Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 13.11.2010, 23:10:07
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Daca i-ar fi tratat pe gratis pe beblusii aceia as fi spus mai sa fie ce inima mare are si masoneria. Dar asa nu va faceti griji ca din fiecare spital, azil de batrani sau universitate pe care o inalta masoneria, prin fata isi fac o propaganda solida de "pura" generozitate dar prin spate adevarul este ca toate acestea sun mari aducatoare de venit. Totu-i numai de fatada, insa nimic nu-i pe degeaba, asa ca altruismul la ei nu-i decat o masca.
Mai ce sa-ti spun, masca , ne-masca, pina una alta ei sunt cei care ajuta pe cei amariti cel mai mult. Sa te vad eu pe tine ce faci cind dai de bani dupa care mai vorbim.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 14.11.2010, 09:50:11
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Mai ce sa-ti spun, masca , ne-masca, pina una alta ei sunt cei care ajuta pe cei amariti cel mai mult. Sa te vad eu pe tine ce faci cind dai de bani dupa care mai vorbim.
Pai probabil ca pe o gandire de genul acesta se si bazeaza. Putini insa inteleg ca multe lucruri in ceea ce priveste situatia noastra astazi prin spate au fost orchestrate si de ei. Ceva de genul hai sa-i aducem,pe ascuns, pe acesti nefericiti romanasi intr-un stadiu cat mai critic in care dupa ce vom poza fatis in eliberatori ne vor manca si din palma.

Totul la ei este insa numai un joc de imagine. Banuiesc ca stiu foarte bine cum sa jongleze cu opinia si perceptia celorlalti astfel incat lumea sa-i vada intr-o aura buna, insa dupa cum spuneam din aceste actiuni asa numite "umanitare" ei au numai de castigat si nu bani putini. Pai in spitalele alea particulare crezi ca se duce un sarac sa se consulte sau sa se interneze?, ca nu-si permite. In universitatile alea private de asemeni crezi ca isi permite sa invete vre-un amarat ? Las-o mai moale, ca de ajutat or fi ajutand pe cine isi permite, dar numai de cei amarati nu-i doare.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)

Last edited by Delirul; 14.11.2010 at 10:00:10.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 14.11.2010, 11:19:21
george.eduard george.eduard is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2010
Mesaje: 2
Red face Noi

Credinciosilor, va sfatuiesc sa ne vedem de pocainta proprie si a celor apropiati de noi. Masonii se catalogheaza singuri drept "rasa superioara". Pentru a reusi sa le aratam masonilor ca nu si-au ales conducatorul cel drept trebuie sa ne unim multi MARI credinciosi, oameni care l-au descoperit cu adevarat pe Hristos. Momentan, noi avem puterea de a ne ruga pentru noi si pentru aproapele nostru, cerandu-i Domnului sa le lumineze mintea celor cu mintea intunecata de la conducerea popoarelor. Va certati din motive de mandrie, pentru a va sustine propriile voastre afirmatii. Bine ar fii sa ne potolim si sa vedem ce este benefic pentru noi cu adevarat. Multumesc pentru timpul acordat si Doamne Apara-ne !
Reply With Quote
  #34  
Vechi 14.11.2010, 13:48:44
claudiu5324 claudiu5324 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.12.2006
Locație: Fagaras,BV
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit Ce spune Parintele Cleopa?

In primul rand k diavolul nu iti apare in fata si iti spune eu sunt diavolul inchina-te mie,ci mai in toate povetele sfintiilor apare sub inchipuirea unui inger luminos,iar masonii sunt tocmai uneltele omenesti ale diavolului,nimic nu e fara rost in lojele astea satanicesti...Uitati-va la ce spune Parintele Cleopa sau Parintele Paisie Aghioritul si mai vorbim dupa aceea iar stirea asta =0...cel putin pt mine.v-am salutat
Reply With Quote
  #35  
Vechi 14.11.2010, 14:51:45
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ai vorbit tu personal cu ei si au spus lucrul acesta sau esti preot si iti promovezi programa de "invatamint"
Eu am discutat cu ei direct si nu se inchina decit la Dumnezeu si o fac rapid deoarece au sunt MUUULT PREA ACUPATI CU MUNCA SI CU AJUTORUL FILANTROPIC, ceva de care altii nici nu au auzit.

BTW, Goga, simpatizantul fascismului nu a intrat in necunostinta de cauza. Era mult prea inteligent pentru a face greseli de genul acesta.
Pai ce este prostia asta ca te inchini rapid? Adica ce? Iti faci o data semnul crucii si crezi ca te poti mantui? Poti sa ai 1000000.....000 de fapte bune; daca nu acorzi macar o parte mai insemnata din timpul tau pentru a merge la biserica, sa participi la Sfanta Liturghie, sa te rogi nu te ajuta cu nimic. La fel si invers : credinta fara fapte bune este credinta moarta. Trebuie sa le combini.

Iata ce zicea un mason despre Goga : "...Octavian Goga militează pentru fondarea Blocului creștin francmasonic. D. Octavian Goga, care, deși este mason, habar n'are de rostul francmasoneriei, căci și-a permis să vorbească în lojă despre creștinism – greșeală ce masonii nu îi vor ierta niciodată. D. Goga a mers așa de departe cu naivitatea sa, încât a propus ca Loja Națională să se numească Loja Creștin-Națională."
Reply With Quote
  #36  
Vechi 14.11.2010, 15:02:34
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ai vorbit tu personal cu ei si au spus lucrul acesta sau esti preot si iti promovezi programa de "invatamint"
Eu am discutat cu ei direct si nu se inchina decit la Dumnezeu si o fac rapid deoarece au sunt MUUULT PREA ACUPATI CU MUNCA SI CU AJUTORUL FILANTROPIC, ceva de care altii nici nu au auzit.

BTW, Goga, simpatizantul fascismului nu a intrat in necunostinta de cauza. Era mult prea inteligent pentru a face greseli de genul acesta.
Si mai e o chestie : si sectarii se ocupa cu filantropia asa de ochii lumii; de asta ce mai zici?
Rockfeller, sarpele cu trup de om, s-a apucat sa o faca pe filantropul la sfarsitul vietii; el era bun?
Reply With Quote
  #37  
Vechi 14.11.2010, 15:19:36
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Mai ce sa-ti spun, masca , ne-masca, pina una alta ei sunt cei care ajuta pe cei amariti cel mai mult. Sa te vad eu pe tine ce faci cind dai de bani dupa care mai vorbim.
Acum mi-am amintit cine esti! Tu nici macar nu crezi in sfinti si in Biserica! Ai jignit credinta ortodoxa si ai zis ca Sfanta Scriptura contine doar 10% adevar si ca restul sunt minciuni.
Pai nici nu mai mira ca ii admiri pe masoni; poate ca esti unul din ei...In fond, si masonii vor sa uneasca toate religiile din lume intr-una singura satanista.
Dumnezeu sa ne apere de cei ca tine; macar nu mai amagi lumea ca esti crestin-ortodox.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 14.11.2010, 15:52:47
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vlad-Alexandru91 Vezi mesajul
Si mai e o chestie : si sectarii se ocupa cu filantropia asa de ochii lumii; de asta ce mai zici?
Rockfeller, sarpele cu trup de om, s-a apucat sa o faca pe filantropul la sfarsitul vietii; el era bun?
Mai frate daca era sau nu bun o sa judece Dumnezeu Iisus Hristos nu noi.
Dracii inseala pe unii catolici sa propovaduiasca un fundamentalism absurd conform caruia numai cei de apartin BC se pot mantui sau pot face fapte cu adevarat bune si unii ortodocsi tot inselati de duhuri rele zic la fel precum catolicii.
Rockefeller (John. D primul Rockefeller foarte bogat) nici nu a fost mason ca a fost baptist.
Iar faptele sale de milostenie Dumnezeu Iisus Hristos le judeca nu noi.

Masonii fac milostenie?
Probabil fac dar foarte foarte putina in comparatie cu cat fac neoprotestantii.
Puteti vedea de masoni ca ei zic ca sunt impotriva "sectarismului" ceea ce pe mine ma face sa cred ca ei sunt tot ceva catolici.
Mai cititi mai fratilor in istorie,parerea mea,sa vedeti ca BC tot timpul a fost de acord cu bancile,primele banci le-au facut inselatii de duhuri rele cavaleri templieri (care fiind inselati de draci sa fie antisemiti au scos acum zvonul ca primele banci le-au facut evreii).
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 14.11.2010 at 15:56:34.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 14.11.2010, 16:14:54
s1c2h3m4i5d6t7 s1c2h3m4i5d6t7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

ORTODOXI cu numele ,dar infratiti cu diavolul sunt masonii.Fratilor,dar va e greu sa va rugati sa va lumineze intunericul mintii?Sa va arate care e ADEVARUL?M-ati dezamagit,crezand ca pe acest site sunt ortodoxi si nu masoni,lupi in blana de miel.Si antihrist ,ce milostiv o sa mai fie.....ca si masonii care-l vor ajuta sa se inscauneze!Pacat de martirul sfintilor apostoli si a tuturor sfintilor.....Mai treceti si pe la pr.IUSTIN sa vedeti ce-i zice Dumnezeu de masoni.....Mare dezamagire mi-ati facut unii de aici.E plin de sectari si masoni ,uneletele vrajmasului manturii.Mai bine imi fac un site separat pt ortodoxi unde sa fie exclusi TRADATORII..
Reply With Quote
  #40  
Vechi 14.11.2010, 16:59:40
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Hristos a poruncit sa Iubim si sa ajutam, nu a spus, ca DOAR CA ortodox poti ajunge la El prin iubire, nici macar nu a mentionat cuvintul crestin! A spus ORICINE FACE VOIA MEA, iar masonii din cite am vazut O FAC CU VIRF SI INDESAT!

Oare cum poti sa te pierzi cind implinesti aceasta porunca si iti ajuti aproapele?

Singura "posibilitate" de a reprosa ceva este daca la urmatoare editie a bibliei strecuram si cuvintul ortodox pe linga porunca lui Hristos.
Oare masonii fac voia lui DUMNEZEU!?!PT.asta trebuie sa frecventeze biserica ortodoxa sa se spovedeasca sa se impartaseasca,adica sa se bucure si sa se foloseasca de tainele bisericii ..iar cine face binefaceri ,mason sau nu le poate face spre lauda ,din mindrie ,de dragul slavei desarte ,adica de la oameni,..noi nu stim ce este in sufletul lor ca sa judecam sau sa laudam ,doar Dumnezeu stie si el va judeca si rasplati .Orice milostenie poate fi facuta si din simpla bunatate pe care Dumnezeu a sadit-o in sufletul fiecarui om ..numai ca acest fel de milostenii nu sint de folos pt sufletul care le face,adica nu sint mintuitoare decit DACA SE FC IN NUMELE LUI HRISTOS!Ei..fac aceste milostenii masonii in numele lui HRISTOS!??..ESTE F.F.INTERESANT DE AFLAT...CA SA NU CUMVA SA DUCEM LAUDE CUI NU E CAZUL!..cerceteaza si vei afla dc .vrei cu adevarat, Dumnezeu iti va descoperi Adevarul in leg.cu aceste aspecte importante ale milosteniei ,caci nu orice fel de milostenie este MINTUITOARE PT UN SUFLET ,CACI orice lucru care nu este bine facut ..adica nu este in numele lui IISUS HRISTOS ,nu este de folos pt.acel suflet care o face.!Crestinii dorim sa ne mintuim sufletele si de aceea preferam sa facem milosteniile in ascuns ,acestea fiind mai bine primite caci ele nu ne expun la slava desarta,pe care am putea sa o primim de la oameni.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Masoneria in BOR? Rotary Club alta fata a masoneriei-repostat antiecumenism Generalitati 249 29.11.2013 21:36:34
Noul site al parohiei ortodoxe românești din Albacete cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 28.11.2012 19:45:21
Vreascurile limbii romane Florin-Ionut Postul 38 01.04.2011 22:37:45
21 de ani de la inceputul Revolutiei Romane la Timisoara cristiboss56 Generalitati 21 23.12.2010 16:58:20
Reformarea Bisericii Ortodoxe Romane Atena Biserica Ortodoxa Romana 10 22.11.2008 19:14:48