Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.01.2010, 10:41:16
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu iti recomand sa continui cu programarea jocurilor si sa faci cariera din asta si eu vreau dar in pozitia de game designer, am lucrat chiar ca game tester la ubisoft. Jocurile sunt o ocupatie pasiva ca oricare alta gen televizor, citit, stat pe internet. Dar aceste activitati nu trebuie sa reprezinte niciodata activitatea principala in timpul liber, si mie imi plac jocurile dar dau prioritate vietii adevarata intotdeauna.

Sfatul meu sa renunti la jocuri gen World of Warcraft sau cele care inlocuiesc o viata sociala adevarata cu una virtuala. SI sa joci pe cele single player, care le joci cand vrei si cat vrei si nu te simti obligat sa le joci ca vrei sa faci nush ce raid sau ca intra online nush care si joci cu ala. Si sa incepi sa frecventezi comunitati virtuale locale pentru inceput, dupa care poti avansa la relatii fata in fata daca ai problem cu asta, apucate de un sport sau o activitate ce implica includerea intr-un grup.

Sfatul meu e sa profiti de facultatea la care esti si sa avansezi in domeniu, dar sorteaza-ti prioritatile, jocurile fac parte din timpul liber, iar in materie de timp liber trebuie sa fie secundare intalnirii cu prieteni, familie, excursii si orice ocazii de socializare. Pari sa suferi de un sindrom tipic din ziua de azi, cel de singuratate datorita calculatorului(oarecum). In fine uite chiar azi am terminat Mass Effect 2, foarte tare jocul si e numai single player si poti chiar avea o relatie sexuala cu unul din personaje chiar, foarte complex si satisfacator.

Catre Lareine si toti ceilalti, eu unul vreau sa fac cariera din jocuri si sunt expert in tot ce inseamna industria jocurilor, dar va spun Sincer sa nu lasati pe nimeni sa joace World of Warcraft, mai ales copii, feritiva de acest joc si orice MMORPG( Massive Multiplayer Online Roleplaying Game) ca de ciuma, acestea sunt jocuri facute sa fie interminabile si sa fie jucate 6-8 ore pe zi pentru a ajunge la satisficatie, deasemena ele inlocuiesc viata sociala adevarata cu una virtuala si pentru multo oamenii personajul virtual e mai important decat propria persoana, ajung sa vada in avatar un ideal imaginar care nu-l au in realitate si devin dependenti de aceasta lume fantezista. In cazul oamenilor care oricum n-ar fi avut nici o viata sociala sau care au disabiliti asa ceva e oarecum benefic, dar pentur oameni normali cu toate sansele de a duce o viata normala acest tip de joc este dezastruos, iar pentru copiir ar trebui interzis medical acest tip de joc, care daca se prinde de un copill la o varsta frageda in care inca se mai formeaza abilitatile de socializare, atunci conscintele sunt catastrofale, copii putand ajuge adulti ce nu sunt capabili de a socializa cu oameni adevarati.

Deasemnea nu confundati creatul jocurilor cu jucatul jocurilor, sunt 2 lucrucri complet diferite, iar in afara de MMORPG-urile, toate jocurile sunt ok cat timp sunt in pentru varsta indicata pe pachet, sa nu criticati ca Ionica de zece ani joaca GTA-ul super violent care oricum e pentru oameni peste 18 ani.

Last edited by AteulCelRau; 29.01.2010 at 10:55:50.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.01.2010, 10:54:41
isabella isabella is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
In fine uite chiar azi am terminat Mass Effect 2, foarte tare jocul si e numai single player si poti chiar avea o relatie sexuala cu unul din personaje chiar, foarte complex si satisfacator.
Mai Ateule, ce sfat e asta?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.01.2010, 11:05:18
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Jocurile sunt demonizate exagerat.

Ele sunt o forma de comunicare. Problema vine din timpul prea mult dedicat lor. E suficient sa joci putin dintr-un joc ca sa absorbi informatia pe care el ti-o transmite (conceptiile de design, programare), nu are sens sa pierzi ore jucând acelasi joc.

Cred ca meseria de programator de jocuri e minunata si trebuie sa perseverezi ca sa ajungi sa lucrezi în acest domeniu care ti se potriveste, dar timpul sa ti-l dedici studiului, nu jucatului în nestire.
Nu e asa.

Si eu am fost dependent de jocuri, si eu lucrez in IT. Nu doar ca iti mananca timpul, dar ca si drogurile te indeparteaza de familie, de prieteni, pe langa ca te introduc intr-o lume virtual in care nu exista Hristos, nu exista sfinti, nu exita decat ceea ce au pus creatorii in joc. De ex. uneori esti un demon, si atunci te solidarizezi cu caracterul respectiv.

Iata eu ce sfat dau: poti face programare si fara sa programezi jocuri. Fa numai ceea ce nu iti creaza mustrari de constiinta. Intotdeauna urmeaza-ti constiinta, chiar daca iti spune lucruri aparent neplacute.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.01.2010, 11:05:44
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de isabella Vezi mesajul
Mai Ateule, ce sfat e asta?
Pai nu e sfat, am zis asa ca apropo, oricum e foarte bine realizat, cu foarte mult bun simt. Practic esti un capitan pe o nava spatiala si scopul tau e sa recrutezi un echipaj format din diferiti indivizi cu ablitati speciale, si oamenii si extrateresti, si dupaia sa te duci intr-o misiunea pentru a salva umanitatea de o specie extraterestra, in fine in echipaj sunt mai multe femei, si poti flirta cu ele, si in functie de care femeie ai facut o legatura mai puternica prin dialog si diferite misiuni pentru a o ajuta, in ziua inainte de misiunea finala si posibil sinucigasa tipa vine si petrece o ultima seara de dragoste, scena dureaza vreo 30 de secunde si nu contine nuditate si arata multa afectiune. Practic ai sanse sa vezi ceva mai sexual ziua la 12 la TV pe canale de copii.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.01.2010, 11:08:50
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Nu e asa.

Si eu am fost dependent de jocuri, si eu lucrez in IT. Nu doar ca iti mananca timpul, dar ca si drogurile te indeparteaza de familie, de prieteni, pe langa ca te introduc intr-o lume virtual in care nu exista Hristos, nu exista sfinti, nu exita decat ceea ce au pus creatorii in joc. De ex. uneori esti un demon, si atunci te solidarizezi cu caracterul respectiv.

Iata eu ce sfat dau: poti face programare si fara sa programezi jocuri. Fa numai ceea ce nu iti creaza mustrari de constiinta. Intotdeauna urmeaza-ti constiinta, chiar daca iti spune lucruri aparent neplacute.
Asta e valabil pentru absolut orice mediu artistic, carti, filme muzica etc iar dependenta depinde de individ si de joc. Plus ca ce vrei ca orice personaj din orice joc oricat de SF sa fie crestin ortodox si zica tatal nostru de fiecare data cand intra si iesi din joc?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.01.2010, 11:16:57
FioreBianco's Avatar
FioreBianco FioreBianco is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Locație: Targoviste
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Smile Dependența stă departe de albina care culege mierea "bună".

Putem vorbi de o depentență de calculator "BUNĂ", in sensul ca te ajuta sa te informezi. Stim ca un om bine informat valoreaza cat 2.

Important e sa nu treaca ziua fara sa fi invatat ceva util sau citit/informat de pe net. De ex forumul pe care suntem acum e ideal pt intarirea credintei, incurajari dar si pentru schimb de experienta. Va pup.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.01.2010, 11:21:57
isabella isabella is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Pai nu e sfat, am zis asa ca apropo, oricum e foarte bine realizat, cu foarte mult bun simt. Practic esti un capitan pe o nava spatiala si scopul tau e sa recrutezi un echipaj format din diferiti indivizi cu ablitati speciale, si oamenii si extrateresti, si dupaia sa te duci intr-o misiunea pentru a salva umanitatea de o specie extraterestra, in fine in echipaj sunt mai multe femei, si poti flirta cu ele, si in functie de care femeie ai facut o legatura mai puternica prin dialog si diferite misiuni pentru a o ajuta, in ziua inainte de misiunea finala si posibil sinucigasa tipa vine si petrece o ultima seara de dragoste, scena dureaza vreo 30 de secunde si nu contine nuditate si arata multa afectiune. Practic ai sanse sa vezi ceva mai sexual ziua la 12 la TV pe canale de copii.
Nu m-ai inteles. El a venit pe forum sa ceara ajutor, ca sa nu mai petreaca atata timp in fata calculatorului, iar tu nu numai ca ii recomanzi un joc, dar ii spui senin ca poate sa aiba relatii sexuale virtuale?
Cum poti sa faci asta? In loc sa-l ajuti, tu il afunzi si mai mult in dependenta asta.
Deh, doar de asta esti ateu...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.01.2010, 11:24:01
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Pai nu e sfat, am zis asa ca apropo, oricum e foarte bine realizat, cu foarte mult bun simt. Practic esti un capitan pe o nava spatiala si scopul tau e sa recrutezi un echipaj format din diferiti indivizi cu ablitati speciale, si oamenii si extrateresti, si dupaia sa te duci intr-o misiunea pentru a salva umanitatea de o specie extraterestra, in fine in echipaj sunt mai multe femei, si poti flirta cu ele, si in functie de care femeie ai facut o legatura mai puternica prin dialog si diferite misiuni pentru a o ajuta, in ziua inainte de misiunea finala si posibil sinucigasa tipa vine si petrece o ultima seara de dragoste, scena dureaza vreo 30 de secunde si nu contine nuditate si arata multa afectiune. Practic ai sanse sa vezi ceva mai sexual ziua la 12 la TV pe canale de copii.
nici nu stiu daca nu cumva tu ai probleme mai mari cu privire la dependenta decat cel care a creat acest topic. daca mai si descrii cu lux de amanunte.... chiar si ateu fiind, basca si rau, e clar ca ai ceva probleme. ai vazut cum au ajuns adolescentii sa-si hacuiasca parintii pentru un amarat de joc.
macar Silencer si-a dat seama ca este dependent, ceea ce este mare lucru, este primul pas spre vindecare.
pe tine cand te vedem cu un asa topic?
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.01.2010, 11:35:01
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de isabella Vezi mesajul
Nu m-ai inteles. El a venit pe forum sa ceara ajutor, ca sa nu mai petreaca atata timp in fata calculatorului, iar tu nu numai ca ii recomanzi un joc, dar ii spui senin ca poate sa aiba relatii sexuale virtuale?
Cum poti sa faci asta? In loc sa-l ajuti, tu il afunzi si mai mult in dependenta asta.
Deh, doar de asta esti ateu...
Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
nici nu stiu daca nu cumva tu ai probleme mai mari cu privire la dependenta decat cel care a creat acest topic. daca mai si descrii cu lux de amanunte.... chiar si ateu fiind, basca si rau, e clar ca ai ceva probleme. ai vazut cum au ajuns adolescentii sa-si hacuiasca parintii pentru un amarat de joc.
macar Silencer si-a dat seama ca este dependent, ceea ce este mare lucru, este primul pas spre vindecare.
pe tine cand te vedem cu un asa topic?
Nu i-am recomandat jocul i-am spus ce am jucat eu, si nu e a relatie sexuala virtuala, tu daca vezi o scena de sex la televizor sa inteleg ca faci sex? Si i-am recomndat deja ce sa faca sa renunte la jocuri MMO si sa joace chestii mai scurte, ca iar fi greu sa se lase complet si daca pur si simplu inlocuieste cu TV, internet sau carti nu rezolvat nimic.
Iar eu nu sunt dependent, joc cand am timp liber si nu fac ceva social, iar pot sa-ti spun ca nenumarate mii de omaenii dealungul istoriei au folosit crestinismul ca scuza pentru omor, si nici macar nu erau psihopati ca asta.

Last edited by AteulCelRau; 29.01.2010 at 11:37:40.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.01.2010, 11:44:31
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Nu i-am recomandat jocul i-am spus ce am jucat eu, si nu e a relatie sexuala virtuala, tu daca vezi o scena de sex la televizor sa inteleg ca faci sex? Si i-am recomndat deja ce sa faca sa renunte la jocuri MMO si sa joace chestii mai scurte, ca iar fi greu sa se lase complet si daca pur si simplu inlocuieste cu TV, internet sau carti nu rezolvat nimic.
Iar eu nu sunt dependent, joc cand am timp liber si nu fac ceva social, iar pot sa-ti spun ca nenumarate mii de omaenii dealungul istoriei au folosit crestinismul ca scuza pentru omor, si nici macar nu erau psihopati ca asta.
el recunoaste ca e dependent, dar nu l-am vazut descriind cu o asa placere ca a ta, jocurile oamenii care nu cred in Dumnezeu, pot folosii scuze cate vor. eu nu i-as fi recomandat nici un joc. eu sunt fosta fumatoare, si iti dai seama ce hilar ar fi sa-i spun unui fumator care vrea sa se lase se fumat, ca nu mai fumeze tigari, ci pipa sau trabuc. pai ori te lasi, ori nu. asa si tu.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Internetul / jocurile pe calculator mekahekaleka Generalitati 2 13.01.2013 13:47:02
problemele noastre + problemele altora = un ocean de probleme VladCat Spiritualitatea ortodoxa 11 07.06.2012 09:49:48
Problemele si coruptia Bisericii Odinsson Morala Crestina 73 08.02.2012 08:05:20
Despre problemele tinerilor Laura19 Generalitati 1 21.07.2011 12:43:15