Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 02.06.2007, 14:05:12
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Sunt de acord cu cristiboss.

romandragut am impresia ca de fapt tu cauti in orice sa dovedesti ca inclinatiile tale nu sunt un pacat. Ori asta cumva intra in contradictie cu ortodoxia. Pacatul se accepta chiar daca nu`l vezi. Faci post, mergi la preot si dintr`o data ai sa`ti vezi pacatul. Ai sa`l vezi eventual in tine. Cu traieste din tine. Cum tu traiesti pentru el. El doar te stoarce.

Imi arati o postare a ta in care recunosti ca homosexualitatea este un pacat? Sa stii ca si fumatul este un pacat. Si vorbaria prea multa este un pacat. Dar cel ce se afla in pacat nu poate sa vada decat langa cineva mai curat. Cineva mai curat poate fi bunica ta, bunicul tau, un profesor al tau. Cautand lumina o vei gasi. Cand o vei gasi vei vedea ca ai haina murdara. Si atunci vei sti ce sa faci. Cum sa o cureti. Cum sa`ti impodobesti viata cu lumina.


Reply With Quote
  #62  
Vechi 02.06.2007, 21:14:58
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

este pacat pentru o institutie precum biserica. insa eu nu gasesc nimic impotriva ta.

si apropo de mizerie si de violenta ortodoxa: ultraortodocsii si dreapta ruseasca au batut homosexuali si sustinatori ai homosexualilor la moscova. din motive MORALE, CRESTINESTI.

probabil ca unii sunt ofticati ca am curajul sa vb de lucruri pe care voi doriti sa le desfintati chiar in barlogul vostru. insa sunt aici pentru discutii cu oameni inteligneti, din fercie sunt cativa. referitor la cei mult prea saraci cu duhul le spun simplu: "habar nu aveti."

Reply With Quote
  #63  
Vechi 02.06.2007, 21:39:14
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

romandragut frate,in Vechiul Testament erau alte vremuri decat in Noul Testament.Era cu totul alta situatie politica si religioasa.Odata cu venirea crestinismului pe pamant lucrurile s-au schimbat,desi au ramas intacte cele 10 porunci,Iisus Hristos ne mai invata sa ne rugam pentru asupritorii nostri oricare ar fi ei si de orice religie si etnie(se subintelege).
Reply With Quote
  #64  
Vechi 03.06.2007, 11:47:58
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Silviu
romandragut frate,in Vechiul Testament erau alte vremuri decat in Noul Testament.Era cu totul alta situatie politica si religioasa.Odata cu venirea crestinismului pe pamant lucrurile s-au schimbat,desi au ramas intacte cele 10 porunci,Iisus Hristos ne mai invata sa ne rugam pentru asupritorii nostri oricare ar fi ei si de orice religie si etnie(se subintelege).
silviule, sunt multe chestii insa sa ma umilesc nu pot. inteleg odata, de doua ori, insa sunt in 2007 exista drepturi pe care le merit si nu vad de ce sa nu mi le dobandesc.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 20.06.2007, 01:20:11
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

tot rasfoind aiurea am gasit ceva foarte interesant referitor la marea schhisma ortodoxa. hmmm. cine poate sa imi spuna mai mult. s-a facut frulmos? fara lupte si fara persecutari? fara executari? sau a existat un grup de crestini ortodoxi (cel vechi) care au fost cam ... "ajutati" sa se rareasca.

nu cvreau sa trag concluzii aiurea tinand cont ca tot ceea ce inseamna istorie si stiinta este minciuna si neadevar.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 20.06.2007, 08:31:20
amabila amabila is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2007
Mesaje: 10
Implicit

ai dreptate romindragut dar citi mai sunt in viata sa recunoasca de erorile si persecutiile ce sa-u facut.numai noi copii si nepotii stim.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 20.06.2007, 08:47:28
amabila amabila is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2007
Mesaje: 10
Implicit

preotii pt a induce mirenii in eroare au primit o suma mare de bani si pamint.stiu de la bunici. aveau o sora maica la minastire in moldova apoi a plecat la ierusalim si nu sa ma intors. si o alta ruda preot si de la ei stiu. parintii mei mergeau la biserica de stil vechi in alta localitate si mereu ii amendau pe motv ca instigau in curtea GOSPODARIA AGRICOLA COLECTIVA fiind alaturi de biserica.ii ertau daca semnau ca se lasa de stilul vechi si pe deasupra primeau si banii inapoi dela amenzile anterioare.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 20.06.2007, 10:08:47
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

sunt convins ca toate acestea iti sunt de fapt refuzate. si toate acestea sunt de fapt "minciuni". insa sunt alese doar adevarurile care ne fac sa ne simtim bine.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 25.06.2007, 15:44:39
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Intr-adevar crestinii ortodoxi pe stil vechi au fost prigoniti mult timp dupa schimbarea calendarului Iulian din 1924,mai ales preotii acestora care au refuzat categoric aceasta schimbare considerand-o necanonica si fara temei religios.Unii preoti au facut si puscarie pe aceasta tema,incercand clericii pe stilul nou,tocmai convertiti sa-i sensibilizeze si sa-i preseze pebtru supunere.Se stie ca schimbarea calendarului a venit din indrumarea catolicilor.Nu se stie cu precizie care au fost foloasele credinciosilor pe stil nou pentru aceasta schimbare,motivandu-se decalajul astral al timpului,insa devreme ce au aparut presiunile,uneori chiar imorale din partea BOR pentru determinarea tuturor spre schimbare,probabil ca acestia aveau motive serioase pe plan social,motive neconforme dogmei religioase.Au fost preoti chinuiti fizic si psihic pentru a accepta schimbarea.Li s-a refuzat savarsirea slujbelor in bisericile care odinioara le apartineau ca si parohii,facandu-se aceasta delimitare si pe plan material,astfel preotii au fost nevoie sa se retraga in suburbii si sa slujeasca pe ascuns in diferite locuri,fiindu-le total interzisa si negata hirotonia in cazul in care nu primeau schimbarea calendarului.
Astfel acestia,impreuna cu grupurile de oameni care-i sustineau au inceput sa construiasca biserici proprii,mai mult pe timpul noptii,pentru ca sa nu fie vazuti si condamnati.Asa s-a construit toate bisericile si manastirile pe stilul vechi care exista acum in Romania,s-au ridicat din resurse proprii,nefiind finantati sub nici un chip de Bor,considerati fiind intr-o permanenta neascultare,de catre acestia.
Intr-adevar,unii clerici au primit si bani pentru supunere fata de schimvarea ce venea cu multe contradictii si semne de-ntrebare,platiti fiind ca si cum valorile reale mistice nici nu existau pentru aceasta modificare.
Da,va exista intotdeauna ura si discriminare atunci cand va fi vorba de sustinerea religiei,de ce?,nu stiu,si nu stie nimeni,cert este insa faptul ca niciodata n-o sa fim altfel,atata timp cat propriile principii religioase deseori se contrazic cu firea noastra.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 25.06.2007, 23:33:05
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Intr-adevar crestinii ortodoxi pe stil vechi au fost prigoniti mult timp dupa schimbarea calendarului Iulian din 1924,mai ales preotii acestora care au refuzat categoric aceasta schimbare considerand-o necanonica si fara temei religios.Unii preoti au facut si puscarie pe aceasta tema,incercand clericii pe stilul nou,tocmai convertiti sa-i sensibilizeze si sa-i preseze pebtru supunere.Se stie ca schimbarea calendarului a venit din indrumarea catolicilor.Nu se stie cu precizie care au fost foloasele credinciosilor pe stil nou pentru aceasta schimbare,motivandu-se decalajul astral al timpului,insa devreme ce au aparut presiunile,uneori chiar imorale din partea BOR pentru determinarea tuturor spre schimbare,probabil ca acestia aveau motive serioase pe plan social,motive neconforme dogmei religioase.
Desi iti dau dreptate in ce priveste persecutiile bisercii de stil vechi, trebuie sa te corectez in anumite privinte.

1. Corectarea calendarului e o problema pur stiintifica, nu s-a facut din indrumarea catolicilor si nu are nici o legatura cu acestia. Automobilul atit de folosit de clericii nostri, inclusiv de cei de stil vechi, a fost inventat de "catolici" dar nu e folosit la indrumarea lor, ci pur si simplu pentru ca merge

2. Apoi BOR nu a facut arestari, nu are si nu a avut niciodata aceasta putere. In Rusia persecutiile au venit din partea puterii imperiale.

3. Daca respingi o hotarire a sinodului unei biserici, ai iesit de sub ascultarea ei. Nu e o problema de cum considera cineva, e un fapt.
In plus esti pe punctul de a creea o separatie, o ruptura care pana la urma e un fel se schisma, in acest caz pentru un motiv prea marunt. Poate asta sa fie considerat motiv serios in plan social.

Personal nu le-am refuzat sprijinul calugarilor de stil vechi, i-am ajutat si o voi face. Nu consider ca gresesc decat printr-o oarecare incapatinare si in mod sigur resping orice forma de marginalizare sau dezavantajare a dansilor.

M-as bucura insa sa ni se alature cand vor considera ca o pot face fara retineri sau strangere de inima.



Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doua sfinte mucenite Hartford Sfinti Parinti (Patrologie) 25 01.01.2013 20:30:17
Cartile sfinte! miti29 Morala Crestina 3 30.10.2011 17:37:10
Locurile Sfinte lourdes19 Pelerinaje la locuri Sfinte 1 04.01.2011 16:41:36
pelerinaj LOCURILE SFINTE hyllary Pelerinaje la locuri Sfinte 0 07.04.2010 21:09:23
deschiderea cartii sfinte lory_rose Generalitati 12 14.05.2007 23:08:34