Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 02.03.2012, 15:28:22
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

La ce ne folosesc toate aceste prorociri ? Unele din ele poate nu se vor implini intocmai ,stiut fiind ca Dumnezeu isi schimba planurile.
Daca suntem pacatosi si insistam in pacat aceste prorociri nu ne ajuta cu nimic , ele raman la nivel de senzational.
Sper ca nu v-am suparat cu ceva.
Doamne ajuta !
  #82  
Vechi 02.03.2012, 15:36:07
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Intrebarea e daca aceste proorociri sunt sau nu de la Dumnezeu... Dupa proorocirile penticostalilor eu trebuie sa fiu "trecuta" la ei de vreo 2 ani... Si uite ca inca sunt aici, in Biserica lui Hristos, Slava Domnului!!!
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #83  
Vechi 02.03.2012, 15:47:52
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Penticostalul te roaga frumos sa-ti schimbi avatarul.
bine domnule,daca in felul asta, schimband avatarul, o sa raspunzi la intrebari, iti fac pofta, iata ca-l schimb.

raspunde deci: cati bani luati pe evanghelizari (pe exorcizarea unui duh rau cereti 8 Ron, asta stiu)

tu spui ca-mi bat joc de idolul tau, insa tu si restul de penticostali va bateti joc de scripturi:
Matei 10:8 Vindecați pe bolnavi, înviați pe morți, curățați pe leproși, scoateți afară dracii. Fără plată ați primit, fără plată să dați.

Last edited by Profetul de carton; 02.03.2012 at 15:50:43.
  #84  
Vechi 02.03.2012, 15:56:23
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
De ce doriti neaparat ca botezul sa se faca la maturitate ?
In epoca in care traim tinerii sunt foarte departe de credinta si botezul din frageda pruncie ii apara de cele rele ,ceea ce s-a constatat.
Si eu ,la cateva luni era sa mor dar am fost botezata in spital si mi-am revenit imediat.
D-voastra considerati botezul facut copiilor ca ceva rau sau vreti sa respectati asa zisa libertate a tinerilor de a se boteza la maturitate ?
Pe de alta parte insistati pe la porti cu brosuri ,incercand sa predicati Evanghelia cu de-a sila ,asta nu e o incalcare a libertatii ?
De curand am participat la un botez ,mi s-a parut cu adevarat miraculos ,tainic.
Iar copiii minunati ,cu adevarat un dar de la Dumnezeu.

Duhul sfint este ca o arma divina care nu se da oricui , ea este destinata sfintirii insa prin colaborare adica nazuinta si vointa, restul nu pot fi obligati, perlele nu se dau la porci.
E greu de spus cit ii apara botezul de cele rele asa incit sa fie o dovada a prezentei lui in orice situatie la orice virsta,
da botezul se poate acorda si cind esti mic insa daca parintii nu au har si o viata duhovniceasca de regula botezul nu este pastrat la copil , de aceea el mai trebuie inca odata cerut. -deci adevarul este undeva la mijloc.

Mai conteaza apoi si de copil, daca este dintre cei alesi sau nu , daca e credincios sau inca nu, conteaza mai ales daca e nazuitor, asta conteaza enorm chiar daca este necredincios inca , nazuiota spre devenire, spre cizelare a personalitatii.
trebuie sa fie un botez asumat personal nu de catre nas , cel mult de catre parinti caci ei sint mediul lui haric in care i se stabilizeaza si intareste si lui duhul in interior.
Duhul Sfint este ca o saminta care incolteste si treptat se face copac insa in faza incipienta este de multe ori prea firav ca o mica plantuta care are nevoie de ocrotire mai deosebita.

eu nu sint penticostal am mai spus , insa este adevarat ca daca parintii macar mama are botezul sfint acum in zilele de dupa redeschiderea harului va naste copii care au botezul inca din pintece.
acelasi lucru se intimpla si pe vreme apostolilor , noii nascuti nu mai erau botezati , mai cu seama inainte de inchiderea harului iar dupa inchiderea lui nici un mirean nu a mai primit cu adevarat botezul exceptie facind cei placuti lui Dumnezeu asemenea vechilor daruiti cu darul proorociei.

botezul apoi a fost prezent doar in cadrul hirotoniei.
de aceea toti calugarii sint la un moment dat hirotoniti.

exista un caz istoric-mult hulit de catre unii adventisti = in care un patriarh sau arhiereu a botezat la hirotonire un calugar doar in numele Fecioarei ,
a durat un timp pina cind calugaril sa se lase convins caci in acea vreme scriptic nu existau dovezi ca este posibil insa botezul a avut efect perceptibil interior asa incit si calugarul cu ocazia asta a aflat o taina.
  #85  
Vechi 02.03.2012, 16:40:59
Kyrie Eleison's Avatar
Kyrie Eleison Kyrie Eleison is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.02.2012
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonutS Vezi mesajul
Nu stiu ce faceti voi dar eu unul nu mai suport penticostalii !
"Dar mai presus de toate, țineți din răsputeri la dragostea dintre voi, pentru că dragostea acoperă mulțime de păcate." (1 Petru, 4:8)

"Căci toată Legea se cuprinde într-un singur cuvânt, în acesta: Iubește pe aproapele tău ca pe tine însuți. Iar dacă vă mușcați unul pe altul și vă mâncați, vedeți să nu vă nimiciți voi între voi." (Galateni, 5:14-15)

Citat:
În prealabil postat de IonutS Vezi mesajul
Ei se cred puri, ataca biserica ortodoxa cu faptul ca noi ne cinstim icoanele, Sfintii, Sfanta Traditie.
"Fraților, chiar de va cădea un om în vreo greșeală, voi cei duhovnicești îndreptați-l pe unul ca acesta cu duhul blândeții, luând seama la tine însuți, ca să nu cazi și tu în ispită." (Galateni, 6:1)
__________________
"Dar mai presus de toate, țineți din răsputeri la dragostea dintre voi, pentru că dragostea acoperă mulțime de păcate." (1 Petru 4:8)
  #86  
Vechi 02.03.2012, 17:49:39
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

intradevar- aproapele este nazuitorul indiferent din ce religie.

de ex ajungi in Imparata lui Dumnzeu ca sa fii serv intre alti servi si apoi Dumnezeu iti sopune uite tu ai sarcina sa dai binecuvintarile pe care ti le dau eu catrre acesti oameni (buddhisti , musulmani, pentiostali, hindusi , taoisti,necredinciosi , etc)
si tu spui dar Doanne nu pot ca ei nu sint crestini ei sint pagani ..

evident ca e o situatie ipotetica pentru ca in realitate nu se intimpla asta - ori nu ajungi in rai ori vei simti fata de toti aceeasi iubire nepartinitoare ca si Dumnezeu.
  #87  
Vechi 02.03.2012, 18:18:31
Kyrie Eleison's Avatar
Kyrie Eleison Kyrie Eleison is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.02.2012
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
aproapele este nazuitorul indiferent din ce religie.
Ba cu atât mai mult pe aceștia care nu sunt ca noi, ci sunt diferiți. Cu atât mai mult atunci când ei ne confruntă sau ne vrăjmășesc pe noi, pe aceștia suntem îndeosebi datori a-i iubi:

"Căci dacă iubiți pe cei ce vă iubesc, ce răsplată veți avea? Au nu fac și vameșii același lucru? Și dacă îmbrățișați numai pe frații voștri, ce faceți mai mult? Au nu fac și neamurile același lucru?" (Mt. 5:46-47)

Dacă ne numim ortodocși și îi iubim numai pe cei asemenea cu noi, iar pe cei de alte confesiuni "nu îi suportăm", pe cei care ne fac nouă răul îi izgonim de la noi..., oare ne mai numim creștini?
Ne-a răspuns deja Mântuitorul, în versetele de mai sus.
__________________
"Dar mai presus de toate, țineți din răsputeri la dragostea dintre voi, pentru că dragostea acoperă mulțime de păcate." (1 Petru 4:8)

Last edited by Kyrie Eleison; 02.03.2012 at 18:21:33.
  #88  
Vechi 02.03.2012, 22:28:48
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Talking sursa: BASME SI TRADITII IUDEO-MASONICE, NATIONAL GEROGRAPHIC, CODUL LUI ORESTE

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Eu cind spun carti cu revelatii si taine ma refer la cele din biblioteca Patriarhiei care sint in general exemplare unice si care nu se tiparesc ca sa le afle toti preotii.
ele acelea la care fac referire sint in general carti groase iar intre ale era una si mai groasa cam de 7 Kg dar s-a intimplat ca fostii bibliotecari au dato cu voia Domnului unor adventisti motiv pt care au fost caterisiti.

-acest lucru nu este neaparat rau din perspectiva accesului cit mai liber la Traditie si judecarea ei prin psrisma ochilor proprii.
-dealtfel exista si o profetie rusa care spune ca in vremurile din urma bisericile oficiale vor fi impotriva credintei in Fecioara dar Ea va fi aparata tocmai de cei care inainte nu credeau in ea , deasemenea ca marturie Ei ii vor sta toate icoanele Ei care fara exceptie vor face minuni.
(probabil niste minuni care sint mai degraba interioare sau contestabile, cumva mai greu vizibile)

in acea carte groasa intre multe revelatii milenare si seculare este si o mai lunga profetie adresata sinoadelor intregii crestinatati venita tot in 1910 de la Iisus si Maria numita "Dogma Adevarului"

versiunea ei a fost pastrata textual cel mai intact la catolici cu exceptia ultimei propozitii- care insa se regaseste inca in vesiunile ortodoxe.
-continutul si existenta ei este inca tainuita iar in dogma a fost ntrodus mult prea putin din amanuntele ei.
Iisus si Maria au transmis ca dezvaluirea ei va conduce la unificarea Bisericilor si la impacarea cu Dumnezeu insa daca ea nu va fi pastrata cei care se fac vinovati de acest lucru se vor afla sub blestem greu divin ,
alt amanunt este ca tainuirea ei este permisa insa doar pina la un anume moment, dupa care intra iar sub incidenta blestemului -moment in care ea trebuie propovaduita incepind cu mai marii lumi si pina la poporul de rind.

chestia e ca tu judeci facind presupuneri avind si un sablon ,si gresesti
de ex dupa acest sablon Saul fostul Pavel nu ar fi putut sa primesca nici o revelatie inainte de a se induhovnici si pregati teoretic in interiorul bisericii primare in care ar fi trebuit sa citeasca Filocaliile si alte texte insa el a avut o revelatia tocmai ca sa i se arate adevarul: "Saule de ce Ma prigonesti?"

Iisus insusi este o revelatie pentru ucenicii care nici nu stiau toti sa scrie si abia atunci erau invatati de catre Invatator.

Apoi alte revelatii secrete circula in unele manastiri din generatie in generatie unele de secole si impotriva carora uneori lupta chiar si stareti nu doar sinoade. Unde e porunca divina nu au putere sinoadele.
Iar aceste informatii nu le poti afla decit daca iti e dat sa ai acces la informatii.

nu sint penticostal desi am vizitat si adunari de-ale lor si as putea spune ca nu au atita nevoie de ortodoxie cum pare daca nu traiesti si nu cuosti lucrarile lui Dumnezeu dincolo de cazurile nefericite prezente cu precadere in occident, mai degraba penticostalismul occidental are nevoie de ortodoxie.
dar si ortodoxia are nevoie sa adopte botezul la virsta la care viata spirituala, induhovnicirea, sfintirea sa poata fi asumata si nazuita.

iar interdictia lui constituie piatra de hotar pe care nu o pot trece penticostalii tocmai pentru ca au simtit pe pielea lor beneficiile si schimbarile in bine din viata lor.

concluzia mea din cite mi sa dat sa aflu este ca unificarea religioasa nu este posibila si nici permisa pina cind informatiile tainuite nu sint revelate tuturor ,
tocmai de aceea Dumnezeu este impotriva sincretismului la nivelul dogmelor adica o abordare superficiala asa incit cu adevarat "Unificarea nu este lucrarea oamenilor ci lucrarea Duhului Sfint " asa cum suna o revelatie actuala ortodoxa.

-raspuns si revelatie care este dat celor care militeaza pentru un ecumenism sincretic.
iar daca este lucrarea Duhului Sfint atunci Duhul Sfint o va infaptui chiar si impotriva celor care nu doresc acest lucru.
sursa: BASME SI TRADITII IUDEO-MASONICE, NATIONAL GEROGRAPHIC, CODUL LUI ORESTE
__________________
"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții si toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (II Cor. 10, 4-5)

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." (Tit 3, 10-11)
  #89  
Vechi 02.03.2012, 22:57:17
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
da botezul se poate acorda si cind esti mic insa daca parintii nu au har si o viata duhovniceasca de regula botezul nu este pastrat la copil , de aceea el mai trebuie inca odata cerut. -deci adevarul este undeva la mijloc.
uNde ati citit asta ,de unde stiti ?

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
acelasi lucru se intimpla si pe vreme apostolilor , noii nascuti nu mai erau botezati , mai cu seama inainte de inchiderea harului iar dupa inchiderea lui nici un mirean nu a mai primit cu adevarat botezul exceptie facind cei placuti lui Dumnezeu asemenea vechilor daruiti cu darul proorociei.

botezul apoi a fost prezent doar in cadrul hirotoniei.
de aceea toti calugarii sint la un moment dat hirotoniti.

exista un caz istoric-mult hulit de catre unii adventisti = in care un patriarh sau arhiereu a botezat la hirotonire un calugar doar in numele Fecioarei ,
a durat un timp pina cind calugaril sa se lase convins caci in acea vreme scriptic nu existau dovezi ca este posibil insa botezul a avut efect perceptibil interior asa incit si calugarul cu ocazia asta a aflat o taina.
In vremea apostolilor ,se botezau toti ,pt.ca nu erau botezati.
Sectele au venit cu inovatii ,au zis ca numai cei maturi se boteaza.
Pe vremea sf.Ioan Gura de Aur ,deja se vorbea de botezul celor mici.
D-voastra vorbiti despre har ,ca despre o interventie divina care se poate da oricui.
Nu este posibil asa ceva fara o curatenie sufleteasca deosebita ,deci spovedanie ,viata fara pacate ,fapte bune.
  #90  
Vechi 03.03.2012, 00:04:54
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
raspunde deci: cati bani luati pe evanghelizari?
Sigur prietene. Credeam ca vii si tu cu o intrebare mai sofisticata...
Si, sa nu uit, iarta-ma dar mi se pare ca ai un interes morbid pentru bani.
Imparatia lui Dumnezeu nu este mancare, bautura si bani ci dreptate, pace si bucurie in Duhul Sfant.
Dar sa raspund la intrebare: daca eu invit un musafir, un predicator venit din alt judet pentru un serviciu special (evanghelizare, invatatura pe un subiect specific, nunta, binecuvantare de copii, etc.) atunci ma gandesc ca trebuie sa am grija de el inca din momentul in care acesta pleaca de acasa spre a veni la noi si pana va ajunge din nou acasa.

Calculez transportul lui, mesele pe care trebuie sa le serveasca, aranjez cazarea lui la unul dintre frati si tot ceea ce-i mai este necesar. Pe langa acestea consider normal sa-i ofer un bonus financiar pentru deplasarea lui. Omul si-a lasat familia, petrece o zi sau doua pe drum. 150-200 de lei mie mi s-ar parea rezonabil pentru o duminica petrecuta la noi. Dar de cele mai multe ori suma este mai mica.

Cred ca este bine ca, acolo unde este posibil, (printr-un credincios de-al locului sau printr-un serviciu specializat) sa fie trimis un buchet de flori sotiei care a ramas acasa cu copiii si i-a permis sotului ei sa vina sa ne predice.
Acestea fiind zise, pentru un timp, posibilitatile tale de a pune intrebari s-au epuizat. Nu de altceva dar mi-e teama sa nu creada unii useri ca de fapt tu nu esti decat un robotel programat de mine sa ridici penticostalilor mingi la fileu. Deocamdata cam asta este tot ce poti face.

Multe binecuvantari si pocainta!

Last edited by penticostalul; 03.03.2012 at 00:09:59.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
penticostalii sunt sectari? ingerul_pazitor Generalitati 51 16.05.2018 17:43:56
Sa vorbim despre HOTI ! OmuBun Generalitati 33 11.11.2017 23:30:35
Penticostalii si botezul Templier Knight Secte si culte 363 24.07.2013 17:36:08
penticostalii redandrei90 Intrebari utilizatori 162 08.01.2013 12:08:26
Sa vorbim despre iubire monica73 Generalitati 59 24.02.2010 12:21:20