Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.06.2018, 00:58:32
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stoicadorina Vezi mesajul
Departe de mine este dorinta de a-mi face publicitate ieftină prin acestă campanie (nici nu am nevoie de asa ceva!) dar iubesc ortodoxia Sfinților Părinți care a fost și trebuie să rămână adevărata și dreapta credință.
S-a înțeles, nu vrei să fii implicată în „fenomenul” din jurul părintelui Arsenie care de multe ori e netransparent, confuz de la linia ortodoxiei și are în spate anumite interese care nu sunt principiale.
E dreptul tău, așa e niciun duhovnic n-ar avea nevoie de reclamă, îi este suficient răspunsul de la judecata Lui Dumnezeu.

Niciun preot n-ar tolera exaltarea în legătură cu persoana sa, le-ar tăia-o din scurt de la început, mai ales un părinte franc precum A.B.

Ca să-l parafrazez pe părintele Necula, imaginea părintelui Arsenie a fost umplută de toate balele, nu e o cugetare cuminte, dar cam așa e.

Citat:
În prealabil postat de stoicadorina Vezi mesajul
Asa cum spunea un jurnalist cunoscut, femomenul acesta este intreținut de acei "credinciosi" superficiali care caută minuni cu orice preț dar care nu vor să renunte nici la plăcerile culinare, tigară, băutură, și toate cele ale lumii moderne. Dacă se duc la Prislop și să roagă acolo două secunde la mormânt (ca mai mult nu te lasă) și învăță pe derost o rugăciune si aceia furata de smecherii afaceristi de pe internet dar care"face minuni"( minunea o face credinta! "credinta ta te-a mantuit, mergi in pace"- nu asa spunea Mantuitorul femeii care s-a atins de el?), mai cumpră și o icoană fabricată în China, un poster și o cană cu chipul părintelui gata, i se marita fata, isi gaseste serviciu, ii merge afacerea se vindecă si multe altele.
Ce să mai spunem de Sfântul IOAN de la Prislop de care nu mai vorbește nimeni...
După cum am scris si în articol pr. Arsenie Boca si nici un alt adevărat preot ortodox NU AR AVEA NEVOIE DE TOT ACEST CIRC!
Din nefericire există riscul ca practica să se extindă și asupra imaginii altor duhovnici, e datoria Bisericii să tempereze excesele prin retragerea binecuvântării din prefață și selectarea tuturor mărturiilor și scrierilor care apar, indiferent câți bani ar fi în joc, indiferent că sunt preoți care au depășit anumite granițe.
Biserica trebuie să ia atitudine având în față faptul că fiecare va da seama la Judecata lui Dumnezeu și pentru excesele de genul acesta de-a dreapta.

Tu ți-ai făcut datoria, sper să nu tragi ponoase pentru că ai ieșit în față pentru mărturisirea unui adevăr.
Dumnezeu să ne ierte pe toți!
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 08.06.2018 at 01:01:33.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.06.2018, 02:26:56
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
pai o acuzi pe autoare de mandrie si te dai pe tine de exemplu de smerenie! si e foarte intentionata chestia asta.
Smerenia!... Oare unde-am mai auzit noi de ea si cine se poate lauda ca... o are?... (Sper sa nu fiu inteles gresit cu gluma mea!)
Smerenia nu umbla bezmetica pe forumuri... Cu cat mai multe postari pe acest subiect, cu atat mai multe dovezi ca fiecare vrea sa dovedeasca celorlalti ceva!... (Evident... din smerenie!) In fond... nu-i nimic de dovedit: in fata lui Dumnezeu ramanem goi, fara averi, fara filozofie, fara talent poetic sau literar... Lut de oale!...

Imi cer iertare de la Dorina, daca se intelege intr-adevar ca o acuz pe ea de mandrie... Eu vorbesc de mine. Dartorita cazului ei, eu nu mai vreau nimic, pentru ca mi-ar stimula mandria, iar eu nu vreau. Nu va exista un nume de autor care sa faca legatura cu mine, nu va exista un cont in care sa ma bucur de asa-zisa mea lucrare, fiindca in fapt... nu-i meritul meu. Aici nu e vorba de o "lucrare de licenta", ci de "talant"! Iar pentru talant, nu cer rasplata de la oameni! Sigur, ea ar putea fi, dar oare cat imi foloseste in viata asta? Este extrem de greu sa obtii credit pentru o lume viitoare, cand TOATE in jur par potrivnice? Ce poti sa faci? Fapta buna apare pe nepregatite; uneori o faci, alteori nu! Rugaciunea curata uneori nu se ridica mai sus de tavan!... Iar smerenia... smerenia nu o gasim pe raft cand mergem la cumparaturi. Poate am sadit un pom (sau o livada), dar o fi astazi de-ajuns sa ne mantuim? Poate am ridicat o casa, dar ne va scoate ea din iad pentru pacatele noastre, sau va fi motiv de dezbinare intre frati? Poate am zamislit un copil (sau mai multi), dar oare am reusit sa-i convingem sa dea slava lui Dumnezeu pentru tot ce primesc, sau vom da socoteala pentru lipsa noastra de educatie religioasa!... Oare ce-a mai ramas? Sa sap o fantana si sa scriu o carte. Cu fantana nu cred ca o sa reusesc... Cel mult un robinet in curte!... Iar cu cartea... daca voi primi rasplata in viata aceasta, nu ma ajuta la nimic! La toate astea m-am gandit de cand draga noastra colega, Dorina, a inceput sa aiba probleme exact pe aceasta tema! Ma doare necazul ei, dar daca eu nu vreau nimic, diavolul nu are ce specula!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.06.2018, 23:14:21
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Imi cer iertare de la Dorina, daca se intelege intr-adevar ca o acuz pe ea de mandrie... Eu vorbesc de mine. Dartorita cazului ei, eu nu mai vreau nimic, pentru ca mi-ar stimula mandria, iar eu nu vreau. Nu va exista un nume de autor care sa faca legatura cu mine, nu va exista un cont in care sa ma bucur de asa-zisa mea lucrare, fiindca in fapt... nu-i meritul meu.

Iar cu cartea... daca voi primi rasplata in viata aceasta, nu ma ajuta la nimic! La toate astea m-am gandit de cand draga noastra colega, Dorina, a inceput sa aiba probleme exact pe aceasta tema!
Mai era o nuanță în toată povestea semnătura pe net sub pseudonim și nu sub numele real a permis culegătorilor care au mutat poezia pe un grup dedicat lui A.B. să o atribuie lui, după și editura a preluat-o și a prelucrat cum a vrut povestea din jurul originii ei.

În toată povestea asta dacă autoarea se semna cu numele ei pe net, putea proteja mai bine poezia, ea era mai identificabilă în prima sursă în care a apărut cronologic și povestea se termina acolo pentru că erau descurajați culegătorii.

Deci dacă ar exista un nume de autor ai putea proteja mai bine soarta operei de prelucrare tendențioasă.

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Aici nu e vorba de o "lucrare de licenta", ci de "talant"! Iar pentru talant, nu cer rasplata de la oameni! Sigur, ea ar putea fi, dar oare cat imi foloseste in viata asta? Este extrem de greu sa obtii credit pentru o lume viitoare, cand TOATE in jur par potrivnice? Ce poti sa faci?
Nu cred că primești plată de la oameni dacă îți scoți costurile pentru tipărire și ceva bani, nu te îmbogățești din ei, în România nu se citește mult și lipsa preocupării pentru citire ți-ar asigura în mare măsură anonimitate pentru că 99% din cetățeni în mod sigur nu ar auzi de carte sau nu ar citi-o.

Nu te-ar recunoaște lumea pe stradă după lansarea cărții, iar de carte s-ar uita relativ repede pentru că vin altele mereu și mereu.

Dacă e vorba de mândrie te-ar putea încerca și pentru faptul că te-ai gândit să o lansezi anonim... sau s-ar putea să-ți pară rău după ceva timp.

Și te-ar cunoaște oricum oamenii pe care-i inviți la lansare sau cărora le împarți cartea deci nu ai cum să rămâi necunoscut la modul absolut.

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Ma doare necazul ei, dar daca eu nu vreau nimic, diavolul nu are ce specula!
Dacă ai oferi un nume de autor ar fi protejată opera și pentru mai mult timp și ai putea transmite drepturile patrimoniale asupra ei și copiilor, altfel după ceva ani sau după ce ai muri ar putea face profit alte edituri din ea, sau chiar aceeași editură.

N-ar specula diavolul, ar specula editurile, până la urmă cea mai mare problemă în lupta cu editurile și librăriile e că zdrobesc autorii mai mici sau necunoscuți cu comisioanele lor pentru ca lucrarea să fie pe raft, în lipsa unui autor ar face profit tot o industrie care-și exploatează scriitorii .

Tu știi ce faci, măcar pune-ți niște clauze în contract prin care poți controla soarta operei, să nu te trezești că apare pe numele altuia cândva, sau că e făcută harcea parcea de alții contrar sensului ei.

Nu cred că e slavă deșartă să descurajezi câștigul necinstit pe seama lucrării tale sau vreo trunchiere a ei, îi ferești și pe ei de o ispită, până la urmă ai depus și un efort pe care și alții ar trebui să-l facă dacă vor să scrie.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 08.06.2018 at 23:32:27.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.06.2018, 02:05:24
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mai era o nuanță în toată povestea semnătura pe net sub pseudonim și nu sub numele real a permis culegătorilor care au mutat poezia pe un grup dedicat lui A.B. să o atribuie lui, după și editura a preluat-o și a prelucrat cum a vrut povestea din jurul originii ei.

În toată povestea asta dacă autoarea se semna cu numele ei pe net, putea proteja mai bine poezia, ea era mai identificabilă în prima sursă în care a apărut cronologic și povestea se termina acolo pentru că erau descurajați culegătorii.

Deci dacă ar exista un nume de autor ai putea proteja mai bine soarta operei de prelucrare tendențioasă.



Nu cred că primești plată de la oameni dacă îți scoți costurile pentru tipărire și ceva bani, nu te îmbogățești din ei, în România nu se citește mult și lipsa preocupării pentru citire ți-ar asigura în mare măsură anonimitate pentru că 99% din cetățeni în mod sigur nu ar auzi de carte sau nu ar citi-o.

Nu te-ar recunoaște lumea pe stradă după lansarea cărții, iar de carte s-ar uita relativ repede pentru că vin altele mereu și mereu.

Dacă e vorba de mândrie te-ar putea încerca și pentru faptul că te-ai gândit să o lansezi anonim... sau s-ar putea să-ți pară rău după ceva timp.

Și te-ar cunoaște oricum oamenii pe care-i inviți la lansare sau cărora le împarți cartea deci nu ai cum să rămâi necunoscut la modul absolut.



Dacă ai oferi un nume de autor ar fi protejată opera și pentru mai mult timp și ai putea transmite drepturile patrimoniale asupra ei și copiilor, altfel după ceva ani sau după ce ai muri ar putea face profit alte edituri din ea, sau chiar aceeași editură.

N-ar specula diavolul, ar specula editurile, până la urmă cea mai mare problemă în lupta cu editurile și librăriile e că zdrobesc autorii mai mici sau necunoscuți cu comisioanele lor pentru ca lucrarea să fie pe raft, în lipsa unui autor ar face profit tot o industrie care-și exploatează scriitorii .

Tu știi ce faci, măcar pune-ți niște clauze în contract prin care poți controla soarta operei, să nu te trezești că apare pe numele altuia cândva, sau că e făcută harcea parcea de alții contrar sensului ei.

Nu cred că e slavă deșartă să descurajezi câștigul necinstit pe seama lucrării tale sau vreo trunchiere a ei, îi ferești și pe ei de o ispită, până la urmă ai depus și un efort pe care și alții ar trebui să-l facă dacă vor să scrie.
In primul rand iti multumesc pentru straduinta!

Intr-adevar, la anumite aspecte la care faci referire nu m-am gandit, dar daca trag linie... tot acolo ajung! Sunt multe de spus, dar nu cred ca intereseaza pe cineva.

Totusi... ma mai gandesc! Oricum saptamana ce vine o sa-l vad pe Parintele... Sfatul lui va fi ascultare si atat!

Multumesc inca o data!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.06.2018, 08:18:59
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Iorest
"În toată povestea asta dacă autoarea se semna cu numele ei pe net, putea proteja mai bine poezia, ea era mai identificabilă în prima sursă în care a apărut cronologic și povestea se termina acolo pentru că erau descurajați culegătorii."

Dar cu ce nume am semnat? Dv ati citit articolul?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.06.2018, 11:16:00
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stoicadorina Vezi mesajul
Iorest
"În toată povestea asta dacă autoarea se semna cu numele ei pe net, putea proteja mai bine poezia, ea era mai identificabilă în prima sursă în care a apărut cronologic și povestea se termina acolo pentru că erau descurajați culegătorii."

Dar cu ce nume am semnat? Dv ati citit articolul?
Am citit articolul de pe A3 dar nu-mi era clar la ce se referă:

„Pe vremea aceea nu aveam cont, dar ulterior mi-am deschis unul si o paginã de autor.”

Abia acum am recitit și am văzut că spuneți că nu aveați și cont de facebook pe vremea aia ca să atenționați și acolo, probabil dacă ați fi avut cont și acolo puteați atenționa mai repede măcar pe acel grup cu privire la originea poeziei și ați fi putut descuraja în mediul acela folosirea ei, ba chiar puteați urca imagini cu coperta volumului, din care să apară anul, editura și cuprinsul ca să fie clar că ați fost și prima care a publicat-o.

Recunosc că nu am accesat și pagina unde a fost publicată în 2009 decât azi, poezia am citit-o din articol direct nu am mai dat click pe linkuri.

Acum înțeleg că dacă vrea cineva să preia un articol, îl preia fără nicio jenă indiferent că e ziar, editură sau pagină de facebook, chiar și dacă există un autor. Eventual tot autorul trebuie să notifice și pe cei care preiau, să scrie inclusiv redacțiilor de ziare.

Sunt ziare care atenționează că un articol nu poate fi preluat decât cu indicarea sursei și în limita unui număr de semne, probabil tot pentru că s-a mai întâmplat să se preia fără citare.

Însă constatarea mea nu cred că nu e valabilă, o operă cu cât e mai puțin identificabilă ca aparținând cuiva, poate fi însușită mai ușor de alții fără scrupule iar munca autorului de dovedire și notificare a celor care preiau i-ar scoate peri albi tot lui.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 09.06.2018 at 11:18:06.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.06.2018, 16:05:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Chiar nu se înțelege?
Poezia X a fost scrisă și semnată de Costică , iar altcineva a atribuit-o lui Mitică!
E deci hoție pe față!
Nu înțeleg de ce atâta răutate la unii , și atâta "filozofie" la alții....
Post binecuvântat în continuare!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare