Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.01.2010, 21:50:29
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mi s-a intamplat recent ceva care m-a impresionat profund.
Intr-o dimineata mergeam la treaba mea si o fetita s-a apropiat de mine cerandu-mi 1 Euro (9-10 ani).
Era o fetita nemtoaica, deci nu cersetoare notorie, nici de alte nationalitati.
Era curata, draguta, imbracata normal, ca un copil.
M-am mirat tare ca cere si nu prea vroiam sa-i dau, mai ales ca nici eu nu prea am.
Am observat ca avea o punguta in mana cu ceva ce semanau a cutii de medicamente.
Nu aveam marunt. Fetita s-a retras jenata.
Pe urma am gasit o moneda de 2 Euro in geanta si i-am dat-o. S-a bucurat enorm si mi-a multumit
Pana a venit autobuzul am urmarit sa vad ce face cu banii.
Eram langa o benzinarie, unde exista un magazin cu de toate (alimente, reviste, etc.)
Am vazut ca a intrat acolo si cand a iesit am vazut ca avea pungi cu mancare in mana (de brutarie) si a fugit la scoala (in apropiere este o scoala).
M-am bucurat ca i-am dat pana la urma (cred ca era tot ceea ce avusesem in geanta), pentru ca poate era din familie de oameni saraci, someri, poate ca erau bolnavi in familie, sau a uitat/pierdut banii de pachet, sau n-au avut sa-i dea.
Si in Germania sunt multi oameni necajiti.
Deci e gresit sa judecm omul din prima.

Si chestia asta cu Robin Hood-ul modern mie mi se pare corecta. Daca cei are au nu se gandesc si cei care nu au si nu dau, sau nu gasesc solutii si pentru ei, merita sa le fie luat de acestia din urma.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.01.2010, 14:04:25
antiqu's Avatar
antiqu antiqu is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit Deci, sa vedem...

In anii `91-92 eram elev de liceu si colegii ne furau sandwichurile pe are ni le puneau parintii la scoala. Asta findca parintii unora dintre ei erau complet nepasatori cu privire la hrana odraslelor pe timpul orelor de scoala. Dupa ce am incercat de cateva ori cu frumosul sa le spun macar sa-mi lase jumatate si mie daca tot se servesc singuri din geanta mea si am fost intampinat cu zambete si rasete, am gandit putin problema...
Am facut un pachet "surpriza" in care am adaugat din belsug laxativ... colegul care a mancat pachetul dar si ceilalti s-au lecuit de asemnea practici dupa aceea...
Am uitat sa adaug ca in mod normal imparteam mancarea cu colegul meu de banca, ai carui parinti nici nu stiau exact la ce scoala invata copilul lor, lasand-ul pe mana bunicului care era veteran din WW2...
__________________
Unde doi sau mai multi se aduna in numele Meu, acolo sunt si Eu...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.01.2010, 14:55:27
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Costel, sunt foarte de acord cu ce zice Adriana-Simona: acest lucru trebuie vorbit, discutat, expus in fata sefilor, sau ma rog, a grupului, si mai ales sa fie intr-un mod rusinos. Astfel, multora le va fi rusine sa mai fure. Asta ar face cat toate amenintarile, injuraturile, blestemele si rugaciunile la un loc. Eu am un coleg, la care saracu i-a fost lene sa mearga pana la baie si s-a urinat in rampa pentru masini. Seful l-a vazut si, in mod inteligent, in loc sa il mustre sau sa il pedepseasca, l-a scos afara in fata a circa 80 de oameni si a spus: stimabilul crede ca se poate urina peste tot locul. Iti dai seama ce efect de rasunet a produs in cei 80 de oameni. Saracu are si porecla acum: Pipi-man, pe care o folosim cu intimatate de circa 1 jumate incoace. Si iti garantez ca ala nu va mai face asa ceva in toata viata lui, nici macar acasa la el. Deci, furtul trebuie expus; ironia va produce rusine la hoti; hotii nu vor mai fura. Cred ca e destul sa prinzi un hot si sa ii spui niste replici:"nu iti mai dau de mancare de-acasa?", "ai facut ceva rau de nu te mai tine nevasta-ta?" sau "asa sarac esti ca trebuie sa furi de mancare?" spune mai in gluma, cu un hohot de ras, cred ca l-ar face sa se rusineze. Nu cred ca ar merge sa:il pedepsesti, sa nu te mai comporti frumos cu el etc.
Si mai apoi, sunt si laxativele lui antiqu. Nu trebuie sa faci mare caz din asta; de ce sa iti amaresti sufletul (deci, sa te schimbi tu) pentru o intamplare care mai mult trage a fi hazlie, daca e interpretata cu judecata. Nu reactiona intr-un mod in care ar face-o si acei oameni care fura, acei care s-au schimbat. Bafta.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!

Last edited by moshu; 09.01.2010 at 15:03:29.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.01.2010, 21:23:38
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit Un aspect pozitiv in istorioara cu furatul mancarii

Problema nu mi se pare asa grava. Intradevar ilustreaza nesimitrea,egoismul(nu te gandesti ca cel de la care furi va sta nemancat) .Dar are si un aspect pozitiv.Ne poate ajuta sa facem o fapta buna
Daca mi s-ar intampla asa ceva,si tinand cont ca mancarea nu e chiar asa scumpa,a 2 a zi as aduce dublu.Daca tot s-ar intampla,as aduce triplu de mancare si tot asa . as veni in cele din urma cu oala de sarmale.Astfel vei face si o fapta buna,iar aceia se vor simti cu adevarat rusinati,daca de exemplu,nu vor sti de la cine e mancarea. Caci Domnul cheama la drepata Sa ,pe cei care dau de mancare celor infometati. Si ,la serviciu,chiar nu mai putem suspecta ca acei oameni fac altceva cu darul nostru(ca cersetorii),lor chiar le e foame.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.09.2011, 13:25:32
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Costel, sunt foarte de acord cu ce zice Adriana-Simona: acest lucru trebuie vorbit, discutat, expus in fata sefilor, sau ma rog, a grupului, si mai ales sa fie intr-un mod rusinos. Astfel, multora le va fi rusine sa mai fure. Asta ar face cat toate amenintarile, injuraturile, blestemele si rugaciunile la un loc.
Draga moshu, nu stiu cat valoreaza rusinea in zilele noastre. Nu stiu daca oamenii acestia se mai rusineaza. Eu cred ca s-a furat si rusinea si pentru ca ea nu mai exista, oamenii ajung fara mustrari de constiinta la astfel de acte.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.09.2011, 13:46:40
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiqu Vezi mesajul
In anii `91-92 eram elev de liceu si colegii ne furau sandwichurile pe are ni le puneau parintii la scoala. Asta findca parintii unora dintre ei erau complet nepasatori cu privire la hrana odraslelor pe timpul orelor de scoala. Dupa ce am incercat de cateva ori cu frumosul sa le spun macar sa-mi lase jumatate si mie daca tot se servesc singuri din geanta mea si am fost intampinat cu zambete si rasete, am gandit putin problema...
Am facut un pachet "surpriza" in care am adaugat din belsug laxativ... colegul care a mancat pachetul dar si ceilalti s-au lecuit de asemnea practici dupa aceea...
Am uitat sa adaug ca in mod normal imparteam mancarea cu colegul meu de banca, ai carui parinti nici nu stiau exact la ce scoala invata copilul lor, lasand-ul pe mana bunicului care era veteran din WW2...
:)).ma inclin
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.09.2011, 13:58:44
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Daca cei are au nu se gandesc si la cei care nu au si nu dau, sau nu gasesc solutii si pentru ei, merita sa le fie luat de acestia din urma.
Absolut corect si mai ales just, dupa dreptatea lui Dumnezeu, nu a "legilor" facute de parlamentari somnorosi si hoti! Subscriu intru totul, stimata doamna!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.09.2011, 17:22:16
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
În prealabil postat de sophia
Daca cei are au nu se gandesc si la cei care nu au si nu dau, sau nu gasesc solutii si pentru ei, merita sa le fie luat de acestia din urma.
Absolut corect si mai ales just, dupa dreptatea lui Dumnezeu, nu a "legilor" facute de parlamentari somnorosi si hoti! Subscriu intru totul, stimata doamna!
__________________dreptatea lui Dumnezeu, nu a "legilor" facute de parlamentari somnorosi si hoti! Subscriu intru totul, stimata doamna!
Nu am vrut capitalism? Nu au murit oameni pentru a distruge comunismul si acum il vrem inapoi?

Cateva definitii:

Capitalismul este un sistem economic care se distinge prin proprietatea privată asupra factorilor de producție, precum și prin urmarirea profitului, in general pe o piață competitiva.

Ca sistem social, comunismul este un tip de societate egalitaristă în care nu există proprietate privată și nici clase sociale. În comunism toate bunurile aparțin societății ca întreg, și toți membrii acesteia se bucură de același statut social și economic. Probabil cel mai cunoscut principiu al unei societăți comuniste este: De la fiecare după posibilități, fiecăruia după necesități.


In sensul cel mai general, "anarhismul este convingerea fermă că toți conducătorii sunt în ultimă instanță opresivi și, ca atare, trebuie eliminați/înlăturați. Anarhismul nu neagă ordinea, ci legile așa cum au fost făcute de om pentru guvernarea unor mase mari de alți oameni.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.09.2011, 17:22:41
EmaSimona's Avatar
EmaSimona EmaSimona is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Mai există o vorbă: "Ce ai găsit este al tău."
Este numai dacă nu poți deloc să înapoiezi acel obiect.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.09.2011, 17:24:35
EmaSimona's Avatar
EmaSimona EmaSimona is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Mai există o vorbă: "Ce ai găsit este al tău."
Este numai dacă nu poți deloc să înapoiezi acel obiect. Trebuie să avem în vedere și faptul că posesorul se va întoarce să-l caute.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce Minastirea nu face mai mult? andreicozia Despre Biserica Ortodoxa in general 64 03.12.2010 00:24:45
Au schimbat scribd? Nu se mai poate citi nimic! sophia Resurse ortodoxe on-line 12 19.08.2010 21:03:09
s-a schimbat programul la manastirea radu voda(sf nectarie) annajanette Generalitati 6 18.07.2010 21:29:08
Cum sa traiesti mai mult cu 14 ani absolutep0wer Generalitati 4 11.06.2010 14:21:13
de ce Biserica nu face mai mult? anamariaplop2000 Despre Biserica Ortodoxa in general 14 18.05.2010 19:07:25