Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.01.2012, 10:27:44
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit pentru fratele Zaharia

Anania și Safira au murit pentru că au mințit Duhului Sfânt, după cum a spus Sf. Petru. Dar „tatălui miniciunii” ai voie să-i minți, sau trebuie să-i spui adevărul, indiferent de circumstanțe și de urmări?

Pentru a fi mai limpede, recurg și eu la o situație-limită: Să zicem că e război și în casa ta se adăpostește o mamă împreună cu copilașii ei, fiind urmăriți spre a-i ucide (fac parte dintr-o categorie care trebuie exterminată). Ce e păcat în situația asta: să minți, spunând că nu-s la tine, sau să spui adevărul?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.01.2012, 11:03:22
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Să nu facem faptele bune înaintea oamenilor înseamnă să le facem cu discreție, fără a ne bate cu pumnii în piept, fără a urmări să primim laude. Să ne ferim, adică, de vanitate (slava deșartă). Să fie făcute din dragoste - de Dumnezeu și de oameni.

Dacă poți să faci o faptă bună fără să te știe cineva, e foarte bine; dar sunt situații în care nu o poți face în ascuns. Nu trebuie să o ascunzi cu orice chip, eventual mințind, dar trebuie să o faci firesc, fără să te mândrești, ci zicând în sinea ta: „slugi netrebnice suntem si ceea ce am fost datori sa facem, aceea am facut”.

Cât despre minciună, dacă e întotdeauna un păcat... Eu cred că nu. Porunca știu că mai e tradusă și prin „să nu faci mărturie mincinoasă împotriva aproapelui”. Nu trebuie aplicată fără discernământ. Spre exemplu, magii au evitat să-i spună lui Irod adevărul despre locul unde se află Pruncul, chiar dacă îi promiseseră că îl vor înștiința.

Poruncile nu sunt decât expresia iubirii de Dumnezeu și de oameni. De aceea Mântuitorul a spus că toate sunt cuprinse în: „Să-L iubești pe Dumnezeu din toată inima ta și pe aproapele ca pe tine însuți”. Păcat este tot ceea ce contravine iubirii. Deci „a minți” este păcat atunci când este făcut cu un scop rău - a denigra pe cineva, a-i face un rău; sau după ce tu însuți ai făcut un rău, minți ca să-l acoperi.
Da, corect spus. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.01.2012, 12:11:14
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Anania și Safira au murit pentru că au mințit Duhului Sfânt, după cum a spus Sf. Petru. Dar „tatălui miniciunii” ai voie să-i minți, sau trebuie să-i spui adevărul, indiferent de circumstanțe și de urmări?

Pentru a fi mai limpede, recurg și eu la o situație-limită: Să zicem că e război și în casa ta se adăpostește o mamă împreună cu copilașii ei, fiind urmăriți spre a-i ucide (fac parte dintr-o categorie care trebuie exterminată). Ce e păcat în situația asta: să minți, spunând că nu-s la tine, sau să spui adevărul?
La exemplele tale ca si la alte sofisme despre care nici nu iti dai seama dar despre care vorbesti cu tarie crezind ca l-ai apucat pe Hristos de un picior (acest exemplu pe care il dai tu, gindindu-te intr-un singur sens, este asisderea situatie in care sotia ta fiind gravida si facind o echografie medicul iti spune : bai, faceti avort cit mai repede , deoarece copilul vostru are o malformatie genetica si va fi un handicapat netraind cecit pina la 17 ani ! Adica nu am in cotro Doamne si trebuie sa mint sau este musai sa fac un avort ca iata Tu in ce situatie ma bagasi !! Exact precum desfrinatele care spun ca nu se pot lasa de desfrinare deoarece trebuie sa creasca copii pe care tot Hristos ii i-a dat !! Superbe sofisme !! Pot fi insirate multe cu toate ca folosesc doar unora !!) eu iti reiterez un raspuns care s-a dat un pic mai sus .
Daca pe Fratele Ion Cezar nu il crezi poate te vei indura si il vei crede pe Hristos :,,"Ci cuvântul vostru să fie: Ceea ce este da, da; și ceea ce este nu, nu; iar ce e mai mult decât acestea, de la cel rău este." (Evanghelia după Matei 5, 37)

Dar pt. asta trebuie sa fi educat de duhovnic in frica si poruncile lui Dumnezeu .
Dar daca si daca nu crezi sau nu te poti pune de acord cu Hristos (care iti si spune cine este tatal minciunii , precum eu insumi am amintit in postul meu de mai sus sub forma intrebarii) nu este nici o problema . Multi nu pot si in lumea aceasta o duc destul de bine . Ion Neculce spunea in letopisetul sau ,,... si umbla bietul om cu dzilele in mina ." iar parintele Paisios de f. curund amintea : ,,...traim vremurile in care se lauda pacatosul cu poftele pintecului sau (ce am trecut eu in postul meu de mai sus : bijuterii, haine , fumat, tatuat, sex oral, desfrinare, lene = legaturi ale satanei nebanuite= idoli contemporani !) iar cel ce face strimbatate pe sine se binecuvinteaza "
Adica asa cum procedezi tu !

Iata cum iese la iveala lipsa educatie duhovnicesti pt. Adevar si Dreptate !!

In rest sa sti ca apreciez tare mult parerile tale !

NB: te rog sa ma sfatuiesti in urmatoarea minciuna : sotia ta desfrineaza cu un barbat de care s-a gindit sa se si lipeasca social dar nu iti spune , din iubire pt. tine deoarece stie ca nu rezisti la asemenea veste si mai ales ca esti hipertensiv si ca exista posibilitatea sa faci o criza hipertensiva cu accident vascular , ci te minte si isi joaca in continuare rolul de sotie iubitoare !!! Este pacat minciuna ei sau nu , deoarece o face minata de dragoste si fata de amant dar si fata de tine ...
Fratilor nu va jucati cu sofismele satanei , ca are puterea sa va invirta pe degete atunci cind va mintiti ca nu mai puteti de dorul lui Hristos !!

Ti-am dat nenumarate exemple de minciuni aparent savirsite pt. bine (exact definitia sofismului) , te rog sa ma lamuresti care sunt pacate si care nu !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 08.01.2012 at 12:22:35.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.01.2012, 12:18:34
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Deci, domnule Zaharia, ca să fie extrem de clar pentru toți cei care citesc aici părerile dumneavoastră, răspundeți la următoarea întrebare:

X este anchetat de Securitate, și este întrebat: "A criticat vecinul/fratele/soțul dumneavoastră Partidul ? Da sau nu ?"

Ce trebuie să răspundă X pentru a fi un bun creștin, plecând de la ipoteza că vecinul/fratele/soțul a criticat într-adevăr partidul iar X cunoaște acest lucru ?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.01.2012, 13:09:35
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Să răspundă: "nu e treaba mea, cu atât mai puțin a voastră"
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.01.2012, 13:15:03
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Deci, domnule Zaharia, ca să fie extrem de clar pentru toți cei care citesc aici părerile dumneavoastră, răspundeți la următoarea întrebare:

X este anchetat de Securitate, și este întrebat: "A criticat vecinul/fratele/soțul dumneavoastră Partidul ? Da sau nu ?"

Ce trebuie să răspundă X pentru a fi un bun creștin, plecând de la ipoteza că vecinul/fratele/soțul a criticat într-adevăr partidul iar X cunoaște acest lucru ?
Ipoteza mea de lucru este Hristos . Voi nu aveti de unde sa stiti dar duhovnicii ortodocsi invata (de la inceputul monahismului in mod sigur dar eu cred ca este mult mai devreme aceasta practica) ca atunci cind nu stim ce avem de facut sau suntem in ispite si incercari mari ,mai avem totusi un mare ajutor : rugaciunea . Asta face crestinul ortodox maiinainte de a se pune pe mintit. Si ce i-o dat Hristos sa faca dupa rugaciune atunci aceea va face !
Dar atentie, exista o singura situatie aceptata in ortodoxie (iarasi nu aveti voi de unde sa o stiti !) si care este trecuta in penultimul verset al Fericirilor : ,, Fericiti veti fi cind va vor ocari si va vor prigoni si vor zice tot cuvintul rau impotriva voastra mintiind pt. Mine "
Dar nu dati buzna si nu va frecati minile a bucurie ca ari gasit o proptea Hristica a minciunii deoarece acest verset este extrem de greu de talmacit si nu vine nici decum in contradictie cu cel din Matei :,,"Ci cuvântul vostru să fie: Ceea ce este da, da; și ceea ce este nu, nu; iar ce e mai mult decât acestea, de la cel rău este." (Evanghelia după Matei 5, 37) deoarece acelesi fericiri , cu citeva versete mai sus precizeaza clar : ,,Fericiti cei prigoniti pt. dreptate, ca acelora este imparatia cerurilor " si cu citeva versete si mai inainte se intareste si mai evident : ,,Fericiti cei ce flaminzesc si insetoseaza de dreptate , ca aceia se vor satura !" Sa recititi Fericirile ca poate se vor indura de voi si se vor lasa citite !
Cititi dara cu atentie intreaga Scriptura si nu mai credeti ca tot ce va da prin minte este si teologie


Am sa va raspund textual la intrebare daca veti da un raspuns corect teologic la intrebarea pusa mai sus celuilalt frate : daca sotia dumitale este gravida , face o echografie , amniocenteza , etc si in urma acestora medicul va sfatuieste sa faceti neaparat avort (sotia desigur, nu dvs.)caci fatul este cu unele malformatii majore pt. care va fi un handicapat si nu va trai mai mult de 17 ani ... dvs. ce veti face ?
Si in functie de asta mai discutam ori ba !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 08.01.2012 at 13:28:45.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.01.2012, 13:24:51
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Eu am pus primul întrebarea.

Era civilizat și de bun simț să răspundeți la ea, fără să condiționați acest lucru de alte răspunsuri "corecte din punct de vedere teologic" (apropo, cine hotărește dacă răspunsul meu este "corect din opunct de vedere teologic", dumneavoastră ?!).

Ce autoritate aveți, în afară de faptul că îi porcăiți neîncetat pe partenerii de discuție și v-ați plasat cu de la sine putere pe un piedestal de pe care și celui mai înverșunat puritan i-ar fi groază că ar putea eventual să se prăbușească ?!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.01.2012, 13:37:19
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Eu am pus primul întrebarea.

Era civilizat și de bun simț să răspundeți la ea, fără să condiționați acest lucru de alte răspunsuri "corecte din punct de vedere teologic" (apropo, cine hotărește dacă răspunsul meu este "corect din opunct de vedere teologic", dumneavoastră ?!).

Ce autoritate aveți, în afară de faptul că îi porcăiți neîncetat pe partenerii de discuție și v-ați plasat cu de la sine putere pe un piedestal de pe care și celui mai înverșunat puritan i-ar fi groază că ar putea eventual să se prăbușească ?!
Ei atunci ramineti dvs. cu civilizatia si corectitudinea pe care o doriti si 'om mai vedea noi !
Nu eu hotarasc corectitudinea ... este hotarita deja in canoanele ortodoxe , de aceea aveti acest comportament, pt. ca sunteti strain de ele . Este si firesc , nu sunteti din aceiasi suflare cu mine ... adica chiar aveti o scuza .
Nu va mai tulburati si va ametiti fara rost in legatura cu mine ! Cunosc stratagemele lumii moderne si manevrele de dat dupa piersic atunci cind nu poti isbindi lesne !
Piedestalul este doar in mintea dvs. , eu de fiecare data fac referire la Scriptura si la canoane , insa dvs. voiti sa intelegeti altceva . Este treaba dvs,. ce voiti sa credeti , dar lasati manevrele de situatie ca nu va face cinstea pe care o doriti .
Purtati-va precum in Fericirile ortodoxe si veti dobindi totul : raiul .

In rest , numai de bine !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.01.2012, 13:56:48
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Deci, refuzați să răspundeți la întrebare ?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.01.2012, 14:11:07
BebeGeo BebeGeo is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 42
Implicit

mesaj sters
__________________
Nimic nu umple mai mult sufletul de desfatare decat faptul de a iubi si de a fi iubit. Sf Ioan Gura de Aur

Last edited by BebeGeo; 22.05.2013 at 16:33:48.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
e pacat cristina mioara Generalitati 37 13.08.2011 19:11:49
Sa minti nu e chiar atat de rau absolutep0wer Generalitati 19 19.07.2010 12:20:52
Postul - inseamna intotdeauna tristete? sophia Postul 8 09.12.2009 17:16:41
pacat sau nu? pisi Generalitati 34 18.06.2008 23:11:07