Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.12.2009, 19:35:25
rainbow rainbow is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit prea multe pacate?!

Am folosit indreptarul de spovedanie, mi-am facut o lista si imi doresc sa merg la preot, dar ma gandesc: oare o sa se mire, am prea multe pacate?! Pana acum nu am mai folosit acest indreptar si am descoperit ca sunt mult mai multe lucruri carora nu le-am dat atentie sau pe care nu le-am considerat pacate. Acum as vrea sa fac o spovedanie completa, dar nu stiu cum o sa priveasca preotul aceasta idee...si parca mi-e teama/rusine/jena. Nu stiu daca o sa pot...
Ce sfaturi aveti? A mai fost cineva in situatia mea?
Nu as vrea sa aman...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.12.2009, 19:42:35
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Da, rainbow. Toti vom spune ca am trecut prin asta, dar crede-ma ca eu aproape ca a trebuit sa bifez toate pacatele din indreptar cand m-am dus la spovedit a doua oara. Din fericire, nevoia de a mi le lua de pe suflet a fost mai mare decat toata rusinea si stanjeneala. Roaga-te sa primesti raspuns bun, gandeste-te ca in viata lui preotul a auzit mii de confesiuni, nimic din ce e in indreptarul acela nu-i este strain.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.12.2009, 19:51:33
therion's Avatar
therion therion is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit

Nu are de ce sa-ti fie jena de "lista" lunga pe care ai intocmit-o. Din contra! Dupa ce vei iesi de la spovedanie vei avea deplina bucurie ca te-ai usurat de TOATE pacatele!
Sa stii ca preotul la care te vei duce, a auzit pacate mult mai multe si mult mai grele decat ale tale, de cand e el duhovnic, asa ca nu ai de ce sa te ingrijorezi! Duhovnicii aud multe in timpul tainei sfintei spovedanii, insa imediat dupa aceea sunt datori sa le uite! De aceea e o Taina. Si la cate sute de oameni spovedeste el nu are cum sa se mire sau sa le tina minte pacatele, doar nu esti primul om care se spovedeste la el.
E normal sa-ti fie "teama/rusine/jena" , asta e sensul sfintei spovedanii, ca omul sa-si regrete pacatele si sa ceara iertare lui Dumnezeu.
Cu totii pacatuim, preotul nu spovedeste sfinti!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.12.2009, 19:54:34
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de rainbow Vezi mesajul
Am folosit indreptarul de spovedanie, mi-am facut o lista si imi doresc sa merg la preot, dar ma gandesc: oare o sa se mire, am prea multe pacate?! Pana acum nu am mai folosit acest indreptar si am descoperit ca sunt mult mai multe lucruri carora nu le-am dat atentie sau pe care nu le-am considerat pacate. Acum as vrea sa fac o spovedanie completa, dar nu stiu cum o sa priveasca preotul aceasta idee...si parca mi-e teama/rusine/jena. Nu stiu daca o sa pot...
Ce sfaturi aveti? A mai fost cineva in situatia mea?
Nu as vrea sa aman...
Am citit intr-o carte ortodoxa, ca duhovnicul se bucura in sufletul sau fara sa arate lucrul asta pe fata, atunci cand ucenicul sau se spovedeste curat. Rusinea e de la vrajmasul. Sa stii ca rusinea pe care o suportam la spovedanie, e o parte din canon. Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.12.2009, 20:02:51
rainbow rainbow is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Multumesc pentru raspunsuri! Sper sa reusesc sa trec peste rusine...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.12.2009, 20:43:32
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Re

Citat:
În prealabil postat de rainbow Vezi mesajul
Am folosit indreptarul de spovedanie, mi-am facut o lista si imi doresc sa merg la preot, dar ma gandesc: oare o sa se mire, am prea multe pacate?! Pana acum nu am mai folosit acest indreptar si am descoperit ca sunt mult mai multe lucruri carora nu le-am dat atentie sau pe care nu le-am considerat pacate. Acum as vrea sa fac o spovedanie completa, dar nu stiu cum o sa priveasca preotul aceasta idee...si parca mi-e teama/rusine/jena. Nu stiu daca o sa pot...
Ce sfaturi aveti? A mai fost cineva in situatia mea?
Nu as vrea sa aman...
"iar daca veti ascunde ceva{...}pacatele indoite le veti avea".
Si eu folosesc indreptare de spovedanie, am avut temeri inainte dar dupa ce m-am marturisit am simtit ca mi s-a luat un bolovan de pe inima si nu vorbesc doar metaforic... Ca sa o faci completa si sa nu uiti vreoun pacat scrie-le pe toata pe o hartie(eu asa fac mereu) si apoi scapa de ea si de pacate.
Doamne ajuta!
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.12.2009, 21:20:37
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit buna rainbow

ma bucur ca ai postat thread-ul asta. deocamdata si eu sint in aceeasi ipostaza ca tine. am citit si eu indrumarul de spovedanie si mi-i sa facut groaza cind am vazut ca am bifat aproape toate pacatele din indrumar si am mai scris eu pe langa asta alte pacate ce nici nu erau in indrumar.

ma bucur ca nu sint singura, trist ca sintem multi , dar mare bucurie ca dorim sa ne lasam de pacate si sa urmam calea lui Hristos.

Doamne ajuta-ne pe toti!!!!
Sa fii binecuvintat. Sarbatori fericite!!!!!
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.12.2009, 21:39:13
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rainbow Vezi mesajul
Multumesc pentru raspunsuri! Sper sa reusesc sa trec peste rusine...
O sa treci, o sa treci, crede-ma... Eu sunt cea mai mare pacatoasa dintre voi si totusi am reusit. Spune-ne cand te duci sa te spovedesti si numele tau de botez si noi ne vom ruga (macar o parte din noi).
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.12.2009, 21:47:22
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Si mie mi-e rusine!Nu neaparat de pacate,dar e ciudat sa vb cu un om asa,pt prima data.Ma uitam la cei care se impartasesc si ma simteam cam asa...ca ei poate au pacate mai grave si s-au spovedt si au voie la Impartasanie.Si eu nu,pt ca mi-e rusine sa ma spovedesc.
Preotul nu poate accepta sa citeasca de pe foaie?sau sa intrebe din foaie si sa zicem doa r"da" sau "nu"?
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.12.2009, 21:56:19
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Re

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
Si mie mi-e rusine!Nu neaparat de pacate,dar e ciudat sa vb cu un om asa,pt prima data.Ma uitam la cei care se impartasesc si ma simteam cam asa...ca ei poate au pacate mai grave si s-au spovedt si au voie la Impartasanie.Si eu nu,pt ca mi-e rusine sa ma spovedesc.
Preotul nu poate accepta sa citeasca de pe foaie?sau sa intrebe din foaie si sa zicem doa r"da" sau "nu"?
La spovedanie ne aflam de fapt in fata lui Hristos unde ne recunoastem pacatele si cerem iertare. Rusinea de la spovedanie e o ispita de la vrajmas ca sa nu ne marturisim. Oara nu trebuia sa ne fie rusine inainte sa pacatuim? De ce sa ne fie acum cand avem o sansa sa ne salvam?
Dumnezeu sa ne ajute:)
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minciuna ne fereste de multe alte pacate sava gotul Intrebari utilizatori 15 16.04.2010 12:59:34
Prea mult despre rau, prea putin despre bine costel Generalitati 11 09.02.2009 20:58:42
Prea multe categorii? BogdanF2 Generalitati 7 11.11.2008 18:24:09