Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 24.04.2009, 18:32:46
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cel mai potrivit caine pentru copii

Care e rasa ideala de catel atunci cand ai copii? Este o intrebare obisnuita, dar fara un raspuns exact. In teorie aproape orice caine are potentialul de a se intelege bine cu copiii. Se pot face speculatii referitoare la rasele cele mai potrivite pentru copii, dar nu vei sti niciodata cum se va comporta fiecare catel in parte. Sunt multi factori care afecteaza capabilitatea catelului de a se intelege bine cu copiii. Iata cateva lucruri pe care trebuie sa le ai in vedere inainte de a lua un catel de familie.

Dresajul catelului
Dresajul prin care iti inveti cainele sa fie ascultator este absolut necesar. Asigura-te ca cineva din familia ta poate petrece destul timp dresand cainele, mai ales daca este un puiut. Daca un copil doreste sa participe la dresaj trebuie sa faca asta sub supravegherea unui adult. In acelasi timp, copii vor trebui invatati cum sa se poarte cu catelul.

Varsta si marimea catelului
Gandeste-te la varsta si la nivelul activitatii copiilor tai. Daca ai copii mici ei pot fi practic rasturnati de un catel prea mare, care nu e constient ca poate face astfel rau. Copiii mai mari ar putea strivi un catel mai mic daca nu sunt destul de atenti la joaca. Poate ar trebui sa te gandesti sa-ti iei un catel matur, care a mai petrecut timp in preajma copiilor. Un catelus are nevoie de foarte multa atentie si grija.

Personalitatea catelului
O familie cu copii are nevoie in mod ideal de un caine inteligent, cu un temperament bun si un nivel de energie moderat. Anumite rase de caini par a fi in mod natural potrivite pentru copii. Iata cateva dintre acestea:

Labradorii si Golden Retrieverii
Aceste rase sunt de obicei excelente pentru copii. Cateii sunt destepti dar pot deveni prea activi daca nu au parte de destul antrenament si exercitii.

Pudelii
Credeti sau nu, pudelii sunt foarte destepti si cu un temperament foarte bun. In plus, puteti alege diferite marimi ale rasei: jucarie, miniatura sau standard. Ingrijirea blanii este esentiala si necesara.

Bichonii Frise
Acesti mici ghemotoci de blana adora sa se joace dar nu sunt hiperactivi. Sunt catei de talie mica, potriviti pentru copii, dar au nevoie de ingrijirea permanenta a blanii.

Colie si Ciobanestii de Shetland
Ambele rase de caini sunt foarte calme si tolerante si se vor intelege bine cu copiii de toate varstele ( va amintiti de Lassie, nu?).

Ciobanescul german
Ciobanestii germani sunt foarte loiali si protectori, dar trebuie sa fie bine dresati. Cateii, mai ales acei tineri sunt chiar jucausi.

Cateii de rasa comuna
Cateii de rasa comuna sunt de obicei bine echilibrati si inteligenti. De cele mai multe ori sunt catei cu adevarat uimitori! In plus, poti salva un catel de la viata in adapost.

Cum gasesti un catel bun pentru familia ta
Cand te hotarasti sa iei un catel pentru familia ta viziteaza mai intai adaposturile de animale. Intreaba-i pe ingrijitori despre comportamentul cainilor. Ingrijitorii cunosc cel mai bine fiecare catel in parte.

Daca alegi sa iei un caine de rasa intereseaza-te despre reputatia crescatorilor si viziteaza mai multi crescatori. Medicul veterinar te-ar putea indruma bine, la fel ca ceilalti iubitori de animale din orasul tau. Dupa ce ai ales un crescator discuta mult cu el despre comportamentul cateilor. Un crescator bun va cunoaste bine cateii si pe parintii aestora si te va ajuta cu toate informatiile de care ai nevoie

In sfarsit acasa
Felicitari! Acum ai gasit un catel potrivit pentru familia ta! Un catel este o modalitate minunata de a imbogati dezvoltarea copiilor tai si de a le crea amintiri frumoase. Relatia dintre catei si copii poate fi magica. Ai in vedere totusi ca munca ta nu se trmina aici. De fapt, abia incepe. Dresajul catelului si educarea copiilor referitor la comportamentul fata de catel vor dura intreaga viata. Trebuie sa fii un stapan responsabil asa cum esti un parinte responsabil. Succes!
Attached Images
File Type: jpg p_dog_and_child4.jpg (22,9 KB, 4 views)
Reply With Quote
  #112  
Vechi 25.04.2009, 11:34:35
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit Apropo de oameni,cani si copii

Ieri,asteptand in statie troleibuzul, in fata unei banci ,am asistat la o secventa de viata impresionanta ,dupa parerea mea .
..Pe treptele din fata bancii ,statea o doamna ..a strazii ,trecuta demult de prima parte a vietii ,murdara saraca ,cu ceva bagaje langa ea si care manca un rest din ce fusese o felie de pitza .
Deodata , un caine (cred ca setter ,suberb cu blana lunga roscata si lucioasa) s-a dus drept la ea ,voios si poate ademenit de ce manca ea ..doamna strazii si-a ferit imediat mana in care tinea mancarea ,ducand-o la spate ,totusi ,zambint .Cam toti din statie am vazut scena ..credeti-ma ca n-am judecat-o pe acea sarmana , mi-a produs mai multa mila ...
In secunda doi, cainele a fost chemat si el a ascultat imediat asezandu-se langa un tanar (nu-mi place sa zic stapan ! ) De langa o pereche de tineri ,un copilas de cel mult trei ani s-a apropiat cu bucurie de caine, oferindu-i ce avea el in mana ..o napolitana ..Cainele si-a privit stapanul asteptand aprobare iar copilul astepta si el cu manuta intinsa uitandu-se tot la tanar..Tanarul cu cainele, a dat din cap si nu pot sa va descriu fericirea baietelului ..toata fata-i era un zambet , a batut din palme de cateva ori de bucurie ... M-am urcat in troleibuz cu lacrimi in ochi, gandindu-ma la ce ne-a spus Domnul Iisus : [COLOR=purple]de nu veti fi precum pruncii ,nu veti intra in imparatia cerurilor.[/COLOR]
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #113  
Vechi 25.04.2009, 17:24:34
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sia Vezi mesajul
Ieri,asteptand in statie troleibuzul, in fata unei banci ,am asistat la o secventa de viata impresionanta ,dupa parerea mea .
..Pe treptele din fata bancii ,statea o doamna ..a strazii ,trecuta demult de prima parte a vietii ,murdara saraca ,cu ceva bagaje langa ea si care manca un rest din ce fusese o felie de pitza .
Deodata , un caine (cred ca setter ,suberb cu blana lunga roscata si lucioasa) s-a dus drept la ea ,voios si poate ademenit de ce manca ea ..doamna strazii si-a ferit imediat mana in care tinea mancarea ,ducand-o la spate ,totusi ,zambint .Cam toti din statie am vazut scena ..credeti-ma ca n-am judecat-o pe acea sarmana , mi-a produs mai multa mila ...
In secunda doi, cainele a fost chemat si el a ascultat imediat asezandu-se langa un tanar (nu-mi place sa zic stapan ! ) De langa o pereche de tineri ,un copilas de cel mult trei ani s-a apropiat cu bucurie de caine, oferindu-i ce avea el in mana ..o napolitana ..Cainele si-a privit stapanul asteptand aprobare iar copilul astepta si el cu manuta intinsa uitandu-se tot la tanar..Tanarul cu cainele, a dat din cap si nu pot sa va descriu fericirea baietelului ..toata fata-i era un zambet , a batut din palme de cateva ori de bucurie ... M-am urcat in troleibuz cu lacrimi in ochi, gandindu-ma la ce ne-a spus Domnul Iisus : [COLOR=purple]de nu veti fi precum pruncii ,nu veti intra in imparatia cerurilor.[/COLOR]


Multumim cu drag,pentru cele postate,Sia.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 25.04.2009, 17:34:45
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]"Învață de la păsări, când liber ești să zbori..." (Lirică norvegiană)[/COLOR]

[COLOR=green]În vara aceea, cât am stat la munte, în stațiune, a plouat în fiecare zi și a fost foarte frig. [/COLOR]

[COLOR=green]La un moment dat, vrăbiuțele locului, au venit la geam și, în stilul binecunoscut mie, pentru că mi se întâmplase și acasă, au ciripit strident și au bătut cu aripile-n geam ca să le dau de mâncare. [/COLOR]

[COLOR=green]Am coborât la cantina restaurantului și am adus o farfuriuță plină de mălai pe care am pus-o jos, într-un colț de balcon. [/COLOR]

[COLOR=green]Câteva zile am avut liniște apoi vrăbiuțele au început din nou să-mi bată-n geam cu aripile lor și să ciripească strident. [/COLOR]

[COLOR=green]Am ieșit pe balcon și, cu mătura, am adunat mălaiul căzut împrejurul farfurioarei, l-am pus înapoi în farfurie și... [/COLOR]

[COLOR=green]Dar vrăbiuțele au continuat, mai disperate, mai flămânde să bată în geam și să ciripească dureros ca și cum ar fi vrut să-mi transmită că ele sunt flămânde și eu ce fac, nu le hrănesc?[/COLOR]

[COLOR=green]M-am uitat la farfuriuța cu resturile de mălai. Era neatinsă și nu înțelegeam de ce.[/COLOR]

[COLOR=green]După trei zile, mi-am zis să-ncerc și am luat farfuriuța cu mălaiul neatins, am aruncat mălaiul, am spălat bine farfuriuța și-am coborât la cantina restaurantului să cer iar mălai. [/COLOR]

[COLOR=green]Vrăbiuțele vesele, ciripind încântate s-au chemat unele pe altele și, în sfârșit, au servit o masă pe măsura pretențiilor lor. [/COLOR]

[COLOR=green]Cred că ați înțeles ce s-a întâmplat: vrăbiuțele au refuzat să mănânce mălaiul amestecat cu praf și cu gunoaie.[/COLOR]
[COLOR=teal]Eu știu că nimeni nu citește copy/paste, loc inutil ocupat într-un forum. Dar această întâmplare, absolut adevărată, chiar nu a fost citită de nimeni? Nu a transmis nimănui nimic? [/COLOR]
[COLOR=teal][/COLOR]
[COLOR=teal]Mă străduiesc eu într-o părere, dar văd că sufletele vă sunt prea împietrite. N-o să mai postez pe forumul acesta pentru că nu vreau să mă molipsesc și să devin și eu o statuie fără suflet, de gheață ori, mai rău, un roboțel...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #115  
Vechi 25.04.2009, 17:49:13
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]"Învață de la păsări, când liber ești să zbori..." (Lirică norvegiană)[/COLOR]

[COLOR=green]În vara aceea, cât am stat la munte, în stațiune, a plouat în fiecare zi și a fost foarte frig. [/COLOR]

[COLOR=green]La un moment dat, vrăbiuțele locului, au venit la geam și, în stilul binecunoscut mie, pentru că mi se întâmplase și acasă, au ciripit strident și au bătut cu aripile-n geam ca să le dau de mâncare. [/COLOR]

[COLOR=green]Am coborât la cantina restaurantului și am adus o farfuriuță plină de mălai pe care am pus-o jos, într-un colț de balcon. [/COLOR]

[COLOR=green]Câteva zile am avut liniște apoi vrăbiuțele au început din nou să-mi bată-n geam cu aripile lor și să ciripească strident. [/COLOR]

[COLOR=green]Am ieșit pe balcon și, cu mătura, am adunat mălaiul căzut împrejurul farfurioarei, l-am pus înapoi în farfurie și... [/COLOR]

[COLOR=green]Dar vrăbiuțele au continuat, mai disperate, mai flămânde să bată în geam și să ciripească dureros ca și cum ar fi vrut să-mi transmită că ele sunt flămânde și eu ce fac, nu le hrănesc?[/COLOR]

[COLOR=green]M-am uitat la farfuriuța cu resturile de mălai. Era neatinsă și nu înțelegeam de ce.[/COLOR]

[COLOR=green]După trei zile, mi-am zis să-ncerc și am luat farfuriuța cu mălaiul neatins, am aruncat mălaiul, am spălat bine farfuriuța și-am coborât la cantina restaurantului să cer iar mălai. [/COLOR]

[COLOR=green]Vrăbiuțele vesele, ciripind încântate s-au chemat unele pe altele și, în sfârșit, au servit o masă pe măsura pretențiilor lor. [/COLOR]

[COLOR=green]Cred că ați înțeles ce s-a întâmplat: vrăbiuțele au refuzat să mănânce mălaiul amestecat cu praf și cu gunoaie.[/COLOR]


Am citit aceasta postare si mi-a placut foarte mult.Te rog nu te dezamagi,nu inseamna ca daca nu a raspuns nimeni,nu a citit nimeni cele scrise decatre tine.Noi te iubim si suntem prietenii tai.Toate bune si frumoase.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 25.04.2009, 23:44:12
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ce trebuie sa stim despre iepurii de casa

Iepurii devin animale de companie din ce in mai iubite. Animale sociale, active si jucause, ei sunt animale ideale de companie pentru proprietarii responsabili. Speranta de vioata a iepurilor de casa variaza intre 5 si 15 ani.

Avantaje si dezavantaje ale cresterii iepurilor de casa
- Iepurii sunt animale sociabile, usor de imblanzit, care trebuiesc ingrijite cu blandete.
- Iepurii sunt jucausi si e distractiv sa-i privesti.
- Fiind animale sociale, iepurii au nevoie sa se joace mult cu stapanul sau cu alti iepuri pentru a fi fericiti. Iepurii au nevoie de timp de joaca in afara casei si de exercitii zilnice
- Iepurii nu sunt usor de ingrijit. Este nevoie de multa munca pentru a avea grija de un iepure.
- Mancarea speciala pentru iepuri nu este suficienta. Ei au nevoie de fan de buna calitate si de o mare varietate de fructe, legume si verdeturi proaspete.
- Iepurii pot fi invatati sa faca la olita.
- Iepurii trebuie sa rontaie, deci le trebuiesc multe jucarii care pot fi rontaite, iar locurile in care au voie sa se joace trebuie sa fie protejate impotriva tendintei lor de a rontai.
- Iepurii au nevoie de custi destul de mari. De asmenea, e mai bine sa fie tinuti in interiorul casei, unde pot fi mai sociali cu memebrii familiei, vor fi in siguranta fata de animalele pradatoare si fata de vremea extrema.
- Pentru ca sunt animale destul de tacute, iepurii nu sunt animalele ideale pentru copii mici foarte activi, care pot sa nu fie destul de atenti cand ii ridica in brate sau cand se joaca cu ei.
- Iepurilor le place sa stea in apropierea oamenilor dar nu le place sa fie tinuti in brate.
- Iepurii pot avea nevoie si de ingrijirea veterinarului, ceea ce poate fi destul de scump. Iepurii ar trebui castrati la o varsta mica de catre un medic veterinar priceput in interventii chirurgicale la iepuri si e posibil sa trebuiasca vaccinati.
- Mirosul urinei iepurelui este destul de puternic, asa ca va trebui sa curatati des olita. Castrarea poate ajuta la reducerea mirosului. Urina iepurelui este bogata in calciu si poate lasa urme albe pe olita care, cand se usuca, pot fi greu de curatat (otetul va va ajuta in aceasta problema).
Attached Images
File Type: jpg p_01_23_51rabbit_web.jpg (54,8 KB, 2 views)
Reply With Quote
  #117  
Vechi 25.04.2009, 23:45:50
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cum ingrijim dintii si unghiile iepurilor de casa?

Iepurii care stau in apartament nu au posibilitatea de a-si toci ghiarele, asa cum fac iepurii salbatici sapand cu ele tuneluri sau zgariind suprafete mai dure. De aceea unghiile lor pot creste excesiv, devenind o adevarata pacoste. Unghiile se pot agata de diverse denivelari sau santulete din podea sau pot sa se incovoaie si sa creeze un adevarat discomfort iepurelui, ajungand chiar sa i se infinga in pielea labutei.

De aceea, pentru a evita ca iepurele tau sa sufere este bine sa-i tai ghearele la intervale de timp regulate. Pentru ca aceasta sarcina nu este usor de indeplinit poti apela la un veterinar pentru asta. Daca totusi vizitele repetate la veterinar ajung sa fie prea scumpe pentru tine va trebui sa incerci sa te descurci singur cu aceasta operatiune.

Iata cateva sfaturi despre cum poti taia cu succes unghiile iepurelui tau.

Cel mai bine este ca pentru aceasta operatiune sa ceri ajutorul cuiva. In 2 treaba va merge mult mai usor. Mai intai inveleste iepurele intr-un prosop mai mare. Astfel il vei tine mai usor imobilizat, el nu va mai putea sa te zgarie si sa se zbata. Acum scoate afara din prosop doar o labuta pe rand. Examineaza atent ghearele. Trebuie sa observi in interiorul ghearei o vena care o vascularizeaza. Aceasta vena nu trebuie taiata. Daca ghiarele sunt negre foloseste o lanterna ca sa descoperi vena. Ai in vedere ca locul din care alegi sa tai gheara sa fie la o anumita distanta de vena, apoi taie cu incredere folosind o unghiera bine ascutita.

Daca se intampla ca din greseala sa tai vena unghiei trebuie sa stii ca iepurele va simti o durere si va incepe sa sangereze. Trebuie sa dezinfectezi locul care sangereaza si sa incerci sa opresti sangerarea cu un tampon de vata si un dezinfectant. Sangerarea in mod normal nu trebuie sa fie prea puternica si ingrijita corespunzator rana se va vindeca cu succes. Important este sa ai in vedere sa nu se infecteze.

Este posibil ca unii iepuri sa se sperie de zgomotul pe care il face unghiera atunci cand taie unghia, deci este de recomandat ca in cazul acestor iepuri, daca unghiile nu sunt prea mari sa folosesti o pila.

Marimea corecta a dintilor iepurilor de casa
Un alt aspect pe care trebuie sa-l ai in vedere sunt dintii iepurelui. Din cauza dietei sau din cauze ereditare este posibil ca dintii iepurelui sa creasca prea lungi. Ca si unghiile, dintii iepurelui cresc in mod continuu, dar se tocesc atunci cand iepurele manaca, deci normal al fi sa ramana la dimensiunea optima.

Se intampla insa ca din cauza lipsei mancarii mai dure sau a unor obiecte de rontait dintii iepurelui sa creasca prea mari. Este bine sa-i verifici starea danturii, maia les daca constati ca iepurele tau nu mai mananca asa ca inainte sau nu mai manaca deloc.

Pentru a verifica starea dintilor ia iepurele in brate tinanadu-l ferm, dar fiind sigur ca nu il strangi prea tare si nu il faci sa sufere. Plaseaza degetul aratator si degetul mare de fiecare parte a gurii iepurelui si ridica cu blandete buza superioara. Analizeaza bine dintii. Ei trebuie sa fie drepti si macinati in mod egal, deci sa aiba aceiasi lungime. Daca un dinte este mai lung pentru ca celalat s-a rupt el se va toci in timp si va ajunge sa fie egal cu cel rupt. Trebuie sa monitorizezi totusi atent activitatea iepurelui si daca observi ca acest aspect il dernajeaza la mancat du-l la veterinar ca sa-i scurteze dintele mai lung.

Dintii de sus trebuie sa-i depaseasca pe cei de jos doar cu putin. Daca ti se pare ca iepurele tau are dintii prea lungi, dar el continua sa manace ca de obicei si nu da semne de apatie nu trebuie sa-ti faci griji. Daca iepurele nu se mai alimenteaza corect si este evidenta disproportia dintilor du-l la veterinar. El va taia dintii la marimea corecta si iepurele va incepe din nou sa manance si sa se simta bine.
Attached Images
File Type: gif p_nail.gif (8,8 KB, 0 views)
Reply With Quote
  #118  
Vechi 25.04.2009, 23:48:07
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ingrijirea hamsterilor

Cusca hamsterului
Atunci cand alegeti o cusca pentru hamsterul dumneavoastra aveti in vedere sa aiba bare orizontale si nu verticale. Hamsterii sunt foarte activi si au obiceiul sa se catere peste tot iar aceste bare orizontale ii ajuta la catarat. Puneti de asemenea in cusca platforme asezate pe diferite nivele, rotite in care hamsterii se joaca cu placere, scarite si casute. Aveti grija ca spatiul din cusca sa fie suficient de spatios, sa permita hamsterului sa faca miscare si sa nu se raneasca in jucarii din cauza spatiului restrans. Aveti grija ca usa custii sa fie destul de mare. Trebuie sa aveti in vedere specia de hamster pe care o detineti cand ii cumparati o cusca. Daca aveti hamsteri rusesti de iarna sau hamsteri chinezesti ei vor ramane la dimensiuni mici chiar cand vor fi adulti. Din contra, hamsterii sirieni sau aurii vor creste mai mari si vor avea nevoie de o cusca spatioasa.
Cusca trebuie accesorizata cu vase pentru hrana si oadapatoare cu apa mereu proaspata. Vasele trebuiesc curatate constant si dezinfectate prin fierbere. Cusca trebuie de asemenea pastrata foarte curata. Nu folositi ca asternut rumegusul de rasinoase (cedru, pin, brad, molid), pentru ca sunt toxice pentru hamster si pot duce la moartea lui.

Hrana hamsterului
Hamsterul, ca si alt animal de casa trebuie sa aiba o dieta variata, care sa-i satisfaca atat aportul caloric cat si necesarul de vitamine. Ca hrana oferiti-i asadar alimentatia uscata ce se gaseste in magazin in combinatie cu fructe, legume si verdeata. Bazati-va pe mere, broccoli, capsune si dovlecei si evitati salata verde, citricele, ceapa sau usturoiul. Daca sesizati ca hamsterul are diaree opriti servirea verdeturilor pentru cateva zile. Daca dupa 24 de ore diareea nu inceteaza hamsterul este suspect de boala cozii umede si trebuie dus la doctorul veterinar. Oferiti intotdeauna hamsterului apa proaspata si nu-l supraalimentati, ca sa nu devina obez.

Curatenia custii hamsterului
Hamsterul are nevoie de o cusca curata pentru a-si pastra sanatatea. Minim o data pe saptamana curatati cusca si dezinfectati prin fierbere vasele in care mananca. Nu folositi produse de curatare toxice pentru hamster. E de preferinta sa folositi doar apa calda la curatarea custii si sa fierbeti vasele din care hamsterul mananca. Inlaturati din cusca depozitele pe care hamsterul le face cu mancarea servita in zilele precedente.
Nu faceti baie hamsterului. El este un animal din desert si nu este obisnuit cu apa. Hamsterul se curata singur si se descurca bine la asta. Daca blanita hamsterului este murdara sau neglijenta atunci hamsterul este suspect de boala si trebuie dus de urgenta la medicul veterinar.

Perierea si manipularea hamsterului
Hamsterii cu parul mai lung au in special nevoie de periere. Este bine sa-i periati de cel putin 2 ori pe saptamana. Pentru ca sa nu se sperie si sa nu va muste trebuie sa-i vorbiti calm, mangaietor. Hamsterii au un auz foarte bun, ei va vor recunoastre vocea daca le veti vorbi des. Hamsterii prezinta caderi de par sezoniere. Daca parul hamsterului dumneavoastra cade in mod constant este bine sa-l duceti la un doctor veterinar.
Nu luati hamsterii din cusca atunci cand dorm, Ei se pot speria si va pot musca. Vorbiti-le ininte de a-i ridica in maini si purtati-i cu grija, pentru a nu-i scapa jos si rani. Nu lasati hamsterii sa umble prin casa in locuri de pe care ar putea cadea sau in locuri in care s-ar putea pierde.

Sanatatea hamsterului
In primul rand urmariti aspectul hamsterului atunci cand il achizitionati. El trebuie sa aiba blanita lucioasa si curata, ochii limpezi, fara secretii, sa fie vioi si dinamic, sa nu prezinte secretii la urechi, botic si zona anala. Cumparati hamsterul mai spre seara si nu dimineata, pentru ca hamsterii sunt animale nocturne si dimineata dorm.
La cel mia mic semn ciudat in comportamentul hamsterului mergeti imediat la doctor. Pentru mai multe detalii despre bolile hamsterilor va rugam cititi articolul "Bolile hamsterilor" dand click AICI.
Attached Images
File Type: jpg p_hamsteri.jpg (26,6 KB, 2 views)
Reply With Quote
  #119  
Vechi 25.04.2009, 23:49:35
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Porcusorii de Guineea - animale sociabile

In genele acestor mici mamifere dragalase a ramas intiparit instinctul sociabil, varianta domestica prefera si ea viata in grup. Daca vrem ca porcusorul nostru sa se simta bine, sa-i oferim un prieten. Se vehiculeaza ideea ca porcusorii se pot imblanzi mai usor daca traiesc singuri, ei se simt bine si fara partener - cine afirma acestea, probabil pune interesul lui inaintea interesului vietuitoarei preferate. Pana si porcusorii tinuti in custi separate, dar asezate in imediata vecinatate se simt mai bine decat cei singuratici, deoarece pot simti mirosul si pot auzi sunetele partenerului (partenerilor) - fiind animale sociabile, la acestea este importanta mentinerea contactului olfactiv si auditiv cu specia proprie. Decizia este a noastra. Putem avea un singur porcusor, aceasta optiune fiind potrivita doar pentru noi, sau putem avea doi sau mai multi porcusori, oferindu-le in acest fel o viata mai buna.
Fiecare porcusor are o personalitate distincta, unii se imprietenesc mai usor, altii mai greu, preferintele lor fiind individualizate. Nu (atunci) devine mai bland, daca il tinem singur. Traind cu sau fara un alt porcusor, el are nevoie de o perioada de acomodare in care invata sa nu-i fie frica de noi, pentru a se obisnui cu prezenta noastra.
Cu micutul stapan in pat Daca ne ocupam cu el, daca il luam mai des in brate, il ademenim cu diferite mici recompense (o felie de castravete sau un alt aliment preferat), il hranim uneori in poale vorbind des cu el, incet-incet se va imblanzi si nu se va mai speria la manipulare. Ne va recunoaste vocea, simtind mirosul pielii noastre se va linisti, si cu mormaitul lui specific ne va arata afectiunea.

Ori de cate ori ne apropiem de cusca, sa-i adresam cateva cuvinte – este bine sa ne auda vocea inainte de a fi scos - in asa fel el nu se va speria. Porcusorul are un simt al auzului bine dezvoltat, ne poate recunoaste chiar si dupa felul cum pasim, deosebind pasii nostri de ai altora.

Ii sustinem corpul cu ajutorul ambelor maini. Important! De fiecare data, cand dorim sa-l ridicam sau sa-l scoatem din cusca, porcusorul sa prindem cu ambele maini. Cu o mana sa ii sustinem partea posterioara, iar cu cealalta sa-l apucam pe sub piept.

De ce este avantajos sa avem doi sau mai multi porcusori? Cateva argumente:
Relatia reciproca (interactiunea) are un efect pozitiv asupra sanatatii lor, se pot mirosi reciproc, cu sunetele lor specifice pot comunica unul cu altul avand un limbaj propriu exprimat si cu ajutorul diferitelor miscari ale corpului. Toate acestea intensifica starea lor emotionala;
In general au un apetit mai bun, un regim alimentar mai echilibrat. Daca unul dintre ei consuma un aliment care celalalt nu a consumat pana atunci, exemplul in general va fi urmat (este o strategie buna la introducerea unei noi alimente, au un efect benefic asupra celor „mofturosi”);
Prezenta congenerului il stimuleaza, devine activ, se joaca, circula, la plimbarile comune se urmaresc, sar, se ascund si se cauta reciproc si se simt mult mai bine;

In grup domneste o ierarhie puternica. Un singur porcusor mascul (matur din punct de vedere sexual) domina un grup de femele, el conduce haremul. Femelele din grup traiesc dupa un sistem de subordonare a rangurilor, puterilor intre ele. Cea dominanta va fi prima dintre femele la alegerea hranei, a locului preferat etc., urmatoarea este subordonata primei, dar este superioara celorlalte s.a.m.d. Aceasta relatie nu este permanenta, ea oricand se poate schimba, de ex. femelele gestante si cele care au pui, devin "dominante" (chiar daca erau subordonate in trecut), ele dobandesc aceasta comportare tocmai datorita instinctului matern.
Mai rar, se poate intampla ca doua femele puternic dominante/agresive sa nu se impace, sa se bata. In salbaticie in aceste cazuri masculul intervine si datorita acestei interventii conflictul dintre femele este aplanat.
Daca in captivitate doua femele nu se inteleg, sa le urmarim cu atentie - daca se cearta incontinuu, ele trebuie separate. In cazul in care o femela de rang superior hartuieste, deranjeaza intr-una (permanent) o femela de rang inferior, cu aceasta atitudine va tine sub stres si celelalte femele din grup, aceasta stare de tensiune are un efect negativ asupra sanatatii celor din cusca, din aceasta cauza femela respectiva se va desparti de celelalte cu o gratie ce va fi pusa intre ea si cei din grup, sau se va scoate si se va aseza intr-o alta cusca, asezata langa cusca femelelor.
In salbaticie fiecare membru se simte raspunzator pentru puii din grup, puii sunt ocrotiti si ingrijiti de oricare membru si in captivitate. Daca o femela nu poate alapta un pui, puiul va fi acceptat si de catre o alta femela care alapteaza, cea din urma devenind mama surogata chiar si in cazul unui pui orfan. Daca un pui se rataceste, se simte singur sau tipa, unul dintre adulti ii vine imediat in ajutor, puiul fiind condus catre mama sau ingrijit de oricare membru al grupului. Datorita acestei comportari devine extrem de usoara combinarea unui porcusor adult cu un pui, ei se vor imprieteni foarte usor si repede.
In natura masculul tanar isi alege femelele si formeaza un nou grup. In captivitate, daca proprietarul nu separa masculii, ei se vor bate in prezenta femelei/femelelor. Masculul invins nu va avea sperante nici in cazul in care masculul alfa il va lasa in viata, deoarece va fi tinut mereu in stare de tensiune, masculul conducator ii va limita accesul la hrana si apa, condamnandu-l incet la pierire. Din aceasta cauza nu se va tine niciodata doi sau mai multi masculi impreuna cu femele!

Masculii au un puternic instinct sexual, ei vor incerca sa curteze (sa monteze) chiar si puiul mascul recent introdus. In primele ore masculul matur poate hartui - in adevaratul sens al cuvantului - partenerul (in special pe cel care a fost recent intarcat, adus dintr-un mediu unde era cu mama, surori si/sau alte femele. Dupa putin timp (dupa cateva ore) insa aceasta atitudine dispare. Mai rar, in cazuri mai speciale, se poate intampla ca masculul sa fie prea insistent, prea agresiv, si prin comportarea lui sa streseze intens puiul. In acest caz pentru cateva ore sau pentru o zi ei vor fi separati, de preferat intr-o cusca comuna, despartita cu o gratie la mijloc, sau in custi separate puse una langa alta, si ulterior (initial pe un teren neutru) reuniti.
In cazul in care vrem sa tinem mai multi masculi maturi impreuna, le vom asigura un spatiu mai mare, fiecare avand un loc propriu de odihna (casuta, paturica, hamac etc.) si hrana suficienta, pentru a nu se bate intre ei. Femela/femele nu vom introduce niciodata intre ei, prezenta, mirosul (!) femelelor va dezbina coexistenta pasnica intre masculi.
Important! Daca vrem sa tinem doi sau mai multi masculi impreuna, nu vom introduce femela/femele nici macar intre masculi care au fost castrati. Castrarea in acest caz nu poate fi o solutie, deoarece nu va schimba comportarea lor. In prezenta femelei/femelelor masculii se vor bate intre ei, chiar daca unul (mai multi/toti) dintre ei a (au) fost castrat(i).
Attached Images
File Type: jpg p_guineapig0082.jpg (37,7 KB, 0 views)
Reply With Quote
  #120  
Vechi 25.04.2009, 23:52:45
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit Pentru Silverstar

Si eu am citit si m-a impresionat ce-ai scris si de regula citesc toate poeziile ,intamplarile cu talc sau mai stiu eu ce postezi.. .. intamplarea cu daliile sau cea cu paharele de bere si in mod special copilul in pijama mi-au atins inima .Sunt intamplari cu mesaj divin pe care nu oricine le traieste ....dar, cum stiu ca nu prea vrei sa stau ,,aproape ,, de tine ..am tacut - imi pare tare rau ca nu-ti sunt pe plac dar asta-i viata ,simpatiile si gusturile nu se discuta .
Poti sa ramai pe forum ,nu ai cum sa te schimbi in statuie fara suflet asa ceva ,,nu se ia ,, trebuie sa te nasti asa ...ceea ce nu-i cazul tau .
Toate bune si speranta !
P.S . Undeva ti-am spus ca nu-mi place sa spun adio deci , La revedere !
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O primavara minunata! heaven Generalitati 21 08.03.2015 22:59:56
De la lume adunate, si-napoi la lume date... ucenic Generalitati 27 28.06.2012 22:50:26
O minune minunata! icamilin Intamplari adevarate 3 27.09.2010 11:23:12
Despre lume si lepadarea de lume buiacu gabriel Intrebari utilizatori 12 10.08.2010 11:27:11