Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 10.05.2017, 18:41:23
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
insisti
Eu nu insist, tu insisți. Nu ți-am băgat pe gât homeopatia, nici nevaccinarea. Ești liber să alegi, dar rogu-te oferă-mi același drept, fără să mai apelezi la tot felul de cocluzii specifice ție.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 11.05.2017, 00:01:32
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai nici el nu-ti baga pe gat vaccinarea ca nu-i ca homeopatia. Ti-o baga in maini sau ...mi-e si rusine sa spun unde. :)
Reply With Quote
  #133  
Vechi 11.05.2017, 00:38:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Vorbești prostii! Biluțele sunt ieftine. Rezolvarea ține și de cel care dă tratamentul, de cum răspunde organismul celui bolnav și de calitatea medicamentului. Nu-mi spune că alopatele sunt eficiente 100%.
Tot mai bune decat apa chioara sau zahar orb :)
Singurul avantaj al homeopatiei: zero efecte secundare..dezavantaj: din pacate si alea primare tot pe acolo :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 11.05.2017, 00:41:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
După primele doze, cam după 10-15 minute a început să se tragă umflătura (luam doze din 5 în 5 minute, așa m-a sfătuit gazda care folosea apis). Eu habar nu aveam, neavând altă soluție am mers pe mâna gazdei. Am zis că ce pot să pățesc de la apă chioară. Trebuia să iau doze timp de o oră, dar câd am observat că se trage umfătura am renunțat să mai iau.
Poate fi f. bine ca in faza aia cu raceala. Tratata trece in 7 zile. Netratata, intr-o saptamana :)

Daca vrei un test obiectiv, intepati-va vreo 6 macar si tratati-va simultan, 3 cu "apis" 3 cu apa chioara "clasica", dar nici macar ala care da tratamentul sa nu stie ce v-a dat (il pregateste altul care nu da ochii decat cu cel care da tratamentul) - asta se cheama in limbaj stintific "test dublu orb" atunci sa vezi la cati si daca functioneaza de fapt.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 11.05.2017, 00:42:22
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Daca nu are riscuri atunci e clar ca ar trebui sa militam sa devina obligatorie. :)
Reply With Quote
  #136  
Vechi 11.05.2017, 01:05:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Trebuia să iau doze timp de o oră, dar câd am observat că se trage umfătura am renunțat să mai iau.
Intuitiv, ati procedat foarte bine. Odata forta de vindecare declansata, prizele trebuie rarite sau chiar oprite. A le lua in continuare in acelasi ritm este nu doar inutil, ci poate avea consecinte nedorite.

Este falsa ideea ca tratamentele homeopatice nu au reactii adverse. La doze mari si frecvent repetate pot induce patologie de remediu.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #137  
Vechi 11.05.2017, 01:37:38
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Poate fi f. bine ca in faza aia cu raceala. Tratata trece in 7 zile. Netratata, intr-o saptamana :)

Daca vrei un test obiectiv,
După experința cu albina, le-am testat pe copii în cazul contuziilor, durerilor, a răcelilor, a stării generale de agitație etc... Nu am nevoie de alte teste. :)
Reply With Quote
  #138  
Vechi 11.05.2017, 11:38:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
După experința cu albina, le-am testat pe copii în cazul contuziilor, durerilor, a răcelilor, a stării generale de agitație etc... Nu am nevoie de alte teste. :)
Da si probabil ca si fara "testele" respective ar fi trecut la fel de repede.

D'asta si "dublu orb" daca vrei sa fii obiectiv. Dar obiectivitatea nu e pe gustul tuturor pe cand "gandirea magica" este ceva innascut la fiecare individ..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 11.05.2017 at 11:51:57.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 11.05.2017, 11:51:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Intuitiv, ati procedat foarte bine. Odata forta de vindecare declansata, prizele trebuie rarite sau chiar oprite. A le lua in continuare in acelasi ritm este nu doar inutil, ci poate avea consecinte nedorite.

Este falsa ideea ca tratamentele homeopatice nu au reactii adverse. La doze mari si frecvent repetate pot induce patologie de remediu.
Dom' doctor, ma bag eu sa beau un litru de-ce-vrei-tu "medicament" homepatic si inca ceva "strong" gen 30C.
La bombonele, aka bilutele de zahar, nu ma bag la mai mult de 100g ca tin la silueta.

Daca nu se intampla nimic, promiteti ca va lasati de povesti homeopatice?

Manusa a fost aruncata..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 11.05.2017 at 11:54:34.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 11.05.2017, 12:02:16
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

a mai murit un copilas, 2 ani, nevaccinat, din bihor.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare