Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.02.2008, 21:53:42
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Un lucru imi este clar, nu Dumnezeu paraseste pe om, ci omul e lasat liber sa parasesca sau nu pe Dumnezeu. Dumnezeu in smerenia Sa doar bate la usa cu iubirea Sa. Omul e liber sa deschida sau nu acestei iubiri. Prin deschidere, zic eu, lumea se transfigureaza prin om, in vreme ce prin refuzul acestei iubiri, ne intreptam spre sfarsitul chipului acestei lumi, caci lumea nu poate supravietui fara aceasta iubire.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.03.2008, 00:28:06
nimeni nimeni is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.01.2008
Mesaje: 67
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Un lucru imi este clar, nu Dumnezeu paraseste pe om, ci omul e lasat liber sa parasesca sau nu pe Dumnezeu. Dumnezeu in smerenia Sa doar bate la usa cu iubirea Sa. Omul e liber sa deschida sau nu acestei iubiri. Prin deschidere, zic eu, lumea se transfigureaza prin om, in vreme ce prin refuzul acestei iubiri, ne intreptam spre sfarsitul chipului acestei lumi, caci lumea nu poate supravietui fara aceasta iubire.
cred ca raspunsul se afla ion biblie care este cuvantul lui dzeu. speculatiile sunt facute... totusi nimeni , nimeni nu s)-a intors din ceruri si nici nu stim cum functioneaza "politica" divina.

Lumea nu va fi abandonata de dzeu... atata timp cat lumea nu il abandona pe dzeu.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.03.2008, 16:38:15
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mie imi este de ajuns ca S-a intrupat Fiul lui Dumnezeu. Daca vom depune efortul sa facem din firea noastra un locas al lui Hristos, nu vom mai cere marturii ale celor din ceruri. Caci, Cel care ii poarta pe toti S-a facut om. Asa ca, de vei ajunge sa-L cunosti pe Hristos, vei ajunge sa-i cunosti pe toti cei care puteau da marturie despre El.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.03.2008, 17:43:09
marinana80 marinana80 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darius
Dumnezeu nu paraseste lumea pentru pacatele ei. Noi Il parasim prin pacatele noastre. La judecata Dumnezeu nu ne va dori sfinti. Dar va trebui macar sa fim in urcare duhovniceasca, cu dorinta puternica de mantuire. Si atata timp cat mai sunt 10 credinciosi in cetate, Dumnezeu nu o va pierde.
Intr-adevar, rugaciunea (m)Mamei e foarte puternica.
cred ca ai mare dreptate su nu as putea crede niciodata ca Dumnezeu ne v-a parasi.chiar daca in ultima perioada,mai mult am parte de lucruri nefericite decat lucruri bune, eu nu as putea sa ma gandesc ca Dumnezeu ma pareste, ci doar ca asa trebuie sa fie, nimic nu este intamplator.

Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.01.2010, 16:10:29
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Mie imi este de ajuns ca S-a intrupat Fiul lui Dumnezeu.
Intr-adevar Costel, intreaga activitate rascumparatoare a Mantuitorului reprezinta dovada faptului ca Dumnezeu, nu numai ca nu il paraseste pe omul supus de pacat, dar il si izbaveste, ii deschide calea spre mantuire.

Sa nu uitam, pacatul nu arata decat ca omul intoarce spatele lui Dumnezeu, si nicidecum pe Dumnezeu intors cu spatele catre om. Dimpotiva, imi vine in minte icoana Pogorarii la Iad, in care Mantuitorul este reprezentat tinanddu-i de mana pe Adam si Eva si tragandu-i dupa El. Aceasta, dupa parerea mea, exprima cel mai fidel, invatatura ortodoxa cu privire la atitudinea lui Dumnezeu fata de caderea omului. Pe toti ne ridica permanent cu Sine, din iadul pacatului, dar fara sa ne sileasca. Ii ridica numai pe cei ce vor sa ii urmeaze.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.01.2010, 20:47:36
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Nu cred ca va parasi Dumnezeu lumea sau Hristos in veac, dar va ingadui ca diavolul si antihrist sa ia stapanire si sa incerce intreaga lume.Asta mai ales din pricina pacatelor noastre si spre a-Si arata slava Sa.Insa nu va parasii de tot lumea ,dupa cum a zis: "Eu sunt cu voi pana la sfarsitul veacurilor".Si pe undeva zice : "Hristos sta pana la sfarsitul lumii pe Golgota".
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.08.2010, 17:23:12
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Am citit undeva ca numai Maica Domnului il mai tine pe Hristos sa nu-si intoarca fata de la noi. Numai pentru rugaciunile ei!
Sa nu uitam ca si faptul ca Hristos a luat trup omenesc e un motiv in plus de a-L vedea stand neincetat cu fata catre noi.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.08.2010, 23:34:56
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

"Cu nici un chip nu te voi lasa,deloc nu te voi parasi .
Poate o mama sa isi paraseasca pruncul ?
Chiar daca o mama si-ar parasi pruncul,Eu nu te voi parasi "

Iertat sa imi fie ca nu mai stiu de unde din Biblie e acest citat,dar de ani intregi il port in suflet.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.08.2010, 00:06:59
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Dumnezeu si lumea

Odata si odata va parasi pt ca va venisf lumiii
eu credca e coretc ca va parasi pt ca prea traim in spurcaciuni
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.09.2010, 12:22:54
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

De vom trai cu gandul la El si ne vom impartasi cu Trupul si Sangele Sau, nu vom avea niciodata sentimentul ca suntem parasiti.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce a facut Dumnezeu lumea ? HBogdan Spiritualitatea ortodoxa 14 21.05.2012 19:23:42
Cum impartim lumea cu Dumnezeu? NECTARIE Generalitati 19 09.01.2011 16:14:53
Cum impartim lumea cu Dumnezeu? Seraphim7 Generalitati 30 28.10.2010 13:24:36
Daca Dumnezeu ne-ar parasi pentru o zi? CuzaSfant Intrebari utilizatori 10 08.10.2010 23:32:57
De ce a creat Dumnezeu lumea? crisnic Intrebari utilizatori 4 23.04.2010 13:52:13