Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.06.2009, 18:15:33
mary-boo mary-boo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Unhappy va rog sa ma ajutati

am vorbit cu un baiat aproape un an...care era inchis... cunoscandu-ne de afara...de zile si m-am rugat la dzeu pentru ca ne certam mereu...am citit psalmul pentru ca atunci cand 2 indragostiti se cearta dumnezeu sa scoata la iveala problema dintre cei doi....l-am sunat a vrut sa-mi redictioneze apelu dar l-a redictionat pe numarul celelalte femei...asa am aflat ca era insurat cu ea de 2 ani ...sa insurat la puscarie...si se folosea de ea ca sa-l intretina...de la mine nu a vrut nimik niciodata ...spunand ca ma protejeaza....era gelos,imi zicea cate in luna si stele...dar acelea-si lucruri le zicea si ei..se purata la fel cu amandoua...a spus ca renunta lla ea..ca ma iubeste pe mine...ca a fost egoist a vrut si banii si pe mine...dar in acelasi timp simteam ca nu vrea...ma simt pustiita...ca un om fara suflet...simt ca ma mintit cu tot....ca ma tradat...ma simt....fara cuvinte...o durere imensa...in acelasi timp stiu ca il si iubesc...dar nu il simt ai pare rau...ci mai repede ca ii pare rau ca a pierdut banii ei...si imi cere sa-l iert...in acelasi timp...imi pune si conditi...si tipa la mine...ca si cum eu a-si fi facut ceva...eu am facut tot....nu-am iesit din cuvantu lui...m-am rugat pentru el mereu..am renuntat la mine pentru el...ii suportam tote iesirile...si taceam si strangeam toate problemele in mine...luam calmante de am ajuns pana la urma la spitalu de pshiatrie...ca nu mai puteam si tot ...nu-i ziceam ca sa-l protejez....iar el ma iubea cum....simt ca ma sfarsesc si nu stiu ce sa fac...pe ce drum sa o iau..parca nu mai am nici un rost nikaeri p lumea asta...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.06.2009, 19:02:48
padurariucristi's Avatar
padurariucristi padurariucristi is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.06.2009
Locație: orvieto italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Implicit

Draga,eu te sfatuiesc sa uiti totul si sa o ei de la capat,adica sa cauti pe altcineva.Intradevar,este greu sa uiti prima iubire,insa am un pic de experienta.Dragostea nu se serveste cu paine.Roaga-te la DUMNEZEU sa-ti dea pe cineva dupa inima ta.Nu te-a meritat si nici n-o sa te merite ,cred eu,niciodata.Astfel de barbati nu sunt pentru casa.
Daca o sa te duci dupa el o sa plangi.Asculta-ma pe mine si nu inima ta.Si eu am iubit persoane de-ti facea sa-ti sara inima din piept,insa acum i-mi dau seama ca nu au meritat.te pup si-ti urez bafta multa (Sotia lui CRISTI)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.06.2009, 19:47:15
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Sa te gandesti ca numai mana lui Dumnezeu a facut ca acel apel sa fie redirectionat,pentru a-ti deschide ochii si a nu te mai minti.Multumeste-i pentru ajutorul primit,caci adevarul,oricat de dureros ar fi e unicul drum pe care il poti alege in viata.
Iubirea adevarata are o cu totul alta conotatie decat ceea ce traiesti tu in prezent si scopul unei relatii in asentimentul divinului nu inseamna distrugerea vreunuia din noi.
Te avertizez in privinta unui singur aspect: Dumnezeu ti-a luat valul de pe ochi si ti-a aratat ce trebuia sa vezi,acum stii,dar ai mare grija sa nu continui sa te minti si sa continui pe acelasi drum pentru ca urmatoarea lovitura primita s-ar putea sa fie mult mai dura.
Mesajul este clar: e timpul sa te trezesti si sa stii ca Dumnezeu te iubeste!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.06.2009, 19:51:41
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

De cand am citit primele cuvinte ,cu era inchis de atunci mi-am dat raspunsul:NU!Gaseste pe altcineva.Acest om nu este vrednic de tine.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.06.2009, 20:01:40
padurariucristi's Avatar
padurariucristi padurariucristi is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.06.2009
Locație: orvieto italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Implicit

Pentru problema ta cu pshihiatrul e mai bine sa consulti un doctor de suflet,adica un preot.O sa vezi ca totul o sa se rezolve si totul de acum o sa devina o amintire urata.Sa nu deznadajduiesti ca o sa se faca lumina si pe strada ta.Totul e sa ceri ajutor.Cred ca ai facut cea mai buna miscare sa cauti prieteni pe acest site.Dumnezeu ti-a raspuns la rugaciunile tale si ti-a descoperit ca baiatul asta s-a casatorit.El a spus ca a gresit.Dar eu cred ca o astfel de greseala nu se face.El a depus un juramant in fata lui Dumnezeu si cred ca ar trebui sa te lase in pace.El a ales sa fie cu ea la bine si la rau.Sa-i multumesti lui Dumnezeu ca nu ai fost tu bataia de joc al lui.Dumnezeu te-a salvat pentru rugaciunile tale.Mai este vorba aceea:UN SUT IN FUND ESTE UN PAS INAINTE.Nu esti casatorita cu el asa ca nu ai nici un pacat.Am avut si eu un prieten care se tinea de rautati.Cand a auzit tata ,si nu-mi pare rau,ma prins in baie de mi-a dat o mama de bataie ca de frica l-am lasat.Acum sunt fericita ,caci si-a batut joc de o alta fata dintr-o familie buna.A lasat-o gravida si fata dormea cu copilul jos si el in pat cu amanta.Poate eram eu in locul ei de nu era bataia de la tata....Dute la un preot si roaga-l sa te ajute cu problema ta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.06.2009, 20:13:23
nadut nadut is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2008
Mesaje: 25
Implicit

Mary, uite poate aici afli cateva raspunsuri la intrebarile tale: http://www.ortodoxiatinerilor.ro/200...l-in-dragoste/
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.06.2009, 20:51:36
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Dumnezeu ti-a descoperit adevarul.
Acum trebuie sa urmezi calea ta.
Cu un om insurat, indiferent de motivele care-l leaga de tine, totusi, nu ar trebui sa ai nici o relatie, ca asta e adulter. Este totusi insurat, la urma urmei.

Roaga-te acuma ca Dumnezeu sa-ti scoata in cale omul lasat de Dumnezeu pentru tine.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.06.2009, 21:33:32
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Barbatul asta nu te merita. El nu te pretuieste nici pe tine si nici pe a lui sotie. Roaga-te la Dumnezeu sa-ti scoata in cale barbatul care sa te iubeasca si pe care sa-l iubesti si in ac. timp cere-i ajutorul Maicii Domnului. Unul ca el, dupa cum s-a purtat o sa o mai faca, nu o sa se schimbe. Este doar materialist si egoist, atat.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.06.2009, 15:16:20
mary-boo mary-boo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit buna..

multumesc pt sprijin si msj...DUMNEZEU SA TE AJUTE!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.06.2009, 17:09:24
mary-boo mary-boo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Angry rase a

tin sa mentionez..ca el este insurat doar in fata starii civile....nu in fata biserici sau cu un preot de fata ...lucru asta facand-ul tot din interes...dar nu inteleg cum poate sa-ma sune si sa-mi vb de parca nimik nu sa intamplat..si culmea...sa-mi vb de parca eu a-si fii vinovata...fara pik de regret..in suflet pentru cea ceea ce a facut.....si imi cere sa uit,sa iert...dar nu face nimik pentru a uita ce a facut...din contra el vrea sa continue ca sa aibe in continuare sprijinul ei maaterial dar si iubirea mea.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog sa ma ajutati!:( nectariepv Generalitati 0 21.07.2011 13:00:04
va rog ajutati-ma florentina_bl Intrebari utilizatori 18 14.01.2011 17:39:30
ajutati-ma va rog paulika Generalitati 2 07.06.2010 22:26:40
ajutati galeryiu Umanitare 0 25.04.2008 20:39:24
Ajutati-ma ioanhodean Pocainta 1 31.03.2008 00:25:17