Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.04.2010, 10:32:57
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Draga rainbow. nu sunt in masura sa iti dau sfaturi dar iti spune ca Sfantul Nectarie este un adevarat doctor pentru sufletele si trupurile celor care ii cer ajutorul.Asa ca nu mai sta deloc pe ganduri si citeste Acatistul Sfantului Nectarie si ai sa vezi ca Sfantuletul o sa te ajute intr-un fel sau altul,mai ales ca, am inteles dupa spusele tale ca bunicul tau are o boala mai grava. Ei, acest sfant este cautat pentru tamaduirea bolilor mai grave(cancer, tumori, leucemii) unde medicii nu dau prea multe speranta. Dar nici pe Maica Domnului sa nu o uiti deloc pentru ca stii tu...mult poate rugaciunea maicii in fata Fiului. Sper ca ti-am fost de folos cat de cat. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.04.2010, 19:42:56
rainbow rainbow is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilik Vezi mesajul
Draga rainbow. nu sunt in masura sa iti dau sfaturi dar iti spune ca Sfantul Nectarie este un adevarat doctor pentru sufletele si trupurile celor care ii cer ajutorul.Asa ca nu mai sta deloc pe ganduri si citeste Acatistul Sfantului Nectarie si ai sa vezi ca Sfantuletul o sa te ajute intr-un fel sau altul,mai ales ca, am inteles dupa spusele tale ca bunicul tau are o boala mai grava. Ei, acest sfant este cautat pentru tamaduirea bolilor mai grave(cancer, tumori, leucemii) unde medicii nu dau prea multe speranta. Dar nici pe Maica Domnului sa nu o uiti deloc pentru ca stii tu...mult poate rugaciunea maicii in fata Fiului. Sper ca ti-am fost de folos cat de cat. Doamne ajuta.
Multumesc mult!

Revin cu noutati si pentru a impartasi minunea Sfantului Fanurie!

Am aflat dupa Paste ca bunicul meu este bolnav de o forma foarte severa de cancer la plamani. Cuvintele nu pot descrie ce durere in suflet am avut, doctorii nu ii dadeau prea multe sanse si auzisem ca bolnavii care sunt in asa stadiu avansat al bolii mai traiesc putin, boala avanseaza prea repede.
Am aflat de Sfantul Fanurie si m-am rugat sa faca o minune, sa se roage pentru el sa se faca bine. Am citit acatistul Sfantului si am facut acele painici si le-am impartit la saraci. In tot acest timp bunicul meu se lupta cu boala, a trecut prin momente critice si a stat mai mult in spital, au fost clipe in care nu stiam daca mai traieste pana a doua zi, boala fiind foarte agresiva.
De cateva zile am aflat ca se simte mult mai bine, a fost externat si chiar tumorile au inceput sa se retraga! Multumesc din suflet Sfantului Fanurie! Dumnezeu a facut o minune!

Multumesc si Sf Nectarie, Sf Xenia si Maicii Domnului!

Last edited by rainbow; 25.06.2010 at 23:17:52.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.07.2010, 04:07:04
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rainbow Vezi mesajul
Nu stiu daca am postat bine mesajul aici...bunicul meu e grav bolnav ce rugaciuni sa fac? cum pot sa-l ajut? pana acum am primit doar vesti proaste dar am speranta ca boala va da inapoi si ca Dumnezeu il va ajuta...daca stiti un acatist sau aveti un sfat...
Acatistul St Nectarie
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.07.2010, 14:33:54
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rainbow Vezi mesajul
Nu stiu daca am postat bine mesajul aici...bunicul meu e grav bolnav ce rugaciuni sa fac? cum pot sa-l ajut? pana acum am primit doar vesti proaste dar am speranta ca boala va da inapoi si ca Dumnezeu il va ajuta...daca stiti un acatist sau aveti un sfat...
Sfantul Maslu, Spovedanie si Sfanta Impartasanie!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.07.2010, 18:09:38
rainbow rainbow is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Sfantul Maslu, Spovedanie si Sfanta Impartasanie!
a murit...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.07.2010, 18:24:48
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rainbow Vezi mesajul
a murit...
Dumnezeu sa-l ierte!
A acceptat sa se spovedeasca si sa se impartaseasca, macar in ultima clipa? Sa ai grija sa platesti pentru el la manastire 40 de liturghii. Ai avut grija de el cat timp a fost in viata, ai grija de el si dupa ce a murit, ca sufletul e nemuritor! Daca te-ai rugat pentru insanatosirea trupului sau, cu atat mai mult trebuie sa te rogi pentru mantuirea sufletului sau!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.07.2010, 19:12:08
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rainbow Vezi mesajul
a murit...

Dumnezeu sa-l ierte.
ce nume de botez are?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.07.2010, 22:48:03
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Este cumplit de greu momentul despărțirii de o ființă apropiată. Dar mai dureros este să știi că a murit neîmpăcat cu Dumnezeu.
Cu toate acestea, noi, nu trebuie să ne descurajăm.
Încă mai putem face ceva pentru sufletele lor. Deși este mult mai greu decât dacă ei înșiși s-ar fi rugat pentru iertare și mântuire.
Nu întâmplător în multe familii există măcar o persoană credincioasă.
Cel mai mult îl poți ajuta acum prin participarea ta la cât mai multe Sfinte Liturghii, unde să îl pomenești (în gând) la Ieșirea preotului cu Sfintele Daruri, când se spune:
"Pe cei adormiți din neamurile noastre, să-i pomenească Dumnezeu în Împărăția Sa".
De asemenea te poți ruga pentru iertarea lui la cel mai important moment, al Sfintei Jertfe.
În pomelnicul pe care îl dai preotului să scrii, pe lângă numele lui, și numele unor rude apropiate care au fost credincioase și să adaugi: "cu tot neamul lor adormit".
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.07.2010, 02:45:38
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Dumnezeu sa-l ierte sa sa-l puna in rind cu dreptii, vesnica lui pomenire +
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.07.2010, 18:10:06
rainbow rainbow is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Multumesc pentru mesaje si sfaturi.

Last edited by rainbow; 14.07.2010 at 23:35:08.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune grabnic ajutatoare - Rugaciunea Sfintei Marta mihaelatoporas Intrebari utilizatori 25 18.04.2017 15:56:18
Rugaciuni grabnic ajutatoare lavinia40 Generalitati 57 29.12.2013 19:19:42
Sfantul Fanurie-celor in nevoie grabnic ajutator Marius22 Diverse Sarbatori 26 27.08.2012 16:04:32
O rugaciune emiliulia Umanitare 49 03.03.2010 05:33:21
Rugaciune jenica Rugaciuni 16 07.11.2007 19:55:02