Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.07.2015, 22:57:06
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit Sfinti dragi sufletului

De mult timp simt ajutorul Sfantului Nectarie care ma ajutat foarte mult!De ceva timp am auzit si de Sf Efrem si chiar eate grabnic ajutator!Amandoi sfintii imi sunt dragi si vreu sa ii am aproape,si eu simt ca pentru a ma ajuta trebuie sa le citesc acatistele asa simt ca sunt alaturi de mine!Problema este ca nu pot citi in fiecare zi amandoua acatistele pentru ca m.as grabi si nu as intelege nimic.Cum ar fi bine sa procedez?Sa citesc o zi al Sfantului Nectarie si o zi al Sfantului Efrem?Nu stiu de ce am teama ca nu ar fi bine ca nu vor mai fi alaturi de mine ,ca nu mai ma vor ajuta! Eu asa gandesc si nu ma hotarasc si nu stiu cum ar fi bine sa procedez!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.07.2015, 23:05:13
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Să nu se certe!
Lasă-l pe Nectarie Patriciei și ia-l tu pe Efrem.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.07.2015, 23:08:39
Ursu-WiFi Ursu-WiFi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 122
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
De mult timp simt ajutorul Sfantului Nectarie care ma ajutat foarte mult!De ceva timp am auzit si de Sf Efrem si chiar eate grabnic ajutator!Amandoi sfintii imi sunt dragi si vreu sa ii am aproape,si eu simt ca pentru a ma ajuta trebuie sa le citesc acatistele asa simt ca sunt alaturi de mine!Problema este ca nu pot citi in fiecare zi amandoua acatistele pentru ca m.as grabi si nu as intelege nimic.Cum ar fi bine sa procedez?Sa citesc o zi al Sfantului Nectarie si o zi al Sfantului Efrem?Nu stiu de ce am teama ca nu ar fi bine ca nu vor mai fi alaturi de mine ,ca nu mai ma vor ajuta! Eu asa gandesc si nu ma hotarasc si nu stiu cum ar fi bine sa procedez!
E mult mai simplu. Poti citi odata pe saptamana acatistele lor, insa ii poti include in
rugaciunile de dimineata si seara:"Sfinte Mare Mucenic sau Sfinte Mare Martir Efrem Cel Nou
Sfinte Nectarie, si apoi spui ce doresti de la ei".
De asemenei de cate ori te simti ispitata poti face acelasi lucru.

Insa este bine ca in rugaciunile de dimineata si seara precum si de cate ori esti ispitita
sa te rogi si la Ingerul Tau Pazitor.Ca asa de important este ingerul pazitor incat are
trecere la Tronul Sfintei Treimi fara a mai cere voie .(Ingerul pazitor se ocupa cu mantuirea
ta, asta daca doresti asa ceva).

Exemplu: eu i-am cerut ajutorul Sfantului Mare Martir Efrem Cel Nou, in fiecare zi, de cateva ori pe zi.
Si imediat ma ajuta, instant.Ca un analgezic care iti alunga durerea instant.De aici mi-am dat seama (iar
preotii au confirmat-o) ca Sfantul Mare Martir Efrem cel Nou are mare trecere la Domnu.

Dar este imporant sa-i i te adresezi cu "Sfinte Mare Martir " sau "Sfinte Mare Mucenic".
Si nu uita de ingerul pazitor ca daca uita el de tine, te ia Sarsaila la propriu. :D

Last edited by Ursu-WiFi; 06.07.2015 at 23:12:05.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.07.2015, 00:14:33
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
Cum ar fi bine sa procedez?Sa citesc o zi al Sfantului Nectarie si o zi al Sfantului Efrem?Nu stiu de ce am teama ca nu ar fi bine ca nu vor mai fi alaturi de mine ,ca nu mai ma vor ajuta! Eu asa gandesc si nu ma hotarasc si nu stiu cum ar fi bine sa procedez!
Suflet sarman... Incotro te grabesti? Stii tu cati sfinti ne coplesesc cu dragostea si mijlocirea lor? Nu cred ca e sfant caruia, citindu-i viata si minunile cu toata tragerea de inima, sa nu-l simtim atat de aproape incat sa ne numere pasii si sa ne intelepteasca gandurile. Acatiste? Pentru ce? In ce scop? Avem nevoi speciale? Avem in vedere ceva anume (casatorie, insanatosire, casa, examen, loc de munca, etc) sau doar din respect, fiindca asa simtim? Si cand vom mai cunoaste si pe altii, cel putin la fel de grabnic-ajutatori, ce-o sa facem?
Dar... ce vor sfintii de la noi? Vor ei atentii speciale, sau noi pretindem o "atentie speciala", un dar, un semn intr-o chestiune "delicata"... Daca acel "ceva" ne este de folos, am observat ca e de-ajuns un gand. Atat! Daca nu ne este de folos, acel "ceva" s-ar putea indeplini dupa multe insistente si straduinte, nu fiindca asa vrea Dumnezeu sau sfintii, ci asa vrem noi, dar intr-o zi ne putem sminti pentru acel lucru...
Imi cer iertare pentru ca mi-am ingaduit sa am o astfel de interventie, dar eu chiar cred sincer ca daca ne alegem unul sau mai multi sfinti si in decursul unei zile, ne amintim si spunem cateva cuvinte de lauda si mijlocire in mantuirea noastra, aceste ganduri au un efect uimitor in tot ceea ce dorim sa infaptuim, iar ispitele se tin departe de noi, pentru ca sfintii au mare putere si dragoste pentru cei smeriti si "prietenosi"!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare