Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.08.2009, 21:37:11
pumpkin88 pumpkin88 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.08.2009
Mesaje: 2
Exclamation O sansa pentru o viata normala

Ma numesc Irina si sunt sora unui baietel minunat, ambitios si inteligent, dar care din pacate de 15 ani se lupta cu imposibilitatea de a merge. Eu va rog din suflet, asa cum il rog si pe Bunul Dumnezeu in fiecare zi, ajutati-ne cu un sfat, cu o idee, cu o suma cat de mica sau cu o recomandare ca impreuna sa-i mai dam o ultima sansa la normalitate lui Mihaita. Sansele de recuperare sunt mari, intrucat si interventiile de acest fel facute altor persoane cu acelasi diagnostic ca al fratelui meu au avut ameliorari remarcabile in foarte scurt timp!

Pentru mai multe detalii vizitati site-ul nostru: http://sites.google.com/site/popescumihaita/ .

Dumnezeu sa fie cu voi cu toti pentru o lume mai buna!
Va multumesc!




“Scrisoarea lui Mihaita”

"Numele meu este Mihai Popescu, am 15 ani si sunt din Ramnicu-Valcea. Sufar de tetrapareza spastica cu traumatism cerebral, boala care mi-a afectat mersul inca din primii ani de viata. Desi am suferit 8 interventii chirurgicale cu 13 anestezii si am facut recuperare la diverse centre din tara (Oradea, Targoviste, Sibiu, Bucuresti, Ramnicu-Valcea) de-a lungul a 14 ani, nu am reusit sa pot merge nesustinut. Cu toate acestea sunt elev in clasa a 8-a la Scoala Generala “Anton Pann” din Ramnicu-Valcea intr-o clasa NORMALA. Mi-as dori tare mult sa fiu si eu ca si ceilalti si acum se pare ca am o sansa! Ajutati-ma sa-mi indeplinesc visul de a putea merge, avand o viata normala!"

“Precizarile familiei”

De curand, am trimis dosarul cu analize la o clinica privata din Germania- Koln, specializata pe implantul cu celule stem, iar raspunsul lor a fost unul pozitiv. Interventia consta in extragerea de celule nervoase din maduva spinarii, prelucrarea acestora si injectarea ulterioara de celule stem. Suntem asteptati la clinica imediat ce strangem banii necesari.

Costul total al operatiei este de aproximativ 12.000 euro, care include:

- Operatie propriu-zisa: 9375 euro;

- Restul banilor ne sunt necesari pentru: transport avion dus-intors Bucuresti-Koln, cazare la hotel ( clinica asigura spitalizare, dar este foarte costisitoare- ne-au recomandat sa stam la un hotel in apropiere) si hrana pe perioada de 7 zile cu posibilitatea prelungirii in functie de evolutia bolii.

Deoarece este o clinica privata (UNICA DIN EUROPA autorizata sa faca tratament cu celule stem adulte), ministerul sanatatii din Romania nu ne poate ajuta si nici casa de asigurari. Noi nu avem niciun fel de posibilitati financiare de a strange acesti bani (mama este asistent personal cu salariu minim pe economie, tata- instalator cu salariu de 1000 lei/ luna, iar sora - studenta la Cibernetica-Ase Bucuresti), de aceea avem mare nevoie de ajutorul dumneavoastra.

O sponsorizare cat de mica este binevenita pentru ca impreuna ca ii mai dam lui Mihaita o sansa sa poata deveni un baiat normal si sa se bucure de viata.

Familia Popescu: Ion, Maria si Irina

Donatiile se pot face in conturile deschise special la Raiffeisen Bank:

Euro: RO21RZBR 0000 0600 1172 8188

Lei: RO05RZBR 0000 0600 1172 8185

TITULAR: POPESCU MARIA

Telefon: 0726131636


Avem mare nevoie de ajutorul dumneavoastra!!
Attached Images
File Type: jpg P1020849.jpg (17,3 KB, 8 views)

Last edited by pumpkin88; 14.08.2009 at 21:49:54.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.08.2009, 21:52:11
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb clinica

Doamne ajuta!

Cum se numeste clinica privata din Germania?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.08.2009, 22:07:38
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb XcellCenter

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Doamne ajuta!

Cum se numeste clinica privata din Germania?
Scuze, acum am vazut factura de pe site.
XcellCenter ... Nu vreau sa va dezamagesc, dar de mai bine de jumatate de an cautam o clinica pentru un astfel de implant. Am trimis la XcellCenter toate documentele cu privire la istoricul bolii (scleroza in placi primara progresiva). Au raspuns numai pe langa si de fiecare data trimiteau factura pe mail. Am cautat informatii despre clinica, marturii ale bolnavilor care s-au tratat acolo si, daca va uitati bine pe site-ul lor, pentru a obtine marturii trebuie sa se achite 30 de euro. Ciudat! Asa ca am continuat!
L-au programat la finalul lui aprilie pentru implant. Era la inceputul lunii mai programat pentru spitalizare la Marseille. Am informat clinica si am intrebat daca tratamentul de la Marseille nu impiedica efectul implantului dumnealor. Nu au raspuns!
Dupa externare, am continuat sa aflam informatii despre XcellCenter si am gasit pe site-uri romanesti : http://www.prostemcell.ro/tratamente...tem-cells.html
Tot ce am citit aici ne-a descurajat.

Domnul sa va ajute sa gasiti calea cea potrivita!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.08.2009, 22:26:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Calea cea mai potrivită este credința-iertarea -milostenia ! ! !

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Scuze, acum am vazut factura de pe site.
XcellCenter ... Nu vreau sa va dezamagesc, dar de mai bine de jumatate de an cautam o clinica pentru un astfel de implant. Am trimis la XcellCenter toate documentele cu privire la istoricul bolii (scleroza in placi primara progresiva). Au raspuns numai pe langa si de fiecare data trimiteau factura pe mail. Am cautat informatii despre clinica, marturii ale bolnavilor care s-au tratat acolo si, daca va uitati bine pe site-ul lor, pentru a obtine marturii trebuie sa se achite 30 de euro. Ciudat! Asa ca am continuat!
L-au programat la finalul lui aprilie pentru implant. Era la inceputul lunii mai programat pentru spitalizare la Marseille. Am informat clinica si am intrebat daca tratamentul de la Marseille nu impiedica efectul implantului dumnealor. Nu au raspuns!
Dupa externare, am continuat sa aflam informatii despre XcellCenter si am gasit pe site-uri romanesti : http://www.prostemcell.ro/tratamente...tem-cells.html
Tot ce am citit aici ne-a descurajat.

Domnul sa va ajute sa gasiti calea cea potrivita!
Atâta timp , cat nu învățăm Iertarea, nici Cel Iertător nu ne va ierta și ajuta. Cel mai elementar lucru pentru un Ortodox , este iertarea, fără de care toate sunt zadarnice . Dumnezeu să te ierte și să te binecuvânteze ! Amin
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.08.2009, 01:23:51
pumpkin88 pumpkin88 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.08.2009
Mesaje: 2
Implicit XcellCenter

Vai de mine.. Am citit experienta lui Daniel.. Marturisesc ca si mie mi s-a parut foarte incult domnul Radulescu mai ales in scris, ba mai mult isi ia competente medicale si de fapt habar nu are.... Dar ma intreb oare, daca trecem cu bine de Radulescu si nu ne escrocheaza in niciun fel, oare clinica este serioasa?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.08.2009, 01:54:43
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pumpkin88 Vezi mesajul
Vai de mine.. Am citit experienta lui Daniel.. Marturisesc ca si mie mi s-a parut foarte incult domnul Radulescu mai ales in scris, ba mai mult isi ia competente medicale si de fapt habar nu are.... Dar ma intreb oare, daca trecem cu bine de Radulescu si nu ne escrocheaza in niciun fel, oare clinica este serioasa?
Nu stiu ce sa spun !!! Noi am trimis toate documentele direct la clinica. Au facut programarea la finalul lunii aprilie in momentul cand le-am scris ca la inceputul lunii mai este programat pt internare la Marseille. Nu au raspuns la intrebarile legate de compatibilitatea intre interventia lor si tratamentul de la Marseille, ceea ce ne-a ingrijorat. Plus ca ei au programat interventia pe 29 aprilie stiind ca pe 2 mai el trebuie sa fie la Marseille. Asta a fost destul de nelinistitor pentru noi. Cum sa faca o astfel de programare cand au fost instiintati din martie ca urmeaza pe 2 mai internarea la Marseille? Doar pentru a impiedica spitalizarea la Marseille unde evident se va discuta despre varianta XcellCenter. In plus, nu au raspuns la nicio nedumerire, desi le-am trimis toate documentele medicale. Trimeteau ca raspuns factura. ATAT!

Last edited by LapetiteMoc; 16.08.2009 at 02:05:50.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sansa pentru Stefania horatiu.miron Umanitare 3 23.11.2011 09:44:51
Dati o sansa Alexandrei! arodica Umanitare 3 23.10.2011 23:20:44
Sansa la viata pentru fetita mea anafloriana Umanitare 2 02.07.2010 13:48:06
Tu cat ai da pentru o viata? Adriana Cluj Umanitare 8 14.08.2009 14:16:25
Are 2 anisori si o singura sansa! mihaela_p Umanitare 7 28.05.2007 18:32:13