Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.08.2011, 22:56:07
Desideria Desideria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2011
Mesaje: 7
Smile Echilibru

Daca pastrezi echilibrul lucrurilor in viata proprie, esti mai fericit?Pentru ca mersul pe bicicleta necesita echilibru, ca si in viata, te bucuri sa inveti, dar te intristezi sa cazi.Cred ca sa traiesti echilibrat in toate privintele este un bine necesar.Este parerea mea!As vrea sa stiu si ce crezi tu, cititorul?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.08.2011, 22:58:39
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Desideria Vezi mesajul
Daca pastrezi echilibrul lucrurilor in viata proprie, esti mai fericit?Pentru ca mersul pe bicicleta necesita echilibru, ca si in viata, te bucuri sa inveti, dar te intristezi sa cazi.Cred ca sa traiesti echilibrat in toate privintele este un bine necesar.Este parerea mea!As vrea sa stiu si ce crezi tu, cititorul?

Nu este suficient sa fii echilibrat.

Trebuie sa gasesti exaltarea in echilibru.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.08.2011, 08:55:03
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Desideria Vezi mesajul
Daca pastrezi echilibrul lucrurilor in viata proprie, esti mai fericit?Pentru ca mersul pe bicicleta necesita echilibru, ca si in viata, te bucuri sa inveti, dar te intristezi sa cazi.Cred ca sa traiesti echilibrat in toate privintele este un bine necesar.Este parerea mea!As vrea sa stiu si ce crezi tu, cititorul?
Asa e bine intr-adevar sa ai un echilibru, doar ca, dupa cum bine stim pe acesta il poti pierde foarte usor.Ceea ce ne poate face sa pierdem acest echiilibru sunt: mania,ura, setea de razbunarea, deznadejdea....si atunci facem lucruri necugetate pierzandu-ne astfel echilibrul in viata. Pentru toate acestea ne trebuie un "scut" de aparare adica credinta in Dumnezeu, post si rugaciune.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.08.2011, 09:40:47
Desideria Desideria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2011
Mesaje: 7
Implicit

maria40
Iata un citat de Lao Tzu, un filosof chinez.El spune "Cel care cunoaște pe alții este înțelept; cel care se cunoaște pe sine este iluminat."Adevarul e ca primim aceasta lumina, pentru a fi iluminati cu ajutorul bunului Dumnezeu.Multumesc de raspuns!:)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.08.2011, 10:03:04
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Echilibrul il gasim daca in interior suntem in armonie....Cu noi insine , cu divinitatea cu tot ce ne inconjoara. Ca sa fim in echilibru trebuie sa NE cunoastem profund si apoi sa rezonam cu ceea ce este langa noi dar care ne impregneaza mereu existenta, direct sau indirect....Cert imi este mie , ca echilibrului ii este necesara iubirea....Acest element esential concura la gasirea si mentinerea echilibrului...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.08.2011, 11:19:49
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de misteria Vezi mesajul
Cert imi este mie , ca echilibrului ii este necesara iubirea....
Eu zic ca iubirea poate crea un dezechilibru mare in viata unei persoane. (parerea mea)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.08.2011, 13:04:09
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
Eu zic ca iubirea poate crea un dezechilibru mare in viata unei persoane. (parerea mea)
Poate lipsa iubirii sau atasamentul/posesivitatea/obsesia care sunt des confundate cu iubirea..

IUBIREA in niciun caz nu poate genera dezechilibru!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.08.2011, 13:24:33
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Poate lipsa iubirii sau atasamentul/posesivitatea/obsesia care sunt des confundate cu iubirea..

IUBIREA in niciun caz nu poate genera dezechilibru!
Nu este o confuzie, acelea sunt anumite formele de maifestare a iubirii. Iubirea nu trece prin filtrul ratiunii, nu se pliaza pe vreun model stas si nu cred ca prezinta o constanta sau un echilibru.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.08.2011, 13:34:15
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
Nu este o confuzie, acelea sunt anumite formele de maifestare a iubirii. Iubirea nu trece prin filtrul ratiunii, nu se pliaza pe vreun model stas si nu cred ca prezinta o constanta sau un echilibru.
Gresesti.:-) IUBIREA nu se manifesta sub nicio forma NEGATIVA!

Tocmai ca iubirea nu trece prin filtrul ratiunii, n-are cum sa prezinte manifestari generate de mintea umana: atasament/posesivitate/gelozie/obsesie..

IUBIREA elibereaza, descatuseaza, inalta...nicidecum nu inrobeste/inlanuieste/ innebuneste pe cineva:-)

Last edited by Melissa; 06.08.2011 at 13:37:40.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.08.2011, 14:10:59
Desideria Desideria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2011
Mesaje: 7
Implicit

Melissa, GLAdoS si Misteria
Va multumesc de raspunsuri.Am o mica completare la ceea ce voi ati comentat privitor la iubire.Si echilibru.Stiti ca in engleza se traduce balance!?
O povestioara despre cum iubirea nu poate fi calculata, decat prin a ne mentine in echilibru cand ne dam in balansoar -traim impreuna, in comuniune unul cu celalalt.(si cu Dumnezeu, desigur)
Povestea balansoarului
"Odata merse un tata cu fetita sa pe un teren de joaca.Aici se afla un balansoar si fetita voia asa de mult sa se balanseze cu tatal ei..Ea se aseza intr-o parte si tatal in partea opusa.Deodata fetita se trezi foarte sus, iar tatal jos la pamant.'Hai, hai!'striga ea, dar balansoarul nu se misca din loc.Fetita era asa usurica, iar tatal asa de greu.In spatele fetitei se aseza si un baietel, dar nici acum nu balansa..
Mai veni un al treilea copil si al patrulea si in cele din urma tatal, se trezi sus.In sfarsit balansoarul incepu sa oscileze in mod corect si toti sa se bucure de acest lucru."
Am facut o asemanare, sper ca v-a placut, mie imi place si mi-am amintit de ea cand am citit comentariul facut de Misteria..:/
Reply With Quote
Răspunde

Tags
echilibru