Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.12.2009, 09:07:34
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se implineasca.
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.12.2009, 09:15:22
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luceafaruldincer Vezi mesajul
Ei bine alissa sunt binecuvantat, frumusetea o vad mereu in jurul meu, Dumnezeu a avut grija de mine din punctul acesta de vedere. Nu ca as fi vazut un inger de lumina, nu ma laud, desi. Pentru asta trebuie sa ma rog lui Doamne Doamne si mi-a indeplinit prea multe dorinte(bune) pana acum, sa-l mai supar cu ceva.
Unora nu le-a indeplinit dorinte banale (casatorie, copii), iar mie mi-a dat ce nici nu viseaza altii.
Mi se pare ca din afirmatia "unora nu le-a indeplinit dorinte banale (casatorie, copii), iar mie mi-a dat ce nici nu viseaza altii" rezulta mandrie din partea ta. De aia ai ajuns sa-ti doresti sa vezi un demon, pt ca pt tine casatoria si copiii sunt dorinte BANALE. Daca ai vedea un demon, AI MURI INSTANTANEU. Ce ti-a dat tie Dumnezeu la care altii nu viseaza? Te rog sa-mi spui. Numai bine si Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.12.2009, 09:43:32
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

Si eu vreau sa stiu, te roooog!
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.12.2009, 10:44:43
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Imi vine in minte o nuvela a lui Damian Stanoiu (stiu ca nu este agreat de biserica), in care un frate de manastire voia o lupta mai directa cu cel rau si cere unui pictor sa-l picteze pe cel necurat, ca sa-l chinuiasca prin tamaieri , prin stropire cu Aghiazma etc. La un moment dat, pictorul ii spune cam printre dinti: Ce nevoie ai de chipul diavolului in chilie , parinte ? Fa-i numai semn, ca vine el numaidecat!
Frate luceafar, ce nevoie ai sa vezi pe cel rau? Cheama-l , dar apoi tine-te bine sa vedem cum vei rezista!
Epilogul la nuvela este ca dupa ce monahul s-a speriat de moarte, a bagat chipul dracului pe foc!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.12.2009, 11:08:50
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga, Luceafar, nu stiu ce nevoie ai tu de... Lucifer, dar vezi ca o sa ajungi in situatia...
- Lasa-l, mai!
- Pai l-as lasa eu, dar nu ma mai lasa el!!!

Parerea mea si a multora dup'aici este ca te afli pe marginea prapastiei si nici nu e nevoie sa iti faca cineva vant; o sa cazi de ameteala!...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.12.2009, 11:29:23
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

"Dumnezeu, din prea marea lui dragoste fata de om, nu il lasa pe acesta sa ii vada pe diavoli."

Daca suntem treji cu mintea si ne gandim putin, vom vedea cum noi insine ne dorim sa nu avem de'a face cu asa ceva.
Daca un fil de groaza, plamadit de un regizor, ne poate inspaimanta grozav, daramite un diavol real pana in cel mai mic detaliu. Cand un film facut in studio ne sperie, stiind totusi ca este fals, daramite un diavol venit dintr'un iad real.

Imi vine in minte. Cat de urat si indrozitor trebuie sa fie diavolul, aflat fiind la o extrema a raului fara margine, la o departare de neinchipui fata de lumina, fata de bine, fata de caldura, fata de dragoste. O ura fara margini, o rautate de neinchipuit, o intunecime infioratoare.

Sincer, doar din inselare diavoleasca si'ar putea dori omul sa il vada pe diavol.
Ca mai apoi sa ramana cu traume psihice si sufletesti, daca nu il va pazi Domnul.

Si eu am trecut printr'un asemenea gand, insa mi'a trecut foarte repede.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.12.2009, 11:56:34
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

Frate, eu intr-o vreme (din ispita) m-a apucat o dragoste mare de a citi Psaltirea Maicii Domnului noaptea la ora 12:00 fara binecuvantare, si am citit vreo doua saptamani, iar intr-o noapte citind am simtit incet incet in spatele meu ca se ridica ceva si parca vedeam, dar fara sa ma intorc o umbra care se urca pe spatele meu pana pe cap si am simtit o groaza imensa, neinchipuita, am inceput sa plang si imi venea sa fug oriunde numai sa scap si stiam in acelasi timp ca nu am unde fugi de ea. Eram perfect constienta ca e o frica irationala ca de fapt nu vedeam fizic nimic, am chemat pe cei din casa plangand in hohote si stiam ca nu au cu ce sa ma ajute.
M-am rugat, s-au rugat si ceilalti si a trecut acea groaza, dar nu ti-o dori asa din curiozitate ca din curiozitate a muscat Eva din mar nu numai din mandrie si a pierdut Raiul, nu risca sa il pierzi si tu. Binele nostru e trecator si mai bine te-ai intreba de ce nu te ispiteste Dumnezeu de iti merge atat de bine precum spui.
Oricum nu scapi fara sa il vezi pe cel rau in momentul mortii cand va veni si ingerul pazitor sa te apere de el.
Lasa pana atunci si incearca sa te mantuiesti ca gandul pe care il ai de la cel rau este.
Vrei sa vezi un diavol? Mai bine roaga-te ca atunci cand il vei vedea sa nu te lase Dumnezeu.
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
Reply With Quote
  #28  
Vechi 14.12.2009, 12:06:07
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luceafaruldincer Vezi mesajul
Un mare duhovnic indrumand o femeie sa afle cine o ajuta la vindecari cu telekinezia, a informat-o sa se roage sa vada cine o ajuta. Dumneai a vazut un cornorat in spate. Ce metode sa fac pentru a vedea eu unul asemenea?
Nu trebuie sa fii preocupat de asta. Daca nu vei avea o relatie directa cu Dumnezeu, il vei vedea o vesnicie pe demon.

Sigur, in lumea de astazi oamenii sunt mai miscati cand aud de lucrarea diavolului, decat atunci cand aud de lucrarea lui Dumnezeu. Asa ca poate din dorinta de a impresiona, ceri acest lucru. Insa, nu uita, langa Dumnezeu nu locuiesc cei ce au vazut demoni, ci cei ce au iesit biruitori din lupta cu ei.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 14.12.2009, 12:34:36
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

Si cere binecuvantare pentru toate ca sa nu patesti ca mine.
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.12.2009, 12:41:54
Stefann's Avatar
Stefann Stefann is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.08.2007
Mesaje: 29
Implicit

sa te fereasca DUMNEZEU. nu mai fi asa mandru
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
As dori si eu niste sfaturi va rog ... gringo Stiri, actualitati, anunturi 24 31.01.2011 11:36:13
Mandria - un demon ce zambeste cu chip inocent LapetiteMoc Pocainta 9 19.05.2010 11:40:13
Demon mut luceafaruldincer Din Noul Testament 3 24.02.2010 23:47:49
Inger sau demon? :) pisi Generalitati 6 02.05.2009 22:25:23