Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.10.2011, 18:41:09
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ..

Citat:
În prealabil postat de Cecilia89 Vezi mesajul
Da, asta ar veni ca un raspuns, mai spiritual. Cu siguranta ca daca sti sa iubesti tot ceea ce te inconjoara vei avea grija sa nu faci rau vreodata (asta incluzand TOATA Creatia lui Dumnezeu). Pe mine ma satisface raspunsul asta, si nu credeam ca am sa primesc unul atat de valabil si veritabil. Dar oare ce inteleg altii prin iubire? Ar putea oamenii include toata Creatia lui Dumnezeu in IUBIRE?
Ma gandesc ca in iubire sunt incluse mila, compasiunea si dorinta de a nu provoca suferinta altora (si multe altele bineinteles) si tocmai de asta, cum ai putea privi in ochii unui animal care e inaintea ta spre sacrificare, fara sa te gandesti ca el sufera? Faptul ca ne-am departat de natura si traim in oras unde ne putem lua carnea de la supermarketuri ne face oarecum indiferenti la ceea ce se intampla defat in realitate, ori pentru ca nu ne dam seama ori pentru ca nici nu vrem sa o facem. (daca asta nu va starneste mila, atunci nu stiu ce sa mai zic).
Nu sunt vegetariana, dar am asta in vedere. Deasta am nevoie de raspunsuri. Plus de asta sunt sigura ca coprul uman rezista foarte bine si fara carne.


Fiecare va renunta la carne pe parcurs ce isi sensibilizeaza constiinta si intelge viu din vocea propriei lui inimi trezite ca ceea ce face (atunci cand ucide un animal in interes prorpiu, egoist) este un rau, o greseala, o nedreptate . Cine nu va renunta prin intelegere , deci si cu bucurie, nu va putea sa traga folos - din aceasta renuntare .
Daca Domnul Insusi recomanda prin profetii lui in perioadavechiului testament, sacrificarea anumitor animale , este nu pentru ca ii facea lui placere sau avea El nevoie de asta, ci o recomanda doar pentru ca era cea mai potrivita forma de a le mentine sufletele aproape de spiritualitate , de El - prin inseamnatatea , corespondenta spirituala ce o reprezentau acele animale si sacrificiile temporare ce se faceau si astfel isi puteau aduce aminte (deci sa nu uite complet ) de dumnezeu si spiritualitate - Era cea mai portivita(pentru starea lor spirituala de atunci) forma de a-i salva de la pieirea totala, un mijloc. de a salva sufletele de lla pieirea eterna prin viata fizica a unui animal.
Acum lucrurile s-au schimbat. Cine are deja constiinta sensibila si intelge ca este un rau , atunci pacatuieste daca actioneaza impotriva a ce-i spune constiinta . Cat despre acele motivatii chipurile stiintifice ca omul are nevoie de atata si atatea proteine pe care le poate lua numai din carne, sunt total nefondate si aberante . Pe langa faptul ca sunt mii de alte alimentele care sunt bogate in proteine , vitamine si minterale ( in special semintele) , statisticile o dovedesc , prin atatea grupuri de oameni- mai mici sau mai mari - pana la tari intregi - _ ca cei care consuma mai putina carne sau deloc sunt mult mai sanatosi si mult mai putin bolnavi.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.10.2011, 18:48:46
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ..

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Dar trebuie să identificăm mai mult, dargostea trebuie să fie curată, adică să ai credință în Dumnezeu, iar aia vine dacă îl cauți pe Dumnezeu și îi păzești poruncile...
.................................................. .................................................. ................................

Adică trebuie să ne ferim de iubirea cea vicleană, iubirea de semeția noastră prin uciderea lui Dumnezeu în noi înșine sau în alți credincioși...
Da, intradevar asa este bine
Eu la acea Iubire(pura, perfecta) m-am gandit cand am spus asta,

Intadevar fiecare poate intelege cate altceva prin iubire.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.10.2011, 21:22:23
radu_trandafir's Avatar
radu_trandafir radu_trandafir is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2009
Locație: Suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cecilia89 Vezi mesajul
uite am gasit ceva la Facerea Cap 1:26-31. Se specifica ca omul a fost lasat sa stapaneasca toate vietatile de pe pamant, dar asta nu inseamna a le folosi drept hrana, dovada fiind la 29. unde Dumnezeu ii spune omului ca ii da toata iarba ce face samanta si tot pomul ce are rod cu samanta in el si aceasta sa fie hrana lui. nu specifica nimic de animale ca fiind sursa de hrana.

Si totusi...in aceeasi carte a Facerii, nu mai departe de capitolul 9:

1. Și a binecuvântat Dumnezeu pe Noe și pe fiii lui și le-a zis: "Nașteți și vă înmulțiți și umpleți pământul și-l stăpâniți!
2. Groază și frică de voi să aibă toate fiarele pământului; toate păsările cerului, tot ce se mișcă pe pământ și toți peștii mării; căci toate acestea vi le-am dat la îndemână.
3. Tot ce se mișcă și ce trăiește să vă fie de mâncare; toate vi le-am dat, ca și iarba verde.
__________________
"Adânc pe adânc cheamă în glasul căderilor apelor Tale."
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.10.2011, 23:03:00
Cecilia89 Cecilia89 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de radu_trandafir Vezi mesajul
Si totusi...in aceeasi carte a Facerii, nu mai departe de capitolul 9:

1. Și a binecuvântat Dumnezeu pe Noe și pe fiii lui și le-a zis: "Nașteți și vă înmulțiți și umpleți pământul și-l stăpâniți!
2. Groază și frică de voi să aibă toate fiarele pământului; toate păsările cerului, tot ce se mișcă pe pământ și toți peștii mării; căci toate acestea vi le-am dat la îndemână.
3. Tot ce se mișcă și ce trăiește să vă fie de mâncare; toate vi le-am dat, ca și iarba verde.
Da dar asta nu inseamna ca lucrurile trebuie sa fie asa... toate astea s-au intamplat dupa ce Adam si Eva au comis pacatul... de atunci s-au schimbat toate in rau. Animalele care atunci erau toate erbivore au devenit ele insele carnivore(unele dintre ele), asa ca putem spune ca, pacatuind, Adam si Eva nu au facut un rau doar viitoarelor generatii ci au daunat intregii Creatii.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.10.2011, 23:14:19
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,cecilia89

Citat:
În prealabil postat de Cecilia89 Vezi mesajul
uite am gasit ceva la Facerea Cap 1:26-31. Se specifica ca omul a fost lasat sa stapaneasca toate vietatile de pe pamant, dar asta nu inseamna a le folosi drept hrana, dovada fiind la 29. unde Dumnezeu ii spune omului ca ii da toata iarba ce face samanta si tot pomul ce are rod cu samanta in el si aceasta sa fie hrana lui. nu specifica nimic de animale ca fiind sursa de hrana.
cecilia,citeste te rog, leviticul11.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.10.2011, 00:07:46
radu_trandafir's Avatar
radu_trandafir radu_trandafir is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2009
Locație: Suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cecilia89 Vezi mesajul
Da dar asta nu inseamna ca lucrurile trebuie sa fie asa... toate astea s-au intamplat dupa ce Adam si Eva au comis pacatul... de atunci s-au schimbat toate in rau. Animalele care atunci erau toate erbivore au devenit ele insele carnivore(unele dintre ele), asa ca putem spune ca, pacatuind, Adam si Eva nu au facut un rau doar viitoarelor generatii ci au daunat intregii Creatii.
Exista si alte referinte, eu m-am oprit doar la primul. Cineva mai sus, sugera leviticul 11. Mai este si vedenia Sf. Apostol Petru din Fapte si mai sunt atatea si atatea exemple.
__________________
"Adânc pe adânc cheamă în glasul căderilor apelor Tale."
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.10.2011, 02:06:13
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Ce spui de legea lui Moise? interdictiile alimentare, din care rezulta ca unele animale sunt permise a fi consumate, alte nu. Din moment ce e permis consumul de carne, rezulta automat ca se permite si sacrificarea lor pentru hrana. In Facere primele indeletniciri ale oamenilor au fost agricultura (Cain), pastoritul (Abel), metalurgia (fiul lui Cain) ... iar in vremea lui Noe deja se practica si vanatoarea (El a fost vânător vestit înaintea Domnului Dumnezeu; de aceea se și zice: „Vânător vestit ca Nimrod înaintea Domnului Dumnezeu” Facere 10:9). Deci oamenii au fost culegatori (perioada edenica), cultivatori (dupa cadere), crescatori de animale, vanatori, diversificandu-si indeletnicirile pe parcurs ce au evoluat material.
Pai daca cineva e pastor asta inseamna neaparat ca mananca carne?
Ca poti sa cresti oi si sa mananci numai branza,lapte etc da fara sa mananci carne.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 19.10.2011, 08:02:18
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Animelele nu au suflet, oamenii au. Dumnezeu pentru noi a lasat poruncile.
Domnul a lasat animalele pentru ajutor si hrana. Batandu-ti joc de ele iti bati joc de creatia Lui.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 19.10.2011, 09:48:25
Cecilia89 Cecilia89 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Animelele nu au suflet, oamenii au. Dumnezeu pentru noi a lasat poruncile.
Domnul a lasat animalele pentru ajutor si hrana. Batandu-ti joc de ele iti bati joc de creatia Lui.
Haideti totusi sa ne intoarcem acolo unde era bine, si anume inainte de pacatul stramosesc, unde scrie ca oamenii au primit ca hrana toata iarba ce face samanta si tot pomul ce are rod cu samanta in el si aceasta sa fie hrana lor. De atunci lucrurile s-au schimbat foarte mult si e clar ca exact asa nu putem face sa fie pentru ca sunt atatea si atatea tentatii lumesti. Eu zic sa ne concentram mai mult pe perioada aia, desi in Biblie nu e una detaliata pe mai multe pagini. Toate schimbarile(animalele ca hrana) au ajuns sa fie ajustari ale lumii in care omul a ales sa fie.
Sper ca ati vizionat videoclipurile postate de mine. Daca aceea nu e bataie de joc, atunci ce e? Iar noi pentru ca le consumam carnea suntem partasi la toate astea. Apoi ganditi-va la tonele de carne care ajung sa fie aruncate datorita neconsumului. Aia nu e bataie de joc?
Animalele au suflet! Doar pentru ca nu este nemuritor ca al nostru si nu pacatuiesc nu inseamna ca nu au deloc. Ba mai mult, e mai rau pentru ele, pentru ca odata moarte se sting de tot, pe cand sufletul omului se inalta in fata lui Dumnezeu. Cum ar fi daca ati sti ca odata mort e totul negru si nu mai exista nimic? Ele nu au ceea ce avem noi, nu au sansa asta si totusi nu sunt atat de egoiste precum oamenii. Spun ca oamenii sunt egoisti, din cauza faptului ca se chinuie sa traiasca cat mai mult pe pamant, vor viata cat mai lunga. Viata lunga, dar fara prea multe fapte bune.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 19.10.2011, 11:21:46
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Animalele nu au suflet, numai oamenii au.
Sfatuiesc fratia ta cu toata bunatatea si din toata inima sa nu se mai "axeze" pe anumite parti din Biblie. Parintele cu care fac Studiul Vechiului Testament ne-a povestit despre o conferinta pe care a avut-o si in care, la sfarsit, printre intrebari, cineva l-a intrebat cum talcuieste poligamia in Vechiul Testament. Acesta a spus ca nu o face, Biblia nefiind un mod de a ne justifica sau indreptati.
In ceea ce spuneti aveti partial dreptate, batjocura fata de animale e defapt fata de creatia Domnului, un lucru grav moralmente. Dar in acelasi timp, Sfintii Parinti nu vorbesc de a fi vegetarian, ci de a nu manca manca carne pentru a ne ajuta in lupta cu patimile, cine vrea sau are nevoie.
Eu cred ca mai important este sa fim milostivi si blanzi fata de oameni, cei ca noi care ne sunt aproapele si fata de care Hristos, Dumnezeul nostru, a spus sa ii iubim ca pe noi insine.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
porunca 6

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A cincea porunca... Man Teo Homosexualitatea 0 23.07.2011 09:10:51
Prima porunca Man Teo Vrajitoria 0 23.07.2011 09:07:30
Porunca cea mai mare doctor_faustus Biserica Ortodoxa Romana 5 26.09.2010 00:15:13
Porunca a saptea idealist Iudaismul 3 20.07.2010 12:05:49
PORUNCA A DOUA DIN DECALOG sofiaiuga Din Noul Testament 29 06.05.2008 16:11:09