Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 22.05.2007, 09:04:00
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

hmmmmmm. oamenii au fost rai tot timpul. ateismul, ne invatata istoria, a fost o constanta sociologica. pentru ca oamenii nu putea recunoaste asta ca erau persecutati esti o alta problema. nu cred ca este vorbba despre un declin spiritual. insa influenta biseicii in politica si economie este in scadere.

daca nu sunt evreii de vina atunci sunt masonii, daca nu sunt masonii atunci sunt americanii, daca nu sunt americanii sunt rusii, daca nu sunt statele muslmane, daca nu sunt statele musulmane, daca nu sunt statele musulmane este de vina batrana pervesa Europa...

dece trebuie sa existe un grup (popor, asociatie, organizatie, persoana) de vina? omul de rand trebuie sa intealaga, in opinia mea, ca el este suportul statului. trebuie sa inteleaga ca toti oamenii sunt la fel si trebuie sa inteleaga ca trebuie sa respecte. pana cand nu va exista o remaniere de atitudine voi inclina sa cred ca este vina omului de rand si a politicii de turma.
Reply With Quote
  #172  
Vechi 22.05.2007, 16:13:03
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Eu singura carte in care cred cu pretul vietii e Biblia.Asa poate scrie oricine orice teorii,pot sa scriu si eu cateva volume chiar despre ce mi se pare mie...deci mai usor cu imbecilizatul,ma scuzati,cu cititul din nu stiu ce carti.Bineinteles ca Dumnezeu ne da semne,si sub astfel de forme,dar degeaba,ca noi nu bagam nimic la cap.Cine are ochi vede tot ce se intampla,nu-i trebuie lui nu stiu ce informatii de nu stiu unde.Lasa tu traducerea,ca tot aia inseamna,daca vrei tu dovezi o sa-ti dau de pe net(de unde n-am citit prostii cum zici tu,probabil ca tu faci asta,ca asta e tendinta celor ce acuza)cu Bush senior anuntand in 29 ianuarie 1991(retine data)noua ordine mondiala.Revenind la revolutia industriala,mai gandeste-te,vrei lux sau mantuire,una din doua,nu se poate altfel,vrei material sau spiritual?Mantuirea se face in suferinta,nu in huzur.Daca vrei imparatie pamanteasca(precum masonii) nu o vei obtine pe cea cereasca,a Mantuitorului.Bineinteles ca globalizarea e cel mai mare pericol,dar asta oare cum se face?Cu calul si caruta?Ai ghicit,prin progres industrial...si nu numai...asa ca vezi ca te contrazici.

P.S.Si da,vreau sa revin la cal si caruta!
Prietene, le cam amestecam. Subiectul este interesant si as vrea sa il discutam fara sa ne luam peste picior. Ai dreptate, eu am inceput. Imi cer scuze!

Cand spuneam de citit ma refeream la informare. Masoneria, cum sigur stii, este organizatie secreta. de aceea, informatiile despre scopurile, metodele, intentiile, activitatea acesteia se obtin, de obicei, din surse scrise. Nu poticiti un singur articol, o singura carte despre tema pentru ca autorul acestui apoate fi subiectiv. De aceea, consider important sa te documentezi din mai multe surse, apoi sa tragi propriile concluzii. Pe de alta parte, articolele de pe net, desi multe si la indemena, nu sunt intotdeauna de calitate. Faptul ca o carte trece de verificarea unei edituri este o garantie a calitatii ei (desigur, exista si exceptii).

Cat despre mantuire...nu cred ca este conditionata de saracie sau involutie industriala. Daca folosesti cu chibzuinta beneficiile industriei moderne nu ai deca6 de castigat. De exemplu: comunicam pe net, citim predici on-line, vedem icoane etc.

Nici eu nu vreau sa polemizam frate,stai linistit.Sunt de acord cu tine ca saracia nu e o virtute,dar lume de azi a evoluat foarte mult material si a involuat la fel de mult spiritual,la asta ma refer.Omul s-a pus pe sine in centrul existentei sale,nu-l mai are pe Dumnezeu.Cat despre carti,ai si aici dreptate,dar crede-ma ca nu vorbesc la voia intamplarii si stiu ce spun.Eu nici n-a trebuit sa caut multe dovezi ca masoneria e capul rautatilor(care mai nou nu mai e secreta,ci discreta,vezi Doamne ce smerita e ea,nu vrea sa se stie ce acte "filantropice" face ea,asa cate un razboi mondial,cate-un crah financiar,cate-un regim,cate-o revolutie,ca acum sunt la moda revolutiile,etc),se vede clar ca totul se face intentionat la comanda cuiva.Singura legatura pe care a trebuit s-a fac a fost intre masonerie si cei ce conduc lumea de azi.

P.S.Si sa stii ca am vorbit serios despre cal si caruta.
Nu vedeti,toata ziua se vorbeste de nivelul de trai si crestere economica,iti bate asta in cap pana tampesti.Se induce mereu ideea ca suntem o tara saraca,suntem saraci,vai ce saraci suntem,trebuie sa ajungem si noi la nivelul statelor "civilizate" pentru a avea un trai "decent" nu-i asa?Ca tot vorbeam despre progres,da,cineva a progresat in toata treaba asta,diavolul.Bineinteles,acum este modern,civilizat si evoluat.Se vorbeste toata ziua despre prostia cu schimbarea mentalitatii,da,adica sa gandim cum vrea diavolul si sa acceptam pacatul si imparatia lui.
Reply With Quote
  #173  
Vechi 22.05.2007, 16:43:20
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

MARIUS_DANIEL, nu vad ce este rau în cresterea economica si combaterea saraciei. Cum spuneam, nu cred ca saracia este o virtute in sine, asa cum nici bogatia nu cred caeste un impediment la mantuire.

Cred ca importante sunt faptele noastre, indiferent ca suntem bogati sau saraci, sau altfel spus, bogatia "duhovniceasca" este cea mai importanta.

Reply With Quote
  #174  
Vechi 22.05.2007, 17:19:56
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Bogatie este oarecum un impediment, si saracia e oarecum un ajutor in calea spre mantuire.

Zic "oarecum" pentru ca nu-s criterii absolute, cu asta sint de acord, nici nu reprezinta pacat respectiv virtute in sine.
Saracia de buna voie, infranarea de la lux si de la traiul imbelsugat insa e o virtute.

Eliminarea saraciei insa cred ca e o treaba buna chiar daca e coordonata de organisme statale, sau nereligioase. Saracia altora chiar nu ne ajuta la mantuire. :satisfied:

Reply With Quote
  #175  
Vechi 22.05.2007, 18:45:32
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Macarie
Bogatie este oarecum un impediment, si saracia e oarecum un ajutor in calea spre mantuire.

Zic "oarecum" pentru ca nu-s criterii absolute, cu asta sint de acord, nici nu reprezinta pacat respectiv virtute in sine.
Saracia de buna voie, infranarea de la lux si de la traiul imbelsugat insa e o virtute.

Eliminarea saraciei insa cred ca e o treaba buna chiar daca e coordonata de organisme statale, sau nereligioase. Saracia altora chiar nu ne ajuta la mantuire. :satisfied:
De acord,dar probabil n-am explicat bine termenul de "saracie".A fi "sarac" in viziunea lor inseamna a nu avea tv,mobil,masina,vila,etc.,adica lux de bunuri materiale ce nu sunt de stricta necesitate vietii unui om obisnuit.Asta e facuta intentionat de a-l ajuta pe om,da,a-l "ajuta" sa nu slabeasca in patimi,sa se implice in cele materiale si sa uite de cele spirituale.Avem nevoie de bogatie spirituala,aceasta e adevarata saracie,cea din sufletele noastre.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 22.05.2007, 19:42:15
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Citat:
În prealabil postat de Macarie
Bogatie este oarecum un impediment, si saracia e oarecum un ajutor in calea spre mantuire.

Zic "oarecum" pentru ca nu-s criterii absolute, cu asta sint de acord, nici nu reprezinta pacat respectiv virtute in sine.
Saracia de buna voie, infranarea de la lux si de la traiul imbelsugat insa e o virtute.

Eliminarea saraciei insa cred ca e o treaba buna chiar daca e coordonata de organisme statale, sau nereligioase. Saracia altora chiar nu ne ajuta la mantuire. :satisfied:
De acord,dar probabil n-am explicat bine termenul de "saracie".A fi "sarac" in viziunea lor inseamna a nu avea tv,mobil,masina,vila,etc.,adica lux de bunuri materiale ce nu sunt de stricta necesitate vietii unui om obisnuit.Asta e facuta intentionat de a-l ajuta pe om,da,a-l "ajuta" sa nu slabeasca in patimi,sa se implice in cele materiale si sa uite de cele spirituale.Avem nevoie de bogatie spirituala,aceasta e adevarata saracie,cea din sufletele noastre.
Telefonul mobil si un autoturism mi se par de stricta necesitate in ziua de astazi.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 22.05.2007, 22:08:59
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

subscriu
Reply With Quote
  #178  
Vechi 23.05.2007, 08:40:53
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

dialog, dialog dar cu smerenie dragilor..
Reply With Quote
  #179  
Vechi 23.05.2007, 10:26:23
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Telefonul mobil si un autoturism mi se par de stricta necesitate in ziua de astazi.
E o stricta necesitate pe care ne-am creat-o noi !

Ca si multe altele. Acum sigur ca nu poti sa te separi pur si simplu de societatea in care traiesti si de care depinzi, sau in orice caz nu toti se pot desprinde.

Totusi, faptul e ca ne-am obisnuit sa iubim mai mult tehnica decat natura, soselele asfaltate decat drumurile de tara, preferam un apartament cu termopane in centrul unui oras fata de o casa la margine de codru, si in sfarsit o seara la televizor in loc sa povestim cu cei din familie.

Astea toate necesita tehnologie, industrie, si atunci unele accesorii devin necesare.
Putem insa sa recunoastem ca de multe din ele daca ne-am lipsi, am avea o viata mai linistita. :)



Reply With Quote
  #180  
Vechi 23.05.2007, 14:23:43
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Macarie
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Telefonul mobil si un autoturism mi se par de stricta necesitate in ziua de astazi.
E o stricta necesitate pe care ne-am creat-o noi !

Ca si multe altele. Acum sigur ca nu poti sa te separi pur si simplu de societatea in care traiesti si de care depinzi, sau in orice caz nu toti se pot desprinde.

Totusi, faptul e ca ne-am obisnuit sa iubim mai mult tehnica decat natura, soselele asfaltate decat drumurile de tara, preferam un apartament cu termopane in centrul unui oras fata de o casa la margine de codru, si in sfarsit o seara la televizor in loc sa povestim cu cei din familie.

Astea toate necesita tehnologie, industrie, si atunci unele accesorii devin necesare.
Putem insa sa recunoastem ca de multe din ele daca ne-am lipsi, am avea o viata mai linistita. :)


Frate Macarie, daca un prieten bun al tau, nu zic din familie, ar avea o problema de sanatate in timp ce calatoriti, nu ai vrea sa scoti repede un telefon mobil si sa chemi o ambulanta?

Sau mai bine...nu ai vrea sa il urci in masina ta si sa il duci rapid la medic?

Sincer, as prefera ao casuta pe margine unui lac, la margine de codru, fara mobil, fara masina....dar as muri de foame :D
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dialog BOR - Biserica Catolica Ducutu Biserica Romano-Catolica 70 08.05.2013 00:19:29
Sf.Sinod al BOR invita la dialog BRU si accepta vizita Papei Pr.Coriolan Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 2 08.07.2010 13:54:27
Nevoia de ajutor archanghel Stiri, actualitati, anunturi 34 12.08.2009 09:59:09
Ecumenismul-dialog sau unificarea confesiunilor? georgeval Despre Biserica Ortodoxa in general 31 15.07.2008 19:20:50
DIALOG CU TINERII Laurentiu Generalitati 8 11.12.2006 01:00:59