Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 02.12.2012, 20:41:27
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Rugaciune catre Sf. Cuvios Gheorghe de la Cernica

Cuvioase Părinte, de Dumnezeu purtătorule Gheorghe, odrasla pământului românesc, te-ai arătat nevoitor și fierbinte rugător pentru neamul tău din care ai ieșit. Și prin râvna ostenelilor pustnicești sufletul ți-ai ridicat la înălțimea cugetării celor dumnezeiești, învățând prin fapte a urma pilda vieții celei duhovnicești, pentru aceasta, slăvind pe Hristos, acum în ceruri cu sfinții cuvioși te veselești, pe Care roagă-L să dăruiască lumii pace și mare milă.
Cuvioase Părinte Gheorghe, ucenicule ascultător al Sfântului Paisie, te-ai pătruns de lumină dumnezeiască. Și în sălașele cele duhovnicești ale Atonului, te-ai înălțat deasupra celor pământești, ajungând la starea nepătimirii și la vederea fainelor lui Dumnezeu. Ajută-ne și pe noi Părinte, cu rugăciunile tale, să dobândim iertare de păcate, pace și mare milă.
Cuvioase Părinte Ghcorghe, cu voia lui Dumnezeu ți-ai înmulțit nevoințele pe pământul Țării Românești. Si, alegând locaș călugăresc în vatra Cernicăi, nu te-ai spăimântat nici de ispite și nici de primejdiile diavolești, ci înoind viața călugărească, întru preamărirea lui Dumnezeu și a sfinților Săi, ai zidit așezăminte monahicești. Pentru aceasta, roagă-L pe Milostivul Dumnezeu pentru sufletele noastre.
Cuvioase Părinte Gheorghe, lauda Cernicăi și bucuria monahilor, prin ncvoințe de multe feluri, sufletul ți-ai curățit de patimi și ai ajuns în ceata cuvioșilor părinți. Pentru aceasta, nu înceta a te ruga și pentru noi să ne dăruiască, Milostivul Dumnezeu, pace și mare milă.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 03.12.2012, 21:00:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Rugaciunea Sfintei Mari Mucenite Varvara inainte de moarte:



“Dumnezeule Cel fara de inceput, Care ai intins cerul ca un acoperamant si pamantul l-ai intemeiat pe ape, Cela ce rasari soarele tau spre cei buni si spre cei rai si dai ploaie peste cei drepti si peste cei nedrepti. Tu si acum auzi-ma pe mine, roaba Ta, care ma rog catre Tine. Asculta-ma, o, Imparate, si da Darul tau la tot omul care ma va pomeni pe mine si patimirile mele. Sa nu se apropie de unul ca acela boala naprasnica si moarte neasteptata sa nu-l rapeasca pe el. Pentru ca stii, Doamne, ca trup si sange suntem si lucrul Preacuratelor Tale maini“.

Rugaciune catre Sfanta Mare Mc.Varvara:



“Catre tine ca la un adevarat izvor de vindecari si grabnica tamaduitoare si mult-minunata, Sfanta fecioara Mare Mucenita Varvara, eu, ticalosul scap si catre Sfantul tau chip cu nevointa cazand, ma rog: vezi neputinta sufletului meu si pe acesta cu obisnuita invatatura a milosardiei tale si cu buna silinta vindeca-l degraba.

Ia aminte la glasul rugaciunii mele, nu trece cu vederea suspinul adus din ticaloasa mea inima si asculta strigarea mea, ca una ce esti singura mea scapare, care ai inchipuit prin trei ferestre pe Preasfanta cea de o fiinta si nedespartita Treime in baia parinteasca ce ti se zidea; pe Aceea roag-o pentru mine, ticalosul si netrebnicul robul tau, ca sa ma miluiasca acum si in ziua mortii mele. Inchina-te Parintelui ceresc, ca pe mine, cel cazut sub povara pacatului, sa ma ridice spre cuvantarea slavei Sale si sa ma indrepteze, ca totdeauna sa am sus inima, sa gandesc la cele de Sus, iar nu la cele pamantesti. Roaga pe Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Care in temnita ruga ta cea muceniceasca a auzit, ca si pe mine lenesul, cel ce sed in trandavie ca intr-o temnita, degrab sa ma intoarca spre rugaciune si spre alergarea la poruncile lui Dumnezeu; si sa-mi dea inima ca sa doresc a ma ruga neincetat.

Cheama si pe Sfantul Duh, Izvorul care te-a intarit pe tine, fecioara curata, la lupta muceniciei si te-a acoperit cu aripile Sale, ca si mie, rusinatului si necuratului, sa-mi zideasca inima curata si duh drept sa innoiasca intru cele dinlauntru ale mele; si mai vartos sa ma cheme si sa-mi dea osardie ca sa ma nevoiesc in viata curate si sa ma intareasca spre facerea faptelor bune.

Cred, Sfanta Mare Mucenita Varvara, ca la toate acestea poti sa-mi ajuti mie, si de vei vrea, puternica esti sa mijlocesti la Sfanta Treime, ca una ce ai proslavit pe Dumnezeu intru madularele tale cele mucenicesti si stiu, Sfanta fecioara, ca nimic nu este cu neputinta tie, de aceea nu trece cu vederea lacrimile si suspinurile mele.

Pentru aceasta cad catre cinstita racla a Sfintelor tale moaste cele facatoare de minuni, si tie, celei ce petreci in cer cu sufletul ma inchin, indraznind prin rugaciuni a grai, ca sa fie urechile tale luand aminte la glasul rugaciunii mele; trupul tau cel mult chinuit sa tamaduiasca patimile cele multe ale sufletului si ale trupului meu; capul tau cel plecat sabiei sa dea capului meu apa curatirii pacatului; parul tau cel rupt fara mila sa ma lege de dragostea lui Dumnezeu; buzele tale cele cinstite sa impiedice gura mea a grai in desert si sa o deschida ca sa vesteasca totdeauna lauda Domnului; ochii tai, cei ce vad Lumina Treimii, sa vada si a mea buna dorire, ca si eu sa-mi intorc ochii mei, ca sa nu vada desertaciuni, ci totdeauna sa caut spre fericirea cea cereasca; mana ta cea taiata sa ma scrie in Cartea vietii si sa ma invredniceasca ca totdeauna sa ridic mainile catre Cel de sus si sa nu impletesc cu dansele inselaciuni; sanii tai, cei taiati fara mila, sa-mi fie turn tare in fata vrajmasului; picioarele tale, cele ca niste faclii luminoase, degrab alergand catre Mirele ceresc, in camara cea dumnezeiasca, sa ma faca si pe mine cu picioarele mele sa calatoresc catre tot lucrul bun, ca legea Domnului sa fie facile picioarelor mele si lumina cararilor mele. Ranile tale sa ma slobozeasca din ranile pacatelor; sangele tau, cel ce de chinuri s-a varsat, sa curete sufletul si trupul meu de toata spurcaciunea; moartea ta sa nu-mi dea mie sa mor fara de spovedanie si fara de pocainta, caci in fiecare facere de bine esti preamarita, si mai vartos intru aceasta, ca tot cel ce are nadejde la tine si pururea te cheama spre ajutor, de moartea cea grabnica scapa; de care si pe mine, ticalosul, ma izbaveste, fecioara curata, Mare Mucenita Varvara.
Amin!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #123  
Vechi 05.12.2012, 22:59:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

RUGĂCIUNE CĂTRE SFÂNTUL IERARH NICOLAE, ARHIEPISCOPUL MIRELOR LICHIEI

Ca unul ce întinzi ospăț duhovnicesc celor săraci de înțelepciune și iei aminte și la glasurile celor lipsiți de cele trebuincioase acestei vieți pământești, ca unul ce în oglinda viețuirii tale îngerești ne arăți nouă frumusețea fecioriei, ca unul ce cu focul râvnei tale pentru Adevăr ai ars toată înșelăciunea lui Arie și ai luminat mințile credincioșilor spre priceperea cărărilor Vieții, luminează-mă și pe mine cu raza rugăciunii tale spre a ajunge la limanul cel binecuvântat al mântuirii.
Sfinte Nicolae, podoaba cea strălucită a ierarhilor, cel ce ca un serafim te-ai întraripat cu dorul cel dumnezeiesc și te-ai făcut stăpânitor înălțimilor neajunse, neuitând însă a cerceta cu milostivire pe cei de pe pământ, care se află în numeroase nevoi, nu te întoarce nici dinspre nevrednicia mea. Deci, pleacă-ți blânda privire și spre mine și dă-mi întărire a săvârși calea postului cu pocăință și a lepăda toată cugetarea deșartă, cea care ca un adânc mă desparte de Cel Ce este Adâncul milostivirii.
Surpător al celui viclean te-ai arătat, căci cu haina smeritei cugetări te-ai îmbrăcat și ți-ai încins mintea cu legătura înțelepciunii cerești. Cu suflarea rugăciunii tale depărtează de la mine pe vrăjmașii nevăzuți, care pururea necăjesc sufletul meu cu săgețile multor ispite. Ridică-mi povara necazurilor, ca unul ce nu ai cruțat nici o osteneală ca să vii în întâmpinarea celor din primejdii.
Ca unul ce ești grabnic ajutător al celor ce călătoresc pe mare, în corabia rugăciunii tale poartă-mă și pe mine pe marea acestei vieți, îndreptând cârma inimii mele către limanurile cele mai line ale pocăinței.
Izbăvit-ai din cursa păcatului pe fecioarele cele sărace, deci păzește și mintea mea de toate gândurile cele rele ce mă despart pe mine de Izvorul curăției și vistieria cea săracă a inimii mele o umple cu talanții rugăciunilor tale.
Întărește-ne pe noi ca să biruim toată răutatea și prin postul pus înainte să ne curățim simțirile, gătindu-le ca pe niște oglinzi în așteptarea închipuirii Mirelui ceresc, Care a treia zi va ieși tainic din mormânt.
Alungă de la mine toate uneltirile celui viclean și dă-mi a te lăuda cu întreagă înțelepciune a minții așa: Bucură-te, blândețea ce luminează sufletele cuprinse de întunericul mâhnirii, casă cerească zidită pe temelia smeritei cugetări, grabnic ajutător al celor cuprinși de viforul ispitelor, limanul cel binecuvântat al iubitorilor de rugăciune, pecetea mântuirii celor greșiți, propovăduitorul cel tainic al curăției, învățătorul cel înțelept despre tainele înțelepciunii, floarea cea neveștejită a darurilor dumnezeiești, oglinda frumuseții îngerești, binecuvântarea celor ce călătoresc spre pământul desăvârșirii, îmbrățișarea fiilor risipitori pe cărarea rugăciunii, ocrotitorul cel nebiruit al celor din nevoi, îndulcirea necazurilor noastre cu picăturile rugăciunii tale, grăbește de izbăvește pe robii tăi, cei ce te cinstesc pe tine, din toate nevoile și cursele celui viclean !



RUGĂCIUNE CĂTRE SFÂNTUL IERARH NICOLAE

O, Sfinte Ierarhe Nicolae, cel ce ca un izvor de bună mireasmă ai răsărit în cetatea Mirelor Lichiei, mângâind sufletele cele însetate de Izvorul vieții, mijlocește la Hristos, Dumnezeul nostru, să curățească mintea mea cea întunecată de cugetele deșarte cu râurile rugăciunilor tale. Cel ce ești bucuria celor necăjiți, izgonește patima întristării din inima mea și cu focul cuvintelor tale arde spinii patimilor ce au crescut, prin nepurtarea de grijă și lenevirea mea, în țarina inimii mele. Ca Cel ce te-ai arătat credincioșilor icoană a smeritei cugetări, zugrăvește și în inima mea frumusețea acestei virtuți bineplăcute Stăpânului Hristos, ca apropiindu-mă cu gând umilit de aceasta să o am prietenă nedespărțită, cu care să călătoresc netulburat și întraripat de bucurie pe căile întunecate ale vieții. Întărește Biserica lui Hristos cu legătura rugăciunii tale, păzindu-o de săgețile cele îndrăznețe ale ereziilor de multe feluri. Ca Cel Ce Te-ai hrănit neîncetat cu Pâinea vieții așezată mereu pe cuptorul aprins al rugăciunii din cămara inimii, însuți hrănind pe credincioși cu razele milostivirii tale, hrănește și inima mea cu dorirea celor cerești și cu pâinea cuvântului dumnezeiesc. Păzește-mă pe mine sub acoperământul rugăciunilor tale, iar la înfricoșătoarea judecată să-mi fii mie ca un stâlp după care să mă ascund de privirea Dreptului Judecător Care va vădi nedreptățile mele. Tu ai rușinat pe Arie cel întunecat la minte și cu fulgerul cuvântului tău dumnezeiesc ai nimicit erezia lui cea pierzătoare de sufletele. Deci, luminează și cerul minții mele greu întunecat de gândurile înșelăciunii, ca să fac voia lui Dumnezeu, și plinind poruncile lui Hristos să văd strălucind și în inima mea cu putere Soarele dreptății, luminându-mi calea mântuirii. Cu rugăciunile tale, ca și cu un acoperământ minunat păzește-mă de ploaia gândurilor rele, ca neîncetat să laud bunătatea ta și să măresc pe Dumnezeul nostru, Cel în Treime slăvit, totdeauna, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.






Multe, mari și preaslăvite minuni a făcut Sfîntul Nicolae, acest mare plăcut al lui Dumnezeu, pe uscat și pe mare, ajutînd celor ce erau în primejdii, izbăvind de înecare și scoțîndu-i din adîncul mării la uscat; răpindu-i din robie și aducîndu-i la casele lor; izbăvind din legături și din temnițe, apărînd de tăierea de sabie și scăpînd de la moarte, apoi multora le-a dat tămăduiri: orbilor, vedere; șchiopilor, umblare; surzilor, auz; muților, grai. Pe mulți, din cei ce pătimeau în sărăcia cea mai mare, i-a îmbogățit, iar celor flămînzi le-a dat hrană. Și la toată nevoia, s-a arătat gata ajutător, apărător cald, grabnic folositor și sprijinitor; iar acum, deasemenea, ajută pe cei ce-l cheamă și din primejdii îi izbăvește. Ale cărui minuni precum este cu neputință a le număra, tot așa cu anevoie este a le descrie. Pe acest mare făcător de minuni îl știe Răsăritul și Apusul, și toți creștinii cunoasc nenumăratele lui minuni. Deci, să se slăvească printr-însul Dumnezeu Cel Unul în Treime lăudat: Tatăl, Fiul și Duhul Sfînt, Căruia se cuvine laudă în veci. Amin.



O, preabunule parinte Nicolae, pastorul si invatatorul celor ce alearga cu credinta catre a ta folosire si cu fierbinte rugaciune te cheama pe tine, sarguieste degrab a le ajuta; izbaveste turma lui Hristos de lupii cei ce o rapesc pe ea, si toate partile crestinesti le ocroteste si le pazeste prin sfintele tale rugaciuni de galcevile lumesti, de cutremur, de venirea altor neamuri, de robie si de razboiul cel dintre noim, de foamete, de potop, de sabie, de boala si de moarte grabnica; si precum ai miluit pe cei trei barbati care sedeau in temnita si i-ai izbavit pe ei de mania imparatului si de taierea sabiei, asa ne miluieste si pe noi cei ce cu mintea, cu cuvintul si cu lucrul suntem intru intunericul pacatelor si ne izbaveste de mania lui Dumnezeu si de chinul cel vesnic ca, prin solirea ta, cu ajutorul, cu mila si cu harul lui Hristos, Dumnezeu sa ne dea viata lina si fara de pacat, ca sa vietuim in veacul acesta, si de partea starii de-a stanga sa ne izbaveasca, si in partea de-a dreapta, impreuna cu toti sfintii, sa ne invredniceasca. Amin.



Sfinte Ierarhe Nicolae, cel ce ai dăruit lumii ale tale moaștele cele sfinte spre alungarea viforului ispitelor și chemarea tuturor întru lumina bucuriei lui Hristos, cu mirul rugăciunilor tale bine înmiresmează și mintea noastră, ca să ne învrednicim a culege roadele gândurilor dumnezeiești.

Sfinte Ierarhe Nicolae,
Părinte al milostivirii
Și-al dragostei nevinovate
Ce arde-n scopul mântuirii,
Tu nu ai scris teologie
Ci ai lucrat-o pe pământ
Prin duh, smerenie și fapte
Fără să scrii nici un cuvânt.
Ai socotit că pentru lume
Este de’ajuns sfânta scriptură
Și mărturiile din fapte
Ca pildă și învățătură.



Fie ca Bunul Dumnezeu, pentru rugăciunile Sfântului Său Arhiepiscop, ale Părintelui nostru Nicolae, să ne dea inimă bună, miloasă, ca să știm să facem daruri frumoase oamenilor…dar, în același timp, să ne dăruim cu totul lui Dumnezeu, Cel care ne umple pe noi de toată bunătatea. Amin!.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #124  
Vechi 06.12.2012, 10:15:49
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

"Indreptator credintei si chip blandetilor, invatator infranarii te-a aratat pe tine turmei tale adevarul lucrurilor.Pentru aceasta ai castigat cu smerenia cele inalte ,cu saracia cele bogate.Parinte Ierarhe Nicolae, roaga pe Hristos Dumnezeu sa mantuiasca sufletele noastre".Amin!!!
Reply With Quote
  #125  
Vechi 06.12.2012, 21:46:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Rugaciune catre Sfanta Mucenita Filofteia:



Sfanta Mare Mucenita a lui Hristos, Filoftee, ne rugam tie cu genunchii plecati si cu lacrimi fierbinti. Adu-ti aminte de neputinta firii omenesti, care cuprinde si impresoara pe tot muritorul, de la nastere tocmai ca mrejele paianjenului. Intru aceste mreje fiind cazuti si noi, smeritii, si neputand scapa de ele fara ajutorul lui Dumnezeu, te rugam pe tine sa ne fii mijlocitoare catre Dansul. Ca El Insusi te-a preamarit si te-a trimis in aceasta tara ca s-o aperi si s-o pazesti de toate rautatile.
Asa Sfanta Mare Mucenita a lui Hristos, Filoftee, milostiveste-te spre lacrimile batranilor, spre suspinurile maicilor, spre cererile pruncilor si spre noi, care cadem cu genunchii plecati si cerem, prin rugaciunile tale cele sfinte, ajutor si mantuire din supararile ce ne cuprind. Caci stim, Sfanta Mucenita, ca pentru pacatele noastre patimim acestea toate, adica: boli, saracie, prigoniri de la vrajmasi, neploaie la vreme si alte asemenea rele. Pentru aceasta cadem la milostivirea ta ca sa nu patimeasca si cei nevinovati din pricina noastra. Fie-ti mila si roaga-te lui Dumnezeu pentru noi, ca sa strigam tie: Bucura-te fecioara, Mare Mucenita Filoftee. Amin.




Praznuim pe 7 decembrie, impreuna cu Sf. Ierarh Ambrozie, pe un sfant copil, o fetita de 12 ani care a trait si a murit pentru Hristos, o mana de om, cu chip fragil dar cu o inima uriasa, incapatoare pentru Hristos si adunand in ea intreaga Lui milostivire.
Sfanta Filofteia, al carei trup neputrezit si inmiresmat salasluieste, prin voia Domnului si a sfintei, la noi in tara, la Man. Curtea de Arges, este un model si o intarire pentru toti ortodocsii de astazi care trebuie sa reziste multor prigoniri, fie din partea “casnicilor” lor (parinti sau soti, de regula), fie din partea lumii ori chiar a fratilor (numiti “mincinosi”) din Biserica. Viata Sfintei Filofteia ne arata, ca si cea a Sfantului Filaret cel Milostiv, praznuit si el mai deunazi, cat de departe merge marimea de suflet a unui crestin adevarat si cat de straina este milostivirea adevarata de calculele meschine, de interese si chiar de glasul firesc al sangelui, al dragostei celei dupa trup pentru cei de un sange si de o rudenie cu tine. De asemenea, o putem asemana in neclintire cu Sfanta Mucenita Varvara, alta fecioara prigonita sangeros de tatal ei care, in ciuda varstei fragede, si-a pastrat hotararea si curatia pana la sfarsit, cu pretul celor mai groaznice suferinte si al mortii.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #126  
Vechi 07.12.2012, 21:34:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Rugăciune la timp de boală… tălmăcită în stihuri

Sfânta Muceniță Filofteia, sursa: Sfânta Mănastire Dervent



1 .Sfântă mare muceniță a lui Hristos,
Sfântă Filoftee, ruga cu folos
să ne fie fie nouă. Ruga cu folos.

2 .Pomenește a noastră suferință,
genunchii ni-s plecați. Cu umilință
ne rugăm ție.Cu tăcută umilință.

3. Pomenește a noastră suferință de-amar,
pomenește neputința și zbaterea-n zadar,
a firii omenești zbatere-n zadar.

4. Ca într-o mreajă firea ne este prinsă,
fără scăpare și de-ntristare cuprinsă,
firea noastră omenească de-ntristare cuprinsă.

5. Fără Dumnezeu și a lui milostivire
sufletul ni-i osândit și nu-i mântuire,
pe veci osândit și fără mântuire.

6. Te rugăm pe tine,mijlocește pentru noi
ca Cel Preaputernic să ne scape din nevoi,
din boli,neputință și crâncene nevoi.

7. El însuși te-a trimis prin aceste părți,
preamărindu-te să ne aperi de răutăți,
să ne păzești de toate cele răutăți.

8. Sfântă Filoftee, muceniță a lui Hristos,
privește la al bătrânilor plâns dureros,
la cele lacrimi de plâns dureros.

9. Ia aminte la suspinele maicilor,
apleacă-te spre cererea pruncilor,
spre cererea nevinovată a pruncilor.

10. Știm, Sfântă muceniță, că pentru păcate
pătimim toate cele necurmate,
durerile și lacrimile necurmate.

11. Boli, sărăcie, de la vrăjmași prigoniri,
neploaie la vreme și atâtea ispitiri,
atâtea necurmate rele și ispitiri.

12. Pentru toate cădem la a ta milă,
fă să nu pătimească și cei fără de vină,
din pricina noastră cei fără de vină.

13. Milostivește-te și roagă-te lui Dumnezeu,
roagă-te pentru noi ca să-ți strigăm mereu :
Bucură-te fecioară !Să-ți strigăm mereu.

14. Căci, Sfântă Filoftee, noi te fericim,
mare muceniță, bucură-te,amin.
Acum și pururea, bucură-te, amin.



Rugăciunea este adresată Sfântei Mucenițe Filofteia. Ea a trăit la începutul secolului al XIII-lea pe teritoriul actual al Bulgariei. A fost martirizată de de însuși tatal său la vârsata de 12 ani. Este declarată ocrotitoare a Țării Românești, prăznuirea ei făcându-se la data de 7 decembrie.
De-a lungul timpului, au fost consemnate numeroase minuni, în special vindecari miraculoase, fapt care a determinat ca sfintele ei moaște, care se odihnesc la Catedrala Mitropolitană de la Curtea de Argeș, să fie vizitate de foarte mulți pelerini veniți din toata țara. Poezia de față reprezintă versificarea rugăciunii omonime ce face parte din canonul de rugăciuni la toata vremea și trebuința.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #127  
Vechi 08.12.2012, 21:44:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Sfantul Cuvios Patapie!



Cuviosul și de Dumnezeu purtătorul Patapie din Teba este un părinte al pustiei care a trăit în deșertul kemetian în Egipt în prima jumătate a secolului al V-lea. Moaștele sale sunt neputrezite până astăzi și pot fi închinate la mănăstirea sfântului din Loutraki (Grecia). Prăznuirea sa în Biserica Ortodoxă se face la data de 8 decembrie.
CUVIOSUL PATAPIE, mângâierea celor bolnavi, podoaba pustiei, îndreptătorul tuturor pe cărarea mântuirii, cel ce pentru viața sa curată asemenea îngerilor a luat darul facerii de minuni spre slava lui Dumnezeu, să ne adăpe și pe noi din fântâna rugăciunilor sale, potolindu-ne focul ispitelor cele ce strică casa sufletelor.



Fericit ești, că partea cea bună ți-ai ales, ajungând la desăvârșire,
Și împreună cu îngerii ai slujit Celui Ce cheamă pe toți la mântuire,
Ca cel ce strălucești cu minunile, întâmpinând pe cei din nevoi,
Caută cu milostivire și spre noi, cei ținuți în cursele vrăjmașilor răi.

Vistierie necheltuită de minuni te-ai arătat în pământul sărăcit de bucurie,
Și cu toiagul rugăciunii tale pe toți ai călăuzit spre luminata veșnicie,
Cercetează și rănile sufletelor noastre celor cumplit chinuite de păcat,
Ca luând acoperământul Duhului să viețuim de acum în chip curat.

Pe calea îngerească ajungând la Cel Nepătimitor,
Te-ai umplut de mireasma dumnezeiescului dor,
Ca cel ce ai biruit taberele demonilor și ai luat cununa biruinței,
Trimite nouă daruri de vindecări pentru întărire pe piatra credinței.

Înălțimea nepătimirii ai ajuns, luminându-te cu raza Duhului,
Și tuturor ai revărsat tămăduiri prin lucrarea Cuvântului,
Nu ne lipsi nici pe noi de mângâierea rugăciunilor tale,
Ci scoate-ne din necazuri și dă-ne cereasca luminare.



Bucură-te, doctor fără de plată al celor necăjiți,
Cununa laudelor împletită de gândurile celor smeriți,
Izvor pururea curgător de minuni negăite,
Fântână adâncă a gândurilor celor smerite,
Icoană luminată a desăvârșirii,
Întindere a scării mântuirii,
Limnul celor prigoniți de fiarele patimilor,
Grabnic ajutător al celor din adâncul păcatelor,
Înălțarea minții la frumusețile cerești,
Mlădiță plină de daruri duhovnicești.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #128  
Vechi 11.12.2012, 21:36:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

SFÂNTUL IERARH SPIRIDON, EPISCOPUL TRIMITUNDEI, FĂCĂTORUL DE MINUNI



Astăzi, să ne veselim la masa duhovnicească a rugăciunii, căci măritul ierarh al lui Hristos cheamă pe toți cei necăjiți de fiarele patimilor să se îndulcească de mângâierea harului. Astăzi, să aducem cântare de laudă celui ce nu cruță nici o osteneală pentru a veni în întâmpinarea celor ce se primejduiesc pe căile necazurilor. Acesta este luceafărul Ortodoxiei, mireasma cea dumnezeiască a sfințeniei, cortul cel înțelegător al tainelor Cuvântului, cartea cea cerească a Duhului, odihna gândurilor Tatălui, altarul rugăciunii cuprins de flcările iubirii dumnezeiești, norul milostivirii care aleargă neîncetat pe cerul Bisericii, picurând tuturor raze de minuni, vistieria darurilor Treimii, glasul cel dulce al îngerilor, comoara blândeții celei adevărate, cartea înțelepciunii Duhului, muntele smereniei celei luminătoare, vasul cel sfințit al Treimii. Măcar că nun e pricepem a-I aduce laudă după vrednicie, cu gând smerit căzând în cămara inimii să-I strigăm: Bucură-te, Sfinte Spiridoane, mângâierea sufletelor necăjite, lauda credincioșilor, podoaba ierarhilor și aprinde făclia dragostei, a credinței și a nădejdii și în inimile noastre împietrite și întunecate prin lucrarea patimilor, ca împreună cu tine să aducem laudă de bucurie Treimii Celei mai presus de gând ! SFÂNTUL IERARH SPIRIDON, cel pururea neostenit în plinirea lucrării iubirii, să răsară și în inimile noastre lumina Sfintei Treimi, deschizând ușile Împărăției dinlăuntrul nostru, care ascund comoara înțelesurilor mai presus de fire. Cu mintea înrourată de ploaia Duhului Sfânt, cu făclia gândului aprinsă de focul iubirii Tatălui și cu pământul inimii plin de roadele Cuvântului să aducem laudă și mulțumire Preasfintei Treimi-Dumnezeului nostru- ascunzându-ne în umbra cuvintelor de mărire ce împodobesc praznicul Sfântului Ierarh Spiridon.
SFÂNTUL IERARH SPIRIDON, cel pururea neostenit în plinirea lucrării iubirii, să răsară și în inimile noastre lumina Sfintei Treimi, deschizând ușile Împărăției dinlăuntrul nostru, care ascund comoara înțelesurilor mai presus de fire. Cu mintea înrourată de ploaia Duhului Sfânt, cu făclia gândului aprinsă de focul iubirii Tatălui și cu pământul inimii plin de roadele Cuvântului să aducem laudă și mulțumire Preasfintei Treimi-Dumnezeului nostru- ascunzându-ne în umbra cuvintelor de mărire ce împodobesc praznicul Sfântului Ierarh Spiridon.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #129  
Vechi 11.12.2012, 21:40:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit




Ierarh și învățător al dreptei credințe
Apărător al dogmelor cu minune,
Meșteșugirea ereticei elocințe
Ai risipit-o prin rugăciune.
Pentru aceasta Trimitunda se veselește
De arhiereul ei cel ales și cu credință
Pe tine, Spiridoane, te cinstește
Închinătorul Treimii Celei de o ființă.

Să se veselească Corfu și să cinstească
Pe ocrotitorul ei cel sfânt și tare,
Că n-au răzbit să o cucerească
Necredincioșii veniți peste mare
Ci năvălitorilor ieșindu-le înainte
Pornirea lor cea lacomă, Părinte,
Ai surpat, cu înfricoșătoare arătare.
Pentru aceea tot credinciosul popor
Te numește pe tine apărător.

Tămăduiri dăruiește, Maică Preacurată
Cu Sfântul Spiridon împreună
Celor ce pătimesc în boală îndelungată
Si la moaștele sfântului se adună;
Si însuți vino, Sfinte, să miluiești
Pe cei aflați în dureri și nedreptăți
Că tu, Părinte, călătorești
Si celor credincioși te arăți.


Ierarh și învățător al dreptei credințe
Apărător al dogmelor cu minune,
Meșteșugirea ereticei elocințe
Ai risipit-o prin rugăciune.
Pentru aceasta Trimitunda se veselește
De arhiereul ei cel ales și cu credință
Pe tine, Spiridoane, te cinstește
Închinătorul Treimii Celei de o ființă.

Să se veselească Corfu și să cinstească
Pe ocrotitorul ei cel sfânt și tare,
Că n-au răzbit să o cucerească
Necredincioșii veniți peste mare
Ci năvălitorilor ieșindu-le înainte
Pornirea lor cea lacomă, Părinte,
Ai surpat, cu înfricoșătoare arătare.
Pentru aceea tot credinciosul popor
Te numește pe tine apărător.

Tămăduiri dăruiește, Maică Preacurată
Cu Sfântul Spiridon împreună
Celor ce pătimesc în boală îndelungată
Si la moaștele sfântului se adună;
Si însuți vino, Sfinte, să miluiești
Pe cei aflați în dureri și nedreptăți
Că tu, Părinte, călătorești
Si celor credincioși te arăți.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #130  
Vechi 14.12.2012, 22:22:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

RUGĂCIUNE CĂTRE SFÂNTUL SFINȚIT MUCENIC ELEFTERIE

O, Sfinte Sfințite Mucenice Elefterie, cel ce ca o făclie a Înțelepciunii ai fost pus în sfeșnicul Bisericii spre luminarea poporului drept credincios, și acum strălucește sufletele noastre cu razele rugăciunilor tale. Gura ta cea sfințită s-a arătat izvor al curgerilor înțelepciunii Cuvântului, adăpând pe toți cei însetați de cunoașterea Adevărului. Din legăturile înșelăciunii pe mulți păgâni ai eliberat, cel ce poți numele dumnezeieștii eliberări, deci, și acum te rugăm, scoate-ne și pe noi din cursele vrăjmașilor noștri nevăzuți și ne povățuiește în pământul acestei vieți grabnic trecătoare, ca bine petrecând întru faptele mântuirii, să ne învrednicim a ajunge cu pace la Ierusalimul cel de sus.
Multe chinuri a adus asupra ta mânia vrăjmașilor, dar ai rămas neclintit pe piatra mărturisirii Adevărului și ca un porumbel ai zburat cu aripile Duhului la lăcașurile cele cerești, unde strălucește de-a pururea lumina cea înțelegătoare a Treimii celei de viață Făcătoare și unde îngerii se veselesc în cântări de laudă a frumuseții Stăpânului. Noi, cei încă lipsiți de vederea slavei Ziditorului, care avem ochii sufletului acoperiți cu vălul păcatului te rugăm să ne fi povățuitor prin mijlocul a multor curse, ca să călcăm și noi cu puterea credinței toate cursele vrăjmașului.
Focul nu s-a apropiat de tine, căci în cămara inimii purtai focul înfricoșător al dragostei dumnezeiești, care mistuie toată cugetarea cea materialnică. Fiarele s-au plecat lesne înaintea blândeții tale, recunoscând întru tine chipul lui Adam înainte de cădere, iar cei credincioși poartă amintirea ta în inimi ca pe o icoană a desăvârșirii. Pentru aceasta, veselindu-se sufletele noastre de minunile cele mari pe care brațul Domnului le-a lucrat spre cinstirea ta, ne înfricoșăm cu gândul și strigăm către tine: Bucură-te, cunună a ierarhilor prea slăviți, cel ce ești apărător nebiruit al creștinilor în fața vrăjmașilor nevăzuți.
Cu îndrăzneala ta cea mare către Hristos, cere să se dăruiască pace sufletelor noastre tulburate de viforul ispitelor și întărește turnul minții noastre pe temelia Adevărului. Celor iubitori de viață duhovnicească le dăruiește sporire în toate faptele cele bune prin jertfa rugăciunilor tale aduse la tronul Dumnezeirii. Pe prunci îi păzește, rugându-L pe Hristos să hrănească pe ei mai mult cu laptele credinței, ca unul ce din copilărie te-ai arătat vas curat al ascultării poruncilor lui Dumnezeu. Prin râvna credinței tale pe cei tineri îi ridică la lucrarea faptelor celor dumnezeiești și cu toiagul rugăciunii tale sprijină pe cei bătrâni, ce-și poartă pașii spre apusurile vieții.
Ca unul ce porți întru tine strălucirea gândului dumnezeiesc, fiind luminat de raza Treimii, și dorești ca toți să se mântuiască și să ajungă la cunoștința Adevărului, arătă-ne și pe noi mai râvnitori spre mântuirea aproapelui. Ajute-ne Sfinte, ca, după pilda vieții tale, să fim și noi ca niște candele veșnic aprinse ale iubirii, dăruind lumina înțelepciunii lui Dumnezeu celor ce zac întru întunericul neștiinței. Întărește-ne pe noi, cei slabi, care, ca niște viețuitori în lume, încă ne primejduim a cădea în prăpastia ispitelor și ca un pururea rugător al nostru la scaunului Celui Preaînalt cere pentru noi toate darurile cele duhovnicești care ne sunt spre folosul sufletelor noastre și ale celor ce așteaptă de la noi faptele iubirii.
Străini fiind cu umbra viețuirii noastre de lumina darurilor tale, îndrăznim a te ruga smerit, ca să mijlocești la ieșirea noastră din acest trup stricăcios acoperământul milei dumnezeiești. Roagă-L pe Mult Înduratul Dumnezeu să ne trimită nouă înger de pace, care să ne păzească de mânia vrăjmașilor noștri nevăzuți, cărora am slujit din pricina patimilor și a neputințelor noastre. Îmblânzește-L pe Cel este Adâncul blândeții în ceasul judecății noastre, ca să treacă cu vederea nedreptățile noastre din această viață și să ne primească pe toți întru îmbrățișarea pocăinței, rânduindu-ne cămara slavei îngerești. Încă și acum te rugăm să ceri pentru noi sfârșit cu pace și întru pocăință, ca lepădănd tot jugul răutății să alergăm ca fiul cel risipitor către Părintele ceresc, cel Ce ne așteaptă cu sărutarea păcii. Zdrobește cu puterea rugăciunilor tale zidul păcatelor noastre, ca să aflăm împăcare cu Cel pe Care în fiecare ceas Îl mâhnim cu neîncetata petrecere noastră întru faptele răutății, ca ajungând cu mintea în cămara inimii să-I cântăm: Slavă Ție, Ziditorul și Purtătorul nostru de grijă, Cel Ce ne-ai trimis nouă pe Sfântul Ierarh și Mucenic al Tău Elefterie, cel drept, care nu și-a murdărit niciodată mâinile întru păcate, asemenea nouă fiilor celor risipitori. Pentru rugăciunile lui săvârșite din dragostea cea pentru noi, iartă nouă mulțimea păcatelor noastre, ca să-l lăudăm pe dânsul, grăind: Bucură-te, Sfinte Elefterie, cununa ierarhilor celor împodobiți cu strălucirea hainei muceniciei, adu înaintea tronului Treimii slavă neîncetată și din parte a noastră, a celor ce lăudăm pe Tatăl Cel Iubitor de oameni împreună cu Fiul Cel înălțat pentru noi pe altarul Crucii și cu Duhul Cel ce luminează inimile noastre, că Dumnezului nostru I Se cuvine toată slava, cinstea și închinăciunea în vecii vecilor. Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De Nașterea Domnului - poezii , rugăciuni , colinde + cristiboss56 Rugaciuni 284 24.12.2018 12:01:09
Rugaciuni catre Maica Domnului georgeval Rugaciuni 19 10.12.2013 23:15:21
Rugaciuni catre Sf. Arhanghel Mihail? colaps Rugaciuni 9 04.11.2011 08:39:46
Paraclisul salvarii sufletelor din iad de catre cei sapte sfinti arhangheli: Mihail, patinina34 Rugaciuni 3 04.07.2009 02:30:50
Rugaciuni catre Maica Domnului phradmon Rugaciuni 7 12.10.2006 15:01:06