Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 21.01.2016, 21:36:44
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit "Cand esti la Roma, fa ca romanii". E de bun simt, Pelerin, ai dreptate.

Da, e straniu ca d-na Bodnariu, desi norvegianca, si stiind acele legi, totusi s-a purtat de parca nu le-ar fi stiut. Probabil fanatismul crestin arhaizant gen "hai sa traim ca si cand doar Biblia exista pe lume, da-le incolo de state moderne cu legi si reguli pacatoase" si-a spus cuvantul.

Cum am zis mai sus in alt mod, s-au ciocnit fanatism religios ingust cu rigoare institutionala ingusta. A iesit o drama familiala autentica, si ultramediatizata.
  #102  
Vechi 21.01.2016, 21:40:46
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este intradevar o situatie trista, exista si o abordare destul de severa a autoritatilor dar personal nu sunt deloc convins ca motivul religios a cantarit decisiv in declansarea si derularea acestei drame. Dar intrucat nu am date complete prefer sa astept sa vad cum se va termina totul, mai ales ca sunt implicate mai multe autoritati si lucrurile se vor clarifica pe parcurs. Exceptand situatia cand sotii Bodnariu ar fi niste parinti cu grave probleme comportamentale le doresc din toata inima sa-si reintregeasca familia cat mai curand.Numai bine va doresc, o seara placuta.
  #103  
Vechi 21.01.2016, 22:38:10
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Da, e imposibil ca aia s-o fi luat razna de tot. De exemplu sa faca trafic cu copii - sa-i ia de la parinti si sa-i dea altora care platesc. Sau unor norvegieni verzi. Doar e Norvegia, tara din care curge lapte si miere.
  #104  
Vechi 21.01.2016, 23:40:16
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Antonia, ai dreptate, in mare parte. Ok, acum avem cu totii o pozitie rezonabila.
E firesc sa ne punem intrebari si sa cautam raspunsuri. La varsta de 17 ani, am spus ca nu exista Dumnezeu! Aveam in mine o mandrie luciferica, as zice, si ma laudam cu stiinta mea dobandita in perioada comunista. Franturi de religie sadite in copilarie se bateau cap in cap cu cruciadele si cu imperfectiunile omenesti din timpuri mai indepartate si mai apropiate.

Treptat, am observat cum citatele din Biblie erau folosite adesea mercantil. Chiar oameni simpli spuneau din Noul Testament doar ceea ce ii avantaja. Alt soi de contradictii! Mi-am dat seama ca nu stiu mai nimic despre ortodoxie si nu e corect sa am vreo opinie inainte de a ma informa. Apoi am inceput sa citesc cele mai importante carti ortodoxe. Asa am aflat despre duritatea razboiului nevazut la care este expus un crestin, dar si despre linistea si bucuria paradisiaca de care poate beneficia chiar in viata aceasta. Asadar, am gasit un motiv temeinic pentru care merita sa iert, sa iubesc, sa multumesc si sa-L laud pe Cel ce a facut cerul si pamantul si sa ma bucur ca Hristos S-a nascut, a patimit si a inviat si pentru mine.

Lupta cu patimile unii o castiga, altii o pierd. Pentru cei care o pierd, e corect sa avem mila. Unii au incercat sa-si mascheze lacomia facand dumnezei din ei insisi, in timp ce Dumnezeu era lasat la o parte in fapt, dar arborat ca alibi judtificator al marsaviilor de tot felul. Nu Dumnezeu este vinovat pentru faptul ca s-au comis crime de catre oameni care n-au cautat mantuirea, ci avantajele materiale! Dumnezeu nu se lasa pacalit si fiecare raspunde pentru ceea ce face. Unii au aderat la alte religii sau la secte din dorinta de a primi ajutoare materiale, nu din dorinta de mantuire... Unele hachite ale sectelor sunt deranjante.

In cazul familie Bodnariu, o doza de empatie e necesara. Sunt niste oameni care sufera, indiferent de credinta lor!
https://sinaxa.wordpress.com/2013/08...penticostalii/

Cine e parinte ii intelege mai bine. Dumnezeu sa-i ajute sa-si recupereze copiii si sa se intoarca la credinta ortodoxa. In aceste momente, ar putea cere si ajutorul sfintilor si al Maicii Domnului! Dar ei se pare ca nu cred in asa ceva...
  #105  
Vechi 22.01.2016, 00:41:29
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu cred ca de credinta ortodoxa au ei nevoie, ci de reunirea cu copiii lor.
  #106  
Vechi 22.01.2016, 09:50:38
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Nu cred ca de credinta ortodoxa au ei nevoie, ci de reunirea cu copiii lor.
Ei au nevoie acum de ajutorul pe care l-ar putea primi daca ar avea credinta ortodoxa practicata, nu declarată. Citeste cum Sfantul Nicolae i-a ajutat intr-o situatie similara pe niste parinti sa-si vada fiul ce fusese rapit si predat agarenilor. Pur si simplu, prin minune, l-a adus in casa parintilor sai. O ,,petitie " catre Maica Domnului si alta catre marii sfinti ai Ortodoxiei i-ar ajuta mult sa-si vada copiii acasa.
  #107  
Vechi 22.01.2016, 09:54:45
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Nu cred ca de credinta ortodoxa au ei nevoie, ci de reunirea cu copiii lor.
Adânc panseu taică, adânc!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #108  
Vechi 22.01.2016, 10:27:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Da, e imposibil ca aia s-o fi luat razna de tot. De exemplu sa faca trafic cu copii - sa-i ia de la parinti si sa-i dea altora care platesc. Sau unor norvegieni verzi. Doar e Norvegia, tara din care curge lapte si miere.
Un alt caz, romani, relatat "de la sursa".
Desi fata mai mare a fost problema, a fost returnata, in schimb au pus ochii pe ala mic:

http://www.activenews.ro/stiri-socia...-trecut-129125

Alte cazuri:

http://www.evz.ro/efectele-cazului-b...ti-copiii.html


Domnul avocat, cat de neutral o fi el, tot ar trebui sa aiba macar niscai suspiciuni vizavi de sistemul norvegian de "protectie" a copilului.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 22.01.2016 at 10:30:04.
  #109  
Vechi 22.01.2016, 11:07:19
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Adânc panseu taică, adânc!
Chestie de prioritati evidente. Ei au nevoie acum de copiii lor. Dupa aceea, vor face cu vietile si credinta lor ce vor crede ei de cuviinta, nu e treaba noastra sau a altcuiva sa se bage, sugerand ceva.
  #110  
Vechi 22.01.2016, 11:11:04
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Păi nici treaba ta să te bagi între biznisul Bodnariilor cu autoritățile norvegiene, nu e.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Subiect închis