Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.12.2008, 20:02:53
memike memike is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.12.2008
Mesaje: 9
Implicit pe zi ce trece!!!

Sal to all...nu stiu cum sa incep...ahhh...Sarbatori fericite si fie ca noul an sa va aduca tot ce este mai frumos pentru voi!!!!
Am o mica problema:o iau razan cate o data...si incerc sa gasesc un raspuns de multi ani!!!
Totul incepe daca satu lanaga cineva care vorbeste in soapta...sau vorbeste normal iar eu aud frabnturi din ceea ce vb ei.Si mi se pare ca ar vorbi despre mine...iar mai apoi imi vin fel si fel de ganduri in minte pe care nu le pot controla si e super greu...as dori niste sfaturi si o persoana cu care sa vb mai detaliat...daca se poate.Am fost si la duhovnic si mi a zis sa ma rog si sa merg pe la biserica...ceea ce am incercat sa fac asa dupa putarea mea...dar sincer nu mai stiu ce sa fac...asa ca astept un sfat si pe cineva cu care sa vb mai dealiat.Multumesc!!!!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.12.2008, 21:22:13
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Toti oamenii au astfel de probleme, se înseala datorita aparentelor. Trebuie sa-ti adânncesti constiinta faptului ca lucrurile nu sunt asa cum par la prima vedere, ca esti supus amagirii. În timp aceasta constiinta va deveni tot mai puternica si nu vei mai fi târât de gânduri false.

Nu încerca sa rezolvi problema dintr-o data, trebuie sa treaca ceva timp.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.12.2008, 21:31:52
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de memike Vezi mesajul
sal to all...nu stiu cum sa incep...ahhh...sarbatori fericite si fie ca noul an sa va aduca tot ce este mai frumos pentru voi!!!!
Am o mica problema:o iau razan cate o data...si incerc sa gasesc un raspuns de multi ani!!!
Totul incepe daca satu lanaga cineva care vorbeste in soapta...sau vorbeste normal iar eu aud frabnturi din ceea ce vb ei.si mi se pare ca ar vorbi despre mine...iar mai apoi imi vin fel si fel de ganduri in minte pe care nu le pot controla si e super greu...as dori niste sfaturi si o persoana cu care sa vb mai detaliat...daca se poate.am fost si la duhovnic si mi a zis sa ma rog si sa merg pe la biserica...ceea ce am incercat sa fac asa dupa putarea mea...dar sincer nu mai stiu ce sa fac...asa ca astept un sfat si pe cineva cu care sa vb mai dealiat.multumesc!!!!
ar fi bine sa meditezi la ce pacate ai si sa le spovedesti ,daca nu te-ai spovedit in postul asta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.12.2008, 21:39:32
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de memike Vezi mesajul
Sal to all...nu stiu cum sa incep...ahhh...Sarbatori fericite si fie ca noul an sa va aduca tot ce este mai frumos pentru voi!!!!
Am o mica problema:o iau razan cate o data...si incerc sa gasesc un raspuns de multi ani!!!
Totul incepe daca satu lanaga cineva care vorbeste in soapta...sau vorbeste normal iar eu aud frabnturi din ceea ce vb ei.Si mi se pare ca ar vorbi despre mine...iar mai apoi imi vin fel si fel de ganduri in minte pe care nu le pot controla si e super greu...as dori niste sfaturi si o persoana cu care sa vb mai detaliat...daca se poate.Am fost si la duhovnic si mi a zis sa ma rog si sa merg pe la biserica...ceea ce am incercat sa fac asa dupa putarea mea...dar sincer nu mai stiu ce sa fac...asa ca astept un sfat si pe cineva cu care sa vb mai dealiat.Multumesc!!!!

Gandurile pot veni de la diavol...asculta cat mai multa muzica bisericeasca si citeste Paraclisul Maicii Domnului.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.12.2008, 22:18:44
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

La doctor ai fost?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.12.2008, 23:05:50
memike memike is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.12.2008
Mesaje: 9
Implicit si totusi....

Nu stiu ...stiu ca nu e bine sa spun...ca de obicei cand spun ce am facut parca imi pierd tot sporul....da am fost si m am spovedit....si ma rog asa dupa puterea mea...si am fost si la doctor....si iau pastile...dar tot asa....ma mai iau gandurile astea....e si problema ca nu pot sa fac o diferentiere daca e ceva de natura psihica sau de natura sprituala...sincer is disperat...nici sarbatorile nu le am petrecut asa linistit....si la biserica merg asa cat pot dupa puatere...si totusi...habar nu am ce sa mai fac....
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.12.2008, 23:17:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de memike Vezi mesajul
Nu stiu ...stiu ca nu e bine sa spun...ca de obicei cand spun ce am facut parca imi pierd tot sporul....da am fost si m am spovedit....si ma rog asa dupa puterea mea...si am fost si la doctor....si iau pastile...dar tot asa....ma mai iau gandurile astea....e si problema ca nu pot sa fac o diferentiere daca e ceva de natura psihica sau de natura sprituala...sincer is disperat...nici sarbatorile nu le am petrecut asa linistit....si la biserica merg asa cat pot dupa puatere...si totusi...habar nu am ce sa mai fac....
Evita sa te mai gandesti la aceasi problema, evita sa faci obsesii, fixatii pe o chestie imaginara, creata de gandul tau necontrolat. Mergi pe drumul bisericii, pune mana si omoara timpul cu cititul , ca sa nu ai timp sa visezi cai verzi pe pereti. O minte si un trup nepus la lucru, se ndreapta spre nebunie, spre pieire. Vezi aici pe forum la resurse on line , ai o groaza de adrese interesante. Repet, lasa vaicareala, nu te mai lamenta, nu sta cu mintea in gol si trupul in lenevie si totul o sa fie bine.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.12.2008, 23:33:54
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de memike Vezi mesajul
Nu stiu ...stiu ca nu e bine sa spun...ca de obicei cand spun ce am facut parca imi pierd tot sporul....da am fost si m am spovedit....si ma rog asa dupa puterea mea...si am fost si la doctor....si iau pastile...dar tot asa....ma mai iau gandurile astea....e si problema ca nu pot sa fac o diferentiere daca e ceva de natura psihica sau de natura sprituala...sincer is disperat...nici sarbatorile nu le am petrecut asa linistit....si la biserica merg asa cat pot dupa puatere...si totusi...habar nu am ce sa mai fac....
Nu mai lua pastile si nu mai crede ce spun doctorii ca te dereglezi de-adevaratelea. Fugi de psihiatri ca de dracul ca sunt nebuni. Tu trebuie sa stii ce e cu tine, nu altcineva. Duhovnicul te ajuta fiindca îti vorbeste ca un om altui om, nu ca un om unei masini, asa cum fac medicii (pentru ei omul e o masinarie fizica).

Psihic si spiritual e acelasi lucru, adica e vorba de suflet (psyche înseamna suflet în greaca iar spirit înseamna suflet în latina).

Eu zic sa nu urmezi nici sfatul lui Cristi (nu te supara Cristi), nu prin activitati scapi de probleme ci prin adunare launtrica, rugaciune. Risipirea în activitati e o cadere din sine, noi trebuie sa fim permanent adunati launtric, indiferent ce facem iar daca nu putem atunci înseamna ca trebuie sa renuntam la activitatea care împiedica aceasta.

Stiu ca ti se pare ciudat ce spun dar poate ca te va ajuta. Iar la duhovnic, nu te duce la oricare ci la cineva cu experienta, ti-l recomand si tie pe parintele Vasile de la biserica rusa/studentilor (Piata Universitatii).
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.12.2008, 11:15:02
memike memike is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.12.2008
Mesaje: 9
Implicit Va multumes!!!

Va multumesc pentru sfaturi....dar totusi cele spuse sunt greu de realizat de mine ....eu sunt un pacatos mare....si nu stiu daca cele spuse pot fi realizate de mine....par a fi mai mult pentru cineva desavarsit...si stiu si bineinteles ca ce la om este cu neputinta la Dumnezeu este cu putinta..nu stiu...ma ridic cate putin si cad tot mai jos si as vrea...sunt foarte dezorientat ...oricum multumesc pentru sfaturi si mai astept indrumari si din pacate nu sunt din bucuresti ci sunt din zona sucevei....Multumesc si un an nopu plin de iubire!!!Doamne ajuta!!!!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.12.2008, 12:38:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de memike Vezi mesajul
Va multumesc pentru sfaturi....dar totusi cele spuse sunt greu de realizat de mine ....eu sunt un pacatos mare....si nu stiu daca cele spuse pot fi realizate de mine....par a fi mai mult pentru cineva desavarsit...si stiu si bineinteles ca ce la om este cu neputinta la Dumnezeu este cu putinta..nu stiu...ma ridic cate putin si cad tot mai jos si as vrea...sunt foarte dezorientat ...oricum multumesc pentru sfaturi si mai astept indrumari si din pacate nu sunt din bucuresti ci sunt din zona sucevei....Multumesc si un an nopu plin de iubire!!!Doamne ajuta!!!!
Un An Nou in bucurie si multa nadejdie in Dumnezeu, caci El ne cunoaste cel mai bine si numai El stie de ce avem nevoie, dar numai si numai de noi depinde sa tinem legatura cu El, prin post, rugaciune si infranare de la cele nefolositoare. Nu uita ca pe 1 ianuarie sa mergi la Biserica cand il praznuim pe Parintele nostru Sfantul cel Mare Vasile ( 330-379) . "O , preaminunate parinte al parintilor, Sfinte Ierarhe Vasile, primind putina noastre cantare, precum Mantuitorul banii vaduvei, soleste pentru noi trecere fara primejdii in ceasul mortii, ca , invrednicindu-ne a intra in camara dumnezeiestii imparatii, sa cantam cu tine impreuna cantarea lui Dumnezeu : Aliluia !" Asa sa-ti (ne ) ajute Dumnezeu ! Amin +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde