Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.04.2007, 21:33:41
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit


DIFERENTELE DINTRE BISERICA ORTODOXA SI CEA CATOLICA

- Exista purgatoriu, precum zic catolicii ?
- Purgatoriu nu este. catolicii zic ca intre Rai si iad ar fi un foc mare, unde merge sufletul cateva sute de ani si se curata acolo, apoi trece in Rai. Nu exista asa ceva. Noi avem Evanghelia Judecatii, pe care o au si ei, dar nu arata trei locuri, ci numai doua - raiul si iadul. Mantuitorul, cand va sta pe scaunul slavei Sale si va aduna toate popoarele de la zidirea lumii sa le judece, ii va desparti pe dansii, precum desparte pastorul oile de capre. Si va pune pe drepti de-a dreapta Sa si pe pacatosi de-a stanga Sa ... Si vor merge pacatosii in munca vesnica, iar dreptii in viata vesnica.
Deci nu putem zice ca sunt trei locuri, ci numai doua : munca vesnica sau viata vesnica.
Cei mai mari dusmani ai catolicilor sunt protestantii si calvinii. Ei s-au rupt de Biserica Catolica la anul 1517, prin Martin Luther, fiind urmat de Zwingli, Calvin si Hus.
Care sunt punctele principale care ne despart de catolici ?
Invataturile principale care ne despart dogmatic si canonic de catolici sunt :
1 - Intai este filioque. Ei zic ca Duhul Sfant purcede si de la Tatal si de la Fiul. Aceasta greseala dogmatica este cea mai grea. Sfantul Evanghelist Ioan spune ca Duhul Sfant purcede de la Tatal si este trimis in lume prin Fiul. ( Ioan )
2 - Al doilea este suprematia papala. Papa este considerat de ei capul suprem al Bisericii crestine, adica loctiitorul lui Hristos pe pamant ! Mai mare decat toti patriarhii ! Ceea ce n-a facut Biserica Universala. Mandrie draceasca. Papa se numeste urmasul Sfantului Petru !
3 - Infaibilitatea papala. Ei zic ca Papa nu poate gresi ca om, in materie de credinta, cand predica el, ceea ce este iarasi o dogma noua respinsa de Biserica Ortodoxa.
4 - Al patrulea este purgatoriul. Ei zic ca intre Rai si iad ar fi un foc mare unde sta sufletul cateva sute de ani si se curata, apoi se duce in rai. Nu scrie in Sfanta Scriptura asa ceva; nu-i prevazuta nicaieri aceasta invatatura.
5 - Azimile. Ei nu slujesc cu paine dospita, ci cu azime, ca evreii.
6 - Catolicii mai au o dogma noua : imaculata conceptie. Ei zic ca Maica Domnului ar nascuta de la Duhul Sfant. Nu-i adevarat. Este nascuta in chip firesc din dumnezeiestii Parinti, Ioachim si Ana, ca rod al rugaciunii.
7 - Au substantialitatea. La sfintirea Sfintelor Daruri, catolicii nu fac rugaciunea de invocare a Sfantului Duh, cum facem noi la Sfanta Epicleza. Ei zic ca Darurile se sfintesc singure, cand se zice : Luati, mancati ... si celelalte. Nu au rugaciunea de pogorare a Duhului Sfant, peste Daruri.
8 - Celibatul preotilor; preotii catolici nu se casatoresc. Sunt celibatari, impotriva Sinoadelor Ecumenice, care au hotarat ca preotii de mir sa aiba familie.
9 - Ei au si indulgentele papale. Alta ratacire. Papei, daca ii dai parale multe, poti sa faci oricate pacate, te iarta, te dezleaga. Sfintii lor au prea multe fapte bune, n-au ce face cu ele, le da papei, iar el vinde aceste merite prisositoare spre iertarea pacatelor oamenilor care nu au destule fapte bune.
10 - Si mai este un punct important : mirungerea. Catolicii nu miruiesc copiii imediat dupa Botez, ci la sapte-opt ani si numai arhiereii ii miruiesc.
Noi avem liturghiile constantinopolitane ale Sfantului Vasile cel Mare, Grigore Dialogul si Sfantul Ioan Gura de Aur, iar catolicii au liturghia romana si cea ambroziana.
Iata acestea sunt punctele dogmatice si canopnice principale care despart Biserica Ortodoxa de cea Romano-catolica.
Iar cu protestantii nu avem nimic in comun. Ei au reformat total dogmele stabilite de Sfintii Parinti si au renuntat la cele sapte Sfinte Taine. Ei nu au ierarhie si taine si nu se pot mantui. Din cele sapte Taine mai au doar doua : Botezul si Euharistia, pe care o fac cu paine nedospita ca si catolicii. Din protestanti s-au nascut toate sectele neoprotestante care ataca tarile ortodoxe astazi.




Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.04.2007, 22:30:40
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

As avea de facut cateva adaugiri, mai ales pentru faptul ca in mediile catolice este raspandita opinia ca ortodocsii prezinta deformat invaturile lor de credinta. Si asa isi gasesc scuze si pentru altele.

Astfel:
3. Papa este infailibil ex cathedra, adica atunci cand exprima in mod oficial (deci nu in orice cuvantare a sa) invatatura Bisericii Catolice. Infailibilitatea papala, spun ei, este o modalitate de manifestare a infailibilitatii Bisericii.
4. Nu orice suflet ajunge in purgatoriu, ci acelea impacate cu Dumnezeu (prin spovedanie), dar insuficient curatate de urmarile pacatelor. Dupa ei, ar fi o modalitate de a explica rugaciunile pe care Biserica le face pentru cei adormiti. "Si ortodocsii cred ca unele suflete dobandesc mantuirea nu imediat, ci prin rugaciunile pe care le fac cei ramasi in viata pentru ei".
5. Catolicii spun ca e vorba de traditii diferite (Desi Sf. Scriptura e clara: zice artos=paine dospita, nu azima), cum aveau si altii (armenii).
6. Catolicii spun ca Fecioara Maria s-a nascut din Ioachim si Ana, dar ca Duhul Sfant a pazit-o la zamislire neatinsa de pacatul stramosesc. "I-a daruit un har special, un privilegiu al Fecioarei".
7. Transubstantiere (catolicii) / prefacere (ortodocsii)
Mai nou, catolicii considera ca de la ei nu lipseste epicleza, este o "calomnie ortodoxa". Totusi nu cad de acord care din rugaciunile ritului roman are rolul de invocare a Duhului Sfant si cand anume se produce "transubstantierea".
8. Greseala lor este ca impun celibatul, in contradictie cu invatatura Sf. Pavel (Timotei, Tit). Normal este sa se lase libertate de alegere, asa cum prevad canoanele ortodoxe.
9. Aici exista niste nuante. Catolicii vorbesc de pacate veniale si pacate de moarte, de pedepse temporale si pedepse vesnice. Indulgentele nu se aplica in toate cazurile.
Problema pleaca de la intelegerea harului ca un bun detasat de Dumnezeu, castigat de Hristos la sfarsitul activitatii Sale (dupa Inaltare), pe care l-a transmis intr-un depozit al Bisericii, in administrarea ierarhiei in frunte cu papa.
Invatatura despre har este marea problema a teologiei catolice, izvorata din introducerea adaosului filioque in Crez.

Referitor la liturghii, catolicii au 12 rituri recunoscute oficial.

Am spus toate acestea pentru ca am observat cum catolicii gasesc in multe situatii o portita de scapare pentru inovatiile lor in formularea de catre unii ortodocsi a unor obiectii insuficient de exacte. Daca o acuza este (partial) eronata, cei acuzati resping in bloc orice vine de la acea persoana. Inclusiv ceea ce chiar era adevarat in acea obiectie.

Dau si un exemplu, ca sa fiu mai bine inteles.
Pe multe situri ortodoxe apare urmatoarea formulare: "prin Imaculata Conceptie catolicii cred ca Fecioara Maria a fost zamislita de la Duhul Sfant". Atunci catolicii sar ca arsi, scarbiti de incultura si reaua-vointa a ortodocsilor: Fecioara Maria s-a nascut din parintii trupesti Ioachim si Ana, dar a primit o gratie speciala (numai ea intre toti oamenii) de a nu se naste cu pacatul stramosesc. De unde catolicii trag concluzia ca toate obiectiile ortodoxe sunt exagerari, atacuri necrestinesti, cautarea deosebirilor si acolo unde nu sunt, etc.

Cred ca ar fi bine ca atunci cand avem ceva de criticat, sa o facem numai in cunostinta de cauza, altfel se inregistreaza un efect contrar celui scontat.
Cand aducem critici, nu trebuie sa o facem decat pentru iubirea adevarului; nu pentru a umili, ci pentru a castiga unele suflete la dreapta credinta. Cum spunea un parinte de la Athos (Arhim Emilianos, parca, citat undeva pe acest forum), catolicii sunt intre fratii in suferinta, care asteapta (inconstient, de cele mai multe ori) chemarea ortodoxa la libertate. Din pacate noi, ortodocsii, nu suntem (majoritatea)la inaltimea numelui pe care il purtam.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.05.2007, 13:29:43
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Multumesc Grigorie pentru promtitudine
Mai nou am aflat , catolicii nu mai tin post, Daca te duci intr-o manastire catolica pe parcursul intregii saptamani gasesti mancare de dulce, vin etc.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.05.2007, 09:38:01
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu



despre deosebirile intre catolici si ortodocsi

1 - Intai este filioque. Ei zic ca Duhul Sfant purcede si de la Tatal si de la Fiul. Aceasta greseala dogmatica este cea mai grea. Sfantul Evanghelist Ioan spune ca Duhul Sfant purcede de la Tatal si este trimis in lume prin Fiul. ( Ioan )
aceasta deosebire este intretinuta artificial si de o parte si de celalta - din moment ce Crezul in limba greaca este identic...

2 - Al doilea este suprematia papala. Papa este considerat de ei capul suprem al Bisericii crestine, adica loctiitorul lui Hristos pe pamant ! Mai mare decat toti patriarhii ! Ceea ce n-a facut Biserica Universala. Mandrie draceasca. Papa se numeste urmasul Sfantului Petru !
de fapt, ceea ce deranjeaza la faptul ca orice catolic se gandeste la Papa ca la reprezentantul BC este ca la o adica, orice patriarh ar fi obligat sa il recunoasca pa Papa mai mare decat el in rang - aici tot mandria este implicata, mandria patriarhilor

3 - Infaibilitatea papala. Ei zic ca Papa nu poate gresi ca om, in materie de credinta, cand predica el, ceea ce este iarasi o dogma noua respinsa de Biserica Ortodoxa.
Papa este infailibil ex cathedra, adica atunci cand exprima in mod oficial (deci nu in orice cuvantare a sa) invatatura Bisericii Catolice. Infailibilitatea papala, spun ei, este o modalitate de manifestare a infailibilitatii Bisericii.
infailibilitatea Papei este atat de restransa incat chiar nu vad de ce se tem toti ortodocsii de ea: Papa nu poate gresi atunci cand proclama un adevar de credinta hotarat de Colegiul episcopilor - adica, din moment ce s-a hotarat ceva si a fost proclamat de Papa, sa nu se mai poata reveni cu amendamente si hotarari de urgenta... atat!

4 - Al patrulea este purgatoriul. Ei zic ca intre Rai si iad ar fi un foc mare unde sta sufletul cateva sute de ani si se curata, apoi se duce in rai. Nu scrie in Sfanta Scriptura asa ceva; nu-i prevazuta nicaieri aceasta invatatura.
Nu orice suflet ajunge in purgatoriu, ci acelea impacate cu Dumnezeu (prin spovedanie), dar insuficient curatate de urmarile pacatelor. Dupa ei, ar fi o modalitate de a explica rugaciunile pe care Biserica le face pentru cei adormiti. "Si ortodocsii cred ca unele suflete dobandesc mantuirea nu imediat, ci prin rugaciunile pe care le fac cei ramasi in viata pentru ei".
Purgatoriul nu este un loc sau un timp ci o trecere care sa justifice traditiile (pre)crestinesti ale rugaciunii pentru cei raposati - cum este de fapt, numai Dumnezeu stie, dar conceptul de Purgatoriu este pentru catolici o modalitate de a-si explica unele actiuni pe care se simt datorii sa le faca (rugaciuni pentru morti, pomeni...)

5 - Azimile. Ei nu slujesc cu paine dospita, ci cu azime, ca evreii.
Catolicii spun ca e vorba de traditii diferite (Desi Sf. Scriptura e clara: zice artos=paine dospita, nu azima), cum aveau si altii (armenii).
este vorba de traditie si de incapatanarea si a unora si altora de a se arata deosebiti si mai crestini unii decat altii - mandrii omenesti!

6 - Catolicii mai au o dogma noua : imaculata conceptie. Ei zic ca Maica Domnului ar nascuta de la Duhul Sfant. Nu-i adevarat. Este nascuta in chip firesc din dumnezeiestii Parinti, Ioachim si Ana, ca rod al rugaciunii.
Catolicii spun ca Fecioara Maria s-a nascut din Ioachim si Ana, dar ca Duhul Sfant a pazit-o la zamislire neatinsa de pacatul stramosesc. "I-a daruit un har special, un privilegiu al Fecioarei".
teologic, al un moment dat, aceasta idee parea sa explica unele lucruri inexplicabile
dar si incapatanarea ortodocsilor (si inca a unor fete bisericesti) de a nu recunoaste ca au interpretat gresit ...


7 - Au substantialitatea. La sfintirea Sfintelor Daruri, catolicii nu fac rugaciunea de invocare a Sfantului Duh, cum facem noi la Sfanta Epicleza. Ei zic ca Darurile se sfintesc singure, cand se zice : Luati, mancati ... si celelalte. Nu au rugaciunea de pogorare a Duhului Sfant, peste Daruri.
Transubstantiere (catolicii) / prefacere (ortodocsii)
Mai nou, catolicii considera ca de la ei nu lipseste epicleza, este o "calomnie ortodoxa". Totusi nu cad de acord care din rugaciunile ritului roman are rolul de invocare a Duhului Sfant si cand anume se produce "transubstantierea".
si aici este vorba de o greseala de intelegere: epicleza exista si in ritul roman
deosebirea consta in faptul ce transsubstantierea are loc la cuvintele Prefacerii, nu la coborarea Duhului


8 - Celibatul preotilor; preotii catolici nu se casatoresc. Sunt celibatari, impotriva Sinoadelor Ecumenice, care au hotarat ca preotii de mir sa aiba familie.
Greseala lor este ca impun celibatul, in contradictie cu invatatura Sf. Pavel (Timotei, Tit). Normal este sa se lase libertate de alegere, asa cum prevad canoanele ortodoxe.
la acessata normalitate se va ajunge curand

9 - Ei au si indulgentele papale. Alta ratacire. Papei, daca ii dai parale multe, poti sa faci oricate pacate, te iarta, te dezleaga. Sfintii lor au prea multe fapte bune, n-au ce face cu ele, le da papei, iar el vinde aceste merite prisositoare spre iertarea pacatelor oamenilor care nu au destule fapte bune.
Aici exista niste nuante. Catolicii vorbesc de pacate veniale si pacate de moarte, de pedepse temporale si pedepse vesnice. Indulgentele nu se aplica in toate cazurile.
Problema pleaca de la intelegerea harului ca un bun detasat de Dumnezeu, castigat de Hristos la sfarsitul activitatii Sale (dupa Inaltare), pe care l-a transmis intr-un depozit al Bisericii, in administrarea ierarhiei in frunte cu papa.
Invatatura despre har este marea problema a teologiei catolice, izvorata din introducerea adaosului filioque in Crez.
cu indulgentele cumparate este o poveste veche
catolicul din zilele noastre nu beneficiaza de asa ceva
acum se pot obtine indulgente prin rugaciuni speciale, pe care la faci fara sa te stie nimeni - si nimeni altcineva nu stie daca ai primit sau nu indulgenta decat tu si Dumnezeu


10 - Si mai este un punct important : mirungerea. Catolicii nu miruiesc copiii imediat dupa Botez, ci la sapte-opt ani si numai arhiereii ii miruiesc.
inca o greseala ortodoxa de interpretare in care se persista cu incapatanare
la Botezul catolic, copilul este miruit - puteti vedea cu ochii vostrii participand la un Botez catolic
ceea ce este altfel, este traditia catehetica: Prima Sfanta Impartasanie luata in mod constient si Mirul ca implicare constienta in viata Bisericii au un ritual special la varsta priceperii - acestea nu elimina nimic de la Botez, ci doar aduaga la un moment dat


Mai nou am aflat , catolicii nu mai tin post, Daca te duci intr-o manastire catolica pe parcursul intregii saptamani gasesti mancare de dulce, vin etc.
ce inseamna "de dulce" si ce inseamna "post"?
catolicii se abtin de la mancarurile cu carne in zilele de vineri de peste an (ceea ce se numeste abstinenta) si mananca doar o data in cele doua zile speciale din an: inceputul Postului si Vinerea Mare (ceea ce se numeste postire)

acestea sunt regulile si chiar se tin!!!




alte nedumeriri mai sunt?
(adaugirile facute de Grigorie sunt bine venite si ar trebui cunoscute de toti cei care vor sa aprofundeze tema deosebirilor dintre catolici si ortodocsi)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.05.2007, 12:16:11
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Acuma sa nu fim si noi prea intransigenti, inteleg ca uneorii si catolicii sint mai rigizi in dialog, dar cand cineva exprima lucrurile cu asa bun simt ca MariaB (si inca multi altii pe care i-am cunoscut), e frumos sa dam dovada de aceeasi buna-credinta ca si sincera lor dorinta de apropiere de Ortodoxie.

Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.05.2007, 18:57:00
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Macarie
Acuma sa nu fim si noi prea intransigenti, inteleg ca uneorii si catolicii sint mai rigizi in dialog, dar cand cineva exprima lucrurile cu asa bun simt ca MariaB (si inca multi altii pe care i-am cunoscut), e frumos sa dam dovada de aceeasi buna-credinta ca si sincera lor dorinta de apropiere de Ortodoxie.
da macarie corect dar SA NU UITAM CA NOI SUNTEM BISERICA ADEVARATA nu catolicii, nu greco-catolicii, nu musulmanii, nu optrotestantii, nu evenghelistii NOI suntem biserica LUI. Eu sunt un om batran, cu strabuni morti pe front pentru credinta si tara cum sa fac pace?? sunt poate coleric dar cand vad atat bunatate unde ar trebui sa fie SABIE Nu ma pot abtine.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.05.2007, 09:54:46
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de D.C.
cum sa fac pace??
crestineste!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.05.2007, 10:12:55
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Sa ne rugam sa-i lumineze Dumnezeu pe cei care gresesc si sa nu vedem "dusmanii de moarte" in catolici sau evanghelici ci in musulmani de exemplu. Catolicii sau evanghelicii sint fratii nostrii.Gresesc dupa parerea mea dar si sora mea de singe greseste si eu tot o iubesc...de ce nu am face la fel si cu sora/fratii nostrii crestini de alta confesiune? Eu imi pot f. bine traii credinta mea ortodoxa intre catolici si evanghelici si nu tin sa-i conving pe ei ca ortodoxia e buna...mai mult tin sa ma conving pe mine sa devin ortodox. Cam asta-i lupta ce trebuie luptata, cu noi insine nu cu altii si in nici un caz cu cei care vad pe Iisus ca Dumnezeu si pe Maica Lui ca Mama de Dumnezeu:)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.05.2007, 12:05:16
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Sa ne rugam sa-i lumineze Dumnezeu pe cei care gresesc si sa nu vedem "dusmanii de moarte" in catolici sau evanghelici ci in musulmani de exemplu. Catolicii sau evanghelicii sint fratii nostrii.Gresesc dupa parerea mea dar si sora mea de singe greseste si eu tot o iubesc...de ce nu am face la fel si cu sora/fratii nostrii crestini de alta confesiune? Eu imi pot f. bine traii credinta mea ortodoxa intre catolici si evanghelici si nu tin sa-i conving pe ei ca ortodoxia e buna...mai mult tin sa ma conving pe mine sa devin ortodox. Cam asta-i lupta ce trebuie luptata, cu noi insine nu cu altii si in nici un caz cu cei care vad pe Iisus ca Dumnezeu si pe Maica Lui ca Mama de Dumnezeu:)
usor de spus dmb, eu am cazul in familie!! sora mea este casatorita cu un catolic, care Interzice copiilor sa se spovedeasca si impartaseasca la ortodoxi, care le interzice sa poteasca dupa canoanele noastre. Atunci cum sa rabd? cand stiu ca nu exista mantuire fara Sf Euharistie si spovedanie? O chinuie cumplit atunci cum sa rabd? scuze dar nu pot. nu urasc dar nici nu pot accepta.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.05.2007, 15:15:36
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Si eu cu o evanghelica care nu numai ca ma ajuta sa tin posturile ci participa la toate Liturghiile ortodoxe la ajutorarea bisericii samd. Vina este intotdeauna la noi nu la ceilalti! Iar generalizarea este o gresala de capatii care ascunde multe neputinte proprii.:)
Imi pare rau de sora ta dar zic eu ca-i si vina ei sau chiar a ta! Faceti prea putin ca cumnatul /sotul sa se schimbe.Desigur orice transformare dureaza in cazul meu sint f. multi ani dar trebuie rabdare si rugaciune si iarasi rabdare si iarasi rugaciune....pina se alege cumva!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Diferente intre versiunile Scripturii tricesimusquintus Secte si culte 361 28.03.2012 20:44:51
diferente intre calendarul patriarhal si cel de pe site kristy Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 9 19.11.2011 21:23:51
Diferente florin.oltean75 Generalitati 1 10.05.2011 22:04:14
Ce diferente sunt intre catolicism si ortodoxie? Bast-et Generalitati 18 16.10.2010 23:56:19
Diferente intre oameni CM Generalitati 68 18.07.2009 14:58:04