Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #351  
Vechi 24.01.2017, 16:21:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai stii cum se zice, prosti prosti, da' e multi, daca ii facem pe toti prostii ai nostri..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #352  
Vechi 25.01.2017, 00:22:30
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Eram pe jos de ris: cica "sinaxa nationala de la Radeni"...

https://graiulortodox.wordpress.com/...chitul-radeni/

Astia nu au simtul ridicolului, nu?
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #353  
Vechi 25.01.2017, 01:53:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai se pregateste BOSV reloaded.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #354  
Vechi 25.01.2017, 02:13:40
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Nu sunt de acord cu ei și vreau să-i întreb pe cine pomenesc în loc? Cine le-a dat alt antimins și alt Mir? În spatele căror ierarhi „adevărat-ortodocși” s-au pus ei și de cine ascultă? Cred că răspunsuri clare la aceste întrebări nu există, de aceea, vreau să le împărtășesc un fragment din ultimele mele lecturi patristice. Este vorba despre Sfântul Isaac Sirul, care le explică tuturor „zeloților” cum ar fi trebuit să procedeze în situația dată.
Cu articolul asta a pus punctul pe i.
Ce se uita adeseori e ca liturghia nu o face preotul de capul lui, este exercitata ca imputernicit al episcopului locului. Astia fara unuia de care fac ascultare, ce savarsesc acolo?
Pana si stilistii aia din chilia de pe Athos, sau daca vrem exemple de la verisorii nostri din apus, zelotii de la Manastirea Sfanta Familie si-au gasit un episcop din afara lor, dar totusi tehnic valid, de care sa se alipeasca.

Ce ma amuza cel mai tare e ca sunt mustrati de Sf. Isaac Sirul, care a fost episcop al Bisericii Asiriene a Răsăritului(biserica "monofizita", cum e cunoscuta uneori).
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #355  
Vechi 25.01.2017, 10:35:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Esti copil, inca nu stii ce bine sunt pregatiti :)

"Ce e cu biserica asta episcocentrica" - l-am auzit o data spunand pe unul dintre ei.

"asta cu Antimisul e un narav relativ nou" - altul.

Pai ce, ei au mandat direct de la Hristos, exact ca neoprotestantul care a primit unul similar pentru talmacit Biblia catre prostime.

Imaginar se subordoneaza unui episcop scandalagiu de prin Ukraina sau Grecia..

Practic nu, ca n-au curajul sa lase totul si sa emigreze acolo sa zica "uite am venit la tine ca tu ai adevarul, restul sunt praf".

Ca si nea Vasile asta care credea ca o sa-i impresioneze pana la lacrimi la judecata, le da ei o lectie de ortodoxie si ii pune cu botul pe labe, sa-l lase in continuare sa-si defaimeze episcopul, Patriarhul, Biserica..
Si asa fie si platit pentru asta, daruit cu parohie la oras, nu oricum..

Eu nu l-as fi caterisit, il trimiteam intr-un sat cu cateva mii de suflete dar unde se aduna duminica in biserica cel mult 3 mosnegi si 5 babe iar restul la birtul din sat, sa-si arate acolo valoarea duhovniceasca.

Intr-un an, maxim 2-3 era vindecat.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 25.01.2017 at 10:43:41.
Reply With Quote
  #356  
Vechi 25.01.2017, 10:41:12
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Dintr-o discuție purtată zilele trecute:

– Părinte, cum să deosebesc un creștin adevărat de unul fals?

– Întreabă-l dacă așteaptă sfârșitul lumii și dorește ca acesta să vină cât mai repede. Și dacă va spune că DA, înseamnă că e creștin adevărat, iar dacă va spune că sfârșitul lumii trebuie evitat sau amânat cât mai mult posibil, înseamnă că acela e un creștin fals și nu vrea să fie cu Hristos!


P.S. Vă doresc ca anul 2015 să fie ultimul an al istoriei. Cel puțin eu "aștept învierea morților și viața veacului ce va să fie". Amin! Voi?

http://www.teologie.net/2015/01/05/sa-vie-imparatia-ta/

http://www.teologie.net/2011/06/18/d...arsitul-lumii/
Reply With Quote
  #357  
Vechi 25.01.2017, 11:24:21
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Dintr-o discuție purtată zilele trecute:

[i] – Părinte, cum să deosebesc un creștin adevărat de unul fals?

– Întreabă-l dacă așteaptă sfârșitul lumii și dorește ca acesta să vină cât mai repede.
Iti doresti ca sfarsitul lumii sa vina cat mai repede ?
Reply With Quote
  #358  
Vechi 25.01.2017, 12:32:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Acestei lumi. Si e un efect secundar.
De fapt crestinul astepta revenirea lui Hristos si o noua lume, incoruptibila sub toate aspectele.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 25.01.2017 at 14:52:55.
Reply With Quote
  #359  
Vechi 25.01.2017, 13:12:09
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Iti doresti ca sfarsitul lumii sa vina cat mai repede ?
Da, dar nu sfârșit pe care probabil ți-l închipui tu (vezi explicația lui Alin). De asta am postat acest dialog între Părintele Pruteanu și un creștin (posibil chiar preot). Citește și următorul articol, dar citește-l cap coadă...ți le-am pus sub nas. :)

P.S. Copăcele, ignoranța ta și a altor useri mă determină să deschid un topic unde am să postez aricole/coferințe (cateheză, liturgică, imnografie, iconografie...) care să ne mai scoată din ceață. Asta doar dacă suntem dornici de afla lucruri noi și folositoare.
Reply With Quote
  #360  
Vechi 25.01.2017, 13:13:46
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
P.S. Copăcele, ignoranța ta și a altor useri mă determină să deschid un topic unde am să postez aricole/coferințe (cateheză, liturgică, imnografie, iconografie...) care să ne mai scoată din ceață. Asta doar dacă suntem dornici de afla lucruri noi și folositoare.
Chiar te rog.
Reply With Quote
Răspunde