Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.12.2009, 11:49:06
simona76 simona76 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.02.2008
Mesaje: 61
Implicit posesiva , lipsita de tact ?? :(

eu si iubitul meu,data trecuta, ne-am ciondanit din pricina banilor. Imi lipseste tactul iar el este o fire mai inchisa, nu prea comunica si a iesit totul cum nu trebuie.
vreau sa stiu (chiar imi pasa) daca a schimbat in euro o suma de bani pe care a primit-o de la job si nu mai stiu cum sa-l abordez. Se pare ca-l irita subiectul bani. Iar eu ma perpelesc , ma tot gandesc sa-i ajunga, sa faca economii, sa nu-i arunce aiurea pe toate nimicurile.
nu este din localitatea din care sunt si eu, sta cu chirie ..care dupa cum se stie este costisitoare, mai sunt si multe alte cheltuieli in plus...

offfff....Poate sunt exagerata. As vrea sa fiu un pic mai pasiva, si sa stiu sa pun problema , sa stiu cum sa-l intreb...

Mi-e teama ca nu va putea plati chiria si ca va disparea din peisaj, la el acasa, ca nu stie sa-i gestioneze..

Mama n-a stiut niciodata ce salariu are tata. La noi, banii ii tinea tata, mama fiind casnica. Nu exista ca in alte case, sertarul cu banii ..unde fiecare ii varsa si erau ai tuturor(de comun acord).

Imi doresc sa stiu cati bani are, unde-i pune...imi doresc sa stiu ca nu duce lipsa de ei, ca nu-i cheltuie aiurea. Sa aibe atunci cand va avea nevoie cu adevarat de ei...

E cam mana larga, il tenteaza orice si nu prea isi refuza multe decat daca lucru respectiv este f costisitor. Stam impreuna mai tot timpul, in wend stau la el. Sunt posesiva? Ma gandesc prea mult al bani...Probabil!! Sau simt nevoia sa controlez totul...
Uffff , e atat de dificila trairea pe care o simt. Ma oboseste ceea ce simt. Ma oboseste ca-l percep ascuns...dar simt ca atunci cand imi reuseste o conversatie plina de tact, el se deschide , iar comunicarea noastra e mai transparenta, mai deschisa..dar de cele mai multe ori nu e asa..iar mie iar si iar imi vine sa-l intreb de bani...si asta ma stoarce de vlaga...
ce sa fac?
__________________
[SIZE=3]Nadejdea mea este Tatal, scaparea mea este Fiul, acoperamantul meu este Duhul Sfant, Treime Sfanta, Slava Tie![/SIZE]
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.12.2009, 13:37:40
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona76 Vezi mesajul
...offfff....Poate sunt exagerata. As vrea sa fiu un pic mai pasiva, si sa stiu sa pun problema , sa stiu cum sa-l intreb...

Mi-e teama ca nu va putea plati chiria si ca va disparea din peisaj, la el acasa, ca nu stie sa-i gestioneze..

Imi doresc sa stiu cati bani are, unde-i pune...imi doresc sa stiu ca nu duce lipsa de ei, ca nu-i cheltuie aiurea. Sa aibe atunci cand va avea nevoie cu adevarat de ei...

ce sa fac?
Eu zic sa-l lasi in pace. Cu ce ti-a gresit, in fond? Poate ca-ti ia un cadou de Craciun, poate iti face o surpriza de Anul Nou, nu-l mai certa pentru bani, i-a castigat in mod cinstit, iar daca nu stie sa-i gestioneze, singur va da cu capul...
Daca vei continua sa-l controlezi, il vei indeparta si merita sa risti, pentru niste bani? Eu zic ca nu...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.12.2009, 13:54:59
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ce-oti face cand va veti casatori?! Tu te comporti ca o sotie cicalitoare si posesiva, iarta-ma! Asta e problema, nu sunteti casatoriti, ce e al lui nu e si al tau, e oarecum normal sa reactioneze asa. Eu cred ca ar trebui sa faci ceva cu aceasta relatie, ori o oficializati si el va trebui sa devina responsabil pentru ceea ce face ori... Oricum, nu merita sa te consumi sau sa dai orzul pe gaste.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.12.2009, 14:03:45
modele modele is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona76 Vezi mesajul
.

Imi doresc sa stiu cati bani are, unde-i pune...imi doresc sa stiu ca nu duce lipsa de ei, ca nu-i cheltuie aiurea. Sa aibe atunci cand va avea nevoie cu adevarat de ei...

E cam mana larga, il tenteaza orice si nu prea isi refuza multe decat daca lucru respectiv este f costisitor. Stam impreuna mai tot timpul, in wend stau la el. Sunt posesiva? Ma gandesc prea mult al bani...Probabil!! Sau simt nevoia sa controlez totul...
Uffff , e atat de dificila trairea pe care o simt. Ma oboseste ceea ce simt. Ma oboseste ca-l percep ascuns...dar simt ca atunci cand imi reuseste o conversatie plina de tact, el se deschide , iar comunicarea noastra e mai transparenta, mai deschisa..dar de cele mai multe ori nu e asa..iar mie iar si iar imi vine sa-l intreb de bani...si asta ma stoarce de vlaga...
ce sa fac?
Nu lasa ca banul sa-ti manipuleze viata, manipleaza-i tu pe ei. In fond viata nu inseamna numai bani si te sfatuiesc sa-i lasi prietenului tau mai multa libertate, nu-l sufoca
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.12.2009, 14:23:53
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

De cand timp sunteti impreuna?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.12.2009, 14:23:59
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona76 Vezi mesajul
eu si iubitul meu,data trecuta, ne-am ciondanit din pricina banilor. Imi lipseste tactul iar el este o fire mai inchisa, nu prea comunica si a iesit totul cum nu trebuie.
vreau sa stiu (chiar imi pasa) daca a schimbat in euro o suma de bani pe care a primit-o de la job si nu mai stiu cum sa-l abordez. Se pare ca-l irita subiectul bani. Iar eu ma perpelesc , ma tot gandesc sa-i ajunga, sa faca economii, sa nu-i arunce aiurea pe toate nimicurile.
nu este din localitatea din care sunt si eu, sta cu chirie ..care dupa cum se stie este costisitoare, mai sunt si multe alte cheltuieli in plus...

offfff....Poate sunt exagerata. As vrea sa fiu un pic mai pasiva, si sa stiu sa pun problema , sa stiu cum sa-l intreb...

Mi-e teama ca nu va putea plati chiria si ca va disparea din peisaj, la el acasa, ca nu stie sa-i gestioneze..

Mama n-a stiut niciodata ce salariu are tata. La noi, banii ii tinea tata, mama fiind casnica. Nu exista ca in alte case, sertarul cu banii ..unde fiecare ii varsa si erau ai tuturor(de comun acord).

Imi doresc sa stiu cati bani are, unde-i pune...imi doresc sa stiu ca nu duce lipsa de ei, ca nu-i cheltuie aiurea. Sa aibe atunci cand va avea nevoie cu adevarat de ei...

E cam mana larga, il tenteaza orice si nu prea isi refuza multe decat daca lucru respectiv este f costisitor. Stam impreuna mai tot timpul, in wend stau la el. Sunt posesiva? Ma gandesc prea mult al bani...Probabil!! Sau simt nevoia sa controlez totul...
Uffff , e atat de dificila trairea pe care o simt. Ma oboseste ceea ce simt. Ma oboseste ca-l percep ascuns...dar simt ca atunci cand imi reuseste o conversatie plina de tact, el se deschide , iar comunicarea noastra e mai transparenta, mai deschisa..dar de cele mai multe ori nu e asa..iar mie iar si iar imi vine sa-l intreb de bani...si asta ma stoarce de vlaga...
ce sa fac?
Buna Simona!

Intr-adevar nu prea ai tact, de fapt ar trebui sa incerci sa schimbi ceva in atitudinea ta in acest sens...si nu sa te limitezi doar la avea tact .

Incearca sa nu te mai gandesti la acest aspect, pentru ca nicio persoana nu accepta sa fie controlata sau sa primeasca critici constant ca si cum nu ar sti pe ce lume se afla...si cred ca daca il vei lasa in pace, iti va spune el singur ce planuri are, ce face cu banii...si cum ii gestioneaza, sau poate si mai mult decat atat iti va cere el singur sfatul.

Sotul meu imi spunea ce facea cu banii inca de cand eram prieteni, si acum si eu sunt casnica ( bine..e ceva temporar) iar banii sunt pe card, dar facem planurile legate de ei impreuna, stiu cat mai avem in cont...deci amandoi ii gestionam...insa eu nu am fost niciodata cicalitoare, intrebandu-l cati mai sunt, sau ce face cu ei ca si cum as fi suspicioasa.

Incearca sa il intelegi, sa vezi la ce tip de conversatie devine comunicativ si nu se simte incoltit..si asa veti elimina problemele de acest gen pe viitor!

Mult succes, Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.12.2009, 16:08:43
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Eu nu cred ca e problema ca esti cicalitoare sau posesiva, problema cea mai mare e ca nu ai incredere in el, in judecata lui, in puterea lui de a gestiona banii. Hai sa-ti spun secretul secretelor, sa stii ca functioneaza (l-am aplicat si eu ) : intr-un cuplu nevoia cea mai mare a barbatului e respectul/pretuirea (sa se simta respectat si pretuit de femeia lui) si nevoia cea mai mare a femeii este iubirea (sa se simta iubita). Amandoua nevoile sunt prezente in ambii, insa in cantitati diferite :P. Asa ca daca il iubesti, ia implineste-i nevoia cea mai mare: arata-i ca il respecti si il pretuiesti. Aplicat la cazul tau: ai incredere in judecata lui, ce mai, e barbat, trebuie sa stie sa se descurce. Nu-l trata ca pe un copil, nu-l proteja tu, trateaza-l ca pe un barbat, el trebuie sa-si controleze viata, sa-si tina propria viata in maini. Daca observi ca face ceva bine, arata-i cat de mult pretuiesti lucrul asta, ca esti impresionata, wow, ce mult iti place tie ce a facut el, iti place foarte mult la el faptul ca ... (bine, toate astea cu conditia sa fii sincera, adica tu sa cauti lucrurile bune la el si pe alea sa le incurajezi, nu sa inventezi) Daca ti se pare ca nu a facut ceva bine, trebuie sa-l lasi pe el sa rezolve problema, eventual sa-i comunici ca are o problema, dar tot el trebuie sa gaseasca solutia pt ea, nu i-o oferi tu si nici nu-l critica. Ai incredere in el ca intr-un barbat si nu-l trata ca pe un copil sau un incompetent, asta e FOARTE important. Nu poti sa-ti dai seama ce mult inseamna o femeie care incurajeaza, pretuieste si respecta barbatul de langa ea. (ca model de femeie care stie sa scoata ce e mai bun din barbat, vezi "Mama lui Stefan cel Mare") Succes!
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)

Last edited by Anna; 02.12.2009 at 16:12:40.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.12.2009, 16:15:51
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

PS Bineinteles ca asta nu exclude sa-l rasfeti cateodata, sa-l ingrijesti, dragalasenii de astea, dar asta numai asa de dulceata, lucruri gratuite, nu pentru ca el n-ar fi in stare.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.12.2009, 16:16:49
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

Avand in vedere ca multe fete sunt materialiste intr-o tara ca asta, are si el dreptul sa fie calculat....ce trebuie sa iti dea detalii....eu am iesit si in a lte tari si acolo se plateste 50/50....in germania, olanda....pana se casatoresc dupa, banii la comun.....e bine sa fie amandoi cu seviciu, sa nu fie discutii....numai la noi, plateste de fiecare data barbatul...nu judec, dar cam asa e....e mai bine fifty fifty....my opinion
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.12.2009, 16:28:46
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex Vezi mesajul
Avand in vedere ca multe fete sunt materialiste intr-o tara ca asta, are si el dreptul sa fie calculat....ce trebuie sa iti dea detalii....eu am iesit si in a lte tari si acolo se plateste 50/50....in germania, olanda....pana se casatoresc dupa, banii la comun.....e bine sa fie amandoi cu seviciu, sa nu fie discutii....numai la noi, plateste de fiecare data barbatul...nu judec, dar cam asa e....e mai bine fifty fifty....my opinion
O fi cum o fi in Romania, dar tine in primul rand de optiunea barbatilor, pentru ca nici nu poti sa te certi de la prima intalnire...pana la a nu stiu cata, ca sa platesti fifty fifty, daca tipul asa e obisnuit sa procedeze si asa se simte bine ...

Eu sa fi fost barbat, nu mi-ar fi placut o femeie care face hara hara pentru a-si impune punctul de vedere si a-si evidentia independenta cu orice pret si multa insistenta, trebuie si o abordare relaxata a situatiilor, sa respecti si modul de a fi al celuilalt..deci nu e vorba de idei preconcepute, ci si de modul de a fi al barbatilor!!!

Last edited by AndruscaCIM; 02.12.2009 at 16:35:41.
Reply With Quote
Răspunde