Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 22.04.2011, 14:47:41
blackswan blackswan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2011
Mesaje: 144
Implicit

Este adevărat că te poți mântui prin necazuri, dar să nu te recăsătorești doar pentru ca soțul tău să slujească, este absurd, deoarece el nu are ce căuta în cler. Nu este vrednic, preoția nu este o slujbă pentru bani, ci una în sprijinul oamenilor.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 22.04.2011, 16:55:26
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Aha, bun, deci de fapt asa stau lucrurile si nu cum ai spus prima data..
Intr-un fel mai bine asa..oricum n-ai fi obtinut mare lucru decat timp pierdut, suparari si o tergiversare a divortului care oricum s-ar fi intamplat pana la urma.
Da, Dumnezeu stie cel mai bine cum sa imbine dragostea pentru pacatos cu dreptatea.



E prima data cand aud ca ortodocsii nu se pot casatori a doua oara decat cu acordul Episcopului.

Este vorba de PS Emilian Lovișteanul ?

La fel si de restul, ca nu ar putea sa isi ia "gradele" in calugarie sau sa slujeasca. Adica ar putea fi hirotonit dar nu si sa slujeasca?

Sunt sigur ca duhovnicul ti-ar fi putut da binecuvantarea daca n-ar fi fost toata situatia asta si n-ar fi avut o interdictie expresa de la PS in acest sens si trebuie sa faca ascultare.

Nu sunt un mare cunoscator al canoanelor dar ceea ce spui tu pur si simplu nu are logica.
Poate n-ai inteles bine?

Sau poate de fapt sunt pretexte, pentru a pastra pentru sotul tau aparentele unei despartiri de buna voie pentru binecuvantate pricini, cand de fapt, in ceea ce il priveste, si pentru ce a facut n-ar trebui nici macar in calugarie sa fie primit.

Totusi..iertare ca te intreb, in perioada cat ati fost impreuna cum a fost?
Mergeati impreuna la biserica? Va intelegeati? Pe perioada bolii sau inainte i-ai facut viata grea, psihic si afectiv vorbind?
M-am imbolnavit la aprox.6 luni dupa casatorie.De atunci lucrurile s-au schimbat putin cate putin.Medicii au fost reticenti cu privire la sansele mele de supravietuire, am rezistat totusi, cu ajutorul lui Dumnezeu 3 ani de citostatice consecutiv, timp in care sotul meu nu a venit nici macar o data cu mine la spital.
De aici relatia s-a racit.
Da este vorba de episcopul Ramnicului.
Cat despre calugarie el nu trebuia primit in manastire pana la finalizarea divortului.A fost primit fara sa fie DIVORTAT.Divortul s-a terminat pe 15 aprilie a.c.si el este cu domiciliul in manastire din noiembrie anul trecut, casatorit fiind.Mi s-a spus de duhovnic sa tac si sa rabd, sa-l las pe Dumnezeu sa faca dreptate, pt ca nu am nici o izbanda.Chiar par.Ioanichie din Frasinei a stat de vorba cu staretul si cu PS si nu a obtinut nimic.Este prea "destept" sa i se poata faca ceva,nu-l poate obliga sa faca o jertfa pe care nu o poate duce.

In fine,ma rog la Dumnezeu sa-mi dea putere sa-l pot ierta, si sa-mi duc crucea bolii la bun sfarsit.Va doresc un Paste cu pace si bucurie!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 22.04.2011, 17:02:50
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Mi se pare un abuz ..Cum este posibil sa ti se impuna de catre cineva din Biserica ca tu sa fi jertfa vie, pentru sotul tau? Cu ce drept ti se ia sansa la o viata personala mai buna? Adica dupa ce ca esti bolnava si ai fost parasita de sot, nu mai ai dreptul la nimic, pentru ca el sa poata sluji?? Eu nu cred ca Dumnezeu vrea sa fie slujit cu asemenea pret si atata nedreptate! Ti-a spus ca te poti mantui prin boala? DAR DACA TE VINDECI? Pentru ca exista minuni! Atunci tu cui ramai draga mea?

Ii dau dreptate lui Alin cand spune:
"Sau poate de fapt sunt pretexte, pentru a pastra pentru sotul tau aparentele unei despartiri de buna voie pentru binecuvantate pricini, cand de fapt, in ceea ce il priveste, si pentru ce a facut n-ar trebui nici macar in calugarie sa fie primit."


Iti doresc din suflet sa te ajute Dumnezeu sa gasesti calea dreptatii si sa te bucuri de ea! Cu siguranta cineva te va ajuta sa scoti la lumina adevarul!Ai nadejde in Dumnezeu si roaga-te la Maica Domnului!

Paste binecuvantat sa ai!
NUMAI Dumnezeu poate face dreptate!Leucemia se vindeca mai greu......Multumesc pt incurajari si va doresc spor in toate cele de folos.Eu nu va mai pot raspunde de acum incolo pt ca nu am calculator si nici internet.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 22.04.2011, 17:08:07
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blackswan Vezi mesajul
Este adevărat că te poți mântui prin necazuri, dar să nu te recăsătorești doar pentru ca soțul tău să slujească, este absurd, deoarece el nu are ce căuta în cler. Nu este vrednic, preoția nu este o slujbă pentru bani, ci una în sprijinul oamenilor.
Canoanele spun ca atat diaconul cat si sotia acestuia nu se pot recasatori.......asa mi s-a spus de PS.Probabil de acum incolo se va face vrednic, va face ascultare in manastire, se va smeri....nu mai are grija unei alte persoane.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 22.04.2011, 18:46:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Fiind casatorit nu cred ca putea fi primit in manastire.
Ca divortat si cu rea vointa, nici atat.
Totul este atat de incurcat dar sigur Dumnezeu va face ordine pana la urma.

mirela.b,

Mirela este numele tau adevarat?

Cate o rugaciune din cand in cand nu cred ca strica.

Sa dea Dumnezeu sa fie totul bine si sa revii printre noi.

Alin.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 23.04.2011, 12:50:52
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Fiind casatorit nu cred ca putea fi primit in manastire.
Ca divortat si cu rea vointa, nici atat.
Totul este atat de incurcat dar sigur Dumnezeu va face ordine pana la urma.

mirela.b,

Mirela este numele tau adevarat?

Cate o rugaciune din cand in cand nu cred ca strica.

Sa dea Dumnezeu sa fie totul bine si sa revii printre noi.

Alin.
Numele meu este Elena Mirela.Rugaciunile tuturor sunt cele care m-au mai tinut in viata si-mi dau putere si nadejde sa merg mai departe.
Multumesc!
Reply With Quote
  #67  
Vechi 23.04.2011, 13:02:24
blackswan blackswan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2011
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.b Vezi mesajul
Canoanele spun ca atat diaconul cat si sotia acestuia nu se pot recasatori.......asa mi s-a spus de PS.Probabil de acum incolo se va face vrednic, va face ascultare in manastire, se va smeri....nu mai are grija unei alte persoane.
Nu strică să mai întrebi și pe altcineva. Oricum mult mai bine, dacă din această cauză, nu va mai putea sluji.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 23.04.2011, 13:13:15
eeaotly eeaotly is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.02.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 53
Unhappy

Daca nu stie sa fie un sot bun, este evident ca nu va fi un preot bun. De cum va da de necaz in noua lui meserie, va da bir fugitii. Va "divorta" de enoriasi cat ai clipi. Desigur, asta nu te incalzeste pe tine cu nimic, din pacate...
Reply With Quote
  #69  
Vechi 23.04.2011, 13:56:09
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.b Vezi mesajul
Principalul motiv pt care nu am inaintat dosarul catre PF Daniel este faptul ca mi-a fost frica sa nu-i fac probleme fratelui si cumnatului meu.Cumnatul meu este preot , iar fratele se pregateste pt hirotonie.....si nu stiu eu unde se poate ajunge.
Dar ce raspundere ar avea fratele si cumnatul pentru ce face sotul dvs ?

Am vazut ca se incearca de catre episcop sa vi se impuna intrarea in monahism.
Sa refuzati. Nici macar duhovnicul nu va poate impune acest lucru (autoritatea lui asupra dvs. e mai mare decat cea a episcopului...).

Parerea mea este sa ajungeti la PF Daniel...
Reply With Quote
  #70  
Vechi 23.04.2011, 14:05:59
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.b Vezi mesajul
Duhovnicul (par Ioanichie din Frasinei)este de acord cu a doua casatorie, dar imi trebuie binecuvantarea PS Emilian.PS mi-a spus "ca nu-mi da binecuvantare pt ca ma pot mantui prin boala, ii pare rau ca s-a intamplat asa, dar daca eu m-as casatori a doua oara sotul meu nu ara mai putea sluji".
Nu va trebuie binecuvantarea nimanui in afara de a duhovnicului. Episcopul nu are suficienta autoritate ca sa va poata interzice recasatorirea. Si nici macar nu-i poate ordona duhovnicului in ce directie sa va indrume.
Dar chiar daca, sa zicem, ar depinde de binecuvantarea PS Emilian, tot puteti s-o eludati, mergand sa va recasatoriti in alta episcopie.
In locul dvs., chiar m-as casatori a doua oara. In acest caz, sotul dvs. ar putea sa fie doar simplu monah, fara dreptul de a mai fi cleric.

Scriati undeva ca vrea sa ajunga episcop ??
Deci, nu monahismul e vocatia lui, ci ambitia de episcopat ! Ei bine, sa fereasca Dumnezeu Biserica Ortodoxa de astfel de episcopi !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O nelamurire. Templier Knight Biserica Ortodoxa Romana 2 05.03.2012 00:23:55
Nelamurire ingerashul Botezul 6 01.03.2011 14:12:29
Nelamurire !? ducesa Sectiune dedicata profesorilor de religie 9 04.12.2010 12:23:26
nelamurire cristina83 Generalitati 2 28.10.2007 18:22:40