Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 19.01.2013, 19:39:38
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Sa ne amuzam oleaca'

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=a_vpCiOxZ2g

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=uGL__6o9uzU

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=62m1WSZLnng
Reply With Quote
  #212  
Vechi 19.01.2013, 21:52:35
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

O fată n-a mai trecut prin satul natal de mai bine de cinci ani. Într-o zi sosește acasă, dar nici n-apucă să treacă pragul, că tatăl său se răstește la ea:
- Unde ai fost tot timpul acesta? De ce nu ne-ai scris nici măcar o carte poștală? De n-ai dat un telefon măcar?
Fata începe să plângă și zice printre lacrimi:
- Tată, eu am devenit prostituată...
- Cuum??? Pleacă de-aici, păcătoaso! Ești o rușine pentru familia noastră catolică! Te reneg!
- Cum crezi tu, tată! Eu vreau doar să-i las mamei această superbă blană de nurcă și să vă dau cecul acesta de 10 000 de euro și titlul de proprietate supra casei pe care tocmai v-am cumpărat-o, cu zece camere și piscină. De asemenea, să vă invit în vacanța de vară pe iahtul meu...
Tatăl întreabă: - Ce ziceai c-ai devenit?
Fata începe din nou să plângă și spune:
- Prostituată
- O, ce m-ai speriat! Am înțeles protestantă!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #213  
Vechi 19.01.2013, 22:05:52
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
O fată n-a mai trecut prin satul natal de mai bine de cinci ani. Într-o zi sosește acasă, dar nici n-apucă să treacă pragul, că tatăl său se răstește la ea:
- Unde ai fost tot timpul acesta? De ce nu ne-ai scris nici măcar o carte poștală? De n-ai dat un telefon măcar?
Fata începe să plângă și zice printre lacrimi:
- Tată, eu am devenit prostituată...
- Cuum??? Pleacă de-aici, păcătoaso! Ești o rușine pentru familia noastră catolică! Te reneg!
- Cum crezi tu, tată! Eu vreau doar să-i las mamei această superbă blană de nurcă și să vă dau cecul acesta de 10 000 de euro și titlul de proprietate supra casei pe care tocmai v-am cumpărat-o, cu zece camere și piscină. De asemenea, să vă invit în vacanța de vară pe iahtul meu...
Tatăl întreabă: - Ce ziceai c-ai devenit?
Fata începe din nou să plângă și spune:
- Prostituată
- O, ce m-ai speriat! Am înțeles protestantă!
tare, tare de tot asta
Reply With Quote
  #214  
Vechi 19.01.2013, 22:44:11
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
de ce daca Ion se consideră Napoleon, este internat la spitalul de nebuni, iar dacă își spune Izabela, este considerat minoritate sexuală?
eu chiar nu înțeleg de ce
Reply With Quote
  #215  
Vechi 20.01.2013, 00:25:23
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un barbier s-a gandit odata ca trebuie sa-si impartaseasca credinta cu clientii sai mai mult decat a facut-o in ultima vreme. Urmatoare zi cand soarele a rasarit, barbierul s-a ridicat din pat si a spus, “Astazi voi marturisi la primul om care intra pe usa mea”. Curând a intrat si primul client si a spus, “Doresc un barbierit”! Barbierul a spus, “Sigur, va rog sa luati loc si voi veni imediat la dumneavoastra” apoi s-a dus in spate si a facut o rugaciune rapida cu disperare spunand, “Doamne, primul client a intrat si ii voi marturisi despre tine. Da-mi dar intelepciunea sa cunosc lucrul corect care trebuie sa il spun. Amin”. Apoi barbierul a iesit din spate cu un brici intr-o mana si cu o Biblie in cealalta mana si a spus: “Buna dimineata domnule. Am o intrebare pentru dumneavoastra…Sunteti gata sa muriti?


Preotul explica unei clase de baieti intamplarea biblica cu Filip si famenul etiopian. Cum avea obiceiul, povestirea s-a transformat intr-o predica lunga. La sfarsit, pentru a verifica cat au inteles copiii, pastorul a intrebat: – Copii, de ce credeti voi ca famenul etiopian a plecat la drum plin de bucurie? A raspuns un baietel mai smecher: – Pentru ca Filip si-a terminat predica.


Un tanar la vreo 18 ani tocmai isi luase permisul de conducere cand s-a dus la tatal sau sa-i ceara permisiunea de a-i folosi masina.Tatal ii spune ca intai trebuie sa citeasca Biblia, sa devina o persoana credincioasa si sa se tunda pentru a avea acces la masina lui.
Dupa vreo 6 luni tanarul revine in fata tatalui cu aceeasi dorinta de a-i folosi masina. Tatal ii spune “Fiule ma bucur ca m-ai ascultat si acum stii ce este scris in Biblie si mai ales ca esti un baiat credincios, insa tot mai trebuie sa te tunzi pentru a-mi folosi masina!”
Fiul raspunde “Pai tati stii…si Moise avea parul lung si Samson si pana si Iisus”
Tatal “Intradevar si totusi si ei tot pe jos circulau”


Un preot si un cantor stateau pe marginea unei sosele cu o pancarta in mana pe care scria “Sfarsitul e aproape. Caiti-va!”
Pe langa ei, treceau masini si imediat dupa fiecare masina se auzea o busitura si o explozie. Dupa o vreme, cantorul intreaba:
“Parinte, nu crezi ca ar fi mai bine sa scriem pe pancarta “Podul din fata este rupt” ??”


Erau doi care calcau oameni cu masina. Merg astia pe starda si tot ce iesea in calea lor calcau cand in fata lor iese preotul. -Hai ma sa il calcam! zice unul din ei. -Ba, ce naiba! Totusi e popa. Hai sa il luam cu noi in masina. Zis si facut. Mai merg ce mai merg si le iese unu in cale. -Peste asta dam? -Ba ai innebuni? E preotu cu noi in masina…Pacatuim… Se hotarasc astia doi sa nu il calce pe bietu om. Trec pe langa el cu masina, cand se uita in spate ala zacea jos mort. -Ba l-am omorat pe ala cu popa in masina! La care preotu: -Ai vazut, taica, ce frumos l-am luat cu usa?


Un tip, merge la preot să se spovedească și îi spune:
- Părinte sunt plin de păcate și aș vrea să mă spovedesc.
- Bine faci băiatul tatii. Ultimele păcate să mi le spui.
- Păi s-a-nsurat un vecin de-al meu și-a luat o fată așa de frumoasă. Și eu mă uitam prin gard la ea, ea la mine și până într-o zi, o văd așa tristă.
- Și?
- Și-am îmbujorat-o.
- O, păcat băiatul taichii. Douăzeci de mătănii.
Face tipul douăzeci de mătănii.
- Și alte păcate, ce-ai mai făcut?
- Mergând pe stradă, m-am întâlnit c-o altă fată parcă mai frumoasă decât vecina mea.
- Și?
- Era și ea cam palidă.
- Și?
- Și-am îmbujorat-o.
Păcat. Încă douăzeci de mătănii. Și nu te-a mustrat conștiința venind către biserică?
- Ba da, dar m-am întâlnit și cu coana preoteasă.
- Și?
- Mh, era și dânsa cam palidă.
- Și?
- Și-am îmbujorat-o.
Rămâne popa blocat, dar tipul:
- Părinte, ești cam palid.
Reply With Quote
  #216  
Vechi 20.01.2013, 20:27:03
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Pablo Picasso se afla la Paris când orașul a fost ocupat de trupele naziste.
Ofițerii germani îl vizitau des, iar el îi primea destul de rece. La plecare le dădea cadou o reproducere a renumitei lucrări care înfățișa distrugerea orașului Guernica de către piloții germani. Pictorul rostea doar un sigur cuvânt: “souvenir”.
- E opera dumneavoastră? l-a întrebat unul dintre ofițeri.
- Oh, nu, l-a lămurit Picasso, a dumneavoastră!
Reply With Quote
  #217  
Vechi 20.01.2013, 20:30:22
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Ziarisul și prozatorul Anton Bacalbașa a fost invitat într-o seară la o petrecere. Printre ceilalți invitați se afla și un general în retragere. Acesta tocmai citise volumul de schițe satirice în care scriitorul demasca tarele vieții cazone. Fără să știe că scriitorul se afla chiar în fața sa, generalul indignat amenința că îl va chema pe autor în fața justiței pentru injurii aduse corpului ofițeresc, la care Bacalbașa a intervenit:
- Lăsați-l, domnule general. Cine știe ce amărât o fi și scriitorul ăsta. Nu vedeți? Până și numele îl are ca vai de capul lui, ba cal, ba șa!
Reply With Quote
  #218  
Vechi 20.01.2013, 20:32:07
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Mark Twain spunea:
- Îl invidiez pe Adam, pentru că atunci când spunea o vorbă de duh știa că n-a mai spus-o nimeni înaintea lui!
Reply With Quote
  #219  
Vechi 20.01.2013, 20:40:07
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

O doamnă îl întrebă odată pe dramaturgul George Bernard Shaw:
- Cum credeți, de ce Dumnezeu a creat întâi bărbatul și abia apoi femeia?
În stilul său inconfundabil, Shaw răspunse:
- Probabil, Dumnezeu nu dorea ca în timp ce va crea bărbatul, femeia să-l sâcâie cu sfaturile ei!*
Reply With Quote
  #220  
Vechi 21.01.2013, 15:20:22
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
O doamnă îl întrebă odată pe dramaturgul George Bernard Shaw:
- Cum credeți, de ce Dumnezeu a creat întâi bărbatul și abia apoi femeia?
În stilul său inconfundabil, Shaw răspunse:
- Probabil, Dumnezeu nu dorea ca în timp ce va crea bărbatul, femeia să-l sâcâie cu sfaturile ei!*
asta poate un răspuns la discuțiile "de ce fiul și nu fiica?" :))
Reply With Quote
Răspunde