Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.05.2009, 13:02:58
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oana_21 Vezi mesajul

- de fiecare data cand intru in biserica singurul lucru pe care mi-l inspira este moartea si asta din cauza mirosului de tamaie, al luminii obscure si poate al tuturor sfintilor "morti" pictati pe geamuri si pereti.
In legatura cu lumina obscura, e un pic ilogic sa-ti inspire moarte. Gandeste-te la cinele romantice, la lumina lumanarilor, nu tot lumina obscura e? Sau cei care fac dragoste la lumina obscura. Nu cred ca ceea ce simt este moarte. Putem merge si mai departe, n-ai fost niciodata in cluburi sau discoteci? Acolo ti se pare ca e tare multa lumina? Poate chiar acolo ar trebui sa simti moartea.
Dar nimeni nu simte moarte in nici una din situatiile astea, cred ca mai degraba lumina obscura induce sentiment de INTIMITATE si MISTER.
Ar trebui sa simti moarte cand e intuneric total, nu in lumina obscura.
De aceea poate e o ispita ce simti tu cand intri in biserica.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.05.2009, 13:54:45
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oana_21 Vezi mesajul
- de fiecare data cand intru in biserica singurul lucru pe care mi-l inspira este moartea si asta din cauza mirosului de tamaie, al luminii obscure si poate al tuturor sfintilor "morti" pictati pe geamuri si pereti.
- tot mai multi preoti au grave probleme morale si ma intreb cum sa ma mai spovedesc eu la preot cand el poate este cu mult mai pacatos decat mine.
- de ce foarte putini crestini ortodocsi se implica in activitati de misionarism ? (eu am fost vizitata de tot soiul de crestini acasa, dar nici macar odata de vreun ortodox) ?

Acestea sunt pe scurt cateva din problemele si intrebarile ce imi macina mintea si astept parerea si simtirile voastre.
1 - Este stilul arhitectural de vina. Tu trebuie sa te gandesti ca in fata ta Il ai pe Dumnezeu, un Tata iubitor la care ai venit sa vorbesti cu El, trecand peste ceeace este in jur, facand abstractie de luminozitate. Poti totodata sa alegi sa te duci la o biserica mai mare, ca dimensiuni, unde ferestrele sunt mai mari.
Cat despre sfinti, ei nu sunt morti. Sufletul lor, ca si al nostru al tuturor , traieste, el fiind nemuritor. In sinea ta, in subconstientul tau trebuie sa vezi picturile ca niste reprezentari ale unor oameni care au trait placut inaintea lui Dumnezeu, iar acum se bucura de roadele faptelor lor. Nu trebuie sa vezi niste oameni morti, ba din contra, trebuie sa vezi niste oameni vii, care ne asculta rugaciunile, doar ca nu au trupuri. Dar sufletele sunt vii.

2 - Care tot mai multi preoti? Doar daca vezi doi sau trei la tv facand o fapta nu tocmai buna, nu trebuie generalizat. Oare toti cei 14.513 de preoti si diaconi ai BOR sunt rai.
Nu te lasa pacalita de mass-media, care relateaza doar cand e ceva negativ, niciodata vreun parinte inbunatatit, sau cand nu este nimic rau undeva, iventeaza ei ceva. Asta am vazut cu ochii mei, cand crainicul spunea ceva, iar imaginile nu aratatu nici pe departe ceeace spunea prezentatorul.
Mai sunt destui oameni buni pe lumea aceasta, trebue doar sa te rogi lui dumnezeu sa tii arate, pentru ca ei nu stau sa isi faca reclama, sau sa se arate oamenilor. Cauta si vei afla.
Eu sunt convins ca fiecare dintre cei de pe acest forum pot da marturie de parinti-duhovnici cu viata curata.

3-De ce nu sunt misionari ortodocsi in Romania? Simplu! Traiesti intr-o tara in care unde 87% din populatie e ortodoxa. Nu este necesar sa se faca misionarism . Imagineaza-ti ca vine la mine un ortodox sa imi spuna : Converteste-te la ortodoxism!
Alt aspect mai este ca nu oricine poate face misionarism. In primul rand iti trebuiesc cunostinte solide de dogmatica, in al doilea rand iti trebuie viata sfanta (nu ca protestantii despre care ziceai ca ai fost vizitata, care se bat prin mijloacele de trasnport in comun si sunt manati de puterea banilor.)
Misionarismul la noi a luat forma cartilor de invatatura. Cel mai bine s-a dezvoltat la noi, dupa 1989, activitatea de traducere si publicare a cartilor religioase.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.05.2009, 14:57:24
oana_21 oana_21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2009
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
In legatura cu lumina obscura, e un pic ilogic sa-ti inspire moarte. Gandeste-te la cinele romantice, la lumina lumanarilor, nu tot lumina obscura e? Sau cei care fac dragoste la lumina obscura. Nu cred ca ceea ce simt este moarte. Putem merge si mai departe, n-ai fost niciodata in cluburi sau discoteci? Acolo ti se pare ca e tare multa lumina? Poate chiar acolo ar trebui sa simti moartea.
Dar nimeni nu simte moarte in nici una din situatiile astea, cred ca mai degraba lumina obscura induce sentiment de INTIMITATE si MISTER.
Ar trebui sa simti moarte cand e intuneric total, nu in lumina obscura.
De aceea poate e o ispita ce simti tu cand intri in biserica.
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Stiu de unde asociez tamia, lumina obscura si celalalte cu moartea, in septembrie anul acesta se vor implii 10 ani de la moartea fulgeratoare a tatalui meu, atunci a fost un soc pentru mine si de fiecare data cand aud un preot cantand, miros de tamie..dar si miros de formol imi apare absolut de fiecare data imaginea tatalui meu in sicriu. Inca nu am scapat de aceasta imagine.


Mai am o nelamulire cu privire la judecata de apoi, aceasta judecata se va face dupa o lege banuiesc, care este lege aceasta ? Cele 10 porunci ?
Si spun asta pt ca orice judecata se face dupa un "cod civil sau penal".
Daca eu scriu lucruri jignitoare pe acest forum probabil voi fi banata si asta pentru ca nu am respectat regulamentul forumului, regulament ce stiu ca exista dar sincer nu l-am citit, dar faptul ca nu l-am citit nu inseamna ca nu voi suporta consecintele in cazul incalcari lui.
Deci la Dumnezeu cum este cu judecata si cu legea ?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.05.2009, 15:04:12
oana_21 oana_21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2009
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
3-De ce nu sunt misionari ortodocsi in Romania? Simplu! Traiesti intr-o tara in care unde 87% din populatie e ortodoxa. Nu este necesar sa se faca misionarism . Imagineaza-ti ca vine la mine un ortodox sa imi spuna : Converteste-te la ortodoxism!
Alt aspect mai este ca nu oricine poate face misionarism. In primul rand iti trebuiesc cunostinte solide de dogmatica, in al doilea rand iti trebuie viata sfanta (nu ca protestantii despre care ziceai ca ai fost vizitata, care se bat prin mijloacele de trasnport in comun si sunt manati de puterea banilor.)
Misionarismul la noi a luat forma cartilor de invatatura. Cel mai bine s-a dezvoltat la noi, dupa 1989, activitatea de traducere si publicare a cartilor religioase.

Mai era pe aici un topic interesant "ortodoxul de ocazie" in care se arata ca numarul real al ortodocsilor practicantie este foarte mic in comparatie cu cel al ortodocsilor declarati.
Eu sunt de parere ca ortodox este acela care traieste dupa principile ortodoxe si merge la biserica macar odata pe luna si nu doar la, botezuri, casatorii, inmormantari si eventual de paste.
Eu cred ca misionari ar trebuii sa existe in fiecare biserica chiar si majoritara, sincer eu ii apreciez pe toti cei care imi bat la usa indiferent de religia lor. De ceva timp citesc biblia singura si imi notez tot ce descopar interesant, si am vazut ca Isus Cristos punea foarte mult accent pe vestirea evangheliei.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.05.2009, 15:21:58
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oana_21 Vezi mesajul
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Stiu de unde asociez tamia, lumina obscura si celalalte cu moartea, in septembrie anul acesta se vor implii 10 ani de la moartea fulgeratoare a tatalui meu, atunci a fost un soc pentru mine si de fiecare data cand aud un preot cantand, miros de tamie..dar si miros de formol imi apare absolut de fiecare data imaginea tatalui meu in sicriu. Inca nu am scapat de aceasta imagine.


Mai am o nelamulire cu privire la judecata de apoi, aceasta judecata se va face dupa o lege banuiesc, care este lege aceasta ? Cele 10 porunci ?
Si spun asta pt ca orice judecata se face dupa un "cod civil sau penal".
Daca eu scriu lucruri jignitoare pe acest forum probabil voi fi banata si asta pentru ca nu am respectat regulamentul forumului, regulament ce stiu ca exista dar sincer nu l-am citit, dar faptul ca nu l-am citit nu inseamna ca nu voi suporta consecintele in cazul incalcari lui.
Deci la Dumnezeu cum este cu judecata si cu legea ?
Imi pare rau sa aud de tatal tau. Ma gandeam ca e ceva irational sa asociezi atmosfera din biserica cu moartea, dar n-am crezut ca vine dintr-un moment asa dramatic. Poate daca te va ajuta Dumnezeu sa iti schimbi aceasta impresie pe care o ai in biserica, astfel vei intelege si ca tatal tau inca mai exista, doar ca dincolo, dar comuniunea cu sufletele mortilor in Biserica nu e intrerupta, poti sa te rogi pentru el si sufletul tau inca e legat de al lui, in Dumnezeu.
In legatura cu Judecata, fiindca iti place sa citesti si din Biblie, gasesti acolo raspunsul, si e foarte simplu:
31. Când va veni Fiul Omului întru slava Sa, și toți sfinții îngeri cu El, atunci va ședea pe tronul slavei Sale. 32. Și se vor aduna înaintea Lui toate neamurile și-i va despărți pe unii de alții, precum desparte păstorul oile de capre. 33. Și va pune oile de-a dreapta Sa, iar caprele de-a stânga. 34. Atunci va zice Împăratul celor de-a dreapta Lui: Veniți, binecuvântații Tatălui Meu, moșteniți împărăția cea pregătită vouă de la întemeierea lumii. 35. Căci flămând am fost și Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și Mi-ați dat să beau; străin am fost și M-ați primit; 36. Gol am fost și M-ați îmbrăcat; bolnav am fost și M-ați cercetat; în temniță am fost și ați venit la Mine. 37. Atunci drepții Îi vor răspunde, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând și Te-am hrănit? Sau însetat și Ți-am dat să bei? 38. Sau când Te-am văzut străin și Te-am primit, sau gol și Te-am îmbrăcat? 39. Sau când Te-am văzut bolnav sau în temniță și am venit la Tine? 40. Iar Împăratul, răspunzând, va zice către ei: Adevărat zic vouă, întrucât ați făcut unuia dintr-acești frați ai Mei, prea mici, Mie Mi-ați făcut. 41. Atunci va zice și celor de-a stânga: Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care este gătit diavolului și îngerilor lui. 42. Căci flămând am fost și nu Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și nu Mi-ați dat să beau; 43. Străin am fost și nu M-ați primit; gol, și nu M-ați îmbrăcat; bolnav și în temniță, și nu M-ați cercetat. 44. Atunci vor răspunde și ei, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând, sau însetat, sau străin, sau gol, sau bolnav, sau în temniță și nu Ți-am slujit? 45. El însă le va răspunde, zicând: Adevărat zic vouă: Întrucât nu ați făcut unuia dintre acești prea mici, nici Mie nu Mi-ați făcut. 46. Și vor merge aceștia la osândă veșnică, iar drepții la viață veșnică. (Matei 25)
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.05.2009, 15:42:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oana_21 Vezi mesajul
Mai era pe aici un topic interesant "ortodoxul de ocazie" in care se arata ca numarul real al ortodocsilor practicantie este foarte mic in comparatie cu cel al ortodocsilor declarati.
Eu sunt de parere ca ortodox este acela care traieste dupa principile ortodoxe si merge la biserica macar odata pe luna si nu doar la, botezuri, casatorii, inmormantari si eventual de paste.
Eu cred ca misionari ar trebuii sa existe in fiecare biserica chiar si majoritara, sincer eu ii apreciez pe toti cei care imi bat la usa indiferent de religia lor. De ceva timp citesc biblia singura si imi notez tot ce descopar interesant, si am vazut ca Isus Cristos punea foarte mult accent pe vestirea evangheliei.
Misionari suntem fiecare dintre noi, prin faptele, gândurile, vorbele și comportamentul nostru de zi cu zi, astfel putem aduce mulți spre Biserica noastră , sau din potrivă putem aduce mari prejudicii Bisericii Ortodoxe. Ortodoxia nu e gălăgie, trâmbițare în deșert, câteva cântece și pliante multicolore, Ortodoxia se împlică ea însăși cu noi și prin noi în viața de zi cu zi. Misionari sau inamici ai Ortodoxiei , noi înșine suntem, fiecare în parte, la scoală, la serviciu, pe stradă , aici unde scriem zi de zi, peste tot. Teofil Pârâian spunea : " Așa se implică viața în Ortodoxie : cu bucurie, cu nădejde, cu încredere, cu siguranța binelui de azi, de mâine, de poimâine, din toată vremea vieții noastre și din veșnicie.Va pun la inimă gândurile acestea , pentru acum și pentru viitor și pentru veșnicie. Gândiți-vă că există o legătură între credința noastră ortodoxă și viața pe care trebuie s-o trăim. Și dacă trăim viața pe temeiul Ortodoxiei , suntem cu adevăra ortodocși , deci premăritori de Dumnezeu, și suntem cu adevărat oameni care se unesc cu Dumnezeu, dătătorul a tot binele și izvorul bucuriei noastre."
Cine poartă de "grijă" Ortodoxiei, în mod vădit dușmănos e în mare înșelare. Nici cea mai drastică dictatură nu a reușit să înfrângă Ortodoxia ! De ce ? Pentru că ea Ortodoxia este adevărata Biserică a lui Hristos, iar Ortodoxia va dăinui alturi de Hristos întru veșnicie. Iar celor ce totuși nu pricep limbajul și trăirea Ortodoxă le reamintesc proverbul " câinele moare de drum lung, iar prostul de grija altuia". Pe sectanți , nu-i consider nici misionari, nici înțelepți, hai să zic nici proști, dar rătăciți sunt sigur. Mare atenție cei ce cască gura la ei, ei se numesc căscați, iar de la căscat la rătăcit, nu-i decât un singur pas.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.05.2009, 21:29:27
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Problemele pe care le vad eu in ortodoxie:
1. Lipsa catehezei in biserici, pentru adulti.
2. Insuficiente informatii clare ( de ex. nimeni nu ne poate lamuri asupra duhovnicului, a ajutorului sufletesc si nu numai dat de biserica in situatii grele de viata).
Lipsa de comunicare a preotilor cu oamenii.
3. Faptul ca oamenii inteleg si interpreteaza prost scripturile si altii pe urma le preiau asa. Multi preiau numai citate din V.T in special si fara a da explicatii le pun ca pilde oamenilor.
De la ce a spus Domnul si pana la ce spun oamenii azi, este cale lunga...
Un prieten spunea ca daca ar putea ar invata limba aramaica pentru a citi scripturile in original, fara influente omenesti.
4. Multe neclaritati si contradictii in randul clericilor: de ex. problema cu femeia si necuratenia ei, cu cei casatoriti, cu postul, etc. Si oamenii sunt derutati, nu stiu ce si pe cine sa creada.
5.Misionarism lipsa: DA. Dar in alt sens: lipsa de preoti si biserici in diaspora.
6.Lipsa de implicare sociala: la batrani, bolnavi, orfani ( scoli, azile, spitale, etc.). Ar fi misiuni ale monahilor. Multi din generatiile varstnice au invatat in scoli de ...maici.

Sigur ca avem nevoie de rugaciune si smerenie si etc., dar oamenii cauta tot mai mult in viata asta grea, sfaturi concrete pentru viata de zi cu zi.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.05.2009, 21:51:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Problemele pe care le vad eu in ortodoxie:
1. Lipsa catehezei in biserici, pentru adulti.
2. Insuficiente informatii clare ( de ex. nimeni nu ne poate lamuri asupra duhovnicului, a ajutorului sufletesc si nu numai dat de biserica in situatii grele de viata).
Lipsa de comunicare a preotilor cu oamenii.
3. Faptul ca oamenii inteleg si interpreteaza prost scripturile si altii pe urma le preiau asa. Multi preiau numai citate din V.T in special si fara a da explicatii le pun ca pilde oamenilor.
De la ce a spus Domnul si pana la ce spun oamenii azi, este cale lunga...
Un prieten spunea ca daca ar putea ar invata limba aramaica pentru a citi scripturile in original, fara influente omenesti.
4. Multe neclaritati si contradictii in randul clericilor: de ex. problema cu femeia si necuratenia ei, cu cei casatoriti, cu postul, etc. Si oamenii sunt derutati, nu stiu ce si pe cine sa creada.
5.Misionarism lipsa: DA. Dar in alt sens: lipsa de preoti si biserici in diaspora.
6.Lipsa de implicare sociala: la batrani, bolnavi, orfani ( scoli, azile, spitale, etc.). Ar fi misiuni ale monahilor. Multi din generatiile varstnice au invatat in scoli de ...maici.

Sigur ca avem nevoie de rugaciune si smerenie si etc., dar oamenii cauta tot mai mult in viata asta grea, sfaturi concrete pentru viata de zi cu zi.
Voebesti mult in necunostinta, luind niste idei de la altii. Cat priveste problema cu implicarea sociala, esti complet pe dinafara . Vorbesti numai ca sa te aflii in treba.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.05.2009, 15:23:45
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Cristi esti cam dur cu judecata. N-am luat de altii, ci m-am lovit de astfel de probleme si eu si altii.
La ce anume te referi ca nu stiu sau gresesc? Ca sa lamurim lucrurile.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.05.2009, 15:57:50
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Eu sunt de acord cu sophia.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ORTODOXIA SI ECUMENISMUL cristir Despre Biserica Ortodoxa in general 563 08.07.2013 03:58:38
Ortodoxia este... Ion Pop Generalitati 21 30.12.2012 20:34:23
Ortodoxia dobrin7m Dogmatica 64 25.09.2011 20:23:28
ORTODOXIA cosmin_lovin Despre Biserica Ortodoxa in general 73 14.08.2008 13:43:58
Ortodoxia danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 33 03.11.2007 14:59:22