Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.10.2022, 11:48:10
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de findus Vezi mesajul
. Iar daca ar fi fost o defaimare nedreapta pe care a luat o in spinare asemenea parintilor din Pateric (cum am crezut si eu in inscenare si in nevinovatia dansului in primele zile de la darea in presa)....
.
Cea mai apropiată anecdotă din Pateric ar fi următoarea:

"Pe când avva Macarie trăia în singurătate într-o colibă de la marginea unui oraș, a fost acuzat de părinții unei tinere că abuzase de ea. Aceștia l-au legat cu o funie de gât și l-au târât așa prin tot orașul, strigând: "Iată un așa-zis "pustnic" care ne-a violat fata!". Drept care i-au cerut satisfacție și plata unei pensii alimentare pentru copilul ce avea să vie pe lume.
Sfântul nicidecum n-a căutat să se dezvinovățească. A primit necinstirea din partea lor și s-a întors în colibă. A început să lucreze de două ori mai mult ca până atunci, împletind rogojini și coșuri, zicându-și: "Macarie, acum ai nevastă. Trebuie să muncești mai mult, ca s-o întreții.". În fiecare zi se prezenta acasă la tânăra fată, aducând toți banii câștigați astfel. În schimbul lor, primea înjurături și lovituri. Situația a ținut până în ziua când, muncită de durerile facerii, fata a mărturisit nevinovăția călugărului, și cine-i adevăratul tată. Dar atunci Macarie a fugit în pustiu ca să nu fie cinstit ca un sfânt.


Eu nu exclud existența unor mizerii intime în raporturile lui Visarion Alexa cu unele oițe păstorite de dânsul. Însă dacă acestea au existat, e foarte posibil se fi petrecut cu complicitatea doamnelor sau domnișoarelor care astăzi pozează în postura de victime. Iar felul cum a început și continuat ancheta nu m-a convins că scopul anchetatorilor este numai de a face dreptate unei femei rănite grav de atacurile unui prădător sexual. Sunt o grămadă de indicii care trimit la tiparul clasic de asasinare a imaginii publice a unui personaj incomod pentru cineva, nu știm cine.

Iorest, "decolmatarea minții"??? Foarte tare expresia!!!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote