Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Despre Utrenie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.04.2009, 23:55:53
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit Denia prohodului

Are cineva idee de cand exista prohodul in Biserica Ortodoxa?
Ca an.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.04.2009, 00:38:37
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Eu stiu ca este alcatuit de Sfantul Ioan Damaschin. Probabil din perioada Sfantului (675-749).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.04.2009, 04:21:45
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Utrenia Sâmbetei celei Mari este o alcătuire compozită forma finală (adică cea pe care o avem în prezent) datând undeva în sec XIII. Cântarea prohodului are ca origine, cel mai probabil, Mânăstirea Studion, mulți cercetători sugerând că ar fi creația lui Iosif Melodul din Studion, coautor principal al Triod-ului.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.04.2009, 04:24:41
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Este ciudat ca si la catolici exista si se pare ca e identic si am inteles ca si la unii protestanti.
Exista multe chestii uimitoare in prohod cum e cea cu golirea iadului si asta nu e zisa o singura data ci de mai multe ori:
"De ce vii la cei din Iad,o,Hristoase al meu
Vrei sa dezrobesti tot neamul omenesc "

"Sub pamant acum cu trupul se afla mort,
Mantuind din Iad pe mortii cei legati"

"Spic aducator de rod noua te-ai facut
Inviind pe toti urmasii lui Adam".

"Pe toti oamenii din moarte i-a izbavit
Si viata tuturor le-a daruit".

"O ce bucurie
Ce dulceata multa
A fost ceea ce-a umplut pe toti cei din Iad
Stralucind lumina Ta-n adancul lui".

"Dar mormintele Iisuse le-ai desertat
Si intregul Iad,Hristoase, l-ai golit"

Mai e si cea care prezinta Soarele si Luna personalizate zicand ca s-au ascuns neputand vedea pe Domnul nostru Iisus Hristos rastignit.
Aci cred ca e vorba de o exprimare metaforica.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.04.2009, 04:25:52
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Am uitat să spun că această capodoperă imnografică a fost scrisă în sec IX.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.04.2009, 04:33:11
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Este ciudat ca si la catolici exista si se pare ca e identic si am inteles ca si la unii protestanti.
Exista multe chestii uimitoare in prohod cum e cea cu golirea iadului si asta nu e zisa o singura data ci de mai multe ori:
"De ce vii la cei din Iad,o,Hristoase al meu
Vrei sa dezrobesti tot neamul omenesc "

"Sub pamant acum cu trupul se afla mort,
Mantuind din Iad pe mortii cei legati"

"Spic aducator de rod noua te-ai facut
Inviind pe toti urmasii lui Adam".

"Pe toti oamenii din moarte i-a izbavit
Si viata tuturor le-a daruit".

"O ce bucurie
Ce dulceata multa
A fost ceea ce-a umplut pe toti cei din Iad
Stralucind lumina Ta-n adancul lui".

"Dar mormintele Iisuse le-ai desertat
Si intregul Iad,Hristoase, l-ai golit"

Mai e si cea care prezinta Soarele si Luna personalizate zicand ca s-au ascuns neputand vedea pe Domnul nostru Iisus Hristos rastignit.
Aci cred ca e vorba de o exprimare metaforica.

Denia Prohodului aparține Sâmbetei celei Mari, adică Pogorârii la iad a Mântuitorului. În text se arată ce a făcut acolo. Catolicii cred în același fel, cu unele nuanțări, protestanții mai puțin.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.04.2009, 04:34:15
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai e si chestia cu Soarele si Luna personalizate si am vazut ca pe toate icoanele vechi ale Rastignirii asa sunt desenate ca persoane iar nu astrii fara viata.
Ba mai mult si Sfantul Simeon Noul Teolog sustinea se pare aceasta conceptie...textul de la prohod nu mi se pare ciudat ci extrem de ciudat.
Iadul a inghitit sufletul Domnului nostru Iisus Hristos si a dat pe toti care i-a inghitit din veci...
Este Iadul considerat cumva Satana sau vreun alt inger cazut care manca suflete....?
Pentru ca pe unele icoane cu pogorarea la Iad este reprezentat sub picioarele Domnului nostru Iisus Hristos Satana ca inger al mortii sau Satana si langa el ingerul mortii , alt inger cazut,unul din capii iadului.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.04.2009, 04:51:08
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Atenție, Prohodul e liric deci permite sensul figurat, și se sprijină pe acele pasaje din Evanghelii care vorbesc despre manifestări cosmice stranii la moartea Mântuitorului (vezi Luca 23:45 unde se spune că "soarele s-a întunecat...." ).
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.04.2009, 15:23:54
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Utrenia Sâmbetei celei Mari este o alcătuire compozită forma finală (adică cea pe care o avem în prezent) datând undeva în sec XIII. Cântarea prohodului are ca origine, cel mai probabil, Mânăstirea Studion, mulți cercetători sugerând că ar fi creația lui Iosif Melodul din Studion, coautor principal al Triod-ului.
Trebuie sa recunosc ca la prima postare am fost dus in eroare de catre un profesor de Liturgica de la Bucuresti pe care foarte multi il iau ca autoritate.
Insa am discuta cu o anumita persoana care a fost preocupata de acest subiect si mi-a spus ca autorul Prohodului este Filoteu Kochinos. Prohodul este introdus in Triod in secolul al XIV-lea.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.04.2009, 21:31:32
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Smerenia desăvârșită a autorilor imnografici îi pune, adesea, în dificultate pe liturgiști și filologi. Suntem fericiți că aceste texte formidabile există și ne folosim de ele pentru sporirea noastră duhovnicească. Specialiștilor le dorim mult succes în cercetările lor și nouă multă bucurie în vremea de acum!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vinerea Mare (Denia Prohodului) tomagabor Intrebari utilizatori 1 02.04.2010 22:29:57
Azi e denia Canonului cel Mare mihailt Stiri, actualitati, anunturi 3 03.04.2009 19:35:07