Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.01.2011, 17:51:45
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Dorinta de a te fi nascut in alta epoca

Sunt persoane care nu sunt multumite de perioada in care traiesc. Spun ca le-ar fi placut mai mult sa traiasca intr-o anumita perioada de timp. Astfel de afirmatii imi par neadevarate. Daca Dumnezeu a ingaduit sa ma nasc intr-o anumita epoca, inseamna ca acesta imi este cea mai potrivita, in ea am cu adevarat sansele implinirii. Nu vad rostul de a ravni dupa o alta perioada de timp.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.01.2011, 18:01:22
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sunt persoane care nu sunt multumite de perioada in care traiesc. Spun ca le-ar fi placut mai mult sa traiasca intr-o anumita perioada de timp. Astfel de afirmatii imi par neadevarate. Daca Dumnezeu a ingaduit sa ma nasc intr-o anumita epoca, inseamna ca acesta imi este cea mai potrivita, in ea am cu adevarat sansele implinirii. Nu vad rostul de a ravni dupa o alta perioada de timp.
Cand nu traiesti o viata dedicata lui Dumnezeu,ori cel putin cu dorinta de a-L afla,sufletul se inclina spre altfel de sentimente...uneori te cuprinde un dor de un anumit cadru(alta epoca),un vis pierdut,lucruri din astea,fiindca lumea de pe pamant este singura pe care o ve zi.
In momentul in care iti doresti asa ceva nu te gandesti la Dumnezeu sau la motivul pentru care El a ingaduit sa te nasti in timpurile acestea,ci esti cu mintea prin alte parti... lucruri efemere.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.01.2011, 18:22:53
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sunt persoane care nu sunt multumite de perioada in care traiesc. Spun ca le-ar fi placut mai mult sa traiasca intr-o anumita perioada de timp. Astfel de afirmatii imi par neadevarate. Daca Dumnezeu a ingaduit sa ma nasc intr-o anumita epoca, inseamna ca acesta imi este cea mai potrivita, in ea am cu adevarat sansele implinirii. Nu vad rostul de a ravni dupa o alta perioada de timp.
Când spunem că ne-ar fi plăcut să ne naștem în altă epocă sau în alt loc, noi avem în vedere comoditatea noastră. Dar nu avem în vedere planul lui Dumnezeu, care este rostul nostru pe pământ. Or, Dumnezeu ne-a trimis în lume în perioada aceasta, în care semnele necredinței și imoralității sunt atât de îngrijorătoare, cu un anumit scop. Lumea aceasta este Galileea noastră.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.01.2011, 18:35:35
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Când spunem că ne-ar fi plăcut să ne naștem în altă epocă sau în alt loc, noi avem în vedere comoditatea noastră.
Dar si asa suntem in neadevar, pentru ca sunt sigur ca in alta epoca nu am fi fost lipsiti de probleme. Deci, se inseala cei ce cred ca atunci puteau beneficia de comoditate.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.01.2011, 19:09:02
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Asa este, suntem cartitori si nu nu ne multumeste nimic. Ar trebui sa ii dam slava lui Dumnezeu ca ne-am nascut intr-o tara ortodoxa, cat de cat civilizata, unde e pace... Mantuirea oricum e posibila oriunde si oricand.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.01.2011, 19:11:13
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Este dificila aceasta cale a "asumarii" de sine, cand nu traiesti in persepctiva relatiei cu Dumnezeu. De aceea, mintea noastra se ocupa sa scorneasca scenarii.

Omul credincios cunoaste ca "nu poate adauga staturii sale nici macar un cot". Dupa cum viata insasi este un dar, si contextul in care ne nastem si traim, ne este randuit de Daruitor.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.01.2011, 19:25:30
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,costel

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sunt persoane care nu sunt multumite de perioada in care traiesc. Spun ca le-ar fi placut mai mult sa traiasca intr-o anumita perioada de timp. Astfel de afirmatii imi par neadevarate. Daca Dumnezeu a ingaduit sa ma nasc intr-o anumita epoca, inseamna ca acesta imi este cea mai potrivita, in ea am cu adevarat sansele implinirii. Nu vad rostul de a ravni dupa o alta perioada de timp.
oamenii isi doresc multe si io nu inteleg de ce nu-si implinesc singuri dorintele,placerile,etc.
sa avem dragoste de dumnezeu indiferent de epoca sau tara si altceva,una din porunci,daca nu ma insel:sa cinstesti pe tatal tau si pe mama ta in tara pe care ti-o da domnul.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.01.2011, 19:41:53
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

acum sute de ani se murea foarte usor de orice boala asa ca ...totusi epoca in care traim a adus numeroase beneficii.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.01.2011, 22:35:55
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Cei ce spun: daca m-as fi nascut in alta epoca... daca as fi avut alti parinti... daca as fi avut alta sotie... alta soacra... alt serviciu etc., incearca sa-si caute insuccesul in afara lor, nu in ei. E usor sa ne indreptatim. Mai greu ne e sa ne asumam esecul.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.01.2011, 00:14:40
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Unii fug de realitate. Se gandesc cat de bine le-ar fi fost daca s-ar fi nascut in alta epoca, dar in realitate nu au termen de comparatie, asa ca viseaza doar la o fantasma.

Ii stiu pe unii care viseaza sa se fi nascut pe Pandora, planeta fictiva din filmul Avatar. Chestiile astea nu prea au legatura cu epoca, mai degraba cu contrastul dintre circumstantele prezente si cele imaginate.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
epoca, lume, timp

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea - necesitate sau dorinta? alecsandra_ldc Intrebari utilizatori 28 19.02.2013 23:36:53
Omul este dorinta Ekaterina Morala Crestina 3 30.07.2012 15:34:40
UN (TRAM)VAI NUMIT DORINTA Ioan_Ciobota Generalitati 5 05.02.2011 12:32:58
dorinta djraz Pictura si Sculptura Bisericeasca 1 16.12.2008 22:19:43