Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.02.2010, 13:29:30
raisa2006 raisa2006 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit postul copiilor

am 2 copii unul de 8 si celalalt de 3 ani . trebuie sa posteasca si ei ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.02.2010, 14:09:34
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmenserghi Vezi mesajul
Am 2 copii unul de 8 si celalalt de 3 ani. Trebuie sa posteasca si ei ?
Mergi la duhovnic si vorbeste cu el.

Copilul de 8ani poate posti, caci aceasta nu implica o postire foarte aspra.
Cat despre cel de 3 anisori, nu stiu ce sa zic.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.02.2010, 14:27:19
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Despre copilul de 3 ani, pot sa iti spun sigur ca nu e recomandat sa posteasca. Copiii in primii ani au nevoie de calciu pt. a creste, de lactate, au nevoie de carne( carne slaba).Iar copilul de 8 ani poate posti daca nu tot postul( care e totusi lung pt un copil de 8 ani) macar o perioada scurta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.02.2010, 18:56:13
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Lasti copii in pace. Ei sunt in crestere si au nevoie sa manance de toate, au nevoie de minerale (mai ales calciu si fier), vitamine, proteine.
Trebuie sa manance sanatos. Important este sa fie educati cum trebui, in spiritul credintei (in limite normale) si sa fie dusi la impartasit in mod regulat.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.02.2010, 19:34:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmenserghi Vezi mesajul
am 2 copii unul de 8 si celalalt de 3 ani . trebuie sa posteasca si ei ?
Treapta cu treapta , nu putem sari de la treapta prima la treapta a treia sau a cincea ! Pana la postire , copilul are multe de invatat , caci altfel credinta ii va deveni povara si o va percepe ca ceva restrictiv si rece . Cumpatare , echilibru si multa intelepciune !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.02.2010, 19:50:09
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

(...)Copiii între 1-7 ani se împărtășesc fără Spovedanie și e^bine ca să se împărtășească cât mai des, spre sănătate și înțelepciune. Prin împărtășanie, mulți copii s-au vindecat de boli grele. Mama îl învață pe copil cum să facă Sfânta Cruce, îngerașul, Tatăl nostru, îi arată cum să se închine la icoane, îl duce la preot, iar preotul va vorbi cu el cu blândețe. Primul preot este marna, care-i învață acasă pe copii apoi îi învățăm noi preoții. Mama vine cu copilul la Biserică la Catehizație, Duminica la Vecernie, iar preotul îi învață pe copii catehismul, rugăciuni, poezii, colinde, cântări și cum să facă metanii. Copilul să poarte la gât o cruciuliță, iar în buzunar o iconiță cu lisus sau cu Maica Domnului. lisus Hristos iubea copiii. Oare de ce-L iubeau și copiii pe El? Copilul fiind curăț simte curat și când vede pe cineva curat ca și el, acela îl atrage, de aceea zicea lisus: "Lăsați copiii și nu-i opriți să vină la Mine, că a unora ca aceștia este împărăția cerurilor. Și punîndu-și mâinile peste ei S-a dus de acolo" (Mt. 19, 14-15).(...)

(...)De la vârsta de 6-7 ani începe școala, copiii o încep fiind pregătiți de părinți prin Spovedanie și împărtășanie, de acum se vor Spovedi copiii toată viața, nu mai pofhia împărtășania tară Spovedanie. (...)

(...)De la 7 ani la 25 de ani este vremea școlii, dar copiii, Duminica vor veni cu părinții, sau singuri la Biserică, la Liturghie, dimineața și la Vecernie seara. Acum, copii învățând la școală, trebuie o pregătire mai consistență, li se vor da cărți de citire, dar mai ales Cartea de Rugăciuni, să învețe Psalmul 50, Credeul, Cuvine-se cu adevărat, Născătoarea, cele 10 porunci, cărți de citit se recomandă acestea: Biblia - dar cea ortodoxă'- Sfinții Români, Viețile Sfinților, Cămașa lui Hristos, Fabiola, Urmarea lui Hristos, Quo Vadis (de H. Sinkievici), Cazania, Sfîrsițul Omului, Mătăniile (de Florence Barklay), Mântuirea păcătoșilor, Ziarul religios "Telegraful român", Ben Hur de Lew Wallace, Ușa Pocăinței, Paza celor cinci simțiri, Hronograf, de Sf. Dimitrie al Rostovului, Războiul nevăzut, de Sf. Nicodim Aghioritul, Tâlcuirea Apocalipsei, de Sf. Andrei al Cezareii, Catehismul, învățătura de credință ortodoxă. Istoria Bisericii Ortodoxe Române, Istoria Bisericii Universale, iar cărțile laice,- le vor citi pe cele morale și cele istorice, vor citi cărțile apărute la Editurâ^Pelerin, toate cărți ortodoxe.(...)



Pelerinul Roman


Cel mai bine e sa intrebi duhovnicul.









Citat:
În prealabil postat de carmenserghi Vezi mesajul
am 2 copii unul de 8 si celalalt de 3 ani . trebuie sa posteasca si ei ?

Last edited by mirabela; 12.02.2010 at 21:07:55.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.02.2010, 21:57:35
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmenserghi Vezi mesajul
am 2 copii unul de 8 si celalalt de 3 ani . trebuie sa posteasca si ei ?
Carmen,
cred ca cel mai indicat ar fi sa intrebi parintele duhovnic. Daca nu ai unul mergi la parintele din parohie si te sfatuieste cu el.
Cea mai buna cale de a nu gresi este sa mergi direct la sursa!

In rest, post cu pace si bucurie tuturor!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.02.2010, 00:25:23
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmenserghi Vezi mesajul
am 2 copii unul de 8 si celalalt de 3 ani . trebuie sa posteasca si ei ?
In urma cu 2 sau 3 ani ma uitam la televizor vizionind pe Discoveri o emisiune despre comunitatea musulmana din N.Y. Acolo citeva mamici intervievate au povestit despre modul in care se tine postul lor . Mi-a sarit in auz afirmatia ca toti musulmanii de la virsta de 7 ani in sus tin post negru zilnic de dimineata si pina la apusul soarelui. Si nu li se mai anemiaza copii si nu mai fac tot felul de carente si de ...dereglari. Toate lucrurile din lumea aceasta au un timp si un rost al lor de a fi incepute si indeplinite pe care pierzindu-le sau aminindu-le ,din diferite interese, si rezultatele vor fi pe masura. Invatarea si deprinderea vietii duhovnicesti o aplica parintii aproape cu aceiasi exigenta cu care pretinde copiilor sa invete la scoala. Unii parinti sunt mai exigenti cu copii, le pretind mai mult, mai bine,fac eforturi financiare sau strict individuale mai sustinute de a-si pregati copii acasa si la meditatii suplimentare, ii inscrie (sau ii stimuleaza) sa participe la concursuri scolare , etc. Altii din contra sau altii au o atitudine plina de candoare(fiind de, vorba de proprii copii !) si dedicata hazardului . Dar asa cum parintii difera prin exigenta , efort propriu si staruinta (...sau ambitie !) tot asa si copii vor diferii intre ei avind rezultate deosebite unii de altii inca de mici pt. ca atunci cind ajung mari sa difere in mod categoric (prin nenumarate aspecte sau criterii) unii de altii . Ca atare, fiecare face cu copilul lui ceea ce crede de cuvinta si potrivit interesului prin care vrea sa scoata ceva din el . In general , noi trebuie sa face tot ce tine de noi si cum putem mai bine si de acolo in colo este treaba lui D.zeu ce hotaraste !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.07.2010, 20:12:10
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Mi-a sarit in auz afirmatia ca toti musulmanii de la virsta de 7 ani in sus tin post negru zilnic de dimineata si pina la apusul soarelui. Si nu li se mai anemiaza copii si nu mai fac tot felul de carente si de ...dereglari. !
Daaa.
Mi-ai adus aminte de o intamplare. Eu am fost profesoara la o scoala internationala si am avut si elevi musulmani. Tin minte ca in perioada ramadanului unii copii tineau postul negru...desigur ca tinea cine voia, mi s-a parut ok ca nu erau obligati de parinti.
Dar spectaculos pentru mine erau doi fratiori de 6 ani care tineau acest post si in ciuda acestui fapt erau atat de energici si de sclipitori la invatatura ca ma intrebam in sinea mea oare cum este posibil?
Eu faceam meditatii cu ei si in particular si vorbeam cu parintii lor despre acest post si imi spuneau ca le puneau pachetel in ghiozdan dar ei nu voiau sa manance...era absolut alegerea copiilor.
Experienta culturala si educationala pe care am avut-o in aceasta scoala, m-a ajutat sa mai invat cate ceva si sa vad cu alti ochi anumite aspecte ce tin de viata si trairile acestor oameni...

Acum referitor la subiectul topicului: eu cred ca trebuie sa nu exageram obligand dar nici sa ignoram invatatura...prin educatie religioasa si prin propriul vostru exemplu ca parinti eu sunt sigura ca puteti inocula copiilor de la o varsta frageda postul. Acum imi veti spune ca ei au nevoie de vitamine...etc. Dar eu va spun ca hrana sanatoasa nu consta doar in lapte si carne...iar o data sau de doua ori pe saptamana daca vor manca o mancare de post cu salata...niste fructe, cu siguranta nu se vor anemia.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.08.2010, 19:51:50
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Si eu sunt de parere ca e bine sa se invete cu postul (nu negru) de mici (si cu renuntari la anumite lucruri care le plac) pentru ca daca nu se intampla lucrul asta, nu o sa le vina natural nici la varsta adolescentei sau mai tarziu si abia atunci vor simti credinta ca pe ceva rece si restrictiv.
Dar daca se obisnuiesc asa din familie, si postul e pentru toti membrii familiei ceva normal, o sa fie si mai putin predispusi la pofte si imbuibari si vor avea mai putine probleme cu renuntarile la varsta adulta. Luptele pe care le avem multi dintre noi de dus acum e pentru ca nu am facut in mod firesc lucrurile astea inca din copilarie. Copiii sunt mult mai simpli, daca li se spune ca "azi nu mancam carne ci doar mai simplu, legume, pentru ca asa Ii place lui Dumnezeu", ei vor dori sa Ii placa lui Dumnezeu si vor face mai putine nazuri decat face un adult cand afla pentru prima data de chestia asta.

Mi-aduc aminte de Vinerea Mare de acum .. multi ani, cand mi-a spus bunica despre Rastignirea lui Iisus Hristos si ca "se posteste negru" si "se mananca numai paine si apa", si am luat dimineata decizia in sinea mea de copil sa mananc doar o coaja de paine si sa beau o cana cu apa.
Evident ca nu am facut lucrul asta pana la capat pentru ca nimeni altcineva din casa nu o facea (nici macar post, ce sa mai zic de negru) si pana la urma am cedat.

Si un copil poate avea evlavie si o dorinta de a face ceva pentru Hristos inca de la varste mici. Dar evlavia si dorinta asta tine foarte mult de modul in care este educat, de ce vede, aude si face in familie. Asa ca e responsabilitatea si DATORIA parintilor sa-l educe cat mai devreme in legatura cu lucrurile astea.

Nu sa tina post negru, dar sa tina si sa nu i se faca toate poftele in perioada aceea.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 29.02.2012 00:29:05
Postul copiilor mmzmmz Postul 65 14.06.2011 21:04:13
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 12.12.2010 00:27:05
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 11:24:12