Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.05.2010, 14:28:24
armanda armanda is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit un sfat va rog

am nevoie de un sfat si apelez la acest forum deorece sunt intr o situatie oarecum mai grea.in urma cu 2 ani sotul meu a vrut sa daschida o afacere cu un prieten si a facut un imprumut la banca unde a girat cu casa lui .afacerile nu au mers, prietenul a uitat ca s a folosit de bani si acum sotul meu trebuie sa plateasca singur o suma mare ,lunar.sincer nu reusesc sa mi dau seama ce pot face. am 2 copii , nu lucrez . Unul din parintii mei s a sinucis si de multe ori ma intreb daca nu e ceva ereditar. simt iadul .nu mai pot sta alaturi de sotul meu care ne a facut atata rau. ce pot face nu stiu
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.05.2010, 14:58:14
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de armanda Vezi mesajul
am nevoie de un sfat si apelez la acest forum deorece sunt intr o situatie oarecum mai grea.in urma cu 2 ani sotul meu a vrut sa daschida o afacere cu un prieten si a facut un imprumut la banca unde a girat cu casa lui .afacerile nu au mers, prietenul a uitat ca s a folosit de bani si acum sotul meu trebuie sa plateasca singur o suma mare ,lunar.sincer nu reusesc sa mi dau seama ce pot face. am 2 copii , nu lucrez . Unul din parintii mei s a sinucis si de multe ori ma intreb daca nu e ceva ereditar. simt iadul .nu mai pot sta alaturi de sotul meu care ne a facut atata rau. ce pot face nu stiu
Sotul tau a imprumutat o suna in vederea unei afaceri,la care ,presupun ca ai subscris.Acum daca a dat-o-n bara trebuie sa cugetati de mai multe ori si sa taiati o singura data.Dac ,spre ex,afacerea ar fi fost prospera ,te-ai fi bucurat de succes,dara daca afacerea s-a dovedit neprospera,dimpotriva paguboasa,sigur ca si certurile s-au instalat ,probabil in casa voastra.Tatal tau s-a sinucis pt ca a fost un om slab.Daca te vei increde in Dumnezeu si te vei ruga,si CU CREDINTA vei cere sa te scoata 9sa va scoata) din impas,fii sigura ca rezolvarea va veni chiar daca nu imediat.Iti spune asta un om care are nici mai mult ,nici mai putin,800 milioane datorie.Am imrumutat un miliard acum 2 ani ca sa fac o afacere.Mi-a luat foc o masina plina cu marfa si s-a facut scruuuum.Am crezut ca s-a sfirsit lumea,dar...m-am rugat si in nci 2 luni ,un om bun mi-a vindut o masina cu plata in rate,dupa puterea mea ,financiara de atunci,mai nimic.Apoi in anul urmator masina aceasta cumparata de la crestinul acela ,plina cu marfa ,mi-a fost furata din fata PORTILOR POLITIEI CAPITAlei (Cal Victoriei ??!!)...Am crezut ca sucomb.Dar...m-am rugat si in 40 zile ,fix ,pol mi-a gasit masina si cu ceva marfa in ea....Si prin cite nu m-a trecut viata?! dauna-zi ,colacel peste pupaza,m-am trezit cu o "PATRULA" de ARCASI INARMATI de la MINISTERUL IUBIRII(Patriarhia RO),sa-mi ceara sa le prezint "BINECUVINTAREA" sub care functionez,eu avind un mic ,f f f mic ,mag cu ob religioase,si ei ,chipurile cica vor eiu sa aibe monopol,intr-o tara democrata....Asa ca iti dai seama ca va TREBUI sa ma pun iar pe RUGA...caci va urma,probabil "NUNTA MARE-n cartier"...Nu ca as fi incetat cumva rugaciunea,dar cind vrei sa-i invingi pe vrajmasi (oameni si/sau diavoli) te rog mai staruitor...
Viata nu-i deloc usoara.Daca iti iubesti sotul si familia,trebuie sa incerci sa depasiti momentul,cu credinta-n Dumnezeu.Dac nu va mai iubiti din cine stie ce alte pricini,nu dau eu sfaturi.Banii se fac,insa.Mergeti la Banca si declarati ca atit puteti da ,cit credeti voi din putinul vostri si Banca va va intelege,cred.dar fiti uniti.Dezbinarea va aduce si mai mari probleme.Poate nici sotul tau nu se simte grozav in situatia asta.Nu stiu nu cunosc amanunte asa ca....
Drum drept si LUMINA!
Antonia
(alta decit cea care este prinsa in acel program de citire a Psaltirii,dar apropos ,uite poti sa rogi pe cei din grup sa te pomeneasca si pe tine acolo!)sau ,tu insati,cu post sa te rogi,citind ,inclusiv la PSALTIRE,cu sau fara "binecuvintare"
Dumnezeu sa fie cu voi!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.05.2010, 15:06:43
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit Psaltirea

Cirirea,de fapt ,rugaciunea prin intermediul PSALMILOR lui DAVID,este un lucru de mare angajament.El implica,POST,milostenie,iubire de aproapele...FRICA de Dumnezeu si DRAGOSTE pentru DUMNEZEU (si aproapele)...FAPTE!
Cei nepregatiti pot primi "lovituri".Chiar si cei "pregatiti" Mai ales ca unele traduceri ale PSALTIRII contin anumite cuvinte la care trebuie sa luam seama ininte de a le rosti.sa nu o facem precum papagalii.Trebuie cugetat.Si sa fim atenti la actiunile noastre!Cum traim!
Dumnezeu sa fie cu noi toti,in toata vremea,si-n tot locul!
Antonia
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.05.2010, 15:26:23
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de armanda Vezi mesajul
.nu mai pot sta alaturi de sotul meu care ne a facut atata rau. ce pot face nu stiu
La bine si la greu pana ce moartea ne va desparti!...
Vorbe goale si fara sens. Au fost ani in care am vazut la multe femei ca motivatia divortului era cautata in orice.
Nu spun ca te inteleg, fiindca nu-i de-ajuns pentru tine. Tu vrei ceva concret. Iar eu spun ca sunt doua laturi contradictorii: o data dorinta de a iesi din necaz, iar a doua separarea de lupta conjugala, partea urata si egoista a sufletului nostru care cauta alta barca in care sa urce, ceea ce la Dumnezeu nu tine!
Nu exista nimic ce nu poate fi rezolvat prin rugaciune. Cu sau fara sfinte moaste, cu sau fara mijlocirea preotilor, exista in fiecare dintre noi potential urias de a schimba orice ne dorim, daca intelegem ca ajutorul vine de la Dumnezeu nu de la oameni. Oamenii (sub influenta stim noi cui) au facut contracte care v-au facut pe voi sa ajungeti intr-o fundatura. Acum ce urmeaza: divortul? E clar cine a castigat.
Sfatul meu: fa pace cu tine si cu sotul tau. Nu-i reprosa si faceti front comun. Iertarea si iubirea vin de la Dumnezeu. Ura si dezbinarea va imping din lac in putz!

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.05.2010, 15:32:18
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

Necazurile dau cu noi de pamant atunci cand te astepti mai putin, totul e ca de fiecare data sa gasesti forta sa te ridici, chiar daca n-ai sa reusesti imediat. Sunt oameni pe care-i poti “supara”, spune-le , povestestele , nu se stie niciodata pe cine iti scoate Dumnezeu in cale. Iar in privinta sotului tau, nu te gandi inca la divort , mai incearca sa discuti cu el , aveti doi copii, macar de dragul lor.....
Mie imi este foarte drag Sf Spiridon , ii citesc acatistul ori de cate ori am timp, in semn de multumire sau de cerere, iar decand am citit ca in locul unde-I sunt Sfintele moaste ( insula Corfu)calugarii ii schimba odata pe an hainele si incaltarile, ptr ca sunt rupte si prafuite, asta imi intareste credinta in ajutorul acestui Sfant.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.05.2010, 15:34:21
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Samy02 Vezi mesajul
Necazurile dau cu noi de pamant atunci cand te astepti mai putin, totul e ca de fiecare data sa gasesti forta sa te ridici, chiar daca n-ai sa reusesti imediat. Sunt oameni pe care-i poti “supara”, spune-le , povestestele , nu se stie niciodata pe cine iti scoate Dumnezeu in cale. Iar in privinta sotului tau, nu te gandi inca la divort , mai incearca sa discuti cu el , aveti doi copii, macar de dragul lor.....
Mie imi este foarte drag Sf Spiridon , ii citesc acatistul ori de cate ori am timp, in semn de multumire sau de cerere, iar decand am citit ca in locul unde-I sunt Sfintele moaste ( insula Corfu)calugarii ii schimba odata pe an hainele si incaltarile, ptr ca sunt rupte si prafuite, asta imi intareste credinta in ajutorul acestui Sfant.
O bucatica din incaltarile acelea rupte si prafuite se gaseste si in Bucuresti, la biserica Sf. Spiridon, de la Piata Unirii.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.05.2010, 15:42:16
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
O bucatica din incaltarile acelea rupte si prafuite se gaseste si in Bucuresti, la biserica Sf. Spiridon, de la Piata Unirii.
Multumesc mult ptr informatie, asta nu stiam.....
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.05.2010, 16:38:45
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Sfaturile date sunt foarte bune. Iti trebuie mai multa credinta . Doar asa vei surmonta greutatile. Credinta din partea amandurora. Doamne, ajuta!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.05.2010, 17:04:43
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de armanda Vezi mesajul
am nevoie de un sfat si apelez la acest forum deorece sunt intr o situatie oarecum mai grea.in urma cu 2 ani sotul meu a vrut sa daschida o afacere cu un prieten si a facut un imprumut la banca unde a girat cu casa lui .afacerile nu au mers, prietenul a uitat ca s a folosit de bani si acum sotul meu trebuie sa plateasca singur o suma mare ,lunar.sincer nu reusesc sa mi dau seama ce pot face. am 2 copii , nu lucrez . Unul din parintii mei s a sinucis si de multe ori ma intreb daca nu e ceva ereditar. simt iadul .nu mai pot sta alaturi de sotul meu care ne a facut atata rau. ce pot face nu stiu
Este o incercare pentru amandoi si nu vad ca solutie despartirea Timpurile sunt foarte grele si ai si doi copii, orice s-ar intampla e bine sa ramaneti impreuna. Greseala facuta de sot cu garantarea casei cred ca a fost aprobata si de tine asa ca raspunzatoare esti si tu. Sigur ca disperarea ne intuneca mintile si putem lua decizii pripite insa nimic nu este mai important decat familia si viata alaturi de Dumnezeu!

Am sa iti scriu mai jos un citat de la Sfantul Serafim de Virita:

"Eu sunt Domnul Dumnezeul tau, toate imprejurarile vietii tale sunt in mainile Mele; nu ai ajuns din intamplare in situatia ta, ci este tocmai locul pe care l-am pregatit pentru tine.(...) Vreau sa stii ca Eu dispun de banii tai;cauta scaparea la Mine si intelege ca Eu sunt izbavirea ta.Ia aminte, camarile Mele sunt pline si inepuizabile si sa fii convins ca Eu imi tin toate promisiunile! Ai dificultati financiare si abia supravietuiesti? Am lasat sa ti se intample toate acestea astfel incat sa te intorci catre Mine si in Mine sa afli vesnica mangaiere si odihna."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.05.2010, 17:23:43
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ar trebui sa contactati

o casa de avocatura specializata pe asemenea situatii.Din ce spuneti rezulta ca sotul dvs a fost victima unei inselaciuni din partea partenerului sau.Daca exista acte in care si aceste apare atunci aveti o sansa daca il veti actiona in justitie.Daca nu cunosteti un avocat apelati la baroul de avocati cel mai apropiat(daca sunteti din Bucuresti va als un link mai jos)pt a va recomanda un avocat in conformitate cu posibilitatile dvs financiare(exista si reprezentare pro bono)care sa studieze cazul dvs.
http://www.baroul-bucuresti.ro/home

Cel de Sus sa fie alaturi de dvs
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va cer un sfat Dreamm Generalitati 20 12.07.2011 10:46:19
Un sfat? silent assasin Generalitati 24 30.03.2011 23:24:41
un sfat va rog monacu Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.03.2011 16:01:31
Un sfat va rog potoceanc Generalitati 33 07.09.2010 01:44:39
un sfat de la voi pacifistul Generalitati 19 14.10.2008 20:30:25