Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #841  
Vechi 30.06.2010, 00:06:48
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Permiteti-mi sa nu cred ca acest argument va scuza.
„In ziua de azi daca nu minti nu supravietuiesti” sau „toata lumea face asa” sau alte rationamente de acest fel nu m-au convins niciodata.

Din nou generalizati.
Eu, de exemplu, nu-mi permit sa emit pareri cu privire la motivatiile ortodocsilor.
Dimpotriva sunt aici sa cercetez si sa intreb.
Am inteles deja ca nu va inchinati icoanelor si chipurilor cioplite, ci lui Dumnezeu.

Va rog nu va grabiti sa stigmatizati un mare numar de oameni. Asa cum nu toti ortodocsii sunt la fel nici toti NP nu sunt.

Iar chestia cu „bleah”, fara suparare, dar am sentimentul ca nu sta bine niciodata unei doamne.
generalizarea nu era o scuza, doar trebuia sa intelegi ironia. foarte bine ca nu-ti permiti, esti exceptia care intareste regula.
eibine ca nu trebuie sa repet ca nu ma inchin unei bucati de lemn ci lui Dumnezeu, si ca o cinstesc pe Maica Domnului, Sfinti Parinti. nu ma grabesc si nici nu stigmatizez, spun doar cred. dpdv al religiei ortodoxii sunt la fel, nu se impart in jdemii de secte. pe de alta parte si np sunt la fel, nu cred in ortodoxie.
imi pare rau ca esti sensibil, dar bleah este exact ce am vrut sa spun.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
  #842  
Vechi 30.06.2010, 12:21:25
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
stiu ca la voi acolo e o placere sa rastalmaciti cuvintele altora. nu tine. am sa repet ori de cate ori te aberezi. mi-e sila de gandirea secatra. ti-am spus, nu-l mai pune pe Dumnezeu in fata ca o pavaza, iar tu stai in spate. N-am de ce sa critic, dar iti spun realitatea, si modalitatea voastra de a sminti omul.
crezi ca mai conteaza din ce secta esti? crezi ca daca esti penticostal si nu evanghelist, se rupe cerul in doua sau esti mai ortodox? Crezi in Maica Domnului, ii cinstesti pe Sfintii Parinti, ai citit Sfanta Traditie?
pai care oameni sa-i aduc la ortodoxie? ca toti pe care-i stiu sunt ortodoxi si cativa sectari. cu ortodoxi am ce vorbi cu sectarii nu, ca nu avem multe in comun si ar trebui mereu sa vorbim la pereti si cum ziceam mi-s sila de prozelitism. n-am obiceiul sa bat la usile oamenilor si nici sa-i admonestez pe strada, tam-nesam. sper ca ma scutesti cu toata lumea moarta ca nu fac ca Apostolii.
eu nu rastalmacesc cuvintele nimanui, dar vad in postarile tale o ura desavarsita fata de vestirea Evangheliei. faptul ca tu cunosti Ev nu inseamna ca altii stiu si nu au nevoie sa li se spuna. Nu cunosti motivatia tuturor oamenilor ca sa ii acuzi ca au propriul interes in vestirea Ev si ca nu fac asta din dragoste pt Hristos.
Problema e nu sa aduci oamenii la o confesiune ci la Hristos. Degeaba un om apartine unei confesiuni, asta nu inseamna ca acel om cunoaste pe Hristos.
Daca tie nu iti place sa vb oamenilor despre Hristos nu inseaman ca nimeni nu trebuie sa o faca.
Eu zic sa nu mai critici si sa judeci pe cei care vestesc Evanghelia. Lasa-l pe Dumnezeu sa le judece motivatiile, in caz ca ar fi gresite.
  #843  
Vechi 30.06.2010, 12:28:37
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
eu nu rastalmacesc cuvintele nimanui, dar vad in postarile tale o ura desavarsita fata de vestirea Evangheliei. faptul ca tu cunosti Ev nu inseamna ca altii stiu si nu au nevoie sa li se spuna. Nu cunosti motivatia tuturor oamenilor ca sa ii acuzi ca au propriul interes in vestirea Ev si ca nu fac asta din dragoste pt Hristos.
Problema e nu sa aduci oamenii la o confesiune ci la Hristos. Degeaba un om apartine unei confesiuni, asta nu inseamna ca acel om cunoaste pe Hristos.
Daca tie nu iti place sa vb oamenilor despre Hristos nu inseaman ca nimeni nu trebuie sa o faca.
Eu zic sa nu mai critici si sa judeci pe cei care vestesc Evanghelia. Lasa-l pe Dumnezeu sa le judece motivatiile, in caz ca ar fi gresite.
ai har sa stii sa talcuiesti o Evanghlie dupa voi,sau mai zis Sfanta Scriptura,crezi ca ai har mare cum au avut Sfintii Parinti si Apostoli care ei stiau,ei au avut acel har,noi nu,ca suntem pacatosi,nu ti se pare ca e grea Biblia?
  #844  
Vechi 30.06.2010, 15:32:12
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
ai har sa stii sa talcuiesti o Evanghlie dupa voi,sau mai zis Sfanta Scriptura,crezi ca ai har mare cum au avut Sfintii Parinti si Apostoli care ei stiau,ei au avut acel har,noi nu,ca suntem pacatosi,nu ti se pare ca e grea Biblia?
Porunca Domnului e clara "duceti-va si propovaduiti Evanghelia". Nu lasa loc de interpretari.
Harul pe care ei l-au avut de la Dumnezeu l-au avut. Ce te face sa crezi ca Dumnezeu da har numai unora si pe restul ii lasa in intuneric?
In Iacov se spune clar ca Dumnezeu da intelepciune oricui cere.
  #845  
Vechi 30.06.2010, 18:15:29
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
Porunca Domnului e clara "duceti-va si propovaduiti Evanghelia". Nu lasa loc de interpretari.
Harul pe care ei l-au avut de la Dumnezeu l-au avut. Ce te face sa crezi ca Dumnezeu da har numai unora si pe restul ii lasa in intuneric?
In Iacov se spune clar ca Dumnezeu da intelepciune oricui cere.
poate ca au fost placuti lui Dumnezeu oameni ca Sfinti Parinti,noi de azi suntem pacatosi nu suntem vrednici sa prim asa ceva,mai bine ne-am ruga pentru sufletele noastre si sa lasam in mana preotilor,sau a altor oameni cu mult har.
  #846  
Vechi 30.06.2010, 19:30:23
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
poate ca au fost placuti lui Dumnezeu oameni ca Sfinti Parinti,noi de azi suntem pacatosi nu suntem vrednici sa prim asa ceva,mai bine ne-am ruga pentru sufletele noastre si sa lasam in mana preotilor,sau a altor oameni cu mult har.

" Învățătorule, am adus la Tine pe fiul meu, care are duh mut.
... Și am zis ucenicilor Tăi să-l alunge, dar ei n-au putut.
Iar El, răspunzând lor, a zis: O, neam necredincios, până când voi fi cu voi? Până când vă voi răbda pe voi?" Marcu :17-19
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #847  
Vechi 30.06.2010, 21:53:02
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
eu nu rastalmacesc cuvintele nimanui, dar vad in postarile tale o ura desavarsita fata de vestirea Evangheliei. faptul ca tu cunosti Ev nu inseamna ca altii stiu si nu au nevoie sa li se spuna. Nu cunosti motivatia tuturor oamenilor ca sa ii acuzi ca au propriul interes in vestirea Ev si ca nu fac asta din dragoste pt Hristos.
Problema e nu sa aduci oamenii la o confesiune ci la Hristos. Degeaba un om apartine unei confesiuni, asta nu inseamna ca acel om cunoaste pe Hristos.
Daca tie nu iti place sa vb oamenilor despre Hristos nu inseaman ca nimeni nu trebuie sa o faca.
Eu zic sa nu mai critici si sa judeci pe cei care vestesc Evanghelia. Lasa-l pe Dumnezeu sa le judece motivatiile, in caz ca ar fi gresite.
mai nene, ai o problema cu ura. si una mare. daca nu rastalmacesti, atunci rezolva-ti problemele cu privere la cum percepi pe cei din jur. cand o face plopul si pere si rachita micsunele, poate...aaaaa... dar nici atunci n-o sa stiu ce-i ura. eu ti-am spus ce n-as face eu, adica sa haituiesc lumea pe strazi sau in casele lor doar sa duc cuvantul Domnului mai departe. Nici Dumnezeu si nici mucenicii lui, nu s-au luat de lume ca sa le deschida obligatoriu ochii, ca asa-i mai bine. tu asta nu intelegi. Este foarte frumos sa vorbesti despre Dumnezeu, dar alta este sa-ti introduci si interpretarile sectei din care provii. Bineinteles ca Dumnezeu ne va judeca si pe mine si pe tine, dar asta nu inseamna ca trebuie sa tolerez sectaria, ca trebuie sa stau stoic si sa indur cum este batjocorita Maica Domnului sau Sfintii Parinti sau Sfanta Traditie. hai sa ne uitam un pic pe site suntem si cand ai sa ai bunul simt sa citesti ce inseamna ortodox, atunci ai sa-ti dai seama ca ori nu ti-e locul aici, ori cine stie te luminezi. ne vaitam atat si dam ochii peste cap, dar nu eu am venit in "casa" ta.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
  #848  
Vechi 30.06.2010, 23:59:47
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
mai nene, ai o problema cu ura. si una mare. daca nu rastalmacesti, atunci rezolva-ti problemele cu privere la cum percepi pe cei din jur. cand o face plopul si pere si rachita micsunele, poate...aaaaa... dar nici atunci n-o sa stiu ce-i ura.
Ok,reformulez, nu ai ura ci dezaprobare fata de cei care vestesc Evanghelia.

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
eu ti-am spus ce n-as face eu, adica sa haituiesc lumea pe strazi sau in casele lor doar sa duc cuvantul Domnului mai departe. Nici Dumnezeu si nici mucenicii lui, nu s-au luat de lume ca sa le deschida obligatoriu ochii, ca asa-i mai bine. tu asta nu intelegi.
Se pare ca tu esti cea care nu intelege. Uite ce spune Hristos:

"Și i-a trimis să propovăduiască împărăția lui Dumnezeu și să vindece pe cei bolnavi.
Și a zis către ei: Să nu luați nimic pe drum, nici toiag, nici traistă, nici pâine, nici bani și nici să nu aveți câte două haine.
Și în orice casă veți intra, acolo să rămâneți și de acolo să plecați.
Și câți nu vă vor primi, ieșind din acea cetate scuturați praful de pe picioarele voastre, spre mărturie împotriva lor.

Iar ei, plecând, mergeau prin sate binevestind și vindecând pretutindeni. "

Dupa cum vezi propovaduiau din casa in casa apostolii, si erau persoane care nu ii primeau dar asta nu insemna ca ei nu trebuie sa propovaduiasca "ca suparau pe cineva". Asta e o scuza.

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
Este foarte frumos sa vorbesti despre Dumnezeu, dar alta este sa-ti introduci si interpretarile sectei din care provii. Bineinteles ca Dumnezeu ne va judeca si pe mine si pe tine, dar asta nu inseamna ca trebuie sa tolerez sectaria, ca trebuie sa stau stoic si sa indur cum este batjocorita Maica Domnului sau Sfintii Parinti sau Sfanta Traditie.
Nimeni nu batjocoreste pe nimeni, asta e conceptia voastra. Faptul ca NP nu se inchina la sfinti nu inseamna ca ii batjocoresc pe sfinti. Au doar un alt mod de raportare.

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
hai sa ne uitam un pic pe site suntem si cand ai sa ai bunul simt sa citesti ce inseamna ortodox, atunci ai sa-ti dai seama ca ori nu ti-e locul aici, ori cine stie te luminezi. ne vaitam atat si dam ochii peste cap, dar nu eu am venit in "casa" ta.
stiu ce inseamna ortodox ca doar dintr-o familie ortodoxa vin.
Aici e sectia "Secte si culte" deci dc tu o consideri casa ta....:)
  #849  
Vechi 01.07.2010, 00:02:52
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
poate ca au fost placuti lui Dumnezeu oameni ca Sfinti Parinti,noi de azi suntem pacatosi nu suntem vrednici sa prim asa ceva,mai bine ne-am ruga pentru sufletele noastre si sa lasam in mana preotilor,sau a altor oameni cu mult har.
Daca consideri ca tie nu iti vorbeste Dumnezeu atunci nu generaliza si pentru ceilalti. Iacov spune clar:
Și de este cineva din voi lipsit de înțelepciune, să o ceară de la Dumnezeu, Cel ce dă tuturor fără deosebire și fără înfruntare; și i se va da.

Vezi ce scrie? Da tuturor fara deosebire.
  #850  
Vechi 01.07.2010, 10:00:57
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
Daca consideri ca tie nu iti vorbeste Dumnezeu atunci nu generaliza si pentru ceilalti. Iacov spune clar:
Și de este cineva din voi lipsit de înțelepciune, să o ceară de la Dumnezeu, Cel ce dă tuturor fără deosebire și fără înfruntare; și i se va da.

Vezi ce scrie? Da tuturor fara deosebire.
stii eu am incredere in preotii mei care au har cu Duhul Sfant,dar stii eu nu am acel har,sunt un om simplu cu pacat,dar daca zici ca tu intelegi totul si nu pui si ceva pentru suflet sa mai postesti si sa te rogi si sa te spovedesti.Eu nu am sa intru in casa omului cu forta sau sa ma duc la el cand acel om are o treaba de facut,dar daca nu vrea nu il conving sau daca da da,dar nu-s cu har ce nu intelegi si mie mie greu sa inteleg anumite parti in Evangheli sau din Sfanta Scriptura mai bine iau carti talcuite Sfintii Parinti si de la ei pot sa inteleg care au har de la Duhul Sfant si care sa stie cu intelepciune.Nici tu nu ai acel har sa intelegi pentru Cuvantul lui Dumnezeu este greu sa intelegi,fiindca omul trebuie sa mergi mai profund ca sa intelegi,iti trebuie o scoala teologica si ortodoxa ca sa intelegi.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noi avem nou martir mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 9 07.11.2012 20:51:45
BOR, rabinii si cooperarea pentru "binele comun" Decebal Biserica Ortodoxa Romana 4 10.09.2012 22:07:28
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 22:35:34
Avem Patriarh danyel Stiri, actualitati, anunturi 34 11.02.2009 23:03:42