Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 09.04.2014, 09:10:07
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Georgi_85 Vezi mesajul
Buna ziua, ar putea va rog sa imi spuna cineva cum pot sterge contul de pe acest site? Am gasit optiunea de editare cont, schimbare parola, etc, dar pe cea ce stergere cont nu. Multumesc in avans pentru ajutat.
Trebuie să scrii un mesaj admin-ului.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 16.05.2014, 22:28:26
catalois catalois is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2014
Mesaje: 95
Implicit Concluzie intemediara

Cu cat mai mult vrei sa cresti, cu atat mai mult esti supus caderii, in caderi din ce in ce mai stupide.

Ingerul Pazitor, nu are rabdare infinita, ci calibrata pe lungimea vietii tale: in primii ani ai vietii te inpunge fin, spre sfarsit te impunge mai abitir. Impungerea este chemarea catre Domnul, orice ar insemna asta pentru oricine.

Diavolul te impunge mai abitir in prima parte a vietii si mai slab pe masura ce devii mai crestin: in prima parte, tentativele de corupere sunt grosiere si in a doua parte sunt rafinate, rafinand ce A RAMAS din prima parte.

In prima parte a vietii, suntem diavolul, contestand realitatea, incercand sa o imbunatatim, crezand ca am fi putut crea o realitate mai buna.
Ingerul Pazitor pierde majoritatea luptelor din prima parte a vietii, datorita respectarii Liberului Arbitru.

Parcursul vietii descris mai sus, duce la concluzia ca Dumnezeu ALEGE oameni care NU vor mai repeta contestarea diavolului: ca Dumnezeu stie mai bine CUM trebuie alcatuita Lumea. Ceilalti oameni se duc in Iad.

Treaba noastra aici, in lume, pare sa fie sa dovedim ca nu IL vom trada/contesta niciodata, pe Dumnezeu. Niciodata nu vom deveni Lucifer (asta ii este numele).
Ei bine, daca zic bine, cum pot dovedi ca Sunt NElucifer? Adica, ca nu sunt Lucifer?
Ramane doar sa INDUR orice ar fi in viata, sa NU CONTEST ca ar fi rau ce MI se intampla in viata. Adica sa fiu calugar.
Intre ''sa INDUR'' si "sa NU CONTEST", se strecoara, parsiv, " DE CE ? " trebuie indurat? In afara situatiei in care sunt calugar.

Mai exista si situatia in care sunt o babutza dintr-un sat oarecare.. Numai ca nu sunt acea babutza, si nici nu o inteleg: nici pe ea, nici pe Dumnezeu, care o alege pe ea sa vina in rai. Chiar va fi acea babutza de necorupt?! Sau vor fi babutze care vor ajunge in Iad?
Reply With Quote
  #133  
Vechi 09.06.2014, 09:45:01
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalois Vezi mesajul
Cu cat mai mult vrei sa cresti, cu atat mai mult esti supus caderii, in caderi din ce in ce mai stupide.

Ingerul Pazitor, nu are rabdare infinita, ci calibrata pe lungimea vietii tale: in primii ani ai vietii te inpunge fin, spre sfarsit te impunge mai abitir. Impungerea este chemarea catre Domnul, orice ar insemna asta pentru oricine.

Diavolul te impunge mai abitir in prima parte a vietii si mai slab pe masura ce devii mai crestin: in prima parte, tentativele de corupere sunt grosiere si in a doua parte sunt rafinate, rafinand ce A RAMAS din prima parte.
Impungerea mai tare sau mai fina, atat din partea puterilor ceresti, cat si a celor inamice, nu cred a tine de varsta omului, ci de starea sa la un moment dat, in cadrul suisului ori coborasului lui. Asta e splendid in crestinism. Fericiti sunt cei convertiti de la varsta tineretii! Precum Sf Apostol Ioan. Eu fac parte dintre convertitii mai tomnatici si pot, impreuna cu Sf Augustin, sa spun "tarziu te-am iubit, Doamne!". La orice varsta poti auzi chemarea lui Dumnezeu, caci El te cheama mereu. Desi este cu mult mai greu, se poate sa te convertesti chiar si la adanci batraneti. Dolores Ibarurri, alias Passionaria, este primul exemplu care imi vine in minte. Aceasta fiinta-simbol al Spaniei marxiste a repetat, doar ca la o varsa mult mai inaintata, drumul Damascului, incetand de a mai da cu piciorul in tepuse dupa ce a contribuit la uciderea a mii si mii de preoti si credinciosi: e una dintre cele mai interesante convertiri dovedind ca, in orice epoca, Dumnezeu isi face vas ales din cine te astepti mai putin.

Citat:
In prima parte a vietii, suntem diavolul, contestand realitatea, incercand sa o imbunatatim, crezand ca am fi putut crea o realitate mai buna.
Asa este. Adolescenta e prin natura ei o varsta a rebeliunii. Acest impuls poate fi folosit intr-un sens bun ori intr-un sens rau. Ceea ce eu, ca atatia adolescenti, nu am inteles la vremea respectiva este ca Domnul ne cheama la lupta, dar ca aceasta lupta nu poate incepe altfel decat cu noi insine. Cum sa schimb lumea, daca eu nu ma schimb ? Cum sa fie lumea mai frumoasa, daca eu nu ma ingrijesc de mine insumi, daca merg mai des la fitness decat la biserica, daca mananc mai mult proteine decat citesc carti ?

Citat:
Ei bine, daca zic bine, cum pot dovedi ca Sunt NElucifer? Adica, ca nu sunt Lucifer?
Facand nu cum a facut el, ci cum a facut majoritatea ingerilor: cei care au ramas. Lucifer a spus "Nu voi sluji!" (Non serviam!). Noi trebuie sa-I dovedim Domnului ca Ii suntem buni slujitori. Altfel, pentru ce am merita rasplata ?

Citat:
Ramane doar sa INDUR orice ar fi in viata, sa NU CONTEST ca ar fi rau ce MI se intampla in viata. Adica sa fiu calugar.
Ma gandesc la Iov. Numai ca el nu a fost calugar. Prin urmare, nu e necesar sa fiu calugar.

Citat:
Intre ''sa INDUR'' si "sa NU CONTEST", se strecoara, parsiv, " DE CE ? " trebuie indurat?
Fiindca unui tanar bogat, care respecta Legea inca din anii sai fragezi, Domnul i-a spus: "Ia crucea TA si urmeaza-Ma".

Citat:
Mai exista si situatia in care sunt o babutza dintr-un sat oarecare.. Numai ca nu sunt acea babutza, si nici nu o inteleg: nici pe ea, nici pe Dumnezeu, care o alege pe ea sa vina in rai. Chiar va fi acea babutza de necorupt?! Sau vor fi babutze care vor ajunge in Iad?
Ohoho, cate babute din sate oarecare ajung in iad! Si toate care ajung in iad isi dau imediat seama cat de usor ar fi fost sa ajunga in rai. Asta e un factor suplimentar care le chinuie acolo. Cand nu iei un examen de netrecut, iti spui ca asta e. Cand iti dai seama ca l-ai fi putut lua facand doar un mic efort, cand realizezi ca ai avut tot ce trebuia ca sa il iei, si timp, si logistica, si infrastuctura, si exemple, abia atunci iti vine sa te dai cu capul de pereti.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 09.06.2014 at 09:48:57.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 09.06.2014, 10:30:05
Lucian494 Lucian494 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.05.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
pai...nu poti sa nu pacatuiesti.... orice ai face, tot pactuiesti intr-un fe au altul, mai mult sau mai putin. Asa ca...practic, toti ne inepartam de Dumnezeu pactuind; chiar si daca ne spovedim, tot repetam pacate...

Se zice, ca, atunci cand mergi la spovedit trebuie sa te caiesti e pacate si oarecum sapromiti ca nu le mai faci; asta inseamna oarecum ca, daca repetam pacatul, ceea ce se intampla tuturor (ma refer aici la pacate mai mici, nu crime si altele asemenea) inseamna ca minti oarecum la spovdanie, eea ce duce tot la indepartarea de Dumnzeu.
Daca nu am mai repeta pactele, am deveni, in timp destul de scurt, ca Iisus, fara pacate, ceea ce e imposibil.
Ceea ce vreau să spun că Înaintea lui Dumnezeu nu sunt păcate mai mici sau mai mari, orice fărădelege este păcat înaintea lui Dumnezeu asta bineînțeles dacă mai țineți cele 10 porunci pentru că de curînd am citit într-un thread un comment de genul ”Daca nu ai aflat, Vechiul Testament era pentru evrei,”.
Nu cred că minți la spovedanie, uite ce cred eu și aș vrea să-ți spun lucrul ăsta citînd din 2 Petru 2 20 și 22 ”În adevăr, dacă, dupăce au scăpat de întinăciunile lumii, prin cunoașterea Domnului și Mîntuitorului nostru Isus Hristos, se încurcă iarăș și sunt biruiți de ele, starea lor de pe urmă se face mai rea decît cea dintîi.” și acum versetul 22 ”Cu ei s-a întîmplat ce spune zicala adevărată: Cînele s-ă întors la ce vărsase și scroafa spălată s-a întors să se tăvălească iarăș în mocirlă.”
Reply With Quote
  #135  
Vechi 09.06.2014, 10:36:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian494 Vezi mesajul
Ceea ce vreau să spun că Înaintea lui Dumnezeu nu sunt păcate mai mici sau mai mari, orice fărădelege este păcat înaintea lui Dumnezeu
Deci pentru tine, ori ca furi un creion ori ca omori un om, e tot una.
Incerci sa faci pe virtuosul, dar ce faci de fapt, este sa reduci omorul la furtul unui creion.
Si pocainta voastra "intra la apa" la fel.

Sunteti practic asasini ai constiintei, un exemplu tipic de ce setarismul nu mantuieste, ci pierde suflete.

Citat:
asta bineînțeles dacă mai țineți cele 10 porunci pentru că de curînd am citit într-un thread un comment de genul ”Daca nu ai aflat, Vechiul Testament era pentru evrei,”.
Depinde ce iei din VT. Daca incepi cu sabatul si carnea de porc, atunci da, alea erau (si sunt) pentru evrei.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 09.06.2014, 10:45:29
Lucian494 Lucian494 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.05.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci pentru tine, ori ca furi un creion ori ca omori un om, e tot una.
Incerci sa faci pe virtuosul, dar ce faci de fapt, este sa reduci omorul la furtul unui creion.
Si pocainta voastra "intra la apa" la fel.

Sunteti practic asasini ai constiintei, un exemplu tipic de ce setarismul nu mantuieste, ci pierde suflete.



Depinde ce iei din VT. Daca incepi cu sabatul si carnea de porc, atunci da, alea erau (si sunt) pentru evrei.
Da e tot păcat, furatul unui creion este hoție deci păcat, la fel și crima tot păcat. Acu să vedem hoție PĂCAT crimă PĂCAT. Măi sincer să fiu nu văd diferența și unul și altul e tot PĂCAT. Acu să te întreb eu frumușel, nu ucizi oameni, dar ești hoț ia spune-mi tu mie acu la judecată ce vei zice?...Doamne am furat și eu cîteva lucruri mărunte, n-am omorît nici un om...Și răspunsul lui Dumnezeu va fi Pleacă din Fața Mea tu care lucrezi fărădelegea.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 09.06.2014, 10:53:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian494 Vezi mesajul
Da e tot păcat, furatul unui creion este hoție deci păcat, la fel și crima tot păcat. Acu să vedem hoție PĂCAT crimă PĂCAT. Măi sincer să fiu nu văd diferența și unul și altul e tot PĂCAT. Acu să te întreb eu frumușel, nu ucizi oameni, dar ești hoț ia spune-mi tu mie acu la judecată ce vei zice?...Doamne am furat și eu cîteva lucruri mărunte, n-am omorît nici un om...Și răspunsul lui Dumnezeu va fi Pleacă din Fața Mea tu care lucrezi fărădelegea.
Uite dovada ca nu stii Scriptura si te-ai lasat dus de nas de invataturi viclene care incearca sa asasineze constiinta:

Întâia epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan
cap. 5


16. Dacă vede cineva pe fratele său păcătuind - păcat nu de moarte - să se roage, și Dumnezeu va da viață acelui frate, anume celor ce nu păcătuiesc de moarte. Este și păcat de moarte; nu zic să se roage pentru acela.
17. Orice nedreptate este păcat, dar este și păcat care nu e de moarte.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 09.06.2014, 11:13:04
Lucian494 Lucian494 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.05.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Uite dovada ca nu stii Scriptura si te-ai lasat dus de nas de invataturi viclene care incearca sa asasineze constiinta:

Întâia epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan
cap. 5


16. Dacă vede cineva pe fratele său păcătuind - păcat nu de moarte - să se roage, și Dumnezeu va da viață acelui frate, anume celor ce nu păcătuiesc de moarte. Este și păcat de moarte; nu zic să se roage pentru acela.
17. Orice nedreptate este păcat, dar este și păcat care nu e de moarte.
N-ai idee ce bucurie mi-ai face dacă ai citi Biblia și te-ai ruga Domnului să o înțelegi în Adevăr.

”16. Daca vede cineva pe fratele sau savarsind un pacat care nu duce la moarte, sa se roage; si Dumnezeu ii va da viata, pentru cei ce n-au savarsit un pacat care duce la moarte. Este un pacat care duce la moarte; nu-i zic sa se roage pentru pacatul acela.

17. Orice nelegiuire este pacat; dar este un pacat care nu duce la moarte.

18. Stim ca oricine este nascut din Dumnezeu nu pacatuieste, ci Cel nascut din Dumnezeu il pazeste, si cel rau nu se atinge de el.”

Acu să vedem ce spune Hristos despre aceste lucruri.

”30. Cine nu este cu Mine este impotriva Mea, si cine nu strange cu Mine risipeste.

31. De aceea va spun: orice pacat si orice hula vor fi iertate oamenilor; dar hula impotriva Duhului Sfant nu le va fi iertata.

32. Oricine va vorbi impotriva Fiului omului va fi iertat; dar oricine va vorbi impotriva Duhului Sfant nu va fi iertat nici in veacul acesta, nici in cel viitor.”

Da este clar de ce Ioan ne-a spus să nu ne rugăm pentru cei ce comit SINGURUL PĂCAT DE MOARTE. Te rog Citește Scripturile.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 09.06.2014, 19:38:13
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian494 Vezi mesajul
Da e tot păcat, furatul unui creion este hoție deci păcat, la fel și crima tot păcat. Acu să vedem hoție PĂCAT crimă PĂCAT. Măi sincer să fiu nu văd diferența și unul și altul e tot PĂCAT. Acu să te întreb eu frumușel, nu ucizi oameni, dar ești hoț ia spune-mi tu mie acu la judecată ce vei zice?...Doamne am furat și eu cîteva lucruri mărunte, n-am omorît nici un om...Și răspunsul lui Dumnezeu va fi Pleacă din Fața Mea tu care lucrezi fărădelegea.
Atunci insasi ideea de mantuire este cel mai abominal si malefic lucru ce se putea intampla vreodata.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 17.06.2014, 22:22:51
catalois catalois is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2014
Mesaje: 95
Implicit Chichitze avocatzesti

Desigur, litera legii este subiectul principal al Dogmaticii.

Consider ca referirile la litera legii pe care o stim sunt chichite avocatesti.

Asadar sa nu ne pierdem in amanunte contabile/avocatesti, vorba lui Steinhard.

De asemenea, consider ca Domnul a avut/are/va avea motive intemeiate sa nu lase nici macar o mica urma scrisa a vointei Lui. (Important de stiut: care au fost/sunt/vor fi aceste motive?)
Repet: consider ca raspunsul la intrebarea: '' De ce NU a lasat Domnul nimic scris, ci totul vorbit si transmis prin vorba (nu cuvant) din om in om?'', este extrem de important.

Dumnezeu este foarte, foarte, foarte straniu. Extrem de straniu. Este atlfel decat noi, oamenii ( gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre), cei ce suntem alcatuiti dupa chipul si asemanarea Lui. Noi ne nastem cu o perceptie rupta de perceptia crestina. Ne nastem gresit. Si Dumnezeu vrea sa avem o perceptie corecta: adica sa obtinem perceptia corecta, drumul drept, din informatii la fel de evazive ca si informatiile care ne duc pe un drum gresit.

Mai mult: Dumnezeu ne si condamna pentru alegerea facuta in necunostinta de cauza. Nu stim nimic, trebuie sa alegem pe baza a ceea ce credem ca stim, alegem o directie, sau ne lasam sa fim alesi pe o directie, apoi ne ducem in cel mai rau loc/timp posibil: in iad, unde locul este rau si timpul infinit. Si condamnarea asta la infinitul rau se petrece pentru cativa ani amarati, traiti in lume. Desigur, poti castiga si infinitul bun, dar mi se pare cam ca la loto: multi baga bani ca sa castie putini.

Pe bune acum: Dumnezeu, care este infinit de mare si de longeviv si de inteligent, chiar se pune la mintea noastra? Chiar ne condamna pentru vesnicie la ceva ce nu putem gusta in viata noastra de cateva zeci de ani?

Desigur, ne plangem ca viata este scurta, dar ne plangem, de asemenea, ca nu stim ce sa facem ca sa nu ne plictisim, ceea ce ne duce la a inventa metode de a ne ''pierde timpul'', de a ne ''omori timpul'', de a ne ''distra'', adica de a ne distrage de la realitate. Daca masori timpul in care ne plictisim ( cautand metode de a umple acest timp) si il raportezi la durata vietii, desigur, vei obtine un rezultat supraunitar: ai avut timp destul. Dumnezeu are dreptate: viata nu este scurta.

Dar, revin: de ce viata este scurta fatza de un Dumnezeu evaziv?

Cred ca ar trbui sa existe un topic de axiomatica si un topic de prolegomene, care sa se ocupe de astfel de intrebari si framantari.

Repet: am vazut pe propria piele ce insemna sa te rogi, am simit atingerea Duhului Sfant, tanjesc dupa acele clipe si aceste intrebari ma bantuie mai mult decat pot controla.

Repet, de asemenea: duhovnicul meu (foarte greu de prins, de altfel), mi-a zis sa iau lucrurile asa cum sunt, fara sa le analizez.
Reply With Quote
Răspunde