Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.06.2010, 17:04:11
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit timp liber

Buna ziua,
Va rog frumos,poate reusiti sa ma ajutati cu niste sugestii.Peste o saptamana vine vacanta si nu stiu ce ocupatii sa-mi gasesc.Eu stau mai tot timpul acasa si ma plictisesc groaznic.Voi cand erati la scoala cum va ocupati timpul liber?Eu ce activitati pot face(in casa) fara sa ma plictisesc(in afara de citit si invatat)?Chiar nu mai am idei...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.06.2010, 17:12:58
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
Buna ziua,
Va rog frumos,poate reusiti sa ma ajutati cu niste sugestii.Peste o saptamana vine vacanta si nu stiu ce ocupatii sa-mi gasesc.Eu stau mai tot timpul acasa si ma plictisesc groaznic.Voi cand erati la scoala cum va ocupati timpul liber?Eu ce activitati pot face(in casa) fara sa ma plictisesc(in afara de citit si invatat)?Chiar nu mai am idei...
Cititul, dupa cum bine ai subliniat, este o solutie, dar adauga si un program de rugaciune(paraclisul Maicii Domnului, acatiste, etc). Cauta sa faci anumite pelerinaje in aceast perioada la manastirile din apropiere.
Cu cat petrecem timpul mai mult cu Dumnezeu cu atat devenim mai liberi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.06.2010, 18:19:26
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Poti face voluntariat la o fundatie...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.06.2010, 18:35:44
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit 2 mici sugestii

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
Buna ziua,
Va rog frumos,poate reusiti sa ma ajutati cu niste sugestii.Peste o saptamana vine vacanta si nu stiu ce ocupatii sa-mi gasesc.Eu stau mai tot timpul acasa si ma plictisesc groaznic.Voi cand erati la scoala cum va ocupati timpul liber?Eu ce activitati pot face(in casa) fara sa ma plictisesc(in afara de citit si invatat)?Chiar nu mai am idei...
Un periplu duhovnicesc http://www.perfekt-travel.ro/oferte/...-14-manastiri/


daca preferati o zona mai retrasa dar cu peisaje incredibile+obiective>va pot recomanda un loc unde am fost si mi-a placut foarte mult http://www.mija.ro/
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.06.2010, 23:36:54
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

In afara de latura teoretica (citit, invatat), ar trebui dezvoltata si latura practica. Iti poti ajuta parintii la treburile casnice, unde, slava Domnului, treaba nu se termina niciodata. Iti poti pune in functiune si imaginatia pregatind retete culinare.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.06.2010, 21:59:00
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

ok..multumesc de raspunsuri...eu vreau ceva si util dar care sa-mi si placa
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.06.2010, 22:16:45
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
ok..multumesc de raspunsuri...eu vreau ceva si util dar care sa-mi si placa
Cam ce lucruri utile iti plac?
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.06.2010, 22:39:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
ok..multumesc de raspunsuri...eu vreau ceva si util dar care sa-mi si placa
Pictați.
Începeți cu ceva simplu: ce e mai simplu ca un ou ? Apoi un copac. Pe urmă, un copac care să dea ouă în chip de fructe.
Da, dar apoi faceți același lucru mai complex un pic: unele ouă sunt pe cale de ecloziune, iar din altele deja au ieșit pui.
În sfârșit, puii au personalitate și între ei se stabilesc relații: copacul dv are pui ingenui, pui șmecheri, pui dușmănoși unul cu altul, pui plini de ifose și importanță, pui resemnați, pui idioți și pui mulțumiți, pui somnoroși și pui jucăuși. Ce-ar fi ca atunci când pictați unul dintre pui, acela să vă gândiți că va fi iubitul dv prefăcut în pui ? Va fi micul secret al dv.

Compuneți.
Luați un program de compus muzică și compuneți un cântec. Sunt câteva programe pe net (de exemplu Ulead audio editor) și nu e greu să compuneți un cântecel. Luați un scop practic: de exemplu studiați câteva reguli simple de armonie și contrapunct, apoi vă faceți un mp3 pe care să vi-l puneți pe mobil: care din colege mai are un ton de apel compus de ea ?

Croiți.
Luați o carte de croitorie și cumpărați-vă o mașină de cusut (dacă stați prost cu banii, luați una cu împrumut, deși o mașină de cusut e o investiție care se amortizează întotdeauna). Dacă aveți o foarfecă bună și câteva bolduri pentru însăilat, e tot ce vă trebuie pentru start. Începeți cu ceva simplu: dacă nu ați mai cusut niciodată, o eșarfă tigheluită e ceva foarte, foarte simplu, dar care vă ajută să coaseți drept. Pe urmă, treceți la fuste. La început fuste cloche, pe urmă fuste cu linii mai complicate.

Gătiți.
Bazați-vă pe bunica, dacă o mai aveți: peste 10 ani nu o mai aveți sau nu va mai găti. Va fi bucuroasă să transmită cuiva secrete pe care le crede numai ale ei. De plăcinte poale-n brâu ați auzit ? Cu ajutorul bunicii, ar putea fi gata peste 2 ore și vă veți linge degetele.

Dansați.
Luați o carte sau un DVD cu pași de dans și propuneți-vă pentru vacanța asta să deprindeți 10 pași de dans. Dansul este, de departe, cel mai complex sport: mai degrabă veți găsi o parașutistă grasă decât o dansatoare grasă. După ce deprindeți cei 10 pași de dans, îngăduiți-vă un pic de libertate și creativitate: fiți propria dv coregrafă: arătați-I lui Dumnezeu cum Îl iubiți, dansând. Considerați că El e în icoană, iar dv începeți de la sol. Pași cu mâinile legate. Pași de implorație. Salt cu spasme ale corpului, apoi mâini libere. Mâini care șerpuiesc nebune: în sus, în jos, în lateral, depărtându-se și apropiindu-se. Piruete de bucurie spre icoană. Dans cu icoana. Finalul pe care îl considerați.

Studiați o limbă aparent inutilă.
Vă sugerez latina. Vă veți chinui un pic, dar o vacanță ajunge ca să o deprindeți cât să pricepeți ce vrea să spună un text clasic. Apoi veți căpăta ușurință dacă vă veți obișnui să gândiți în latină, începând cu propoziții banale, ca "mă duc la piață să iau niște roșii".

Aprofundați cunoașterea unei limbi de mare circulație.
De exemplu, engleza. Credem că ne pricepem la engleză, dar în orice limbă cunoașterea adverbelor și locuțiunilor adverbiale face diferența. Toți știm cum se spune în engleză la "iepure", dar știm noi cum se spune "pe de altă parte" ? "Cu atât mai mult" ? "În zilele noastre" ? "Având în vedere că" ? "Într-o anumită măsură" ? Ori "ca prin farmec" ?
Faceți-vă un caiețel cu toate astea și altele asemenea. Vă veți uimi de progresul făcut.

In Christo,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 07.06.2010 at 23:12:13.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.06.2010, 23:08:46
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Mi se pare o ideea buna sa ai un program orientativ zilnic gen: "Ma trezesc la ora X, îmi fac rugăciunile, mănânc, fac prin casă puțină curățenie, intri un pic pe net, mai citesc ceva, ies afară si alerg putin, mai fac niste rugaciuni, mai fac alta activitate, dorm samd"
Probabil mereu o sa intervina alte lucruri si nu vei respecta 100% programul propus dar nu asta e ideea.
Ar fi bine ca fiecarei activitati sa ii aloi tot orientativ un anumit timp 1 ora 2 depinde de fiecare activitate.
O sugestie:Dat fiind ca esti fata poti sa inveti sa gatesi si lucruri noi. Te va ajuta asta mai departe
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*

Last edited by florinbrasov0; 07.06.2010 at 23:26:51.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.06.2010, 18:59:37
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

Multumesc pt raspunsuri si pt timpul acordat:)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cat timp vom mai fi hoti? 2io Generalitati 55 24.02.2014 14:51:05
Cum va petreceti timpul liber? alexdu Generalitati 7 12.01.2013 17:21:42
Ce sa facem in timpul liber? alexdu Generalitati 18 31.12.2010 07:29:41
Liber la droguri si prostitutie?!? coralina Generalitati 230 01.10.2009 15:21:17