Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.08.2010, 19:04:16
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit Personalitate multipla

Redau pe scurt ce se spune despre personalitatea multiplă:
Se vorbește de tulburarea disociativă de identitate (identități sau personalități distincte care-și fac loc într-un singur om). Toate acestea, se spune, că alternează în trăirile individului, rămânând totuși, chiar dacă pasivă și dependentă, o identitate de bază care este în război cu celelalte identități ale individului care pot fi chiar distructive. Omul diagnosticat astfel nu are control asupra identităților alternative. Ele se manifestă în toate aspectele vieții individului: de la trăsături de temperament, caracter până la aptitudini și afirmarea valorilor.
Cauze posibile: fuga de amintirile dureroase
 și dorința de evadare dintr-un mediu personal incontrolabil în urma unor experiențe traumatice din copilarie; viol, abuz sexual din partea părinților, violența fizică din familie etc.
Manifestări externe: uitare și absența memoriei de scurtă durată;
nu își aduce aminte de întămplări trăite de el însuși;
depresie; schimbări bruște de dispoziție; tulburări de somn, atacuri de panica, abuz de alcool, droguri, halucinații auditive și vizuale, tulburări de alimentație etc.
Ați cunoscut așa ceva sau sunt doar scenarii de film sau teoretizări ale unor psihologi dornici de explicații pentru fenomene cărora nu le găsesc alte răspunsuri?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.08.2010, 23:10:58
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Eu nu cred ca este o inventie, sunt persoane care sufar desi nu am cunoscut niciodata una.
Totusi am citit pe undeva ca personalitatea multipla se intalneste des la copii, dar nu in stare patologica: adica este normal, face parte din cresterea copilului. Putem gasi si in adolescenta aceasta stare, desi nu este grava.

Numai bine. :)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.08.2010, 23:26:23
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit din pacate exista!

Cu tristete pot sa afirm ca personal cunosc doua tinere cu personalitate multipla.
I.Calin. ai definit cum nu se poate mai bine cauzele si manifestarile unei asemenea persoane. Nu am putere sa detailez acum, aici dar am vazut si traiesc alaturi de ele. Cu multa rugaciune, cu post, cu sfinte slujbe de Maslu situatia s-a mai schimbat, apoi a revenit mult mai accentuata dar una dintre tinere tocmai am aflat ca a reusit sa se lase de fumat si dupa vreo doi ani a reusit sa se spovedeasca si sa se impartaseasca. Vizibila schimbare in bine! Parintii sunt perseverenti in ai acorda tot ajutorul.
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.08.2010, 23:31:59
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Cu tristete pot sa afirm ca personal cunosc doua tinere cu personalitate multipla.
I.Calin. ai definit cum nu se poate mai bine cauzele si manifestarile unei asemenea persoane. Nu am putere sa detailez acum, aici dar am vazut si traiesc alaturi de ele. Cu multa rugaciune, cu post, cu sfinte slujbe de Maslu situatia s-a mai schimbat, apoi a revenit mult mai accentuata dar una dintre tinere tocmai am aflat ca a reusit sa se lase de fumat si dupa vreo doi ani a reusit sa se spovedeasca si sa se impartaseasca. Vizibila schimbare in bine! Parintii sunt perseverenti in ai acorda tot ajutorul.
Chiar aș dori să cunosc mai multe detalii din experiențe reale. Când vei avea vreme și dispoziție sufletească, desigur. Eu sunt doar la nivelul speculațiilor teoretice și cred pe cuvânt ceea ce spui. Dumnezeu să le ajute!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.08.2010, 23:39:52
Sanndy Sanndy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Mesaje: 5
Implicit

Si eu cunosc din pacate o persoana care sar putea zice ca are personalitate multipla, la scoala in general si cu colegi este foarte agresiv iar acasa si in alte locatii lumea spune despre el ca e cu totul diferit.Problema este ca trebuie sa il cam suport mult timp(mentionez ca am avut multe probleme cu acest individ) de ingnorat nu pot fiindca cauta singur sa fie agresiv cu oameni.As vrea sa stiu ce as putea sa fac in prinvinta asta deoarece am incercat sa il ignor dar nu sa putut, am incercat sa fiu buna cu el si nu sa putut. Ce as mai putea sa fac?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.03.2012, 11:12:52
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Nu am intalnit pana acum o persoana care sa fie declarata de medici ca fiind un caz patologic de personalitate multipla.

Cred insa ca, in mod extins, personalitatea multipla ne defineste pe fiecare dintre noi atunci cand dam dovada de fariseism, de ipocrizie, cand incercam sa parem altceva decat suntem.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.04.2012, 13:15:20
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Nu am intalnit pana acum o persoana care sa fie declarata de medici ca fiind un caz patologic de personalitate multipla.

Cred insa ca, in mod extins, personalitatea multipla ne defineste pe fiecare dintre noi atunci cand dam dovada de fariseism, de ipocrizie, cand incercam sa parem altceva decat suntem.
cei care au "personalitate multipla" nu-si aduc aminte ce a facut "cealalta" persoana din ei.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.04.2012, 02:11:10
alexafa alexafa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
cei care au "personalitate multipla" nu-si aduc aminte ce a facut "cealalta" persoana din ei.
Intrucat am citit cate ceva din domeniu, pot sa aprob aceasta afirmatie.
__________________
pensiuni costinesti
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.04.2012, 05:42:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Ați cunoscut așa ceva sau sunt doar scenarii de film sau teoretizări ale unor psihologi dornici de explicații pentru fenomene cărora nu le găsesc alte răspunsuri?
În stagii totalizând 1 an și jumătate în spitalele de psihiatrie (mai ales dr.Obragia din București) nu am întâlnit niciun astfel de caz. A nu se confunda cu situația suferindului de schizofrenie paranoidă care se crede Napoleon și care, sub tratament, își dă seama că e Ionescu.

Mai mult, profesorul meu, cu care am discutat acest aspect (erau filme de gen și pe atunci) mi-a spus că nu a cunoscut niciun astfel de caz. Și depășise pragul pensiei, era "în prelungiri".

Desigur, aceasta nu este o dovadă că asemenea cazuri nu există. Dar îmi sugerează că, dacă există, atunci sunt extreme rarități.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde