Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.01.2010, 09:57:35
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Legamant al medicilor sub forma unei rugaciuni

In volumul "Medicina si adevar", de R. Ozon si E. Poenaru, aparut la Editura Medicala in 1976, exista un Legamant al medicilor atribuit medicului Maimonide, filosof din secolul al XII-lea, si expus sub forma unei rugaciuni:

"O, Doamne, umple-mi sufletul de dragoste pentru mestesug si toate fapturile. Nu ingadui ca setea de castig si goana dupa slava sa ma inraureasca la practica mestesugului, caci dusmanii adevarului si ai dragostei de oameni ar putea lesne sa ma amageasca si sa ma indeparteze de nobila datorie a facerii de bine pentru copiii tai. Intareste-mi inima ca sa fie mereu gata sa slujeasca pe sarac si pe bogat, pe prieteni si pe dusmani, pe cel bun si pe cel rau. Fa sa nu vad decat omul in cel care sufera. Fie ca mintea sa-mi ramana langa patul bolnavului si sa nu fie abatuta de nici un gand strain, pentru ca sa tina seama de tot ceea ce experienta sau stiinta au invatat-o, caci mare si sublima este cercetarea stiintifica ce tinteste catre pastrarea sanatatii si a vietii tuturor fapturilor. Fa ca bolnavii mei sa aiba incredere in mine si in mestesugul meu. Indeparteaza-i de la patul lor pe sarlatani, pe armata rudelor cu o mie de sfaturi si pe ingrijitorii atotstiutori, caci ei constituie o liota primejdioasa, care, din trufie, zadarniceste cele mai bune intentii ale mestesugului si duce adesea fapturile la moarte. Daca nestiutorii ma vorbesc de rau si ma batjocoresc, fa ca dragostea de mestesug sa ma faca de neatins, ca o pavaza, ca sa pot starui intru adevar, fara a tine seama de trecerea, de varsta si de renumele dusmanilor mei. Daruieste-mi, Doamne, ingaduinta si rabdare fata de bolnavii incapatanati si grosolani. Fa sa fiu cumpatat in toate, dar nesatios in dragostea mea pentru stiinta. Indeparteaza de mine gandul ca pot totul. Da-mi puterea, vointa si prilejul sa-mi largesc cat mai mult cunostintele. Pot sa descopar astazi in fiinta mea lucruri pe care ieri nu le banuiam, caci mestesugul este mare, iar mintea omului patrunde mereu mai departe".

Ce minunat ar fi daca fiecare medic l-ar cunoaste si l-ar respecta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.01.2010, 10:04:13
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu ingadui ca setea de castig si goana dupa slava sa ma inraureasca la practica mestesugului, caci dusmanii adevarului si ai dragostei de oameni ar putea lesne sa ma amageasca si sa ma indeparteze de nobila datorie a facerii de bine pentru copiii Tai.
Frumos pasaj.
Din pacate, nu multi mai sunt cei care practica medicina din pasiune.
Iar cand omul ajunge sa isi savarseasca slujba fara a mai simti emotie si bucurie, atunci totul devine rutina, mecanic si rece.

Iar rutina cere niste stimulente. De aceea, doctorii vor sa se mai incalzeasca cu "o cafeluta", sa se mai indulceasca cu "o ciocolata", sa se mai intareasca cu "o sticla de ceva bun" sau cu orice lucru "primit in dar".
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.01.2010, 11:02:26
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Frumos pasaj.
Din pacate, nu multi mai sunt cei care practica medicina din pasiune.
Iar cand omul ajunge sa isi savarseasca slujba fara a mai simti emotie si bucurie, atunci totul devine rutina, mecanic si rece.

Iar rutina cere niste stimulente. De aceea, doctorii vor sa se mai incalzeasca cu "o cafeluta", sa se mai indulceasca cu "o ciocolata", sa se mai intareasca cu "o sticla de ceva bun" sau cu orice lucru "primit in dar".
Lucrul acesta este valabil, cred, pentru fiecare categorie socio-profesionala. Si totusi, sunt muuulti oameni nestiuti de nimeni care isi fac meseria cu daruire si cu dragoste fata de celalalt. Pe aceia sa nu ii uitam, chiar daca nu ii vedem in fiecare zi!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.01.2010, 12:37:37
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Si totusi, sunt muuulti oameni nestiuti de nimeni care isi fac meseria cu daruire si cu dragoste fata de celalalt.
Pe aceia sa nu ii uitam, chiar daca nu ii vedem in fiecare zi!
Slava Tie, Doamne, pentru toti cei care pun suflet in ceea ce fac !
Slava Tie, Doamne, pentru toti cei care nu privesc la fata omului, ci la durerea din inima lui !
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.01.2010, 14:29:07
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu stiu daca astazi cei care termina medicina mai depun acest juramant:

Juramantul lui Hipocrate

Jur pe Apollo, pe Asclepios, pe Higeea si Panaceea, pe totii zeii si zeitele, luandu-i ca martori ca voi indeplinni, pe cat ma vor ajuta puterile si priceperea, juramantul si legamantul care urmeaza.
Pe invatatorul meu intr-ale medicinii il voi socoti deopotriva cu cei care m-au adus pe lume, voi imparti cu el averea mea si, la nevoie, ii voi indestula trebuintele, pe copiii sai ii voi privi ca pe fratii mei si, daca vor dori sa devina medici, ii voi invata fara plata si fara sa le cer vreun legamant.
Preceptele, lectiile orale si tot restul invataturii le voi impartasi fiilor mei, fiilor invatatorului meu si ucenicilor uniti printr-o fagaduiala si printr-un juramant, potrivit legii medicale, dar nimanui altcuiva.
Le voi indruma ingrijirea bolnavilor spre folosul lor, pe cat ma vor ajuta puterile si mintea, si ma voi feri sa le fac orice rau si orice nedreptate.
Nu voi incredinta nimanui otravuri, daca imi va cere, si nu voi indemna la asa ceva, tot astfel nu voi incredinta nici unei femei leacuri care sa o ajute sa lepede.
Imi voi petrece viata si voi indeplini mestesugul in nevinovatie si curatie.
Nu voi practica operatia scoaterii pietrelor din basica udului, lasand-o in seama celor ce se ocupa cu aceasta.
In orice casa as intra, voi intra spre folosul bolnavilor, pazindu-ma de orice fapta rea si stricatoare comisa cu bunastiinta, mai ales de ademenirea femeilor si a tinerilor liberi sau sclavi.
Orice as vedea si as auzi in timp ce imi fac meseria sau chiar in afara de aceasta, nu voi vorbi despre ceea ce nu-i nici o nevoie sa fie destainuit, socotind ca, in asemenea imprejurari, pastrarea tainei este o datorie.
Daca voi respecta acest legamant fara sa-l calc, fie sa ma bucur pe deplin de viata si de meseria mea, pururi cinstit de ceilalti, iar daca il voi nesocoti si voi fi un sperjur, merit sa am o soarta dimpotriva.

Am inteles ca exista o formulare moderna a juramantului lui Hipocrat, adoptat de Asociatia Medicala Mondiala in cadrul Declaratiei de la Geneva din anul 1975.

"Odata admis printre membrii profesiunii de medic:Ma angajez solemn sa-mi consacru viata in slujba umanitatii;
Voi pastra profesorilor mei respectul si recunostinta care le sunt datorate;
Voi exercita profesiunea cu constiinta si demnitate;
Sanatatea pacientilor va fi pentru mine obligatie sacra;
Voi pastra secretele incredintate de pacienti chiar si dupa decesul acestora;
Voi mentine prin toate mijloacele onoarea si nobila traditie a profesiunii de medic;
Colegii mei vor fi fratii mei;
Nu voi ingadui sa se interpuna intre datoria mea si pacient consideratii de nationalitate, rasa, religie, partid sau stare sociala;
Voi pastra respectul deplin pentru viata umana de la inceputurile sale chiar sub amenintare si nu voi utiliza cunostintele mele medicale contrar legilor umanitatii.
Fac acest juramant in mod solemn, liber, pe onoare!"


Poate ne ofera cineva un raspuns in acest sens.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.01.2010, 15:03:32
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Frumos pasaj.
Din pacate, nu multi mai sunt cei care practica medicina din pasiune.
Iar cand omul ajunge sa isi savarseasca slujba fara a mai simti emotie si bucurie, atunci totul devine rutina, mecanic si rece.

Iar rutina cere niste stimulente. De aceea, doctorii vor sa se mai incalzeasca cu "o cafeluta", sa se mai indulceasca cu "o ciocolata", sa se mai intareasca cu "o sticla de ceva bun" sau cu orice lucru "primit in dar".
Alaturarea aproape mecanica intre medici si ...'daruri"este tendentioasa si arata de fapt manipularea societatii romanesti intr-o anumita directie, manipulare de care putini scapa. Si scapa cei care au medici in familie si au invatat ca patru pachete de cafea nu e egal plata intretinerii, ca 'sticluta"nu inseamna plata chiriei si nici a ratei la banca; in definitiv toate categoriile profesionale pot fi platite, la cerere in cafea, tigari sau bomboane de ciocolata. Problema profunda ascunsa dincolo de aceste lucru nu poate fi eludata prin caderea in derizoriu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.01.2010, 15:34:42
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Medici care se roaga exista si in ziua de azi dar se cheama vraci, nu medici.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.01.2010, 16:07:42
antiqu's Avatar
antiqu antiqu is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Thumbs down

Acum 2 ani am avut amandoi parintii internati in spitalul municipal. Cand ii vedem cat sufera as fi dat si ultimul ban doctorilor ca spaga numai sa-i vindece...
Doctorii stiu asta si pur si simplu din cauza ca se stiu deasupra oricaror judecati umane ulterioare (Colegiul Medicilor e o farsa facuta in bataie de joc), profita la maximum de durerea familiei pacientului. Dupa ei, asistentele si infirmierele la fel. O cunostinta a plecat de la salariul mai mare intr-o clinica privata sa lucreze in spital si e foarte multumita cu salariul de bugetar fiindca "atentiile" pacientilor sunt mai mult decat castiga dincolo.
Ma gadesc cu stupoare atunci cat poate castiga medicul chirurg care face operatia propriu-zisa.
Ca o concluzie, daca un politist primeste bani de la un contravenient ca sa scape de amenda, este arestat, dat in presa si toata lumea il arata cu degetul ca fiind cel mai mre infractor.
Da, dar un politist nu poate sa "uite" in pacient niste tampoane de vata infectata sau sa-i scoata organul sanatos in locul celui bolnav... asta daca e suparat bineinteles ca nu si-a primit "remuneratia"...
As fi curios ce ne poate spune un doctor despre subiectul asta daca e vreunul pe forum si are vreun acces subit de sinceritate...
Note Bene: Daca imi aduc bine aminte, patronii spirituali ai medicilor sunt Sfiintii fara arginti Cosma si Damian...
__________________
Unde doi sau mai multi se aduna in numele Meu, acolo sunt si Eu...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.01.2010, 18:46:01
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Alaturarea aproape mecanica intre medici si ...'daruri"este tendentioasa si arata de fapt manipularea societatii romanesti intr-o anumita directie, manipulare de care putini scapa. Si scapa cei care au medici in familie si au invatat ca patru pachete de cafea nu e egal plata intretinerii, ca 'sticluta"nu inseamna plata chiriei si nici a ratei la banca; in definitiv toate categoriile profesionale pot fi platite, la cerere in cafea, tigari sau bomboane de ciocolata. Problema profunda ascunsa dincolo de aceste lucru nu poate fi eludata prin caderea in derizoriu.
Cunosc pe cineva care a stat mai mult pe la medici, decat pe acasa.
Din pacate, cei curati sunt mult prea putini fata de marea lor masa.
Schimbarea brusca a multora, din duri in "amabili", in functie de "dar", m'a mahnit oridecate ori am auzit despre ea.

Dar asa este aproape in orice domeniu.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.01.2010, 19:52:21
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu stiu daca astazi cei care termina medicina mai depun acest juramant:

Juramantul lui Hipocrate

Jur pe Apollo, pe Asclepios, pe Higeea si Panaceea, pe totii zeii si zeitele, luandu-i ca martori ca voi indeplinni, pe cat ma vor ajuta puterile si priceperea, juramantul si legamantul care urmeaza.
Pe invatatorul meu intr-ale medicinii il voi socoti deopotriva cu cei care m-au adus pe lume, voi imparti cu el averea mea si, la nevoie, ii voi indestula trebuintele, pe copiii sai ii voi privi ca pe fratii mei si, daca vor dori sa devina medici, ii voi invata fara plata si fara sa le cer vreun legamant.
Preceptele, lectiile orale si tot restul invataturii le voi impartasi fiilor mei, fiilor invatatorului meu si ucenicilor uniti printr-o fagaduiala si printr-un juramant, potrivit legii medicale, dar nimanui altcuiva.
Le voi indruma ingrijirea bolnavilor spre folosul lor, pe cat ma vor ajuta puterile si mintea, si ma voi feri sa le fac orice rau si orice nedreptate.
Nu voi incredinta nimanui otravuri, daca imi va cere, si nu voi indemna la asa ceva, tot astfel nu voi incredinta nici unei femei leacuri care sa o ajute sa lepede.
Imi voi petrece viata si voi indeplini mestesugul in nevinovatie si curatie.
Nu voi practica operatia scoaterii pietrelor din basica udului, lasand-o in seama celor ce se ocupa cu aceasta.
In orice casa as intra, voi intra spre folosul bolnavilor, pazindu-ma de orice fapta rea si stricatoare comisa cu bunastiinta, mai ales de ademenirea femeilor si a tinerilor liberi sau sclavi.
Orice as vedea si as auzi in timp ce imi fac meseria sau chiar in afara de aceasta, nu voi vorbi despre ceea ce nu-i nici o nevoie sa fie destainuit, socotind ca, in asemenea imprejurari, pastrarea tainei este o datorie.
Daca voi respecta acest legamant fara sa-l calc, fie sa ma bucur pe deplin de viata si de meseria mea, pururi cinstit de ceilalti, iar daca il voi nesocoti si voi fi un sperjur, merit sa am o soarta dimpotriva.

Am inteles ca exista o formulare moderna a juramantului lui Hipocrat, adoptat de Asociatia Medicala Mondiala in cadrul Declaratiei de la Geneva din anul 1975.

"Odata admis printre membrii profesiunii de medic:Ma angajez solemn sa-mi consacru viata in slujba umanitatii;
Voi pastra profesorilor mei respectul si recunostinta care le sunt datorate;
Voi exercita profesiunea cu constiinta si demnitate;
Sanatatea pacientilor va fi pentru mine obligatie sacra;
Voi pastra secretele incredintate de pacienti chiar si dupa decesul acestora;
Voi mentine prin toate mijloacele onoarea si nobila traditie a profesiunii de medic;
Colegii mei vor fi fratii mei;
Nu voi ingadui sa se interpuna intre datoria mea si pacient consideratii de nationalitate, rasa, religie, partid sau stare sociala;
Voi pastra respectul deplin pentru viata umana de la inceputurile sale chiar sub amenintare si nu voi utiliza cunostintele mele medicale contrar legilor umanitatii.
Fac acest juramant in mod solemn, liber, pe onoare!"


Poate ne ofera cineva un raspuns in acest sens.
acum 2 ani, cand a terminat nasa facultatea a depus juramantul lui hipocrate.stiu ca ne amuzam foarte tare de inceputurile lui. mi-a facut impresia de neseriozitate: sa juri pe apolo si pe toate zeitele e de-a dreptul hilar, iar sa juri in numele lor ca vei iubi pacientii si te vei ingriji de ei presupune, din punctul meu de vedere neseriozitate. am privit ca pe o gluma pe seama careia ne amuzam.
daca apolo era inlocuit cu Dumnezeu si toate acele gandiri ar fi fost adaptate cred ca ar fi dat o nota mult mai serioasa si mai grava juramantului.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
legamant medici



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Interventia si terapia medicilor reprezinta a 3-a cauza a mortii in SUA cocacoc Generalitati 4 20.08.2011 21:09:14
CE ar trebui sa contina Chivotul Noului Legamant? MariS_ Generalitati 13 09.07.2010 00:05:20
O noua forma de guvernamant luceafaruldincer Din Noul Testament 15 01.03.2010 09:40:47
Exista vreun legamant la hirotonire? sophia Preotia (Hirotonia) 10 15.07.2009 22:21:56
Forma bisericii matad Secte si culte 8 15.09.2008 12:10:14