Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.04.2014, 17:04:07
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit Lumanari

Nu stiu daca s-a mai discutat pe forum acest subiect sau nu gasesc eu.
E pacat daca folosesc lumanari cumparate la pachet din piata sau trebuie luate doar de la biserica? Am inteles ca cele din piata nu ar fi ceara destul de curata.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.04.2014, 17:32:39
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Nu acesta este motivul, având în vedere că nici cele de cumpărate de la biserică nu sunt (sau nu erau) toate din ceară curată. Se recomandă, însă, a se cumpăra de la pangare pentru că lumânările de acolo sunt produse în atelierele (mânăstirești) ale Bisericii și în felul ăsta sprijinim Biserica.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.04.2014, 18:14:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Nu stiu daca s-a mai discutat pe forum acest subiect sau nu gasesc eu.
E pacat daca folosesc lumanari cumparate la pachet din piata sau trebuie luate doar de la biserica? Am inteles ca cele din piata nu ar fi ceara destul de curata.
Nu este pacat in definitia de faradelege,fapta vinovata asupra caruia in mod vadit se atrage mania lui Dumnezeu si pedeapsa,desigur.

Este mai util sa cumperi de la biserica si sa le folosesti pe loc,fara a gasi un loc unde sa le depozitezi acasa,alte griji sa nu le uiti acasa in drum spre biserica,se rup/se topesc pe drum...etc
Nu vad nimic rau in a cumpara de la piata,in felul asta poti sustine o familie de comercianti care traiesc si ei cum pot din munca cinstita.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare