Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.01.2012, 16:31:59
EleGantt's Avatar
EleGantt EleGantt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Locație: Focsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Iti trebuie o vointa serioasa la inceput,iar mai apoi lasa toate in seama Lui Dumnezeu si nu deznadajdui.Ca sa te lupti mai usor iti propun sa zici rugaciunea mintii: Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu,miluiește-mă pe mine ,păcătosul/a.Pe mine m-a ajutat foarte mult aceasta rugaciune si datorita ei ii multumesc Lui Dumnezeu ca nu m-a lasat si m-a ajutat sa scap de acest viciu urat.Doamne ajuta !
__________________
Oricine se inalta pe sine se va smeri, iar cel ce se smereste pe sine se va inalta.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.01.2012, 16:58:02
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EleGantt Vezi mesajul
Iti trebuie o vointa serioasa la inceput,iar mai apoi lasa toate in seama Lui Dumnezeu si nu deznadajdui.Ca sa te lupti mai usor iti propun sa zici rugaciunea mintii: Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu,miluiește-mă pe mine ,păcătosul/a.Pe mine m-a ajutat foarte mult aceasta rugaciune si datorita ei ii multumesc Lui Dumnezeu ca nu m-a lasat si m-a ajutat sa scap de acest viciu urat.Doamne ajuta !
Rugaiunea lui Iisus se spune doar cu binecuvantare si nu oricum.
Sf Issac Sirul, ca si alti parinti care-i impartasesc opinia, spunea ceva de genul: nu ai virtutea x pentru ca nu ai cerut-o de la Domnul. Trebuie rugaciune, trebuie sa cerem cu staruinta (poate chair asta fiind, pe de-o parte, dovada vointei-staruinta in rugaciune) si ni se va da.
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.01.2012, 17:14:54
EleGantt's Avatar
EleGantt EleGantt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Locație: Focsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
Rugaiunea lui Iisus se spune doar cu binecuvantare si nu oricum.
Sf Issac Sirul, ca si alti parinti care-i impartasesc opinia, spunea ceva de genul: nu ai virtutea x pentru ca nu ai cerut-o de la Domnul. Trebuie rugaciune, trebuie sa cerem cu staruinta (poate chair asta fiind, pe de-o parte, dovada vointei-staruinta in rugaciune) si ni se va da.
Nu neaparat draga Ana-Maria,toti oamenii care au Sfantul si Dumnezeiescul Botez sunt datori in toata vremea si tot locul sa zica "Doamne,Iisuse Hristoase,Fiul lui Dumnezeu,milueste-ma pe mine pacatosul".Lucrul pe care l-am spus eu,nu-l spun de la mine,il spun de la Parintele Cleopa Ilie.Eu cand am zis rugaciunea asta,eram intr-o perioada neagra din viata mea,fiind bolnav si necunoscandu-l pe Dumnezeu cu adevarat,intr-una din zile am gasit la bunica mea,o carte a Parintelui Cleopa,si citind din ea,am aflat de aceasta rugaciune,crede-ma ca nici nu stiam sa ma rog,dar asa am zis...fiind la o grea cumpana din viata mea,nu cred ca mai avea importanta cum ma rugam,daca ma rugam din inima.
__________________
Oricine se inalta pe sine se va smeri, iar cel ce se smereste pe sine se va inalta.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.01.2012, 20:26:34
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
Lasatul de fumat (ca si in cazul lasarii altor patimi) nu este numai o chestiune de vointa, ci este o conlucrare. Dai vointa, iei putere. Domnul pe cei drepti iubeste si pe cei pacatosi miluieste.
'Dacă nu zidește Domnul o casă, degeaba lucrează cei ce o zidesc; dacă nu păzește Domnul o cetate, degeaba veghează cel ce o păzește.'(Ps.127)
Departe de mine intenția de a da dreptate ateilor dar părăsirea oricărui viciu stă în puterea omului.
După tine ar însemna că cei care nu cred în Dumnezeu nu se pot lăsa de fumat, de alcool, de droguri sau de alte patimi.
Dumnezeu ne-a dat voință proprie și liberul arbitru de a alege între bine și rău și ne ajută atunci când suntem depășiți de greutăți dar ne lasă să ne folosim de cele pe care ni le-a dat atunci când ne-a creeat după chipul și asemănarea Sa!

În unele situații Dumnezeu ajută un om să scape de patimi pentru că El știe ce va face acel om în viața sa viitoare.
Îmi susțin afirmația că te poți lăsa de orice viciu dacă vrei.

Lui Dumnezeu îi ceri viața veșnică, iertarea păcatelor și mântuire. El te vindecă, dar minuni mari face arareori și uneori le face și cu cei necredincioși pentru a-i aduce la credință.
Renunțarea la vicii sau la anumite plăceri sunt jertfe pe care le aduci Mântuitorului pentru a putea sta în fața Lui și a îndrăzni să-i ceri cele cu adevărat folositoare.
Dumnezeu l-a făcut pe om puțin mai mic " față de în îngeri, cu slavă și cu cinste l-ai încununat pe el /Pusul-ai pe dânsul peste lucrul mâinilor Tale, toate le-ai supus sub picoarele lui"(ps 8 catisma întâi)

Un om credincios nu este un om limitat în gândire care exclude ideile altor oameni.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.01.2012, 21:49:46
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
În unele situații Dumnezeu ajută un om să scape de patimi pentru că El știe ce va face acel om în viața sa viitoare.
Și viața sa viitoare însemnând ce? Îmi vin în capul ăsta pătrățos niște interpretări aiuriste. Mă lămuriți și pe mine, rogu-vă?
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.01.2012, 22:02:14
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
După tine ar însemna că cei care nu cred în Dumnezeu nu se pot lăsa de fumat, de alcool, de droguri sau de alte patimi.
Se pot lasa, dar tot mana lui Dumnezeu este si acolo, caci El pe cei drepti iubeste si pe cei pacatosi miluieste. Pronia dumnezeiasca lucreaza in fiecare din noi, fie si in cei ce nu-L cunosc pe Dumnezeu.
Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Renunțarea la vicii sau la anumite plăceri sunt jertfe pe care le aduci Mântuitorului pentru a putea sta în fața Lui și a îndrăzni să-i ceri cele cu adevărat folositoare.
Tu cum te rogi? Nu zici: Doamne curateste-ma, Doamne izbaveste-ma, etc?
Ale Tale dintru ale Tale...Si eu imi mentin parerea.
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.01.2012, 22:31:50
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Renunțarea la vicii sau la anumite plăceri sunt jertfe pe care le aduci Mântuitorului pentru a putea sta în fața Lui și a îndrăzni să-i ceri cele cu adevărat folositoare.
Cred că v-ați ales tare greșit cuvintele. Cum ar fi posibil să îi jertfim lui Dumnezeu o patimă, adică ceva necurat, un viciu? Tocmai de aia ne rugăm să ne curețe de patimi, pentu că jertfa nu poate fi decât curată, iar atâta timp cât nu suntem curățiți de patimi nu ne putem jertfi pe noi înșine fiindcă suntem necurați. Deci eu cred că de jertfă nu se poate vorbi decât după despătimire....până atunci e vorba doar de rugăciune pentru pocăință, pentru întoarcerea la Dumnezeu. Și după despătimire, tot rugăciunea ma gândesc că stă la baza jertfei fiindcă Mântuitorul a spus clar că nu putem face nimic fără El.

Last edited by VladCat; 04.01.2012 at 22:35:39.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.01.2012, 00:15:20
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Cred că v-ați ales tare greșit cuvintele. Cum ar fi posibil să îi jertfim lui Dumnezeu o patimă, adică ceva necurat, un viciu? Tocmai de aia ne rugăm să ne curețe de patimi, pentu că jertfa nu poate fi decât curată, iar atâta timp cât nu suntem curățiți de patimi nu ne putem jertfi pe noi înșine fiindcă suntem necurați. Deci eu cred că de jertfă nu se poate vorbi decât după despătimire....până atunci e vorba doar de rugăciune pentru pocăință, pentru întoarcerea la Dumnezeu. Și după despătimire, tot rugăciunea ma gândesc că stă la baza jertfei fiindcă Mântuitorul a spus clar că nu putem face nimic fără El.
Nu. Dorina de fapt spunea ca omul isi "taie voia" pe altarul credintei, nicidecum fiindca ii inchina lui Dumnezeu viciul si patima.
Totusi eu spuneam in mesajul anterior: "Omul, prin sedinte indelungate la psiholog, poate eventual sa se rupa de viciu, dar o face fara sa-L ia pe Dumnezeu ca si coautor al acestei renuntari. Si prea arareori, izbanda este desavarsta."
Orice "despatimire" la care se ajunge prin rugaciune, este prea putin probabil ca va recidiva. Iar asta pentru ca Dumnezeu ne intareste cum stie El mai bine. Orice renuntare la viciu facuta fara credinta, ci doar ca sa ne demonstram noua insine de ce suntem in stare, nicidecum fiindca viciul ar fi constientizat ca si pacat urat de Dumnezeu, se va transforma intr-un fel sau altul in altceva, poate mai grav, sau in orice caz, acel pacat nu va fi iertat fiindca omul refuza sa-I incredinteze lui Dumnezeu gandurile sale, ci isi inchipuie ca el este stapan absolut pe toata fiinta lui.
Eu cred ca, in linii mari, asta a vrut si Dorina sa spuna.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 05.01.2012, 01:53:16
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Nu. Dorina de fapt spunea ca omul isi "taie voia" pe altarul credintei, nicidecum fiindca ii inchina lui Dumnezeu viciul si patima.
Totusi eu spuneam in mesajul anterior: "Omul, prin sedinte indelungate la psiholog, poate eventual sa se rupa de viciu, dar o face fara sa-L ia pe Dumnezeu ca si coautor al acestei renuntari. Si prea arareori, izbanda este desavarsta."
Orice "despatimire" la care se ajunge prin rugaciune, este prea putin probabil ca va recidiva. Iar asta pentru ca Dumnezeu ne intareste cum stie El mai bine. Orice renuntare la viciu facuta fara credinta, ci doar ca sa ne demonstram noua insine de ce suntem in stare, nicidecum fiindca viciul ar fi constientizat ca si pacat urat de Dumnezeu, se va transforma intr-un fel sau altul in altceva, poate mai grav, sau in orice caz, acel pacat nu va fi iertat fiindca omul refuza sa-I incredinteze lui Dumnezeu gandurile sale, ci isi inchipuie ca el este stapan absolut pe toata fiinta lui.
Eu cred ca, in linii mari, asta a vrut si Dorina sa spuna.
Inclin si eu spre aceeasi pozitie.
Am totusi tendinta sa cred ca omul care face o psihoterapie il cheama, intr-un fel sau altul, pe Dumnezeu, il crede aproape, implicat in proces, ii cere binecuvantare pentru reusita.
De ce n-ar merge la toate slujbele Bisericii, apoi la grupul de suport si la sedintele de psihoterapie cognitiv/comportamentala un fumator care lupta sa depaseasca viciul?
De ce ar fi de mirare ca un pacient care face exercitii de vorbit in public sa roage pe Domnul, in timpul perioadei de antrenament asertiv, sa il sprijine, sa il ocroteasca, sa il calauzeasca?
De ce nu s-ar ruga un pacient cu logonevroza, un balbait, ca Domnul sa ii dea putere, liniste sufleteasca, rabdare pe timpul multelor ore de tratament logopedic?
De ce n-ar cere Domnului (sau sfantului la care are evlavie, sau Preasfintei Nascatoare) o femeie cu depresie dupa nastere ajutorul pentru bunul mers al identificarii credintelor irationale si pentru gasirea alternativelor sanogene?
Pacientii cer ajutorul lui Dumnezeu atunci cand fac efort personal de insanatosire. Ei cred ca Domnul iti da, desi nu iti baga in traista. Ca urmare fac efort, cu smerenie apelind la ajutor specializat, incredintati ca astfel vor invata sa primeasca ceea ce Dumnezeu le da din preaplin.

In practica, unii crestini (ortodocsi) fac terapie la recomandarea si cu sprijinul complementar al duhovnicului. Exista si preoti care au competente in psihoterapie, respectiv psihoterapeuti care sunt si preoti duhovnici. Cateva nume gasim in cartile din colectia "psihoterapie ortodoxa".
De fapt, consider ca foarte probabila prezenta Duhului Sfant in sedintele de psihoterapie. (sunt ispitit sa spun ca este, pur si simplu, obligatorie sau, mai bine spus, este evidenta - UNEORI!)
Exceptind situatiile cand terapeutul se crede un dumnezeu, ori cand clientul/pacientul se considera in afara oricarei relatii cu Bunul Dumnezeu.
Ma bazez, in afirmatia mea, pe extraordinara caldura, incredere, compasiune, delicatete, blandete, pricepere, intuitie, empatie, inteligenta, neutralitate binevoitoare, ingaduinta (permisiune neconditionata), recunostinta, intimitate care constituie trasaturi ale oricarei psihoterapii adevarate.
Vorbesc in baza limitatei mele experiente de pacient.

Iar obsesia perfectionista a evitarii recaderilor nu este nici indicator al profesionalismului in psihoterapie, nici semn al unei terapii reusite, nici semn al credintei ortodoxe. Omul mai cade, mai aluneca si, cu ajutorul lui Dumnezeu, continua sa urce pe Golgota.
Cum v-ar parea Hristos mergind cu pieptul scos, aproape marsaluind, tantos, pe drumul Golgotei?... (Doamne, iarta-ma!)
Eu ma gandeam aici la Drumul Crucii, nu la o plimbare pe bulevard.

Psihoterapia este un demers jertfelnic, o lepadare de sine, treptata, o moarte (ca proces, cu etape si jale) fara de care viata nu ar fi posibila sau, daca ar mai fi, nu ar mai avea nici mireasma, nici vreo socoteala, nici pret...
In ea se impletesc, de-a lungul travaliului, dorinta si efortul jertfelnic al pacientului, cu priceperea si bunavointa terapeutului iar in acestea umbla, consider eu, puterea iubitoare a Domnului Hristos, plinindu-le in Duhul Sfant.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.01.2012, 07:24:27
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Departe de mine intenția de a da dreptate ateilor dar părăsirea oricărui viciu stă în puterea omului.
După tine ar însemna că cei care nu cred în Dumnezeu nu se pot lăsa de fumat, de alcool, de droguri sau de alte patimi.
Dumnezeu ne-a dat voință proprie și liberul arbitru de a alege între bine și rău și ne ajută atunci când suntem depășiți de greutăți dar ne lasă să ne folosim de cele pe care ni le-a dat atunci când ne-a creeat după chipul și asemănarea Sa!

În unele situații Dumnezeu ajută un om să scape de patimi pentru că El știe ce va face acel om în viața sa viitoare.
Îmi susțin afirmația că te poți lăsa de orice viciu dacă vrei.

Lui Dumnezeu îi ceri viața veșnică, iertarea păcatelor și mântuire. El te vindecă, dar minuni mari face arareori și uneori le face și cu cei necredincioși pentru a-i aduce la credință.
Renunțarea la vicii sau la anumite plăceri sunt jertfe pe care le aduci Mântuitorului pentru a putea sta în fața Lui și a îndrăzni să-i ceri cele cu adevărat folositoare.
Dumnezeu l-a făcut pe om puțin mai mic " față de în îngeri, cu slavă și cu cinste l-ai încununat pe el /Pusul-ai pe dânsul peste lucrul mâinilor Tale, toate le-ai supus sub picoarele lui"(ps 8 catisma întâi)

Un om credincios nu este un om limitat în gândire care exclude ideile altor oameni.
Nu am fost înțeleasă sau nu am făcut eu enunțuri pertinente.
La despătimire m-am referit.

Dumnezeu ne-a dat și voință prpoprie. Îngăduie să fim încercați dar nu peste puterile noastre. Avem suficentă putere să luptăm cu patimile (nu fără Dumnezeu căci Dumnezeu este în noi chear dacă nu conștientizăm acesta sau nu recunoaștem).
Nu am amintit de psihologi sau de medicamente. Fumatul nu este o boală. este un obicei prost la care poți renunța fără a te mai întoarece la el nicioidată dacă vrei cu adevărat și urăști acest viciu.
Noi ne iubim plăcerile și viciile și suntem stăpâniți de ele pentrucă așa vrem noi, pentru-că le dăm putere mare în noi.

Mă voi opri la acestă postare dar nu înainte de a-i dori celui care a deshis topicul să iasă învingător în lupta cu acest viciu urât și costisitor și să-l asigur că este mult mai ușor decât crede.

Last edited by dorinastoica14; 05.01.2012 at 07:40:18.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau sa vorbesc cu un preot daca exista preoti pe forum andrutza151 Preotul 1 29.08.2011 13:01:51
Daca sunt pe forum persoane care cauta de munca sau vor sa faca un ban in plus andrutza151 Generalitati 17 18.04.2011 13:49:30
Dacă tot suntem forum ortodox... colaps3 Generalitati 65 09.02.2011 11:53:09