Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.11.2010, 17:10:53
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Da, în felul acesta trebuie să se roage creștinul. Mai întâi să-și adune toate gândurile și apoi să se roage cu insistență lui Dumnezeu. Nu este nevoie să spună vorbe fără număr. Ajung cuvintele puține și simple. Răspunsul lui Dumnezeu la rugăciunile noastre nu depinde de mulțimea cuvintelor pe care le rostim, ci de curăția gândului și a inimii noastre. Putem să ne încredințăm de acest lucru dacă citim cele scrise în Sfânta Scriptură despre Ana cea stearpă, mama proorocului Samuel. Și a dat făgăduință, zicând: „Atotputernice Doamne, Dumnezeule Savaot, de vei căuta la întristarea roabei Tale și-ți vei aduce aminte de mine și de nu vei uita pe roaba Ta, ci vei da roabei Tale un copil de parte bărbătească, îl voi da ție, și nu va bea el nici vin, nici sicheră, nici brici nu se va atinge de capul lui” (1 Regi 1, 11). Sunt acestea cuvinte multe? Nu. Și totuși, pentru că Ana s-a rugat din toată ființa ei și cu inimă curată, mica ei rugăciune a fost ascultată. Deși era stearpă, Dumnezeu a tămăduit neputința firii ei și i-a deschis pântecele. În felul acesta, a izbăvit-o de disprețul semenilor săi, făcând ca din pământ neroditor să crească grâu din belșug.

Așadar, cel care se roagă, să nu spună cuvinte fără rost. De altfel, atât Hristos, cât și Apostolul Pavel ne îndeamnă să ne rugăm des, cu rugăciune scurtă și cu mici pauze, pentru că lungind rugăciunea, ne putem pierde atenția, dând astfel ocazia diavolului să se apropie de noi și să ne umple mintea cu gânduri de la el. Dacă ne rugăm cu rugăciuni scurte și dese, este mai ușor să ne concentrăm atenția și să ne îndreptăm gândul spre Dumnezeu.
Vrei și tu să înveți rugăciunea stăruitoare și curată? Atunci vezi cum s-a rugat Ana. După ce a mâncat, s-a sculat de la masă și nu s-a dus să se culce, nici să se odihnească, ci a intrat în cortul Domnului ca să se roage. De aici trag concluzia că nu-și umplea pântecele, căci altfel nu ar fi putut să se roage, și cu atât mai puțin cu lacrimi. Dacă noi, atunci când suntem flămânzi, cu greutate reușim să ne rugăm, iar după ce mâncăm mult, nu putem să ne rugăm niciodată, atunci nici ea, care era femeie, nu s-ar fi putut ruga dacă ar fi mâncat bine.
Nu te împiedică nici locul, nici ora. Și chiar dacă nu îngenunchezi, nu plângi și nu-ți ridici mâinile spre cer, rugăciunea va fi desăvârșită dacă gândul tău este îndreptat cu totul spre Dumnezeu. Dacă nu poți merge la biserică, atunci când mergi pe drum, când te afli la piață, când călătorești pe mare, când ești la lucrul tău, când pregătești de mâncare, când cultivi pământul sau orice altă treabă faci, roagă-te cu stăruință și neîmprăștiere a cugetului. Lui Dumnezeu nu Îi pasă de locul unde suntem. Ajunge ca inima să fie lipită de rugăciune și gândul să fie curat. Uite, Sfântul Apostol Pavel s-a rugat nu în biserică, stând în picioare sau în genunchi, ci în închisoare, întins pe spate, pentru că picioarele sale erau strânse în butuci. Dar fiindcă s-a rugat din toată inima, temeliile temniței s-au zguduit, legăturile s-au desfăcut, iar temnicerul a crezut în Dumnezeul cel adevărat, botezându-se cu întreaga sa familie (Fapte 16, 25-35).

Iezechia, care era bolnav, nu s-a rugat nici el în picioare sau în genunchi, ci întins în pat. S-a rugat ca Dumnezeu să-i dăruiască vindecarea, după ce fusese înștiințat prin proorocul Isaia că avea să moară. Dar iată că prin curăția rugăciunii sale, el a reușit să schimbe hotărârea lui Dumnezeu (4 Regi 20, 1-6). De asemenea, tâlharul s-a rugat pe cruce și a dobândit astfel raiul (Luca 23, 42-43). Daniel s-a rugat din groapa cu fiare sălbatice (Dan. 6, 16), iar Iona din burta balenei (Iona 2, 1-2). Rugându-se din toată inima lor, toți aceștia au fost ajutați de Dumnezeu, Care i-a izbăvit din nenorocirea în care se aflau.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.11.2010, 17:12:14
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

„Și ce să spun atunci când mă rog?”, mă vei întreba. Vei spune la fel ca femeia cananeeancă din Evanghelie: Miluiește-mă, Doamne!… Fiica mea este rău chinuită de demon (Matei 15, 22). „Miluiește-mă, Doamne!” să spui și tu. „Sufletul meu este chinuit de demon”, pentru că păcatul este un mare demon. Cel demonizat este miluit, pe când omul păcătos este îndepărtat de la fața lui Dumnezeu. „Miluiește-mă, Doamne!” Puține cuvinte sunt acestea, dar ele se pot transforma într-o mare de milostivire, iar acolo unde este milostivirea lui Dumnezeu, sunt și toate bunătățile de care avem nevoie.

Când nu te afli în biserică, să spui tainic în sinea ta „Miluiește-mă, Doamne!” Strigă la Dumnezeu cu gândul tău, fără să-ți miști buzele. Dumnezeu ne aude și atunci când tăcem. Nu este atât de important unde, ci cum ne rugăm. Chiar și când te afli în baie să te rogi. Să te rogi oriunde ai fi. Întreaga zidire este biserica lui Dumnezeu. Tu însuți ești biserica lui Dumnezeu și cauți loc unde să te rogi?

În fața evreilor era marea, iar din spate veneau amenințător egiptenii. Atunci, Moise a fost cuprins de o așa de mare spaimă, încât a cerut ajutor lui Dumnezeu fără să spună nici un cuvânt. Și chiar dacă vocea lui Moise nu se auzea, Domnul l-a întrebat: Ce strigi către Mine? (Ieș. 14, 15). Așadar, Dumnezeu l-a auzit chiar dacă nu spusese nimic. Așa și tu, atunci când ești ispitit, să ceri tainic ajutor de la Dumnezeu. El este tot timpul alături de tine, de aceea nu trebuie să I te adresezi în- tr-un fel anume, așa cum faci cu oamenii. Vei striga și Domnul te va auzi; la strigătul tău El va zice: „Iată-mă!” (Isaia 58, 9). Dacă ai mereu inima curată, Dumnezeu te va auzi oriunde și oricând.

Cu toate acestea, nu voiesc să spun că rugăciunea creștinului în biserică nu ar fi importantă. Nu. Pentru că puterea rugăciunii făcute laolaltă cu ceilalți frați creștini este foarte mare. Vrei să știi cât de mare este această putere? Iată: cândva, Apostolul Petru era întemnițat și legat cu lanțuri. Însă se făcea necontenit rugăciune către Dumnezeu pentru el, de către Biserică (Fapte 12, 5). Iar prin rugăciunea fraților săi făcută în biserică, Petru a fost eliberat în chip minunat din lanțuri și din închisoare. Te întreb acum: ce este mai puternic decât rugăciunea care l-a salvat pe stâlpul Bisericii?

Cât despre catehumeni, desigur, nu este permis ca aceștia să se roage împreună cu credincioșii în biserică, pentru că nu au dobândit încă îndrăzneală dinaintea lui Dumnezeu. Însă nouă ni s-a dat porunca să ne rugăm pentru întreaga lume și pentru Biserica ce s-a întins până la capătul Pământului. Trebuie să înțelegem ce mare cinste este pentru noi, cei neînsemnați, să ne rugăm lui Dumnezeu pentru atâta popor. Ca să te rogi pentru mulți oameni este nevoie de multă îndrăzneală dinaintea lui Dumnezeu. Eu abia îndrăznesc să mă rog pentru mine însumi, darămite pentru ceilalți… Lucrul acesta este potrivit pentru cei drepți, nu pentru un păcătos ca mine. Însă atunci când ne adunăm mai mulți și ne rugăm pentru toată lumea, lucrul acesta nu mai este nepotrivit.

Așa cum am mai spus, putem să ne rugăm și acasă la noi sau în orice alt loc, dar rugăciunea aceasta nu are la fel de multă putere ca cea făcută în biserică, împreună cu frații tăi și cu preotul. Iată de ce: pentru că rugăciunea laolaltă cu ceilalți înseamnă în plus dragoste și frățietate, întărite de rugăciunile preoților. Rolul preoților este de a întări prin puterea rugăciunii lor rugăciunile slabe ale poporului, făcându-le să urce la cer. Iată în ce fel rugăciunea Bisericii a izbutit să-l scoată pe Petru din închisoare.

Să știi că depărtarea nu face ca rugăciunea să fie mai puțin puternică. Moise nu se afla cu trupul pe câmpul de bătălie atunci când israelitenii se luptau cu amaleciții; cu toate acestea a ajutat la biruința poporului său mai mult decât cei care au luptat, pentru că și-a ridicat mâinile către cer și s-a rugat Domnului (Ieș. 17, 8-16). În felul acesta, a izbăvit un popor întreg. Există un bine mai mare decât să fim de folos semenilor noștri? Nu. Atunci când postești, când dormi pe jos și plângi întreaga ta viață, nu înfăptuiești mai nimic dacă nu ești de folos celorlalți.

Prin Moise s-au făcut multe minuni. Dar nici una din acestea nu a fost atât de mare ca strigătul său către Dumnezeu pentru iertarea israeliților care căzuseră în marele păcat al idolatriei. Rogu-mă acum, de vrei să le ierți păcatul acesta, iartă-i; iar de nu, șterge-mă și pe mine din cartea Ta, în care m-ai scris! (Ieș. 32, 32).

Și împăratul David, atunci când pentru un păcat de-al său, Dumnezeu a îngăduit să cadă moartea peste Israel, s-a rugat la fel ca Moise: Iată eu am păcătuit! Fărădelegea am făcut-o eu. Dar aceste oi ce-au făcut? Deci îndreaptă-ți mâna Ta asupra mea și asupra casei tatălui meu! (2 Regi 24, 17).
Iubirea de oameni a Sfântului Apostol Pavel a fost încă mai mare și mai minunată, căci el a cerut chiar și să fie despărțit de Hristos, numai ca cei de un neam cu el să se apropie de Părintele ceresc (Rom. 9, 3).
Rugăciunile oamenilor sfinți, așa cum au fost aceștia pe care i-am pomenit, aduc asupra noastră mult ajutor dacă punem și noi umărul. Dacă nu facem astfel, ajutorul acelora nu ne este de folos. Spre exemplu, la ce le-a folosit iudeilor rugăciunea lui Ieremia? De trei ori s-a rugat proorocul Ieremia lui Dumnezeu și de trei ori a auzit cuvintele: Nu te ruga pentru acest popor și nu înălța rugăciune și cerere pentru dânșii, nici nu mijloci înaintea Mea, că nu te voi asculta (Ier. 7, 16).

La ce i-a folosit lui Saul rugăciunea lui Samuel, care s-a rugat și a jelit pentru el până în ultima zi, și la ce le-a folosit israeliților? Nu-mi voi îngădui să fac înaintea Domnului păcatul de a înceta să mă rog pentru voi (1 Regi 12, 23), le-a zis el acestora. Și totuși, au pierit cu toții. De ce? Ne spune motivul Dumnezeu, prin gura proorocului Ieremia: Chiar Moise și Samuel de ar sta înaintea Mea, sufletul Meu tot nu s-ar îndupleca spre poporul acesta (Ier. 15, 1).

Așadar, rugăciunile nu aduc nici un folos? Ba da. Ne aduc un foarte mare folos, dar numai dacă punem și noi umărul. Amintiți-vă de sutașul Corneliu, care s-a învrednicit să cunoască credința cea adevărată, pentru că făcea multe milostenii poporului și se ruga lui Dumnezeu totdeauna (Fapte 10, 2). Amintiți-vă și de dreapta Tavita, care era plină de fapte bune și de milosteniile pe care le făcea (Fapte 9, 36) și care, murind, a fost înviată de rugăciunea Apostolului Petru. De asemenea, în timpul împăratului Iezechia, Dumnezeu a izbăvit Ierusalimul de asirieni. De ce? Pentru că Iezechia era drept și s-a rugat Domnului din toate puterile pentru poporul și cetatea sa. Eu voi păzi cetatea aceasta, ca să o izbăvesc (4 Regi 19, 34). Așa a și fost.
Ce ne arată toate aceste exemple și multe altele pe care le găsim în Sfânta Scriptură? Că rugăciunile oamenilor sfinți pentru noi, ca și ale noastre, sunt ascultate de Dumnezeu atunci când noi suntem drepți, plini de virtuți, milostivi și iubitori față de semenii noștri. Însă atunci când, dimpotrivă, săvârșim păcate cu mâinile, cu picioarele, cu limba, cu gândul și cu inima, cum am putea îndrăzni să ne adresăm Domnului, cerându-I ajutor și binefaceri? Cum am putea atunci îndrăzni să ne rugăm sfinților?

Așadar, înainte să ridicăm mâinile către cer, să punem început pocăinței noastre. De altfel, deoarece cu mâinile săvârșim multe fapte viclene, trebuie să le ridicăm la cer atunci când ne rugăm, astfel încât gestul nostru să le îndepărteze de păcat. Acestea să-ți aduci aminte atunci când vrei să răpești ceva sau să lovești pe cineva cu mâinile tale: aceleași mâini le vei ridica mai apoi spre Dumnezeu, ele îți vor fi mijlocitoare dinaintea Celui Preaînalt, cu ele vei aduce jertfa duhovnicească a rugăciunii. De aceea, nu le spurca, nu pune pe ele semnul rușinii, nu le fă nevrednice de a le arăta Domnului prin săvârșirea de păcate. Curăță-le prin milostenie și prin tot felul de fapte bune și numai după aceea să le ridici spre cer în rugăciune. Dacă nu te rogi niciodată cu mâinile pline de noroi, cu atât mai mult să nu te rogi cu mâinile murdărite de păcat. Nu este bine să ridici spre Dumnezeu mâinile murdare de noroi, însă a le ridica murdare de păcate fără număr este un lucru înfricoșător, care abate asupra noastră mânia lui Dumnezeu.

Dar, oare, numai așa putem să-l mâniem pe părintele ceresc? În câte feluri nu păcătuim, chiar și în biserică, în timpul săvârșirii Sfintei Liturghii… Fără răspuns dinaintea lui Dumnezeu am fi dacă El ar ține socoteala gândurilor noastre rușinoase, a dorințelor viclene din inima noastră, a judecării semenului, în care cădem în fiecare zi, a minciunilor și răutăților pe care le spunem, a vicleniei și a nedreptăților pe care le săvârșim. Fericirea altora ne pricinuiește tristețe, chiar dacă este vorba despre prietenii noștri. Suntem mulțumiți atunci când semenul nostru suferă, socotind suferința aceluia ca o mângâiere pentru nefericirea noastră. Îi cerem lui Dumnezeu lucruri stricăcioase și nefolositoare, pe care El ne-a poruncit să le disprețuim. Fără să ne fie frică de Dumnezeu, îi judecăm pe frații noștri, deși avem poruncă să ne rugăm chiar și pentru vrăjmași.

Ce faci, omule? Îi ceri lui Dumnezeu să aibă milă de tine, iar tu îl blestemi pe celălalt? Nu te lăsa înșelat. Dacă nu vei ierta, nu vei fi iertat. Știi lucrul acesta. Și totuși, nu numai că nu ierți, dar Îl rogi pe Dumnezeu să nu ierte! Însă dacă nu este iertat cel care iartă, cum va fi iertat cel care Îi cere lui Dumnezeu să nu ierte? Dacă este un lucru rău să ai dușmani, gândește-te cu cât mai rău este să-i judeci și să-i blestemi pe aceștia. Vei da socoteală pentru faptul că ai dușmani și mai îndrăznești să-i judeci pe deasupra? În
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.11.2010, 17:13:29
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

ceea ce vreau eu sa subliniez e ca prin rugaciune se poate schimba voia Domnului. asta e lucrul pe care ma bazez...
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.11.2010, 22:05:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
ceea ce vreau eu sa subliniez e ca prin rugaciune se poate schimba voia Domnului. asta e lucrul pe care ma bazez...
Pentru ca maine o pomenim pe Sfanta Mare Mucenita Ecaterina , poate iti va fi de folos de a avea un un nou bun si Adevarat prieten - mijlocitor neobosit in fata Bunului Dumnezeu ! Eu am inceput cu ani in urma cu un sfant , doi , iar acum am peste 14 Adevarati prieteni ce se ostenesc si pentru mine ! Doamne ajuta !
Attached Images
File Type: jpg I0919001125S0307AB_catherine_martyr.jpg (77,5 KB, 3 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Caut un acatist... ioana_ema Rugaciuni 27 28.02.2014 15:03:20
Acatist thefaith Maslul 27 07.02.2010 19:01:55
Acatist pvasile22 Resurse ortodoxe on-line 10 13.12.2008 13:23:28
acatist terry Generalitati 2 17.11.2007 18:33:47
Acatist m11h43la Umanitare 1 22.09.2007 20:31:16