Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.10.2008, 17:28:05
aradeanu aradeanu is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.03.2008
Mesaje: 48
Implicit

Cel mai iubit dintre pamanteni - Marin Preda
Urmarea lui Hristos - Thomas de Kempis
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.10.2008, 18:12:11
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


Insetand dupa Dumnezeu. de Matthew Gallatin. pe care v-o recomand cu caldura,

Cu Dumnezeu in subterana, de Richard Wurmbrand, o pilda a pastrarii credintei in vremuri de prigoana si suferinta
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.10.2008, 16:44:07
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Pentru cei care citesc beletristica si le place umorul, recomand cartile "Lumea disc" de Terry Pratchett. Nu mi s-a intamplat la aproape nici un roman sa rad tare in timp ce-l citesc, dar Pratchett a reusit asta. In principiu aceste carti, in numar mai mare de 30, parodiaza alte scrieri, romane si autori, precum si diferite fatete ale societatii.
Pot parea putin nonsensice la inceput, cu o actiune haotica, insa vazand dincolo de valul umoristic am gasit multe adevaruri filozofice.

In rest ma bucur de recomandarile din acest thread si sper ca vor urma multe. :)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.10.2008, 21:02:59
mariablanca mariablanca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2007
Mesaje: 17
Implicit

Ultima carte citita si care mi-a placut foarte mult este cartea parintelui Savatie Bastovoi- "Nebunul"; ACEST "NEBUN" A DAT DOVADA DE O SMERENIE CEREASCA, DE O BUNATATE SI IUBIRE CUM NUMAI PERSOANELE SFINTEI TREIMEI ISI IMPARTASESC UNA ALTEIA.
Cartile parintelui Savatie reprezinta un izvor nesecat pentru cei care vor sa fie mai aproape de Hristos. Parintele a "gustat" din ispitele acestei lumi o buna perioada de timp; INSA ATUNCI CAND HARUL DUMNEZEIESC A ATINS INIMA LUI, TOATE ACESTE DESERTACIUNI LE-A LEPADAT PENTRU HRISTOS SI A DEVENIT UCENICUL SAU.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.10.2008, 17:58:35
nica.ana-maria nica.ana-maria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.08.2008
Locație: Piatra Neamt
Mesaje: 21
Implicit

"Jocul cu margele de sticla",de Herman Hesse, "Jocul cu trecutul",de Lucian Boia, "Rosu si Negru", "Crima si pedeapsa", "Portretul lui Dorian Gray", de Oscar Wilde,etc
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.10.2008, 18:16:25
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet Vezi mesajul
Muntele Vrajit de Thomas Mann. Grea, dar foarte frumoasa si impresionanta
Eu abia am reusit sa termin cele trei volume. M-a plictisit ingrozitor, nu s-a intamplat nimic interesant la azilul ala sau ce-o fi fost...

Mai bine Balzac sau Dostoievsky la realisti.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.10.2008, 21:18:46
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Eu abia am reusit sa termin cele trei volume. M-a plictisit ingrozitor, nu s-a intamplat nimic interesant la azilul ala sau ce-o fi fost...

Mai bine Balzac sau Dostoievsky la realisti.

Si mie mi s-a parut grea, dar capitolele legate de timp si discutiile dintre Settembrini si Naphta, in opinia mea, erau fascinante(cat am reusit sa inteleg din ele :D)

Dostoievski este scriitorul meu preferat. In afara de Adolescentul am citit cam tot ce am gasit prin librarii si anticariate de el
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.10.2008, 21:59:05
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cartea care imi place cel mai mult este de obicei aceea pe care o citesc in momentul respectiv. Astazi am citit cateva pagini din Sbornicul vo. I scrise de Diadoh.
Iata cateva titluri: ,,Cum ne putem cunoaste?" (duhovniceste, pe noi insine)
,,Lucrarea launtrica si cea din afara"
,,Insingurarea"
,,Cand Domnul se retrage, sufletul se pustieste"
,,Trezvia și buna cercetare"
,,Despre inselare"
Cel mai mult m-au impresionat urmatoarele cugetari: ,,Sufletul care nu a fost incercat de necazuri nu este bun de nimic."
,,Acolo - in Imparatia lui Dumnezeu - duce un singur drum: crucea cea de bunavoie sau cea de nevoie."(Sbornicul I, Diadoh, p. 192)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.10.2008, 19:52:14
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Pentru cei care au vreme le recomand: "Gluma" de Milan Kundera, "Despre ingeri" de Andrei Plesu, "Cine se teme de Biserica" de Costion Nicolescu, "Viata pe un peron" de Octavian Paler. Daca sunt si persoane care au mai multa vreme de citit, voi reveni bucuros si cu alte recomandari.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.10.2008, 15:42:10
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Sadoveanu, marin Preda, Liviu Rebreanu, constantin Chirita, Creanga, Slavici sunt mari scriitori care mi-au marcat tineretea
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum se numeste cartea care descrie legatura dintre pacate? cred_cu_adevarat Generalitati 5 24.04.2012 11:10:50
Preotii care deschida cartea Laurentiu Generalitati 39 29.03.2012 20:17:17
Cine vrea sa aiva arsa cartea pacatelor: Cartea lui Iosif tamplarul spre_rasarit Generalitati 1 29.12.2011 13:04:00
Ce va place, si ce nu va place, la propria dumneavoastra persoana??? lavinia40 Generalitati 32 11.12.2009 18:20:00
Cartea care binecuvântă cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 20.09.2009 22:21:57