt ierarhi care au bordeluri si hoteluri si afaceri cu pentrul, astea nu-s schisme? Dincoace sunt ierarhi care "tarshani" fiind, si-au ars dosarele de colaborare cu securitatea. Asta nu-i schisma? Sigur ca no...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 14:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07